• 2152518 All visits
    12544 yesterday
    20online
    484751this month
    1this week
    13909today

سایت های مرتبط


                                                                                               برای هرچه بهتر و سریع لود شدن سایت مطبوعات فارس از مرورگر موزیلا فایرفاکس استفاده نمایید www.matboatfars.com                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
 سایت عکس - عکس مکث 24  - خبرگزاری عکس - عکسمکث24 - تصویر - عکسهای - عکسمکث - عکسهای روز - عکس مکث - فتو - عکسمکس - ایمج - پیکچر - photo - picture -  عکسمکس24 - image - عکس در مطبوعات - مطبوعات در عکس - عکس و مطبوعات - مطبوعات و عکس - عکس مطبوعات - مطبوعات عکس - خبرگذاری عکس - عکس خبرگزاری - خبرگزاری مطبوعات فارس - خبرگذاری - خبر گزاری - خبر گذاری - عکس خبر - خبر عکس - روزنامه فارس - خبر فارس - عکس فارس - فارس عکس - شیراز عکس - عکس شیراز - خبرگذاری مطبوعات فارس - خبرگزاری مطبوعات فارس - فارس روزنامه - شیراز روزنامه - روزنامه شیراز - خبرگزاری عکس مطبوعات فارس - خبرگذاری عکس مطبوعات فارس - سایت مطبوعات شیراز - مطبوعات شیراز - شیراز مطبوعات - خبرگزاری مطبوعات شیراز - خبرگزاری فارس مطبوعات - خبرگذاری فارس مطبوعات - خبرگزاری سایت فارس - سایت خبری فارس - سایت خبری شیراز - سایت شیراز - شیراز سایت - اخبار فارس - فارس اخبار - اخبار شیراز - شیراز اخبار - خبر شیراز - عکس خبر - خبر عکس - خبرهای فارس - خبرهای شیراز - سایت فارس - خبر فارس - خبرفارس - فارسخبر - خبرشیراز - شیراز خبر - شیرازخبر - فارس خبر - شیرازعکس - توریسم و گردشگری - توریسم - توریست - گردشگری - هشدار - هشدار زیست محیطی - عکسهای گردشگری - site ax - site axmax - site axmax24 - saite axmax24 - saite ax - aksmaks24 - aksmaks - site matboatfars - saite matboatfars - matboatfars - Newspaper - khabar - news - farsnews - newsfars - matboatfarsnews - newsmatboatfars - fars news - news fars - matboatfars news - news matboatfars - photonews - newsphoto - photo news - news photo - عکس خبری - تصویر خبر - خبر تصویری - گزارش تصویری - عکسهای خبری - خبرهای تصویری - سایت خبری مطبوعات فارس - سایت عکس خبری مطبوعات فارس GOOGLE Mozilla Firefox- www.search.xco.ir-www.dl.agahipost.com       www.matboatfars.coms search.jamasp.irامروز شنبه 27 بهمن 1397   برابر با  :    16/2/2019  میلادی    مصادف با :    1440/6/10  قمری
(1397/2/16)
سه راهکار درمان آسیب های اجتماعی
میزان آسیب های اجتماعی هر جامعه برآیندی از سطح سلامت و توسعه یافتگی آن است؛ معضلی که در جوامع درحال گذار به فراوانی مشاهده می شود. جامعه ایران نیز از این قاعده مستثنی نبوده و در دو دهه گذشته ای که قدم در مسیر توسعه گذاشته، با آسیب های اجتماعی بسیاری روبه رو شده است.

مطبوعات فارس/ رشد آسیب های اجتماعی بنابر آنچه جامعه شناسان عنوان می کنند از الگو و مدل خاصی پیروی نمی کند. در پدید آمدن آسیب های اجتماعی یک عامل دخیل نیست. آسیب های اجتماعی در جامعه ایران همچون کلاف پیچیده و درهم تنیده اند که دلایل گوناگون سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی عامل به وجود آمدن و البته رشد آن ها شده است. 

ساده ترین نمونه را می توان در مثال اعتیاد عامل طلاق و طلاق عامل اعتیاد را جست وجو کرد. همین معادله برای سایر آسیب های اجتماعی مانند کودک آزاری، ازدواج کودکان، کارتن خوابی، سرقت، درگیری های خیابانی، اختلالات روحی روانی، خشونت علیه زنان، کودکان کار، اسیدپاشی، خیانت، بزهکاری، جرم و جنایت و مشکلات زیست محیطی نیز صدق می کند. 

