برای هرچه بهتر و سریع لود شدن سایت مطبوعات فارس از مرورگر موزیلا فایرفاکس استفاده نمایید www.matboatfars.com                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
 سایت عکس - عکس مکث 24  - خبرگزاری عکس - عکسمکث24 - تصویر - عکسهای - عکسمکث - عکسهای روز - عکس مکث - فتو - عکسمکس - ایمج - پیکچر - photo - picture -  عکسمکس24 - image - عکس در مطبوعات - مطبوعات در عکس - عکس و مطبوعات - مطبوعات و عکس - عکس مطبوعات - مطبوعات عکس - خبرگذاری عکس - عکس خبرگزاری - خبرگزاری مطبوعات فارس - خبرگذاری - خبر گزاری - خبر گذاری - عکس خبر - خبر عکس - روزنامه فارس - خبر فارس - عکس فارس - فارس عکس - شیراز عکس - عکس شیراز - خبرگذاری مطبوعات فارس - خبرگزاری مطبوعات فارس - فارس روزنامه - شیراز روزنامه - روزنامه شیراز - خبرگزاری عکس مطبوعات فارس - خبرگذاری عکس مطبوعات فارس - سایت مطبوعات شیراز - مطبوعات شیراز - شیراز مطبوعات - خبرگزاری مطبوعات شیراز - خبرگزاری فارس مطبوعات - خبرگذاری فارس مطبوعات - خبرگزاری سایت فارس - سایت خبری فارس - سایت خبری شیراز - سایت شیراز - شیراز سایت - اخبار فارس - فارس اخبار - اخبار شیراز - شیراز اخبار - خبر شیراز - عکس خبر - خبر عکس - خبرهای فارس - خبرهای شیراز - سایت فارس - خبر فارس - خبرفارس - فارسخبر - خبرشیراز - شیراز خبر - شیرازخبر - فارس خبر - شیرازعکس - توریسم و گردشگری - توریسم - توریست - گردشگری - هشدار - هشدار زیست محیطی - عکسهای گردشگری - site ax - site axmax - site axmax24 - saite axmax24 - saite ax - aksmaks24 - aksmaks - site matboatfars - saite matboatfars - matboatfars - Newspaper - khabar - news - farsnews - newsfars - matboatfarsnews - newsmatboatfars - fars news - news fars - matboatfars news - news matboatfars - photonews - newsphoto - photo news - news photo - عکس خبری - تصویر خبر - خبر تصویری - گزارش تصویری - عکسهای خبری - خبرهای تصویری - سایت خبری مطبوعات فارس - سایت عکس خبری مطبوعات فارس GOOGLE Mozilla Firefox- www.search.xco.ir-www.dl.agahipost.com       www.matboatfars.coms search.jamasp.irامروز جمعه 22 آذر 1398   برابر با  :    13/12/2019  میلادی    مصادف با :    1441/4/15  قمری
(1394/10/18)
کارت‌های اعتباری بالاخره چاپ شد
سرانجام بعد از بالغ بر دو ماه از اعلام طرح کارت اعتباری 10 میلیون تومانی از سوی رئیس کل بانک مرکزی، این کارتها چاپ و آماده توزیع شده‌اند؛ اما تغییر رویکرد اجرا در این مدت کارشناسان را به این باور رسانده که اصلا این طرح از ابتدا بدون ایده بود و بانک مرکزی بدون برنامه قبلی آن را اعلام کرد و بعد به دنبال سازوکار طرح رفت که در نهایت به مشکلات بعدی آن انجامید.
مطبوعات فارس/از اواخر مهرماه که رئیس کل بانک مرکزی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و وزیر اقتصاد گرد هم آمده و از طرح‌های خاص دولت برای اجرای بسته تسریع رونق اقتصادی سخن گفتند بیش از 70 روز گذشته است. گرچه طیب نیا، خواسته که تا این حد در مورد این سه سیاست یعنی وام 25 میلیونی خودرو برای فروش 110 هزار دستگاه، کارتهای اعتباری 10 میلیونی برای خرید کالا و همچنین وام کالاهای واسطه ای بحث نشده و ابعاد دیگر بسته مورد توجه باشد؛ اما واقعیت چیزی جز این نیست و در چند ماه گذشته از اجرایی شدن بسته تاکنون می‌توان این طرح را در مجموع در سه سیاست اعتباری بانک مرکزی خلاصه کرد. آن هم در شرایطی که از بین همین سه طرح هم فقط وام 25 میلیون تومانی خودرو با هزینه ای حدود 2500 میلیارد تومان به اجرا درآمده است.

