برای هرچه بهتر و سریع لود شدن سایت مطبوعات فارس از مرورگر موزیلا فایرفاکس استفاده نمایید www.matboatfars.com                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
 سایت عکس - عکس مکث 24  - خبرگزاری عکس - عکسمکث24 - تصویر - عکسهای - عکسمکث - عکسهای روز - عکس مکث - فتو - عکسمکس - ایمج - پیکچر - photo - picture -  عکسمکس24 - image - عکس در مطبوعات - مطبوعات در عکس - عکس و مطبوعات - مطبوعات و عکس - عکس مطبوعات - مطبوعات عکس - خبرگذاری عکس - عکس خبرگزاری - خبرگزاری مطبوعات فارس - خبرگذاری - خبر گزاری - خبر گذاری - عکس خبر - خبر عکس - روزنامه فارس - خبر فارس - عکس فارس - فارس عکس - شیراز عکس - عکس شیراز - خبرگذاری مطبوعات فارس - خبرگزاری مطبوعات فارس - فارس روزنامه - شیراز روزنامه - روزنامه شیراز - خبرگزاری عکس مطبوعات فارس - خبرگذاری عکس مطبوعات فارس - سایت مطبوعات شیراز - مطبوعات شیراز - شیراز مطبوعات - خبرگزاری مطبوعات شیراز - خبرگزاری فارس مطبوعات - خبرگذاری فارس مطبوعات - خبرگزاری سایت فارس - سایت خبری فارس - سایت خبری شیراز - سایت شیراز - شیراز سایت - اخبار فارس - فارس اخبار - اخبار شیراز - شیراز اخبار - خبر شیراز - عکس خبر - خبر عکس - خبرهای فارس - خبرهای شیراز - سایت فارس - خبر فارس - خبرفارس - فارسخبر - خبرشیراز - شیراز خبر - شیرازخبر - فارس خبر - شیرازعکس - توریسم و گردشگری - توریسم - توریست - گردشگری - هشدار - هشدار زیست محیطی - عکسهای گردشگری - site ax - site axmax - site axmax24 - saite axmax24 - saite ax - aksmaks24 - aksmaks - site matboatfars - saite matboatfars - matboatfars - Newspaper - khabar - news - farsnews - newsfars - matboatfarsnews - newsmatboatfars - fars news - news fars - matboatfars news - news matboatfars - photonews - newsphoto - photo news - news photo - عکس خبری - تصویر خبر - خبر تصویری - گزارش تصویری - عکسهای خبری - خبرهای تصویری - سایت خبری مطبوعات فارس - سایت عکس خبری مطبوعات فارس GOOGLE Mozilla Firefox- www.search.xco.ir-www.dl.agahipost.com       www.matboatfars.coms search.jamasp.irامروز شنبه 23 آذر 1398   برابر با  :    14/12/2019  میلادی    مصادف با :    1441/4/16  قمری
(1395/8/1)
پرورش تیلاپیا در کشور قطعا ممنوع است
کارشناس دفتر آبزیان سازمان محیط زیست گفت: در هیچ نقطه کشور مجوزی برای پرورش تیلاپیا صادر نشده است و متخلفان به دستگاه قضایی تحویل داده می‌شوند.
مطبوعات فارس/امید صدیقی ‌کارشناس دفتر آبزیان سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: تایید نهایی مجوز پرورش تیلاپیا در کشور با سازمان محیط زیست است و این سازمان مخالفت خود را بارها اعلام کرده است.

صدیقی تاکید کرد: قوانین متعددی این موضوع را تایید می‌کند اما قانون حفاظت و بهره‌برداری منابع آبی در این زمینه صراحت دارد که شیلات گونه‌های آبزی برای پرورش را انتخاب و معرفی می‌کند ولی تشخیص و تایید آن با سازمان محیط زیست است. سازمان این را اعلام کرده است اما برخی برای این که به اهداف اقتصادی و کوتاه مدت خودشان برسند این موضوع را در نظر نمی‌گیرند.

