برای هرچه بهتر و سریع لود شدن سایت مطبوعات فارس از مرورگر موزیلا فایرفاکس استفاده نمایید www.matboatfars.com                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
 سایت عکس - عکس مکث 24  - خبرگزاری عکس - عکسمکث24 - تصویر - عکسهای - عکسمکث - عکسهای روز - عکس مکث - فتو - عکسمکس - ایمج - پیکچر - photo - picture -  عکسمکس24 - image - عکس در مطبوعات - مطبوعات در عکس - عکس و مطبوعات - مطبوعات و عکس - عکس مطبوعات - مطبوعات عکس - خبرگذاری عکس - عکس خبرگزاری - خبرگزاری مطبوعات فارس - خبرگذاری - خبر گزاری - خبر گذاری - عکس خبر - خبر عکس - روزنامه فارس - خبر فارس - عکس فارس - فارس عکس - شیراز عکس - عکس شیراز - خبرگذاری مطبوعات فارس - خبرگزاری مطبوعات فارس - فارس روزنامه - شیراز روزنامه - روزنامه شیراز - خبرگزاری عکس مطبوعات فارس - خبرگذاری عکس مطبوعات فارس - سایت مطبوعات شیراز - مطبوعات شیراز - شیراز مطبوعات - خبرگزاری مطبوعات شیراز - خبرگزاری فارس مطبوعات - خبرگذاری فارس مطبوعات - خبرگزاری سایت فارس - سایت خبری فارس - سایت خبری شیراز - سایت شیراز - شیراز سایت - اخبار فارس - فارس اخبار - اخبار شیراز - شیراز اخبار - خبر شیراز - عکس خبر - خبر عکس - خبرهای فارس - خبرهای شیراز - سایت فارس - خبر فارس - خبرفارس - فارسخبر - خبرشیراز - شیراز خبر - شیرازخبر - فارس خبر - شیرازعکس - توریسم و گردشگری - توریسم - توریست - گردشگری - هشدار - هشدار زیست محیطی - عکسهای گردشگری - site ax - site axmax - site axmax24 - saite axmax24 - saite ax - aksmaks24 - aksmaks - site matboatfars - saite matboatfars - matboatfars - Newspaper - khabar - news - farsnews - newsfars - matboatfarsnews - newsmatboatfars - fars news - news fars - matboatfars news - news matboatfars - photonews - newsphoto - photo news - news photo - عکس خبری - تصویر خبر - خبر تصویری - گزارش تصویری - عکسهای خبری - خبرهای تصویری - سایت خبری مطبوعات فارس - سایت عکس خبری مطبوعات فارس GOOGLE Mozilla Firefox- www.search.xco.ir-www.dl.agahipost.com       www.matboatfars.coms search.jamasp.irامروز شنبه 16 آذر 1398   برابر با  :    7/12/2019  میلادی    مصادف با :    1441/4/9  قمری
(1393/8/12) معاون شهردار شیراز:
۵ فرهنگسرا به صورت همزمان در شهر شیراز ساخته می‌شود
معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز گفت:در حال حاضر ۵ فرهنگ‌سرا همزمان در حال ساخت است که ۳ فرهنگ‌سرایش با مقیاس بسیار بزرگ یعنی از ۳ هزار متر تا ۴ هزار و ۵۰۰ متر مربع است.
مطبوعات فارس/ به نقل از تسنیم، محمد فرخ‌زاده در این باره اظهار کرد: در ایران سه استان خراسان رضوی، قم و فارس به دلیل صبغه مذهبی و ملقب بودن به حرم اهل بیت (ع) به عنوان شهرهای مذهبی شهرت دارند و به همین دلیل تشکیل معاونت گردشگری و زیارت در استانداری در آن‌ها پیش‌بینی شده است.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز افزود: در حال حاضر معاونت گردشگری و زیارت استانداری در استان‌های قم و خراسان رضوی تشکیل شده است و فعالیت می‌کند اما در استانداری فارس این معاونت هنوز تشکیل نشده است.