آنطور که سیف، در نشست تشریح بسته اقتصادی اعلام کرده بود کارتهای اعتباری 10 میلیون تومانی نیز جزو دیگر سیاستهای بانک مرکزی است که قرار بود در قالب صدور کارت با اولویت کارکنان بخش های دولتی و حتی خصوصی با بازپرداخت دوساله و سود 12 درصد برای خرید کالای داخلی اجرایی شود. اما در مدتی که از این اعلام گذشته تاکنون بارها سیاست اجرایی این طرح تغییر کرده و هنوز هم کاملا مشخص نیست که اقشار هدف کدامند، اعتبار لازم چقدر بوده و قرار است که اجرای آن تا کجا پیش برود. حتی با وجود اینکه اعلام شده تعدادی از کارتها چاپ و در هفته آینده توزیع خواهد شد، نمی توان زمان دقیقی برای آن متصور بود چراکه بارها زمان مدنظر تغییر کرده و از هفته‌ای به هفته دیگر منتقل شده است.

این در حالی است که حتی بانک مرکزی در دوره‌ای به این نتیجه رسید که گستره توزیع و کاربرد کارتهای اعتباری را افزایش داده و در کنار امکان خرید کالای ایرانی با سود 12 درصد ، شرایط خرید کالای خارجی با سود 21 درصد را فراهم آورد که البته این موضوع با وجود اینکه در نشست خبری معاون فن آوری اطلاعات بانک مرکزی اعلام شد در مدتی کوتاه از سوی رئیس کل بانک مرکزی مورد تایید قرار نگرفت و وی در جمع خبرنگاران اعلام کرده که چنین اخباری برداشت اشتباه عده‌ای است!

به هر حال اگر هم به قول سیف، برداشت اشتباهی رخ داده بود ، تولید کنندگان اصلا ورود کالای خارجی به طرح کارت اعتباری را نپذیرفته و حتی از کاهش دوره بازپرداخت که از دوسال مصوب در شورای پول و اعتبار به 12 ماه رسیده بود نیز به شدت انتقاد کردند. هر چند که بانک مرکزی بازهم اعلام کرد که هیچ گاه دوره بازپرداخت دوساله به طور جدی مورد بحث و تایید نبوده است!

اما آخرین موضع بانک مرکزی حاکی از صدور کارتهای اعتباری و آمادگی برای توزیع آن است؛ اما این بار با گروه هدف جدید. حکیمی – معاون فن آوری اطلاعات بانک مرکزی – از شناسایی گروههای هدف سخن گفته و اعلام کرده است که جمع بندی ما برای اجرای این طرح اکنون برای افرادی است که تازه ازدواج کرده اند، هر چند که حکیمی به چگونگی اجرای آن اشاره ای نکرده که این هم باز تغییر جهتی دیگر در توزیع کارتهای اعتباری محسوب می شود چرا که همین چندی پیش بود که بانک مرکزی اعلام کرد کارت‌ها عام بوده و گروهای خاص را دربر نمی گیرد، و به نظر می رسد با اولویت زوجهای جوان، بازنشستگان و کارمندان دولت اجرایی می شود.

حکیمی اما با بیان اینکه مشخص کردن گروه‌های هدف و چانه زنی نمایندگان تولیدکنندگان روی نرخ کالاها مشکلات تاخیر دو ماهه اجرای طرح کارت اعتباری است اعلام کرد که زیرساختهای صدور کارت اعتباری فراهم است.