برخی به دنبال منافع اقتصادی کوتاه مدت هستند

وی ادامه داد: برخی متاسفانه بلندمدت را نمی‌بینند و بیشتر دنبال انجام کارهایی هستند که صرفا بیلانی ارائه کنند و در کوتاه مدت نتیجه بگیرند و مشکلاتی که درآینده ایجاد می‌کند را لحاظ نمی‌کنند. ممکن است الان تیلاپیا را به کشور وارد کنیم و سود خوبی هم طی یکی دو سال ببریم ولی بعد که این گونه به محیط آبی کشور وارد شد، به اکوسیستم کشور خسارت می‌زند و به لحاظ اقتصادی و اجتماعی هم خسارات زیادی به صیادان منطقه و پرورش دهنده‌ها وارد می‌کند.

کارشناس دفتر آبزیان سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به این که اگر ملاک نهایی درباره این موضوع سازمان محیط زیست است چطور مدافعان پرورش تیلاپیا هنوز آن را پیگیری می‌کنند، گفت: وقتی مخالفت سازمان را می‌بینند کار را به جاهای دیگر می‌برند و مثلا موضوع را نزد نمایندگان مجلس و حتی به ریاست جمهوری برده‌اند و آنجا بحث‌های فنی را زیاد مطرح نمی‌کنند و برای آن‌ها در باغ سبز نشان می‌دهند که با این کار تولید زیاد می‌شود و برای محرومان کار و اشتغال ایجاد می‌شود.

صدیقی تاکید کرد: همین موضوعات هم اصلا واقعیت ندارد. الان در بسیاری از پروژه‌هایی که شیلات اجرا کرده صرفنظر از خسارات محیط زیستی، برای مردم محروم منطقه هم کاری انجام نشده است. مثالش سایت پرورش میگوی گمیشان است که خیلی اصرار داشتند یک سایت هزار هکتاری پرورش میگو برای اشتغال مردم محروم منطقه ایجاد کنند و بعد حتی درخواست توسعه به ۴ هزار هکتار را داشتند. طی بازدیدی که من هفته پیش از آنجا داشتم ۳۵۰ هکتار از کل آن سایت هزار هکتاری زیر کشت است که ۲۰۰ هکتارش مربوط به شرکت جهاد نصر وابسته به وزارت جهاد است، حدود ۱۰۰ هکتار هم مدیران پرورش شیلات کارگاه پرورش میگو دارند و ۵۰ هکتار باقی می‌ماند که آن هم برای من مشخص نشد متعلق به کیست! با خیلی از مردم منطقه هم که صحبت می‌کردم، فارغ‌التحصیلان شیلات همه بیکار بودند و می‌گفتند ما از سال‌ها پیش پیگیری کردیم که یک بخش ۲۰ هکتاری به ما بدهند و آن قدر ما را در شیلات بردند و آوردند و آخر هم به ما ندادند. یعنی متاسفانه به مردم منطقه کمکی هم نشده است.

صدیقی در پاسخ به این که سازمان ابزار قانونی برای اجرای مخالفت قانونی خود دارد یا نه گفت: سازمان نظرش را اعلام می‌کند و قانونا هم آنها باید قبول کنند اما چون دنبال آن هستند که هر طور شده این کار را بکنند موضوع را به دستگاه‌های دیگر می‌برند و به قانون تمکین نمی‌کنند.

وی تصریح کرد: اگر ما با پروژه تیلاپیا مخالفتی می‌کنیم با توجه به مستندات و دلایل و مدارک علمی است. این‌ها را به دیوان محاسبات دستگاه‌های نظارتی مثل سازمان بازرسی کل کشور و … هم ارائه کردیم و سازمان بازرسی کل کشور هم نظرات ما را تایید کرده است.

پرورش تیلاپیا در هر نقطه کشور قطعا غیرقانونی است

کارشناس دفتر آبزیان سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به این که آیا سازمان راهکاری هم به مدافعان تیلاپیا ارائه کرده یا نه گفت: ما باید به سراغ گونه‌های بومی خودمان برویم. گونه‌های بومی بسیار مناسبی با مزیت بالا داریم مثل ماهیان خاویاری که خیلی خوب هم جواب داده است. یا مثلا شیربُت و گونه‌های دیگر که از خانواده کپورماهیان بومی ایرانند و سرعت رشد خیلی خوبی دارند و متاسفانه هیچ کاری رویشان انجام نشده است اما متاسفانه برخی دنبال کارهای مقطعی و سریع‌الجواب هستن و روی ثروت‌های ملی که گونه‌های بومی ما باشد سرمایه‌گذاری نکرده‌اند.