وی با اشاره به اینکه جای چنین معاونتی در استانداری فارس خالی است و باید هر چه سریع‌‌تر این معاونت در استانداری فارس نیز تشکیل شود، گفت: در شهرداری مدیریت گردشگری وجود دارد و بنابراین نیازی به تشکیل چنین معاونتی در شهرداری نیست، این در حالی است که در تاریخ پنجم مهرماه امسال نقل قولی از من روی خروجی خبرگزاری شما قرارگرفت که به اشتباه از قول من گفته شده بود که تشکیل چنین معاونتی در شهرداری ضروری است.

فرخ‌زاده افزود: در استان فارس کارهای جزیره‌ای زیادی اتفاق می‌افتد که گاه آن هماهنگی و همدلی و هم‌اندیشی که بایست در کارهایی با مقیاس ملی و استانی باشد نیست، درصورتی که تشکیل این مجموعه در حوزه استانداری می‌تواند هماهنگی‌های بین بخشی را برای جذب بودجه‌ها، ارتباط با مرکز افزایش دهد و منجر به پیش‌بینی‌های لازم برای تسهیل سرمایه‌گذاری و مباحث اقتصادی و توسعه زیر ساخت‌ها و فرهنگ گردشگری و زیارت شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز خاطرنشان کرد:  زمانی که این معاونت در استانداری تشکیل شد، این معاونت هماهنگ‌کننده میراث فرهنگی، شهرداری، بخش خصوصی زیرمجموعه میراث فرهنگی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌شود و برنامه‌ها با هماهنگی و هم‌افزایی بیشتری پیش می‌رود.

ساخت 5 فرهنگسرا به صورت همزمان در شهر شیراز

وی درباره وضعیت فرهنگسراها و تعداد آنها در شهر شیراز تصریح کرد: 20 فرهنگ‌سرا در سطح شیراز وجود دارد که تمامی آنها به ‌جز یک فرهنگ‌سرا که خانه آیت‌اللهی و فرهنگ‌سرای قرآن است، همگی نوساز هستند و از لحاظ عمرانی و سازه‌ای مشکل خاصی ندارند و به فعالیت‌شان ادامه می‌دهند.

فرخ‌زاده یکی از دلایل انتخاب خانه تاریخی آیت‌اللهی برای ایجاد فرهنگسرای قرآنی را همجواری با حرم احمد بن موسی(ع) ذکر و بیان کرد: علاوه بر همجواری این فرهنگسرا با حرم مطهر نکته دوم برای انتخاب این مکان این است که تنها فرهنگ‌سرای مرکزی شهر شیراز است و مابقی در مناطق دیگر ایجاد شده‌اند.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز درباره فراهم کردن امکانات گرمایشی و سرمایشی این مکان اظهار کرد: آنچه که از امکانات سرمایش و گرمایش لازم بوده در اختیار اعضا و مسئولان فرهنگسرا قرار گرفته اما نکته‌ای که وجود دارد این است که آنجا به‌دلیل میراثی بودن قابلیت کند‌وکوب وجود ندارد و نمی‌شود کار عمرانی انجام داد.

وی افزود: این خانه‌ها به‌گونه‌ای ساخته شده است که به دلیل حوض وسط و ساختارش خود به خود فضای مناسبی  دارد و  درباره وسعت اتاق‌ها نیز باید گفت این‌ خانه‌ها مسکونی بوده نه آموزشی بنابراین وسعت برخی از اتاق‌ها کم است.

فرخ‌زاده با بیان اینکه ما باید موقعیت در جوار حرم بودن آن را حفظ کنیم، خاطرنشان کرد: درحال حاضر به‌عنوان فرهنگ‌سرای قرآن از این مکان استفاده می‌شود و در حال حاضر نیز در بحث قرآن  19 فرهنگ‌سرا فعالیت قرآنی انجام می‌دهند و اخیراً نمازخانه‌های شهرداری چه در مناطق و سازمان‌ها و چه در سطح شهر هم به موضوع قرآن پیوسته است.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز درباره سیستم سرمایشی و گرمایشی این مکان گفت: امکانات پرتابل یا سیار در اختیار دوستان قرار گرفته است اما درحال حاضر امکان دست زدن به سازه ساختمان به دلیل بحث‌های میراثی وجود ندارد و البته مکاتبات متعددی هم با میراث فرهنگی شده تا هر زمان که میراث اجازه بدهد شهرداری آمادگی کامل برای نصب دستگاه‌های ثابت  روی ساختمان را دارد.

