• 5130927 All visits
    0 yesterday
    0online
    294999this month
    0this week
    0today

سایت های مرتبط


                                                                                               برای هرچه بهتر و سریع لود شدن سایت مطبوعات فارس از مرورگر موزیلا فایرفاکس استفاده نمایید www.matboatfars.com                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
 سایت عکس - عکس مکث 24  - خبرگزاری عکس - عکسمکث24 - تصویر - عکسهای - عکسمکث - عکسهای روز - عکس مکث - فتو - عکسمکس - ایمج - پیکچر - photo - picture -  عکسمکس24 - image - عکس در مطبوعات - مطبوعات در عکس - عکس و مطبوعات - مطبوعات و عکس - عکس مطبوعات - مطبوعات عکس - خبرگذاری عکس - عکس خبرگزاری - خبرگزاری مطبوعات فارس - خبرگذاری - خبر گزاری - خبر گذاری - عکس خبر - خبر عکس - روزنامه فارس - خبر فارس - عکس فارس - فارس عکس - شیراز عکس - عکس شیراز - خبرگذاری مطبوعات فارس - خبرگزاری مطبوعات فارس - فارس روزنامه - شیراز روزنامه - روزنامه شیراز - خبرگزاری عکس مطبوعات فارس - خبرگذاری عکس مطبوعات فارس - سایت مطبوعات شیراز - مطبوعات شیراز - شیراز مطبوعات - خبرگزاری مطبوعات شیراز - خبرگزاری فارس مطبوعات - خبرگذاری فارس مطبوعات - خبرگزاری سایت فارس - سایت خبری فارس - سایت خبری شیراز - سایت شیراز - شیراز سایت - اخبار فارس - فارس اخبار - اخبار شیراز - شیراز اخبار - خبر شیراز - عکس خبر - خبر عکس - خبرهای فارس - خبرهای شیراز - سایت فارس - خبر فارس - خبرفارس - فارسخبر - خبرشیراز - شیراز خبر - شیرازخبر - فارس خبر - شیرازعکس - توریسم و گردشگری - توریسم - توریست - گردشگری - هشدار - هشدار زیست محیطی - عکسهای گردشگری - site ax - site axmax - site axmax24 - saite axmax24 - saite ax - aksmaks24 - aksmaks - site matboatfars - saite matboatfars - matboatfars - Newspaper - khabar - news - farsnews - newsfars - matboatfarsnews - newsmatboatfars - fars news - news fars - matboatfars news - news matboatfars - photonews - newsphoto - photo news - news photo - عکس خبری - تصویر خبر - خبر تصویری - گزارش تصویری - عکسهای خبری - خبرهای تصویری - سایت خبری مطبوعات فارس - سایت عکس خبری مطبوعات فارس GOOGLE Mozilla Firefox- www.search.xco.ir-www.dl.agahipost.com       www.matboatfars.coms search.jamasp.irامروز چهار شنبه 30 مرداد 1398   برابر با  :    21/8/2019  میلادی    مصادف با :    1440/12/19  قمری
(1396/10/18) معاون آموزشی وزارت علوم :
پذیرش دانشجو در مرحله تکمیل ظرفیت حذف می‌شود
معاون آموزشی وزارت علوم از برنامه‌ی این وزارت‌خانه برای حذف پذیرش دانشجو در مرحله تکمیل ظرفیت در زیر نظام‌های آموزشی خبر داد و گفت: در سال جاری هیچ کدام از دانشگاهها مجاز به پذیرش جدید دانشجو در مرحله‌ی تکمیل ظرفیت نیستند.

مطبوعات فارس/ دکتر مجتبی شریعتی در نشست خبری که به منظور تشریح فعالیت‌های معاونت آموزشی وزارت علوم در ستاد مرکزی این وزارتخانه برگزار شد، حذف کنکور را یکی از سیاست‌های جدی وزارت‌ علوم عنوان کرد و گفت: ما بر این باور هستیم که کنکور باید حذف شود اما حذف آن یک فرایند تدریجی است و این گونه نیست که امروز تصمیم بگیریم و فردا حذف شود. در واقع باید دستگاههای ذیربط در این زمینه متمرکز شوند و هماهنگی‌های لازم با این دستگاهها صورت بگیرد.

وی در ادامه تصریح کرد: برای حذف کنکور نیازمند همراهی مجلس شورای اسلامی و بخصوص وزارت آموزش و پرورش داریم و در صورت وجود این هماهنگی‌ها انتظار این است که کنکور برای دیپلمه‌ها به طور کامل حذف شود.