از این رو یافتن پاسخ واضح برای این پرسش که علت اصلی افزایش آسیب های اجتماعی چیست؟ امری دشوار به نظر می رسد اما آنچه روشن است این است که هر کجا که آموزش از طریق نهادهای اصلی و جامعه پذیری در افراد با چالش روبه رو شود، آسیب ها نیز مجال رشد یافته و چون دومینویی اعضای جامعه را گرفتار می سازند. 

«سیدحسن قاضی زاده هاشمی» وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بارها نسبت به افزایش آسیب های اجتماعی و بی توجهی به برخی از آن ها در جامعه هشدار داده است. 

وی در تازه ترین اظهارات خود با طرح پرسشی گفته است چرا آمار آسیب اجتماعی باید در کشور بالا باشد؟ چون نه خانواده، رسانه و نه مدرسه درست عمل نمی کند. 

گذار از مراحل توسعه یافتگی و رویارویی با مدرنیته از عوامل دامن زننده به آسیب های اجتماعی است. جوامع در مسیر گذار دچار آسیب و شکاف های عظیم اجتماعی می شوند. در این مرحله، تغییر، همه اقشار را گرفتار ساخته و فناوری به همه سطوح زندگی، اندیشه، روابط و رفتارها وارد می شود. هرچه تغییرات، گسترده تر باشد شکاف های ساختاری بیشتر شده و جامعه آسیب پذیرتر خواهد شد. افزایش آسیب های اجتماعی در جامعه ایران و تلاش برای پیشگیری و کاهش آن نیازمند توجه به برخی امور کلیدی چون آموزش است. 

فراموش نکنیم که آسیب های اجتماعی متعلق به طبقه و قشر خاصی نیستند تنها شدت و حدت آسیب ها میان طبقات پایین تا طبقات بالا و از مناطق حاشیه نشین تا مرفه نشین تفاوت دارد. همانگونه که وزیر بهداشت نیز اذعان کرده است؛ کلید اصلی و حلقه مفقوده رشد آسیب های اجتماعی را باید در عملکرد ناقص و نادرست نهادهای آموزشی چون خانواده، مدرسه و رسانه ها جست و جو کرد. 

از سویی دیگر، هر چند که آمار و ارقام مشخص و رسمی در باره آسیب های اجتماعی و میزان گسترش آنها جود ندارد اما فقط کافیست با نگاهی به جامعه و گزارش های اجتماعی رسانه ها پی به وضعیت شیوع آن ها ببریم؛ هر ساعت 20 طلاق رخ می دهد، سن اعتیاد در ایران نگران کننده است، چرا آمار کودک آزاری در ایران روبه افزایش است؟ ماجرای چند جنایت خانوادگی تکان دهنده، حاشیه نشینی خاستگاه اصلی آسیب های اجتماعی، شکاف طبقاتی به بدترین وضعیت دهه اخیر رسید و صدها تیتر دیگر که روزانه در میان خبرها و گزارش ها به چشم ما می خورد، بر این مهم که آسیب های اجتماعی به طور چشمگیری در حال افزایش هستند، صحه می گذارند. 

بسیاری از جامعه شناسان سرنخ درمان دردهای اجتماعی را در آموزش و ارتقای فرهنگ جست و جو می کنند. در این مهم سه نهاد خانواده، آموزش و پرورش و رسانه نقش مهمی ایفا می کنند. کودکان با ضمیر سفیدی که به دور از آلودگی ها و رفتارهای ناپسند است در خانواده ای متولد می شوند که نقش پررنگ و مستقیمی در اجتماعی کردن و تربیت آن بر عهده دارند. 

آنان زمانی در مسیر آموزش درست و اجتماعی شدن قرار می گیرند که پدر و مادر از نظر سلامت روح و روانی در وضعیت مطلوب بوده و خود آموزش های لازم را برای پرورش و تعلیم کودکان آموخته باشند. والدینی که خود درگیر روابط ناسالم اجتماعی، تامین معاش، عادات و رفتارهای ناپسند باشند به طور حتم الگوی خوبی برای فرزندان و نسل های آینده نخواهند بود. اینجاست که آموزش و جامعه پذیری با اخلال روبه رو شده و کودک برآمده از دل خانواده با انواع آسیب های روحی و رفتاری روانه جامعه می شود. 

کودکان در گام بعدی تربیت و پرورش با نظام آموزشی روبه رو می شوند. اکنون با گذشت بیش از سه دهه از استقرار نظام دینی و اسلامی آموزش و پرورش، گزارش ها حاکی از عملکرد نه چندان قوی مدارس در جهات مختلف تعلیم و تربیت دینی، اخلاقی و حتی علمی کودکان است. 

