برای هرچه بهتر و سریع لود شدن سایت مطبوعات فارس از مرورگر موزیلا فایرفاکس استفاده نمایید www.matboatfars.com                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
 سایت عکس - عکس مکث 24  - خبرگزاری عکس - عکسمکث24 - تصویر - عکسهای - عکسمکث - عکسهای روز - عکس مکث - فتو - عکسمکس - ایمج - پیکچر - photo - picture -  عکسمکس24 - image - عکس در مطبوعات - مطبوعات در عکس - عکس و مطبوعات - مطبوعات و عکس - عکس مطبوعات - مطبوعات عکس - خبرگذاری عکس - عکس خبرگزاری - خبرگزاری مطبوعات فارس - خبرگذاری - خبر گزاری - خبر گذاری - عکس خبر - خبر عکس - روزنامه فارس - خبر فارس - عکس فارس - فارس عکس - شیراز عکس - عکس شیراز - خبرگذاری مطبوعات فارس - خبرگزاری مطبوعات فارس - فارس روزنامه - شیراز روزنامه - روزنامه شیراز - خبرگزاری عکس مطبوعات فارس - خبرگذاری عکس مطبوعات فارس - سایت مطبوعات شیراز - مطبوعات شیراز - شیراز مطبوعات - خبرگزاری مطبوعات شیراز - خبرگزاری فارس مطبوعات - خبرگذاری فارس مطبوعات - خبرگزاری سایت فارس - سایت خبری فارس - سایت خبری شیراز - سایت شیراز - شیراز سایت - اخبار فارس - فارس اخبار - اخبار شیراز - شیراز اخبار - خبر شیراز - عکس خبر - خبر عکس - خبرهای فارس - خبرهای شیراز - سایت فارس - خبر فارس - خبرفارس - فارسخبر - خبرشیراز - شیراز خبر - شیرازخبر - فارس خبر - شیرازعکس - توریسم و گردشگری - توریسم - توریست - گردشگری - هشدار - هشدار زیست محیطی - عکسهای گردشگری - site ax - site axmax - site axmax24 - saite axmax24 - saite ax - aksmaks24 - aksmaks - site matboatfars - saite matboatfars - matboatfars - Newspaper - khabar - news - farsnews - newsfars - matboatfarsnews - newsmatboatfars - fars news - news fars - matboatfars news - news matboatfars - photonews - newsphoto - photo news - news photo - عکس خبری - تصویر خبر - خبر تصویری - گزارش تصویری - عکسهای خبری - خبرهای تصویری - سایت خبری مطبوعات فارس - سایت عکس خبری مطبوعات فارس GOOGLE Mozilla Firefox- www.search.xco.ir-www.dl.agahipost.com       www.matboatfars.coms search.jamasp.irامروز پنج شنبه 21 آذر 1398   برابر با  :    12/12/2019  میلادی    مصادف با :    1441/4/14  قمری
(1396/5/30) پای حرف کارگران "دکه‌های کارگری"
کارتن‌خوابی کارگران در شیراز
کارگران دکه‌های کارگری شیراز این روزها حال و روز خوشی نداشته و حضور اتباع بیگانه در دکه‌ها آنان را از کار بیکار کرده است.

مطبوعات فارس/ اگر صبح زود به نقاط مختلف شهر شیراز از جمله دروازه کازرون، میدان قصرالدشت، کمربندی و میادین تعریف شده کار سربزنی کارگران زحمتکشی را می‌بینی که با تجهیزات کارگری و بنایی چشم به انتظار کار هستند.

مردان جوان تحصیل کرده که از مراسم ازدواج آنان نیز زمان زیادی نمی‌گذرد، اما مجبورند برای امرار معاش و تامین مایحتاج زندگی در دکه‌های کارگری حاضر شده تا کسب درآمد کنند.

اما آنچه کارگران شیرازی را بیش از همه چیز، مورد رنج و آزار قرار می‌دهد، حضور اتباع بیگانه در دکه‌های کارگری است، اتباع بیگانه‌ای که بسیاری از آنها غیرمجاز هستند و با مختل کردن کسب و کار ایرانی، اجازه کار را به آنان نمی‌دهند.

کارگرانی که به سمت خودروها می‌دوند

وقتی به محل این دکه‌ها می‌روی، چکش‌های برقی یا همان "پیکورها" به همراه بیل و کلنگ‌هایی که مرتب و منظم در گوشه خیابان به نمایش گذاشته شده، نظرتان را جلب می‌کند.