وی افزود: حسن همجواری با حرم مطهر احمد بن موسی(ع) یکی از ویژگی‌های بسیار خوب این مکان است و گاه برای حفظ معنویت باید سختی‌ها را به جان ‌خرید.

فرخ‌زاده از ساخت 5 فرهنگسرا به صورت همزمان در شهر شیراز خبر داد و خاطرنشان کرد: در حال حاضر 5 فرهنگ‌سرا همزمان در حال ساخت است که 3 فرهنگ‌سرایش با مقیاس بسیار بزرگ است، یعنی از 3 هزار متر تا 4 هزار و 500 متر مربع است.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز تصریح کرد: از این 3 فرهنگسرا در مقیاس بزرگ یکی در منطقه 7  در جوار روستاهای الحاقی نزدیک روستای دست‌خضر، نصرآباد، ترکان و شرغان است، دومی روبه‌روی میان‌رود و در کنار پل دوم میان‌رود و در شهرک فرزانگان به‌عنوان فرهنگ‌سرای فرزانگان است و سومی در منطقه 10 یعنی شهرک استقلال به‌ عنوان فرهنگ‌سرای حکمت است.

وی بیان کرد: از دیگر فرهنگسراهای در دست ساخت فرهنگ‌سرای مشتاق در منطقه 10 در حال ساخت است و فرهنگ‌سرای الغدیر در دروازه کازرون و در کنار مجتمع اداری‌ و روبه‌روی بیمارستان قطب‌الدین که پیشرفت فیزیکی خوبی هم دارد.

فرخ‌زاده درباره زمان بهره‌برداری این فرهنگسراها گفت: سه فرهنگسرای بزرگ مقیاس‌ تا 2 سال دیگر و کوچک مقیاس‌ها نیز یکی تا پایان سال 93 و دیگری هم در سال 94 به بهره‌برداری می‌رسد.

ادعای عدم پرداخت سهم نیم درصدی شهرداری به کتابخانه‌ها را تکذیب می‌کنم

وی درباره سهم نیم درصد کتابخانه‌ها که باید از محل درآمد شهرداری‌ها تامین شود، افزود: این ادعا که شهرداری نیم درصد کتابخانه را دیر پرداخت می‌کند، کاملا تکذیب می‌کنم و براساس محاسباتی که داریم،  از نهاد کتابخانه‌ها طلبکار نیز هستیم و اسناد آن را هم درآوردیم، سال گذشته هم در اختیارشان قرار داریم و در جراید هم اطلاع رسانی کردیم.

فرخ‌زاده با بیان اینکه شهرداری 50 درصد از آن نیم درصد را کتابخانه می‌سازد، خاطرنشان کرد: شهرداری و مجموعه معاونت فرهنگی نمی‌خواهد خود را درگیر آن نیم درصد کند و معتقدیم شهر باید کتابخانه داشته باشد و نهاد کتابخانه‌ها به هر دلیلی که در این قضیه موفق نیست، شهرداری کار خودش را انجام می‌دهد.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز تصریح کرد: امسال ساخت 5 باب کتابخانه را آغاز کردیم که 3 باب از آنها به پایان رسیده است و 2 باب دیگر هم به زودی به اتمام می‌رسد و 50 درصد دیگر از نیم درصد را نیز به‌صورت هفتگی به حساب نهاد کتابخانه‌ها واریز می‌شود.

وی با بیان اینکه براساس قانون شهرداری نباید پولی به نهاد کتابخانه‌ها بدهد، بیان کرد: شهرداری پول را به انجمن کتابخانه‌های شهر که رئیس آن فرماندار شهرستان است، می‌دهد و نکته دوم این‌که در نهاد کتابخانه‌ها انتظار این بود که خیران بتوانند فضای توسعه زیرساخت‌ها و تجهیز و خرید کتاب را پیگیری کنند.