به گفته کارشناسان آموزشی، مهم‌ ترین ضعف آموزش و پرورش دور ماندن از تحولات علمی و اجتماعی جامعه کنونی است. این عقب ماندگی افزون بر اینکه توسعه اقتصادی و علمی کشور را با مانع روبه رو می سازد، با عدم آموزش های رفتاری و فرهنگی مناسب به کودکان آنان را در معرض انواع آسیب های اجتماعی قرار می دهد. 

اگرچه تدوین سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و ابلاغ اجرای آن در این نظام نشان از تلاش برای ارتقای کیفیت عملکرد آن دارد چرا که تکیه گاه آن مبانی دینی است و بسیاری از نخبگان در تهیه آن دست داشته اند، اما مساله اصلی در اجرای کامل این سند و تحقق اهداف آن است. 

در حال حاضر جای خالی آموزش های مهمی چون خویشتن بانی در سنین 7 تا 14 سالگی، مهارت های کنترل خشم، شیوه ارتباطات اجتماعی، تقویت مهارت های فردی، آموزش فعالیت های جمعی، ارتقای روحیه جمعی، استعدادیابی و هویت بخشی دینی در آموزش مدارس مشاهده می شود. 

همین مسائل باعث می شود در رفتار فارغ التحصیلان این سیستم شاهد بروز رفتارهایی چون بی هویتی، نااگاه به مسائل مذهبی، کم توجهی به آداب و سنن فرهنگی و دینی و کم رنگ شدن ارزش های اخلاقی و ملی باشیم. 

در وهله سوم رسانه های جمعی و در راس آن ها تلویزیون نقش برجسته ای در تعلیم و آگاهی بخشی به افراد دارند. 

رسانه ها یکی از ارکان اصلی فرهنگ سازی و آموزش در جوامع به شمار می روند اما متاسفانه در جامعه ما بهره برداری های لازم از ظرفیت های فراوان آن ها در رشد و تعالی فرهنگی و اجتماعی افراد صورت نگرفته است. حتی عملکرد نادرست رسانه ها در این حوزه گاهی مواقع به ضد ارزش نیز تبدیل شده و موجب کاهش اعتماد عمومی و شکاف در سرمایه های اجتماعی شده است. بنابراین در جایی که فرد آموزش های فرهنگی و اجتماعی ای را از طریق خانواده دریافت نکرده و سپس وارد نظام آموزشی شده که آن نیز فرد را برای ورود به جامعه آماده نساخته است، باید به رسانه متوسل شد. 

در فضای کنونی جامعه ایران هنوز اعتماد و تاثیرپذیری از رسانه های جمعی وجود دارد. از این رو می توان در نیرو و توان رسانه های برای فرهنگ سازی، آگاه سازی و آموزش های رفتاری بهره جست تا بلکه بتوان حرکت اسب سرکش آسیب های اجتماعی را مهار و با ارتقای کیفیت آموزش های اجتماعی و فرهنگی افراد جامعه پذیرتر و توانمندتری را روانه اجتماع کرد. 

هنوز نظری برای این خبر درج نشده است


نام  :  
ایمیل :  
متن نظر  :  
کد روبرو را وارد کنید :       