کارگران با مشاهده توقف خودروها به سمت آنان رفته و برای انجام کار اعلام آمادگی می‌کنند. اینجا به نوعی رقابت میدانی است، هر فردی زودتر به خودرو رسیده و بتواند نظر صاحب‌کار یا درخواست‌کننده کارگر را جلب کند روزش خوش است و با لبخندی ملیح، بر خودرو صاحب‌کار سوار شده و روانه کار می‌شود.

برخی هم هستند که از ابتدای صبح همراه با طلوع آفتاب در دکه‌کارگری حاضر می‌شوند اما کار برایشان فراهم نمی‌شود و باید با عرق شرمساری به سوی خانه و خانواده خود رفته و یا از روی ناچاری برای انتظار کسب و کار در حاشیه خیابان کارتن‌خواب شوند.

حضور اتباع بیگانه کسب و کار را در شیراز مختل کرده است

یکی از این کارگران ،اظهار داشت: وضعیت کارگری در شیراز مناسب نیست و از دلایل اصلی آن نیز حضور اتباع بیگانه در دکه‌ها است.

وی که دارای تحصیلات دانشگاهی است و خواست نامی از او برده نشود بیان کرد: مسئولان اداره کار و اتباع فقط آمار داده و با شعار حرف می‌زنند. چرا باید با حضور تبعه بیگانه در دکه‌های کارگری غرور و شخصیت کارگر ایرانی زیر سوال برود. این کارگر گفت: درخواست ما از مسئولان برخورد با اتباع بیگانه غیرمجاز و جلوگیری از حضور و دخالت تبعه افغانستانی در کار ایرانی است.

یک کارگر دیگر نیز گفت: مسئولان با افغانستانی‌های غیرمجاز برخورد نمی‌کنند، چرا باید تبعه غیرمجازی که امروز به جرم تخلف توسط نیروی انتظامی بازداشت می‌شود، فردای آن روز به خود جرات حضور در دکه‌های کارگری را بدهد.

مهرداد حسنی افزود: بیکاری مشکل اصلی در شهر شیراز شده، دولت باید شغل ایجاد کند نه اینکه برای کارگران زحمت درست کند. دکه‌های کارگری سروسامانی ندارد باید طوری باشد که تنها کارگران ایرانی بتواند از کار بهره‌مند شوند.

یکی دیگر از کارگران نیز با بیان اینکه «امروز وضعیت معیشت یک کارگر صفر است» اظهار داشت: جوانی که در اول جوانی نتواند کار مناسبی برای خود پیدا کند به سمت هزار خلاف می‌رود. در کشور ما کار هست اما یا دست افغانستانی است یا اینکه پارتی می‌خواهد. 

وی افزود: من یک مستاجر هستم، چگونه با ودیعه‌های سنگین 30 تا 40 میلیون تومانی، آن هم در پایین شهر به امرار معاش پرداخته و زندگی خود و خانواده را تامین کنم.

یکی دیگر از کارگران نیز با بیان اینکه بیکاری یعنی راه خلاف نشان جوان دادن گفت: جوانی که کار ندارد، نمی‌تواند ازدواج کند، نمی‌تواند مسکن تهیه کند در نتیجه به سمت اعتیاد و هزار خلاف دیگر می‌رود. 

محمدی تصریح کرد: درست است که ما کارگر هستیم اما همه انسانیم و عزت نفس داریم. وقتی جوان غرورش را زیر پا گذاشته برای کار کنار خیابان می‌ایستد دیگر نباید حضور افغانستانی‌های غیرمجاز باعث شود که از کار بیکار شود. 

وی که اجاره نشین است گفت: دو جوان دانشگاهی دارم حتی یکی در مقطع دکتری پذیرفته شد، اما با توجه به هزینه‌های دانشگاه نتوانستم او را برای ادامه تحصیل به دانشگاه بفرستم. امیدوارم هیچ پدر و مادری اینگونه شرمنده همت فرزندان خود نشود.

یک کارگر دیگر نیز که از حضور اتباع بیگانه و افغانستانی‌ها در "دکه‌های کارگری" ناراحت است اظهار داشت: چرا باید یک تبعه بیگانه جایگزین ما ایرانی‌ها در کارگری شود و ما بخواهیم کارتن‌خواب شده و روزمان را بر روی کارتن شب کنیم.

کمالی تصریح کرد: صدای ما را به مسئولان برسانید و بگویید، کدام روز از سال از وضعیت موجود کارگران در دکه‌های کارگری بازدید کردید؟ چرا میز و صندلی و کولرگازی را رها نمی‌کنید و پای حرف کارگران نمی‌نشینید؟

وی افزود: امروز باید جامعه کارگری که یک قشر کم درآمد است بیشتر مورد توجه قرار بگیرد، نه اینکه اگر کنار خیابان نیز منتظر کار ایستاده‌اند با آنان رفتاری نامناسب و ناشایست شود.