به هر حال این عدم ثبات و تصمیات متفاوت طی دو ماه برای اجرای یک طرح موجب شده تا طهماسب مظاهری –رییس کل اسبق بانک مرکزی – به صراحت اعلام کند که این طرح از ابتدا ایده ای پشت سر نداشته و بدون برنامه بوده است.

وی همچنین با اشاره اینکه در مجموع طرح کارت اعتباری می تواند در رونق اقتصادی تاثیرگذار باشد از اعلام طرحی که هنوز ساماندهی نشده و سیاستهای آن تعیین نشده بود، انتقاد کرده و گفته که آن زمانی که این طرح اعلام شد یک ایده بود و نه یک طرح ساماندهی شده و نظام مند و اکنون نیز ساز و کاری برای اجرای طرح کارت اعتباری وجود ندارد.

مظاهری البته نسبت به توزیع همگانی کارتهای اعتباری هم انتقاد و تاکیده کرده است که دولت از انجام این کار به وسیله کارت اعتباری بگذرد و اگر خانوارهای نیازمند را شناسایی کرد طرح تسهیلات خرید لوازم خانگی را در همان کارت های معمولی اجرا کند.

در عین حال که طحان پور-رییس اتحادیه لوازم خانگی- هم با اعلام اینکه ساز و کار طرح توزیع کارت های اعتباری نادرست و بدون هماهنگی است در میزگردی که به بررسی این طرح اختصاص داشت عنوان کرد که تاکنون هیچ کارت اعتباری ای به شخصی داده نشده است. از سویی دیگر بانک مرکزی برای پرداخت تسهیلات خرید لوازم خانگی با سود 12 درصد سر مردم منت می گذارد.

طحان پور با بیان اینکه لوازم خانگی صنعت خودرو نیست و تولید این لوازم اکنون در رکود است گفت که اینکه می گویند برای هفتاد هزار بازنشسته کارت خرید تهیه شده نادرست است، زیرا فقط 13 هزار بازنشسته از این طرح استقبال کرده اند و معلمان نیز انصراف داده اند.

به هر حال آنطور که میدری- معاون اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی – اعلام کرده است، 70 هزار کارت چاپ شده که احتمالا هفته آینده در میان بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی توزیع می‌شود. هر چند که باید منتظر بود و دید که آیا این قول برای هفته آینده مانند "هفته های آینده" وعده های قبلی است و یا اینکه در نهایت یکی دیگر از سیاستهای بسته رونق اقتصادی به اجرا در خواهد آمد. طرحی که به اعتقاد برخی کارشناسان اقتصادی منفعت بیشتر برای بانکها در نظر گرفته شده و از سویی دیگر فایده‌ای برای اقشار ضعیف ندارد، چرا که نمی توانند از عهده بازپرداخت این تسهیلات برآیند. 

هنوز نظری برای این خبر درج نشده است


نام  :  
ایمیل :  
متن نظر  :  
کد روبرو را وارد کنید :       