صدیقی تصریح کرد: نکته دیگر آن است که برخی در سازمان شیلات گاهی در رسانه‌ها و جاهای دیگر مطرح کرده‌اند که ما برای پرورش ماهی تیلاپیا در بافق یزد مجوز گرفته‌ایم که این اصلا واقعیت ندارد. آنجا از ۸ سال پیش صرفا یک مجوز انجام تحقیقات داده شده بود و آن هم با شرایط بسیار که در همان مرکز تحقیقات آبزیان آب شور موسسه تحقیقات شیلات صرفا تحقیقات بکنند که اثرات این موضوع و خسارات آن را ببینند و ارزیابی ریسک کنند و بعد بر اساس نتایج آن، سازمان محیط زیست اعلام نظر کند که ما هم با توجه به کارهایی که در چند سال گذشته انجام شده به نتیجه رسیدیم که مشکلاتش خیلی زیاد است.

وی اعلام کرد: در آخرین جلسه‌ای که هم در نهاد ریاست جمهوری داشتیم باز توافقی که کردیم این بود که همان ادامه روند تحقیقات و پایلوت را می‌توانند در همان مرکز تحقیقات انجام دهند اما هیچ مجوز تجاری برای پرورش تیلاپیا حتی در همان بافق یزد هم به شیلات داده نشده است و این حتما باید به مردم اطلاع‌رسانی شود که در هیچ نقطه کشور مجوزی برای پرورش تیلاپیا صادر نشده است.

کارشناس دفتر آبزیان سازمان حفاظت محیط زیست گفت: البته در جاهای مختلف به صورت غیرمجاز مخفی پرورش داده می‌شود اما این حتما غیرقانونی است و ما هم به شدت پیگیریم و برخورد هم خواهیم کرد و با اکثر استان‌ها هم مکاتبه کرده‌ایم و پیگیر موضوع هستیم و اگر کسی را پیدا کنیم که پرورش تیلاپیا می‌دهد حتما کارش غیرقانونی است و به مقامات قضایی تحویل داده می‌شود.

می‌خواستند باب گفتگو درباره تیلاپیا را دوباره باز کنند

صدیقی درباره عدم حضور محیط زیست در هایش هفته گذشته تیلاپیا گفت: همایشی که قرار بود برگزار شود به درخواست سازمان شیلات بود که با اتحادیه انجمن‌های علمی منابع طبیعی و محیط زیست برای برگزاری همایش هماهنگ کرده بودند و ما هم از طریق همانها مطلع شدیم. دو ماه پیش با ما مکاتباتی داشتند و عنوان همایش را توسعه صنعت تیلاپیا گذاشته بودند و ما این را قبول نداشتیم و مخالفت کردیم و مکتوب هم اعلام کردیم که ما همایشی با این عنوان و محورها را اصلا قبول نداریم و برای همین اصلا در جلسات هماهنگی آن هم حاضر نیستیم شرکت کنیم.

وی ادامه داد: دو سه جلسه برگزار کردند که ما نرفتیم اما آنها اصرار داشتند ما بیاییم و حتما محیط زیست حضور داشته باشد. ما اعلام کردیم که جلسات متعددی از هم اندیشی و همایش و نشست علمی و فنی در سه چهارسال اخیر به دفعات برگزار کرده‌ایم و همه بحث‌های فنی و توضیحات کارشناسی انجام شده و اصلا نیازی به چنین همایشی نیست.