معاون آموزشی وزارت علوم درخصوص حذف کنکور در مقاطع تحصیلات تکمیلی نیز گفت: در دوره‌ کارشناسی ارشد و دکتری نیز باید کنکور حذف شود. همچنان که در سال 94 یک بار کنکور برای پذیرش دوره ی دکتری تخصصی حذف شد اما بر اساس طرح مجلس شورای اسلامی مجددا پذیرش از طریق کنکور صورت گرفت یعنی ما دوباره به سالهای قبل برگشتیم. بنابراین حذف کنکور در مقاطع تحصیلات تکمیلی نیازمند مصوبه مجلس است که قانون فعلی را منسوخ کند.

دکتر شریعتی همچنین به قانون حذف کنکور در سال 86 اشاره کرد و افزود: در سال 86 قانون حذف قطعی کنکور برای دوره‌ی کارشناسی به تصویب رسید . بر اساس این قانون قرار بود کنکور تا سال 91 به طور کامل حذف شود ولی به دلیل این که ساز و کار آن توسط آموزش و پرورش محقق نشد و این وزارت‌خانه نتوانست امتحان کشوری را برای سه سال متوسطه برگزار کند، در نتیجه حذف کنکور که در قانون ذکر شده بود محقق نشد.

به گفته‌ی وی مجلس شورای اسلامی در سال 92 مجددا در بحث کنکور ورود پیدا کرد و قانون جدیدی ابلاغ کرد که بر اساس آن حذف کنکور که در قانون 86 ذکر شده بود به طور کامل منتفی شد. اما در عوض قانونی تصویب شد که ظرف 5 سال آینده 85 درصد پذیرش دانشجویان باید از طریق بررسی سوابق تحصیلی صورت بگیرد و این قانون مجلس در سال 96 ابلاغ شد.

معاون آموزشی وزارت علوم با تاکید بر پذیرش بالغ بر 83  درصد پذیرفته شدگان دانشگاهها بر  اساس سوابق تحصیلی گفت: به طور کلی بحث کنکور امروزه بیشتر در رشته‌های پر متقاضی و دانشگاههای سطح یک مطرح است. چرا که در حال حاضر بیش از 83 درصد پذیرفته شدگان دانشگاهها بر اساس سوابق تحصیلی است و فکر می‌کنم تا پایان 5 سال این آمار از مرز 85 درصد نیز عبور کند. اگرچه ما معتقد هستیم کنکور باید حتی در رشته‌های پر متقاضی نیز حذف شود اما برای حذف آن نیازمند هماهنگی‌های لازم با وزارت آموزش و پرورش هستیم.

وی همچنین در خصوص شایعه انتفاع برخی از افراد از بحث کنکور نیز گفت: نباید این شایعه تقویت شود.  چرا که اقدامات سازمان سنجش و آموزش کشور به عنوان متولی بحث کنکور و آزمون‌ها کاملا تابع دستگاههای بالا دستی است و اگر ما در آموزش عالی به این نتیجه برسیم که کنکور باید حذف شود، سازمان سنجش آن را اجرایی خواهد کرد.

دکتر شریعتی به سنوات آموزشی دانشجویان در دانشگاهها اشاره کرد و گفت: آیین نامه آموزش مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری برای ورودی‌های سال‌های 93،94 و 95 به دانشگاهها ابلاغ شده و در این آیین نامه پیش بینی شده در چه شرایطی دانشجو ناگزیر به پرداخت شهریه می‌باشد اما جزییات و سقف دریافت شهریه بر اساس مصوبه هیات‌های امنای دانشگاهها تصمیم‌گیری می‌شود و این هیات‌ها رقم شهریه‌ دانشجویان را تعیین می‌کنند.

دکتر شریعتی تصریح کرد: از سال آینده بسیاری از مندرجات آیین نامه ْآموزشی مقاطع تحصیلی دانشگاهها بر اساس تفویض اختیاری که صورت می‌گیرد به این مراکز ابلاغ خواهد شد.

وی در خصوص مجوز رشته محل‌های دانشگاه آزاد گفت: رشته محل‌های دانشگاه آزاد طبق سالهای گذشته برای سال امسال نیز بررسی شده است . بخش‌هایی از این رشته محل‌ها به منظور یک بار پذیرش دانشجو صورت می‌گیرد و بخش‌هایی دیگر نیز به پذیرش قطعی بوده و این رشته محل‌ها توسط سازمان سنجش آموزش کشور به دانشگاهها ابلاغ خواهد شد.