یکی از کارگران می‌گوید؛ هرجا چکش برقی برای تخریب نیاز داشتی به من اطلاع بده، من از همه کارگران نیازمندتر هستم. اینجا است که انسان می‌داند بله افرادی هستند که حاضرند با افتخار تمام شغل مقدس کارگری را دنبال کرده و برای خانه و خانواده خود تامین معاش کنند.

برخورد با اتباع بیگانه غیرمجاز و جلوگیری از حضور آنان در "دکه‌های کارگری" امروز یک مطالبه جدی برای کارگران تبدیل شده و این مهم باید بیش از پیش دنبال شود. همچنین برنامه‌ریزی برای ایجاد رونق در کسب و کار، نیز از موضوع‌هایی است که می‌تواند التیامی برای درد کارگران باشد.

هنوز نظری برای این خبر درج نشده است


نام  :  
ایمیل :  
متن نظر  :  
کد روبرو را وارد کنید :       


اخبار مرتبط

دادگستری فارس: برای شکایت از این جاعل اقدام کنید
میزبانی حرم سید تاج‌الدین غریب (ع) شیراز از جشن بزرگ غدیر
گل‌بس‌های زنده را دریابیم
جزییات پرداخت عیدی کارگران ساعتی وپاره‌وقت
بهره مندی کارگران و خانواده هایشان از خدمات فرهنگی و اجتماعی
صعود تیم والیبال شهرداری به مرحله نهایی والیبال کارگران فارس
انفجار در شهر جیزره ترکیه با ده‌ها کشته و زخمی
فروش اقساطی 250 هزار مسکن آغاز شد
تجمع کارگران کارخانه کاشی حافظ مقابل استانداری فارس
تحصن کارگران کارخانه مخابرات راه دور ایران وارد نهمین روز شد
خطر بازگشت مالاریا پیش‌روی ایران
حق مسکن کارگران به زودی تعیین تکلیف می‌شود
حداقل عیدی کارگران، یک‌میلیون و 400 هزار تومان
اخراج کارگران سال ۹۵ تشدید می‌شود/ تعطیلی بنگاه‌ها با اجرای قانون جدید مالیاتی
تجمع کارگران کاشی حافظ شیراز مقابل استانداری فارس
کاهش ۲۵ درصدی حداقل دستمزد کارگران منتفی شد
در صورت انتقال کارخانه روغن نباتی، کارگران آن را استخدام می‌کنیم
زمان پرداخت مستمری بازنشستگانی که در سال گذشته تغییر نکرده بود، اصلاح می شود
تعداد کارمندان و کارگران شهرداری های ایران 5 برابر نیاز و حدمجاز هستند
حق مسکن کارگران افزایش یافت
بیمه کارگران ساختمانی یک هزار و 800 میلیارد تومان بار مالی برای تامین اجتماعی دارد
تسهیل اشتغال لیسانسه‌های بیکار
حداقل و حداکثر عیدی امسال کارگران اعلام شد
پرداختی به کارگران نباید کمتر از 2 میلیون و 600 هزار تومان باشد
اقلام سبد معیشت کارگران نهایی شد
دولت «سبد کالا» توزیع می‌کند
اعمال افزایش 20 درصدی پایه حقوق در فیش فروردین کارگران
2 کشته و ۱۴ مصدوم در حادثه سقوط مینی‌بوس حامل کارگران به دره
اعلام دستمزد مبنای کسر حق‌بیمه از سوی سازمان تأمین‌اجتماعی
جلسه فوری برای ترمیم مزد و معیشت کارگران
دولت پرداخت2ماه حقوق کارگران هفت تپه را پیگیری می کند
بیش از 20 نفر از کارگران بازداشتی گروه ملی آزاد شده‌اند
واژگونی سرویس کارگران معدن آباده/یک کشته و 12 زخمی
صدور کارت‌های شناسایی کارگران برای دریافت سبد کالا
ورزشکاران فارس به رقابت های ورزشی کارگران جهان اعزام می شوند
احتمال مختومه شدن وضعیت بیمه‌ای 100 هزار کارگر ساختمانی
خانه‌دار شدن کارگران در مسکن ملی قوت گرفت
اخراج اتباع بیگانه از استان فارس 35 درصد افزایش یافت
دستگیری گداهای خارجی سازمان‌یافته در شیراز
۲۰۰۰ کارفرمای متخلف فارس به مراجع قضایی معرفی شدند
 

 

 
 

کاریکاتور


 

قیمت سکه و ارز


آرشیو اخبار تصویری


   

 


Skip Navigation Links.

آرشیو اخبار روز


   

جستجوی گوگل


web counter