اخبار مرتبط

9 خطر تماشای زیاد تلویزیون
متن و حاشیه آخرین مصاحبه تلویزیونی احمدی نژاد
سامانه تلویزیون دیجیتال در چهار شهر فارس بهره برداری شد
مجموعه تلویزیونی«یکی بودیکی نبود» در نوروز مهمان مردم فارس می شود
تولید و پخش برنامه ویژه هفته دولت در صدا وسیمای مرکز فارس
داود رشیدی در گذشت
شبکه فارس همراه تلفن همراه شد
تماشای تلویزیون علت کمردرد در زنان
اکبر عبدی در بیمارستان بستری شد
حدود ۴۰ درصد ایرانیان مبتلا به کبد چرب هستند
ارتش در ترکیه کودتا کرد
فرش دستباف فارس میزبان رسانه های خارجی
33 درصد اصلاً تلویزیون ایران را نمی بینند
ریاست جمهوری "شو تلویزیونی " نیست
8.5 میلیون مساوی با یک میلیون
تلویزیون اینترنتی کودک راه‌اندازی می‌شود
نمره منفی تلویزیون در نوروز / سریال‌هایی با مضامین تکراری و دورهمی‌هایی که خراب شد
امواج موبایل ضرر ندارد
کتاب کوروش کبیر رونمایی شد
آیا فیلیویزیون جایگزین تلویزیون می شود
تلویزیون ما یک رسانه ورشکسته است
نخستین تلویزیون اینترنتی کشور راه اندازی شد
آغاز بهره‌برداري از 73 پروژه عمراني صدا و سيما در فارس
اطلاعیه سازمان خصوصی سازی درباره سهام عدالت
پخش 22 هزار و دویست وبیست وشش دقیقه برنامه در ایام دهه محرم از صدا وسیمای فارس
اجلاسیه پیرغلامان فارس اجلاسیه مانا وماندگار است
آغاز پخش آزمایشی رادیو تصویری در فارس
«فروشنده» نامزد جایزه گلدن گلوب ۲۰۱۷ شد
درخشش صدا وسیمای فارس در نوزدهمین جشنواره تولیدات رادیویی وتلویزیونی مراکز استانها
نشانه‌های خاموش تنبلی چشم در کودکان
وروددوربین‌ به داخل ورزشگاه‌هاممنوع اعلام شد
ویژه برنامه های نوروزی سیمای فارس
خبرنگار سی‌ان‌ان مغز پخته‌ انسان خورد
درخواست پول نقد برای پوشش تلویزیونی دیدار تیم های فوتسال ایران و عراق غیرمنطقی بود
۹۰ درصد جمعیت استان فارس زیرپوشش تلویزیون‌های دیجیتال قرار گرفتند
"عارف لرستانی" کالبدشکافی می‌شود
علت فوت عارف لرستانی مشخص شد
مدیر شبکه جم ترور شد
ویژه برنامه های شاد و متنوع صداوسیمای فارس در ماه مبارک رمضان
هلاکت ۵۰ داعشی تنها با یک موشک سپاه
خانواده آمریکایی حافظ قرآن کریم شدند
تبلیغ مواد مخدر در شبکه تلویزیونی عرب‌زبان سوژه شبکه‌های اجتماعی شد
درآمد ۳۷۰ میلیون دلاری ترکیه از صادرات سریال
عربستان حمله رسانه‌ای به ایران را ممنوع کرد
16 هزار دقیقه برنامه با موضوع عاشورا و محرم حاصل تلاش شبانه روزی صدا وسیمای مرکز فارس
ریزش تونل در سایت اتمی کره شمالی با ۲۰۰ کشته
شبکه فارس اولین تجربه تلویزیون اجتماعی را در بین مراکز کشور رقم زد
وقتی مجری زخمی، خبر کشته و مجروح شدن همکارانش را می‌دهد
نصب و راه اندازی نسل جدید سامانه دیجیتال در 3 نقطه از استان فارس
گفت وگوی زنده تلویزیونی رییس جمهوری آغاز شد
احتمال اجباری شدن تماشای برخی برنامه‌های تلویزیون
موضع یکپارچه اروپا علیه شو تازه نتانیاهو
پیشکسوت گویندگی خبر در تلویزیون درگذشت
رییس جمهوری امشب از علل بحران های اقتصادی بگوید
جوادخیابانی در بیمارستان بستری شد
حسین محب اهری درگذشت
سوء مصرف مواد مخدر محرک در کشور رو به افزایش است
دولت مکلف به اولویت استخدام مردان متأهل دارای فرزند شد
روزانه70تا100نفر به جمعیت معتادان کشورافزوده میشود
17 هزار نفر از معتادان در استان فارس تحت درمان با داروی متادون هستند
اخذ تست اعتیاد از رانندگان در فارس
قتل دلخراش ارسلان 2.5 ساله
غولی به نام «بی‌تی» وارد مدارس شده است
کلینیک ترک اعتیاد اینترنت و تکنولوژی در هند راه اندازی شد
نوفون زیرو؛ ابزاری برای درمان اعتیاد به تلفن هوشمند
زنگ خطر افزایش مصرف مواد مخدر در گروه سنی مولد 18تا 30 سال
اگر امروز شروع نکنیم فردا دیر خواهد بود
جشنواره ملی ایده‌های برتر در حوزه اعتیاد به میزبانی شیراز