معاون آموزشی وزارت علوم با تاکید بر این که پذیرش دانشجو در مرحله تکمیل ظرفیت متوقف خواهد شد گفت: افزود: طرح حذف مرحله تکمیل ظرفیت ببرای پذیرش دانشجو در زیر نظام‌های آموزشی در دستور کار شورای سنجش و پذیرش قرار دارد . امیدواریم با رعایت مصالح موسسات آموزش عالی  کشور این طرح به زودی تصویب شود و برای امسال نیز هیچ کدام از دانشگاهها مجاز به پذیرش جدید دانشجو در مرحله تکمیل ظرفیت نیستند.

معاون آموزشی وزارت علوم به برنامه این وزارت‌خانه برای بازنگری سرفصل دروس آموزشی اشاره کرد و گفت: این برنامه از سال 94 اجرایی شد و در این سال کلیه برنامه‌های درسی مورد بررسی قرار گرفت و در مجموع قریب به سه هزار برنامه درسی در رشته مقاطع مختلف را بررسی کردیم و حدود هشتصد برنامه بیش از ده سال قدیمی بودند که  تمامی این برنامه‌ها بازنگری و به روز شده است.

دکتر شریعتی  تاکید کرد: در فاز دوم بازنگری برنامه‌های درسی دانشگاهها بنا داریم کلیه برنامه‌های با قدمت بیش از 5 سال را مجددا بازنگری  و به روز کنیم.

دکتر شریعتی خاطرنشان کرد:‌ ما از اردیبهشت سال 95 بازنگری برنامه‌های درسی دانشگاههای سطح یک تفویض اختیار کردیم و این امر موجب می‌شود که دانشگاهها بتوانند بدون این که معطل ستاد وزارت علوم باشند برنامه‌های درسی خود را به روز کنند و البته سایر دانشگاهها نیز اجازه دارند برنامه‌های درسی که دانشگاههای سطح یک ارائه می‌کنند الگو بگیرند.

دکتر شریعتی تفویض اختیار به دانشگاهها را از مهمترین برنامه‌های وزارت علوم عنوان کرد و گفت: بر اساس برنامه‌ی جدیدی که تدوین شده است  و تا پایان سال 96 نیز به دانشگاهها ابلاغ خواهیم کرد بسیاری از ضوابط و مفاد آیین نامه‌های آموزشی در سه مقطع دکتری، کارشناسی ارشد و کارشناسی به دانشگاهها واگذار خواهد شد و بر اساس این آیین نامه دانشگاههای مطرح که قدمت بالایی نیز دارند، می‌توانند در خصوص بسیاری از آیین نامه‌های آموزشی تصمیم گیری کنند. البته این تصمیم‌گیری ها باید به تصویب مراجع دانشگاه برسد و اعمال سلیقه فردی صورت نگیرد.

دکتر شریعتی همچنین به اجرای دو طرح در خصوص اقتصاد مقاومتی در معاونت آموزشی وزارت علوم اشاره کرد و گفت: طرح اول همان برنامه پیاده سازی آمایش آموزش عالی است که کل این برنامه به عنوان طرح اقتصاد مقاومتی به تصویب رسیده و طرح دوم نیز ارتقاء 5 دانشگاه و 5 پژوهشگاه به تراز جهانی می‌باشد.

دکتر شریعتی همچنین به برنامه وزارت علوم در خصوص یکپارچه سازی آموزش عالی اشاره کرد و گفت: این برنامه از طریق شورای سنجش پذیرش که در آن نمایندگانی از وزارت علوم‌، آموزش و پرورش و بهداشت حضور دارند در حال پیگیری است جلسات این برنامه مرحله تکمیل ظرفیت در دانشگاهها جمع آوری خواهد شد.

وی همچنین در خصوص تدوین نظام جامع آموزش‌های مهارتی نیز گفت: ستاد این برنمامه با حضور روسای دانشگاههای علمی کاربردی ، فنی و حرفه‌ای و رئیس سازمان آموزش‌های فنی و حرفه‌ای تشکیل شده است و امیدواریم طرح یکپارچه سازی آموزش‌های مهارتی به زودی عملیاتی شود.