اخبار مرتبط

کارت اعتباری نیامده تمام شد
جزئیات وام ۱۰تا50میلیونی خرید کالا وخدمات
حذف وام خودرو، کالا و جعاله از بانک‌ها
پیشنهاد تلفیق وام ازدواج با کارت خرید کالا
سقف حقوق در ارائه کارت‌های اعتباری خرید کالا حذف شد
قفل کارت‌های اعتباری شکست
جزییات کارت‌ اعتباری خرید کالای بازنشستگان و فرهنگیان
خداحافظی کارت‌خوان با جایگاه‌های سوخت
نقدینگی 687 هزار میلیارد تومان شد
آغاز رونق افتتاح حساب‌های اجاره‌ای
حذف چهار صفر از پول ملی جدی شد
سقف برداشت روزانه از عابر بانک‌ها ۴۰۰ هزار تومان می‌شود
شوک اقتصادی با بخشنامه جدید بانک مرکزی
نرخ تورم مردادماه به 39 درصد رسید
چای، سبزی و حبوبات رکورددار رشد قیمت/تخم مرغ یکساله 74 درصد گران شد
کارت اعتباری نیامده تمام شد
مزدوجین۹۲و۹۳تا آخر آذر وام ازدواج می‌گیرند
نرخ سود بانکی نباید شوک‌گونه و فوری کاهش یابد
ایرانی ها بعد از هدفمندی کمتر می خورند
گزارش تازه بانک مرکزی از گرانی و ارزانی قیمت 42 قلم کالای خوراکی
۱۵ میلیارد یورو گم شد
وام ۶۰ میلیونی خرید مسکن به بانک‌ها ابلاغ شد
برای دریافت وام خودرو به بانک‌ها نروید
ابهام در پرداخت وام 25 میلیونی خرید خودرو
15 % ایرانی‌ها سیگاری هستند
محدودیت در ارایه خدمات بانکی ممنوع است
دلار نخرید، ارزان می‌شود
پرداخت وام ازدواج سرعت گرفت
جزئیات وام ۱۰تا50میلیونی خرید کالا وخدمات
پرداخت وام به کارکنان بانک‌ها از منابع قرض‌الحسنه ممنوع شد
چاپ اولین اسکناس‌ با خط بریل برای نابینایان
حذف وام خودرو، کالا و جعاله از بانک‌ها
احتمال کاهش دوباره نرخ سود بانک‌ها
اعتبار کارت‌های خرید کالا تمدید شد
وام ۵۰ میلیونی کالا هم آمد
پیشنهاد تلفیق وام ازدواج با کارت خرید کالا
توقف وام ازدواج و سرگردانی زوج های جوان
مهلت بانک‌ها تمام شد
تمام متقاضیان وام ازدواج تسهیلات ۱۰میلیونی می‌گیرند
ورود اولین کارت‌ بانکی بین‌المللی در ایران
رواج اسکناس و ایران چک تقلبی در بازار
نرخ سود تسهیلات ۱۸ درصد به بانک‌ها ابلاغ شد
دستور بانک مرکزی به پرداخت وام ازدواج ۲۰میلیونی
پرداخت وام 10 میلیونی ازدواج از ابتدای تابستان
دریافت مالیات از سود بانکی منتفی شد
عربستان ۳-۲ سال با فاجعه مالی فاصله دارد
شکست امپراطوری دلار قانون شد
بانک مرکزی دیگر چک چاپ نمی‌کند
حساب‌های فاقد کدملی مسدود شود
سقف برداشت روزانه ازعابربانک‌ها۵۰۰ هزارتومان شد
شنبه، آغاز توزیع اسکناس نو در سراسر کشور
آغاز کاهش سود بانکی بدون استثنا
۹ بانک ایرانی امروز به سوئیفت متصل می‌شوند
وام ۱۰ میلیونی خرید کالا ناگهان ۶ میلیون تومان شد
برداشت پیش‌ از موعد از حساب مشتریان
عرضه کارت اعتباری 50 میلیونی در بانک ملی؛ به زودی
صدور مجوز استفاده از گوشی موبایل به عنوان کارت بانکی
پرداخت ارز در خودپردازها
10 بانک برای رعایت نرخ سود تذکر گرفتند
کارت‌های شتاب در عراق فعال ‌می‌شوند
قانونی جدید برای صدور کارت جدید عابر بانک