فرخ‌زاده با بیان اینکه انتظار این است که زمانی‌که هزینه از شهرداری و از پول مردم به نهاد کتابخانه‌ها داده می‌شود، فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در شهر گسترش پیدا کند، گفت: اگر در سطح شهر فرهنگ مطالعه و فرهنگ کتابخوانی و به تبع آن دغدغه‌ها و سواد مردم افزایش پیدا کند و شاهد مشکلات اجتماعی نیستیم درصورتی که اکنون این‌گونه نیست.

وی با بیان اینکه متأسفانه پول مردم صرف حقوق و مزایا، تجهیزات می‌شود، افزود: ما اصلاً تکلیفی نداریم که حقوق یک اداره دیگر را بدهیم، تکلیف شهرداری پرداخت آن نیم درصد است چه در قالب ساخت ‌و ساز و چه در قالب هزینه‌هایی که برای بالارفتن ارتقا سطح دانش شهروندان انجام می‌شود.

فرخ‌زاده با بیان اینکه هر چیز خارج از این چهارچوب را تکذیب می‌کنم، خاطرنشان کرد: در این قضیه نه تنها بدهی نداریم بلکه طلب هم داریم ولی تسویه حساب سال‌های قبل انجام نشده که در حال حاضر به صورت هفتگی پرداخت می‌شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز تصریح کرد: شهرداری 15 کتابخانه دارد که زیر مجموعه حوزه فرهنگی-اجتماعی است و در فرهنگ‌سرا فعالیت می‌کنند و تمام هزینه‌های آن را شهرداری می‌دهد.

وی درباره متراژ کم کتابخانه‌هایی که در فرهنگسراها ساخته شده، اظهار کرد:  این‌ها کتابخانه‌های محلی هستند و معمولا با متراژ زیاد ساخته نمی‌شوند و دلیلش نیز این است که برای رفع و رجوع نیازهای محله‌ای به وجود آمده است.

فرخ‌زاده با اشاره به اینکه برای کتابخانه مرکزی شهر شیراز 2 سال پیش زمینی به مساحت 2 هزار متر در اختیار نهاد کتابخانه‌های عمومی گذاشته شده است، گفت: این زمین 2 سال پیش کلنگ‌زنی شده اما هنوز ساخته نشده است و منتظریم نهاد کتابخانه‌ها با اعتباراتی که دارند این را بسازند.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز درباره مشکلات زمین واگذار شده به نهاد کتابخانه‌ها افزود: من زمین را ندیده‌ام و درباره آن نیز اظهار نظر نمی‌کنم و شهرداری منطقه و املاک مرکزی باید درباره آن نظر دهند.

در شورای شهر شیراز طرحی مبنی بر ترمیم مسجد عتیق و مدرسه خان تصویب شده که براساس آن شهرداری موظف به پرداخت 500 میلیون تومان شده است، فرخ‌زاده در این باره اظهار کرد: پرداخت این مبلغ از سوی شهرداری منوط به این است که استانداری و سازمان میرالث نیز هر کدام همین مبلغ را برای ترمیم بگذارند.

وی گفت: اگر استاندار و سازمان میراث سهم‌ خود را برای ترمیم بدهند مرمت بخشی از کار شروع می‌شود در غیر این صورت مصوبه به خودی به خود اجرائی نمی‌شود.

فرخ‌زاده با بیان اینکه در گذشته نیز برای ترمیم  روبه‌روی مسجد وکیل، روبه‌روی حافظیه و قبرستان دارالسلام شیراز با بدقول‌هایی از سوی سازمان‌هایی میراث و اوقاف روبه‌رو بوده ایم، افزود: در این مورد براساس مصوبه شورای شهر ترمیم باید با مشارکت هر سه نهاد صورت گیرد در غیر این صورت عملیات ترمیم شروع نمی‌شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز با انتقاد از سازمان میراث فرهنگی خاطرنشان کرد: مسئولان میراث به جای اینکه در حضور معاون اول رئیس جمهور قول ساخت موزه مشاهیر را برای 3 سال آینده بدهند می‌توانستند از وی تقاضا کنند که 50 درصدد پول فروش بلیط را به جای پرداخت به خزانه در استان هزینه کنند.