برگزاری جشنواره پیشگیری از اعتیاد در شیراز
تست اعتیاد از رانندگان در جاده‌های استان فارس
حجامت و خالکوبی، ۲ عامل ابتلا به هپاتیت
تریاک بیشترین مخدر مصرفی کشور
محرومیت 4 هزار راننده اتوبوس به خاطر اعتیاد و تخلف
واکنش بهزیستی به عقیم‌سازی زنان معتاد
مسئولان استان فارس در حل مشکلات فرهنگی اجتماعی موفق نبودند
کمکهای مردمی«کوچه گردان عاشق» به محرومان رسید
قیمت فروش نوزادان از ۵٠٠‌ هزار تا یک‌میلیون تومان
۱۲۰ هزار معتاد در فارس شناسایی شدند
عرضه قلیان‌های آغشته به مواد مخدر تائید شد
صدور مجوز ایجاد مراکز ترک اعتیاد در کشور متوقف شد
6 درصد ایرانی ها تجربه مصرف الکل دارند
افزایش 11 درصدی کشف مواد مخدر
مصرف سالانه 30تن داروی ترک اعتیاد درکشور
اعتیاد آورترین بازی‌های موبایلی
کاهش سن اعتیاد در فارس به ۱۴ سال
یک درصد دانش‌آموزان معتادند
مواد مخدر چهارمین منبع درآمد دنیا
گیت‌های بازرسی اجازه خروج به برخی‌ از متقاضیان حج نخواهد داد
آگاهي و آموزش مي‌تواند دانش‌آموزان ما را در برابر اعتیاد و رفتارهای پُر خطر محافظت نمايد
شناسایی دانش آموزان در معرض اعتیاد در شیراز آغاز شد
امکان درمان معتادان در خانه بدون اعزام به کمپ‌ها
اعلام ورود تنباکوی جنسی به کشور
هیچ نهاد و سازمانی به فکر بچه‌های طلاق نیست
دلیل بیش از 60 درصد طلاق ها در ایران عدم تفاهم جنسی همسران اعلام شد
اعتیاد، طلاق، ریزگردها، کم‌آبی، بیکاری، رکود و تورم هم دشمن ما هستند
تاثیر طلاق بر سلامت زوجین
امارهای ضد ونقیض بیکاری وصادرات 256 میلیون دلاری از فارس
کاهش مشهود روند ازدواج در کشور
طرح كاهش آسيب‌هاي ناشي از طلاق در بين دانش آموزان طلاق اجرايي مي‌شود
طلاق در استان فارس از ازدواج پیشی گرفت
دختران 13 ساله شوهر می خواهند
آزمایش ژنتیک الزامی می‌شود
توقف اعلام آمار «طلاق» از سوی ثبت احوال
ارائه تسهیلات خدمت سربازی به ۲ هزار مددجوی تحت پوشش
زن و مردی که برای طلاق باید دوباره ازدواج کنند
بررسی 70 درصد از فیش‌های حقوق دریافتی مدیران و معاونان استان فارس
آمار ازدواج کاهش یافت
7 استان پر طلاق کشور
روش‌های رایج خودکشی در ایران
علل افسردگی امروز جامعه باید بررسی شود
اجرای طرح جامع کنترل و کاهش طلاق در 10 استان
50 درصد طلاق‌ها دوران عقد اتفاق می‌افتد
آقایان PMS همسرتان را درک کنید
ناآشنایی با مهارت های زناشویی مهمترین علت طلاق در فارس اعلام شد
چگونه زندگی‌ها را از طلاق واکسینه کنیم؟
چگونه زندگی‌ها را از طلاق واکسینه کنیم؟
بیماری‌های مردان پس از طلاق
ثبت روزانه 432 طلاق در کشور
چهارمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند جنوب کشور در فارس به کار خود پایان داد
مرد ۹۲ ساله نیجریه‌ای با ۹۷ همسر هنوز قصد ازدواج دارد
همسر آزاری در استان فارس روبه افزایش است
ارائه آمار دانش‌آموزان معتاد برای نخستین بار
ایران، دومین کشور «غمگین» جهان
فارس غمگین‌ترین و پراضطراب‌ترین استان کشور
جدیدترین آمار از ازدواج کودکان در ایران
فارس موفق‌ترین استان در کاهش آمار پرونده‌های طلاق است
3700 دختر و 2 پسر کمتر از 15 سال عروس و داماد شدند
نارضایتی جنسی از علل اصلی طلاق است
پادشاهی با 15 زن، طلاق را در کشورش ممنوع کرد
معرفی ۱۱۲۱ نفر از متقاضیان طلاق در فارس به مراکز مشاوره تخصصی
فارس رتبه اول زندانی مهریه در کشور
زوجی بعد از ۲۴ سال فهمیدند خواهر و برادرند
حق حضانت فرزندان پس از طلاق به زنان سعودی رسید
پیگیری تغییر روند «ثبت طلاق»
افزایش طول زندگی زوج‌ها در فارس
خودکشی زن جوان در لایو اینستاگرام
 

 

 
 

کاریکاتور


 

قیمت سکه و ارز


آرشیو اخبار تصویری


   

 


Skip Navigation Links.

آرشیو اخبار روز


   

جستجوی گوگل


web counter