افشای اطلاعات مالی و بانکی اشخاص ممنوع شد
سقف ورود ارز مسافرتی به ایران ۱۰ هزار دلار شد
اعلام آمادگی یک بانک خارجی برای پرداخت وثیقه بابک زنجانی
ممنوعیت پرداخت وام با سود بالای 18 درصد
موافقت بانک مرکزی با راه اندازی موسسه پس انداز و تسهیلات مسکن در شیراز
دلار ۳۹۰۰ تومان را هم رد کرد
دستور ویژه برای توقف "ارز تک‌نرخی" تا نیمه سال ۹۶
واحد پول ایران "تومان" شد
۴۵ درصد از دارایی‌های نظام بانکی کشور "منجمد" است
کارت بانکی ایران به دنیا متصل می‌شود
وام مسکن مهر ۴۰ میلیون تومان شد
۲۲ میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران آزاد شد
توقف وام دهی بانکها در آستانه شب عید
حلقه خروج بدهکاران بانکی از کشور تنگ تر شد
بانک مرکزی بخشش سود وام‌های خُرد را دور زد
حذف صرافی‌ها از مبادلات بین المللی تا ۲۵ اسفند
ویژگی‌های امنیتی اسکناسی که امروزرونمایی شد
سقف برداشت از عابربانک ها ۵۰۰ هزار تومان می شود
تعاونی اعتبار ثامن الحجج منحل شد
نقدینگی به آستانه ۱۲۰۰ تریلیون رسید
یک بانک هر شب از بانک مرکزی وام با ۳۴ درصد سود می گیرد
بانک شهر 2 صرافی الکترونیک در شیراز راه‌اندازی می‌کند
نقدینگی ۱۲۰۰ تریلیونی شد
موسسه آرمان غیرمجاز است
سقف نگهداری ارز تعیین شد
احتمال کاهش نرخ سود بانکی
موبایل جایگزین کارت‌های بانکی می‌شود
احتمال ادغام بانک‌های مجاز
رونمایی از سکه جدید ۵ هزار ریالی
یارانه نقدی ضامن وام 5میلیون تومانی
درآمد ۹۰۰ میلیارد تومانی دولت از شماره‌گذاری خودرو
اجرای طرح ضربتی اعطای وام ازدواج
ضمانت یارانه نقدی برای وام ازدواج
با ارسال پیامک چک بی‌محل را شناسایی کنید
خطری که۴۰۰میلیون کارت بانکی راتهدید می‌کند
نمی‌شود یک شبه ۸ هزارمیلیارد اختلاس کرد
تصمیم جدید بانک مرکزی برای حساب‌های راکد
مردم شکایات خود از شبکه بانکی را اعلام کنند
استارت حذف کامل ارز مبادله‌ای
چک جدید می آید، چک قدیمی می رود
انتقال ۱۸۰۰ حساب دولتی به بانک مرکزی
ایران و ترکیه دلار را از مبادله‌هایشان حذف کردند
سپرده‌های بانکی خود را نفروشید
تسویه بدهی بانک‌ها به جریان افتاد
فعالیت موسسه نور با نظارت بانک مرکزی
اطلاعیه بانک‌مرکزی درباره بدهکاران ۷ بانک کشور
حساب‌های بانکی راکد از اول آذر بسته می‌شوند
دادگاه تجدید نظر نیویورک شکایت 1.7 میلیارد دلاری علیه ایران را به جریان انداخت
ثامن، مهر اقتصاد و کوثر تجمیع می‌شوند
افتتاح حساب در بانک‌ها محدود شد
شادی دلار تمام می‌شود
اخذ کارمزد«استعلام اطلاعات مشتریان از ثبت احوال» ممنوع است
در تنگنا قرار دادن مردم برای خرید خودوری چینی،بی حرمتی به مردم است
خطای بانک مرکزی به افزایش نرخ دلار دامن زد
بانک‌ها ٢٠٠ هزار میلیارد تسهیلات می‌دهند؟
آغاز توزیع اسکناس نو از ۲۱ اسفند در بانک های منتخب
هشدار بانک مرکزی به مردم؛ شیوه جدید کلاهبرداری بانکی آمد
آغازِ پایان دلار آمریکا در ایران
اوراق ۲۰ درصد تمام شد
توضیحات سیف درباره صرافی‌ها و ساماندهی ارز