وی با بیان اینکه البته تاکنون نیز اقداماتی برای ترمیم مسجد عتیق شده است، تصریح کرد: اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کارهایی نیز برای ترمیم مسجد انجام داده است ولی آنچه مصوب شورای شهر است مشارکت شهرداری، میراث و استانداری است و اگر شورا تصویب کند که همه هزینه را شهرداری بدهد، می‌پذیریم.

هنوز نظری برای این خبر درج نشده است


نام  :  
ایمیل :  
متن نظر  :  
کد روبرو را وارد کنید :       


اخبار مرتبط

رویکرد شهرداری شیراز جذب سرمایه‌گذار است
در برنامه پنجم توسعه سرانه فضای سبز شیراز افزایش می‌یابد
کلان شهر شیراز چاره‌ای جز بلند مرتبه‌سازی ندارد
نزدیک به ۳۳۰ عنوان برنامه در دهه کرامت در شیراز اجرا می‌شود
تخفیف ۲۷ تا ۴۰ درصدی به پرداخت‌کنندگان نقدی عوارض در شیراز
نخستین دوره نشست‌های تخصصی شیرازشناسی آغاز به کار کرد
هشدار برای شیراز ها و طغیان رودخانه‌ها
مردم از ما فعالیت و تکاپو می خواهند
ملاک و معیار ارزیابی شهرداران مناطق اجرای با کیفیت پروژه های عمرانی است
اقدام جهادی و داوطلبانه شهرداری شیراز در برگزاری یادواره های شهدا در سومین حرم اهل بیت (ع)
وضعیت تابلوهای معرف کاربری در شیراز به یک فاجعه تبدیل شده است
نخستین جشنواره بازیهای بومی محلی شیراز برگزار می شود
امسال توسعه زیرساختهای عمرانی حوزه های فرهنگی و اجتماعی ضروریست
اتصال به بدنه مردمی از اولویت های ما در سال 92 است
در هفته شیراز" اگر شهردار شهر خود بودم"به فراخوان گذاشته می شود
صد برنامه در هفته شیراز برگزار میشود
درخشش فعالیت های ورزش عمومی و سلامت شهری در مناطق کم برخوردار توسط شهرداری شیراز
برای داشتن جامعه ای پویا لازم است مسئولان از فعالان اجتماعی حمایت کنند
کار فرهنگی خمره رنگرزی برای تغییر رنگ جامعه نیست
نخستین جشنواره بازیهای بومی محلی شیراز برگزار شد
هنرمندان شیرازی گوشه ای از هنر شهر راز را به دیار شمس بردند
فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی نیاز به بازنگری و توسعه اساسی دارد
شهروندان شیرازی به استقبال نیمه شعبان می روند
در راستای برنامه های عمرانی وفرهنگی وامور اجتماعی امسال 12 میلیارد تومان به ساخت فرهنگسراها اختصاص یافته است
تفاهم نامه همکاری بین کمیسیون ملی یونسکوو شهرداری شیراز مبادله شد
"فرخ زاده" به عنوان دبیر قرارگاه فرهنگی غدیر استان فارس منصوب شد
تدوين سند بالادستي فرهنگي در شهرداري شيراز
شهرداری شیراز سال گذشته و امسال بیش از 15 یادواره شهدا برگزار کرده است
انجمن های دوستی و بخش خصوصی بین المللی شان شیراز را حفظ کنند
انبار کالا در شیراز آتش گرفت
مقصرآتش سوزی دربازاروکیل میراث است
مدیرعامل آتش نشانی شیراز معرفی شد
 

 

 
 

کاریکاتور


 

قیمت سکه و ارز


آرشیو اخبار تصویری


   

 


Skip Navigation Links.

آرشیو اخبار روز


   

جستجوی گوگل


web counter