کارشناس دفتر آبزیان سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: برخی در سازمان شیلات پیگیر این طرح هستند و همه حرفهایشان را زده‌اند اما مشکلات تیلاپیا و خساراتش در جهان ثابت شده است. مسئولان سازمان محیط زیست و حتی ریاست سازمان اعلام کرده‌اند که خسارات و تهدیدات آن بسیار زیاد است و به هیچ وجه صلاح مملکت نیست که گونه‌ای با این خطرات و مشکلات را وارد بکنیم. رییس سازمان این موضع را به سازمان بازرسی وزارت جهاد کشاورزی مکتوب اعلام کردند و بحث آن بسته شد منتها الان که اصرار داشتند همایش دیگری درباره این موضوع گذاشته شود برای این بود که باب موضوع را به این بهانه باز کنند. نهایتا قرار شد اصلاحاتی انجام شود و زمان به مخالفان هم به طور مساوی داده شود ولی متاسفانه درست یک روز قبل از همایش لیست جدیدی برای ما فرستادند که دیدیم برخی از سخنرانان طرف ما را حذف کردند و زمان را هم بیش از یک ساعت به نفع خودشان و دو سه سخنران تازه اضافه کرده‌اند و حتی دعوتنامه هم تا ۲ بعد از ظهر قبل از همایش برای ما نفرستادند. ما هم که از آغاز می‌دانستیم این همایش جهت‌دار است نامه‌ای نوشتیم و مکتوب اعلام کردیم که ما در این همایش شرکت نمی‌کنیم.

هنوز نظری برای این خبر درج نشده است


نام  :  
ایمیل :  
متن نظر  :  
کد روبرو را وارد کنید :       


اخبار مرتبط

شرایط بی قانونی بزرگترین صدمه را به محیط زیست زد
بازدید معاون رییس جمهوری از غرفه شرکت سیمان فارس
ابلاغ برنامه مدیریت "تالاب پریشان" بزودی
تغییر جنسیت هزاران جنین درگرمای هوا
منشأ ۲۵ درصد از گرد و خاک کشور پیدا شد
دستور ابتکار برای استخدام «سرباز فداکار مریوانی» در سازمان محیط زیست
توضیح ابتکار درباره افزایش مشکلات تنفسی در اهواز
معاون رئیس جمهوری برای قدرشناسی از مدیر فقید محیط زیست به شیراز سفر کرد
تولید سالانه ۳۰ میلیون تن پسماند صنعتی در کشور
پنبه تراریخته در راه است
برای نخستین بار جلیقه ضدگلوله بین محیط بانان کشور توزیع می شود
احتمال انتقال آب دریای عمان به ۳ استان
۵۰ تا ۷۰ میلیون بدهید، مجوز شکار بگیرید
بررسی موضوع انتقال پایتخت سیاسی و اداری کشور
موافقت رئیس سازمان محیط زیست با انتقال آب دریای عمان
«خور موسی» آلوده‌ترین منطقه جهان به جیوه است
پاسخ منفی شورای اقتصاد به تولید سواری دیزلی
تایید پرداخت حقو‌ق‌ نجومی به برخی مدیران دولتی
هشدار پلیس به متخلفان چهارشنبه سوری
تخلف ۳۹۷ مدیر نجومی‌بگیر محرز شد
18قبضه سلاح ازمتخلفان زیست محیطی فارس کشف شد
افکارعمومی منتظربرخوردمسوولان بامتخلفان مسکن مهر
فروش چارتری بلیط هواپیما ممنوع شد
یکی از وظایف دستگاه قضایی دفاع و حراست از وقف و احسان است
حکم اعدام ضارب بانوان جهرم اجرا شد
تشکیل هفت پرونده تخلف انتخاباتی در فضای مجازی
شکارچیان پلنگ در فراشبند فارس دستگیر شدند
بررسی 504 پرونده اوقاف فارس در دستگاه قضایی
محاکمه محتکران به عنوان مفسد اقتصادی
توزیع کنندگان مشروبات الکلی دست ساز در مرودشت محکوم شدند
چهل تن ماهی خاویاری درفارس تولید شد
افتتاح یازدهمین نمایشگاه تخصصی دام ، طیور و داروهای دامی
تولید اولین حشره تراریخته برای حفظ محیط زیست
کشف ماهی با دندان‌هایی شبیه به انسان
دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی دام،طیور،آبزیان،دامپزشکی و داروهای دامی در شیراز
استخراج داروی ضد سرطان کبد از خیار دریایی
کشف آبزیان تاکسیدرمی در فرودگاه شیراز
برپایی اولین نمایشگاه شیلات در شیراز
 

 

 
 

کاریکاتور


 

قیمت سکه و ارز


آرشیو اخبار تصویری


   

 


Skip Navigation Links.

آرشیو اخبار روز


   

جستجوی گوگل


web counter