بگذارید مردم زندگی کنند
صرافی‌ها سکه هم نمی‌فروشند
سود وام صندق پس انداز مسکن کاهش یافت
نام بانک جدید مشخص شد
شرایط تامین ارز خرید نسیه اعلام شد
تغییرات قیمت مواد غذایی اعلام شد
بیش از ۹۰۰۰ دانشجو در نوبت دریافت ارز
جزئیات تبدیل سکه‌های پیش فروش به اوراق
۴۹۰۰ دستگاه خودرو با ارز دولتی وارد شد
معرفی سلطان سکه
مسئولان بانک مرکزی یکباره مجوز موسسه ثامن الحجج را لغو کردند
سردرگمی بانک ها در پرداخت ارز مسافری
لیست پرحاشیه به دادستانی رسید
دلار بالاخره 10000 تومان شد
سیاستهای جدید ارزی و راهکارهای تسریع در برخورد با مفاسد و اخلالگران اقتصادی تصویب شد
معاون ارزی بانک مرکزی بازداشت شد
ارز مسافرتی از این پس آزاد است
دستورالعمل خرید و فروش ارز در شبکه صرافی‌های مجاز ابلاغ شد
قانون صدور چک اصلاح شد
بانک مرکزی سکه را ۲.۸ میلیون تومان قیمت‌گذاری کرد
۷۲ درصد جمعیت ایران کار نمی‌کنند
جزئیات تصمیم مهم دولت برای بازگشت ارز پتروشیمی‌ها
۷۵ قلم کالای جدید مشمول دریافت ارز دولتی شدند
سکه ۴.۷ میلیون تومان
فروش ارز مسافرتی و دانشجویی در همه بانک ها آزاد شد
ورود اسکناس ارز به کشور مجاز شد
متهم بازار ارز ۱۶۰۰ هزار میلیاردی شد
نرخ سود چند بانک ۲۳ درصد شد
پرداخت ارز مسافرتی به یک بانک محدود شد
سازوکار جدید فروش ارز خدماتی اعلام شد
بانک‌ها ارز شما را می‌خرند
استعلام پیامکی سوابق چک برگشتی امکان پذیر شد
صدور کیفرخواست برای جزایری، عراقچی و آقاخان
معامله ارز تا یک میلیون یورو در صرافی‌ها مجاز شد
منتظر اقدام بانک مرکزی در بازار ارز باشید
تشکیل صف‌های فروش مقابل صرافی‌ها
موافقت دولت با اصلاحات مصوبه ترخیص خودرو
ایران چک‌های جدید می‌آید
کارت‌های ملی خود را جایگزین عابر بانک کنید
ادغام ۵ بانک و موسسه وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه
بانک‌ها به بانک مرکزی صد هزار میلیارد تومان بدهکارند
خیز دلار به کانال جدید
پرداخت وجه چک از دیگر حساب‌ها امکان‌پذیر شد
افزایش نرخ کرایه‌ تاکسی براساس میزان تورم
موافقت شورای پول و اعتبار با وام ۷ ساله سیل‌زدگان
بانک مرکزی برای هر ایرانی یک پروفایل ارزی ایجاد می‌کند
دلار ۴۰۰ تومان ارزان شد
دلار به کانال 12 هزار تومان سقوط کرد
مردم ۲۰ درصد بیشتر وام گرفتند
عربستان با افزایش سهمیه حج ایران موافقت کرد
کاهش قیمت ارز در صرافی‌ها
صفرها دوباره برمی‌گردند
کارت های بانکی 4 برابر جمعیت ایران
فعالسازی رمز پویا از ابتدای دی برای کاربران بانکی اجباری می‌شود
اخذ تصویر شناسنامه و کارت ملی از مشتریان بانکی حذف شد
رمز پویا از ابتدای دی ماه اجباری می‌شود
طرح وام مستاجران دوباره تهیه شد
هر آن‌چه باید درباره رمز دوم پویا بدانید
بانک‌ها خلاف می‌کنند، بانک مرکزی سکوت
 

 

 
 

کاریکاتور


 

قیمت سکه و ارز


آرشیو اخبار تصویری


   

 


Skip Navigation Links.

آرشیو اخبار روز


   

جستجوی گوگل


web counter