معاون آموزشی وزارت علوم  در پایان ارتقاء سطح اشتغال پذیرش فارغ‌التحصیلان تقسیم آموزش عالی به 10 قطب، طرح مدیریت منطقه‌ای آمایش عالی، سازماندهی موسسات آموزش عالی، و ارتقاء کیفیت این موسسات ماموریت‌گرا کردن دانشگاهها و حرکت این مراکز بر اساس ماموریت‌های تعریف شده از دیگر برنامه‌هایی هست که در معاونت آموزشی وزارت علوم پیگیری و دنبال می‌شود.

هنوز نظری برای این خبر درج نشده است


نام  :  
ایمیل :  
متن نظر  :  
کد روبرو را وارد کنید :       


اخبار مرتبط

تدوین طرح ممنوعیت پذیرش مستقیم دانشجوی دکتری در پژوهشگاه‌ها
قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی از سوی روحانی ابلاغ شد
اصلاح کنکور کارشناسی ارشد و دکتری در راه صحن بهارستان قرار گرفت
میزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور ۹۵ اعلام شد
هشدار جدی سازمان سنجش به داوطلبان
کلیات طرح تاثیر معدل بر رتبه کنکور دانش آموزان تصویب شد
پذيرش 1472 فارغ التحصيل دانشگاه پيام نور استان فارس در كارشناسي ارشد دانشگاههاي دولتي
دانشگاه آزاد مجاز به پذیرش دانشجوی الکترونیک در دوره دکترا نیست
تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 96 اعلام شد
دستور موقت برگزاری آزمون تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد منتفی شد
آغاز پذیرش دانشجو بدون کنکور در مركز علمي كاربردي جهاد دانشگاهي
آغاز پذیرش دانشجو بدون کنکور در مركز علمي كاربردي جهاد دانشگاهي
آغاز ثبت نام تکمیل ظرفیت کنکور از هفته آینده
ثبت‌نام بیش از ۳۱ هزار داوطلب در مرحله تکمیل ظرفیت کنکور/فردا آخرین مهلت
موسسات آموزشی دستگاه‌های اجرایی سال آینده اجازه جذب دانشجو ندارند
فهرست پذیرفته شدگان تکمیل ظرفیت ارشد فردا اعلام می شود
زمان تکمیل ظرفیت ارشد و دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد
آغاز ثبت‌نام تکمیل ظرفیت آزمون ارشد از 13 مهر
آغاز ثبت نام تکمیل ظرفیت ارشد و دکتری دانشگاه آزاد از امروز
آغاز ثبت نام تکمیل ظرفیت ارشد از امروز
نتایج تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد فردا اعلام می شود
نتایج تکمیل ظرفیت دکتری آزاد اعلام شد
ثبت نام داوطلبان تحصیل در رشته های کارشناسی پیام نور فارس ادامه دارد
بیش از ۸۰ درصد ظرفیت دانشگاه‌های غیرانتفاعی خالی ماند
تکمیل ظرفیت در دوره های کارشناسی علمی کاربردی آغاز شد
تکمیل ظرفیت کنکور ۹۵ آغاز شد
ثبت نام تکمیل ظرفیت کنکور ۹۵ دانشگاه آزاد آغاز شد
نتایج تکمیل ظرفیت کنکور ۹۵ اعلام شد
نتایج تکمیل ظرفیت کنکور 95 دانشگاه آزاد اعلام شد
نتایج تکمیل ظرفیت آزمون استخدامی آموزش‌وپرورش امشب اعلام می‌شود
زمان اعلام نتایج نهایی تکمیل ظرفیت ارشد مشخص شد
آغاز مرحله تکمیل ظرفیت آزمون ورودی کارشناسی ارشد از امروز
آغاز ثبت نام تکمیل ظرفیت کنکور از هفته آینده
ثبت‌نام بیش از ۳۱ هزار داوطلب در مرحله تکمیل ظرفیت کنکور/فردا آخرین مهلت
نحوه پذیرش دانشجوی بدون کنکور در موسسات غیرانتفاعی اعلام شد
وضعیت حذف کنکور در تحصیلات تکمیلی
تدوین طرح ممنوعیت پذیرش مستقیم دانشجوی دکتری در پژوهشگاه‌ها
حذف تکمیل ظرفیت کنکور از سال ۹۸
 

 

 
 

کاریکاتور


 

قیمت سکه و ارز


آرشیو اخبار تصویری


   

 


Skip Navigation Links.

آرشیو اخبار روز


   

جستجوی گوگل


web counter