برای هرچه بهتر و سریع لود شدن سایت مطبوعات فارس از مرورگر موزیلا فایرفاکس استفاده نمایید www.matboatfars.com                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
 سایت عکس - عکس مکث 24  - خبرگزاری عکس - عکسمکث24 - تصویر - عکسهای - عکسمکث - عکسهای روز - عکس مکث - فتو - عکسمکس - ایمج - پیکچر - photo - picture -  عکسمکس24 - image - عکس در مطبوعات - مطبوعات در عکس - عکس و مطبوعات - مطبوعات و عکس - عکس مطبوعات - مطبوعات عکس - خبرگذاری عکس - عکس خبرگزاری - خبرگزاری مطبوعات فارس - خبرگذاری - خبر گزاری - خبر گذاری - عکس خبر - خبر عکس - روزنامه فارس - خبر فارس - عکس فارس - فارس عکس - شیراز عکس - عکس شیراز - خبرگذاری مطبوعات فارس - خبرگزاری مطبوعات فارس - فارس روزنامه - شیراز روزنامه - روزنامه شیراز - خبرگزاری عکس مطبوعات فارس - خبرگذاری عکس مطبوعات فارس - سایت مطبوعات شیراز - مطبوعات شیراز - شیراز مطبوعات - خبرگزاری مطبوعات شیراز - خبرگزاری فارس مطبوعات - خبرگذاری فارس مطبوعات - خبرگزاری سایت فارس - سایت خبری فارس - سایت خبری شیراز - سایت شیراز - شیراز سایت - اخبار فارس - فارس اخبار - اخبار شیراز - شیراز اخبار - خبر شیراز - عکس خبر - خبر عکس - خبرهای فارس - خبرهای شیراز - سایت فارس - خبر فارس - خبرفارس - فارسخبر - خبرشیراز - شیراز خبر - شیرازخبر - فارس خبر - شیرازعکس - توریسم و گردشگری - توریسم - توریست - گردشگری - هشدار - هشدار زیست محیطی - عکسهای گردشگری - site ax - site axmax - site axmax24 - saite axmax24 - saite ax - aksmaks24 - aksmaks - site matboatfars - saite matboatfars - matboatfars - Newspaper - khabar - news - farsnews - newsfars - matboatfarsnews - newsmatboatfars - fars news - news fars - matboatfars news - news matboatfars - photonews - newsphoto - photo news - news photo - عکس خبری - تصویر خبر - خبر تصویری - گزارش تصویری - عکسهای خبری - خبرهای تصویری - سایت خبری مطبوعات فارس - سایت عکس خبری مطبوعات فارس GOOGLE Mozilla Firefox- www.search.xco.ir-www.dl.agahipost.com       www.matboatfars.coms search.jamasp.irامروز پنج شنبه 14 آذر 1398   برابر با  :    5/12/2019  میلادی    مصادف با :    1441/4/7  قمری
(1392/2/3)
نشست اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس با صنعتگران و فعالان اقتصادی فارس برگزار شد
در اتاق بازرگانی شیراز،نشست اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس با صنعتگران و فعالان اقتصادی فارس برگزار شد.
در این نشست،رضا رحمانی،رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس عنوان کرد: منابعی که سال گذشته ازسوی بانک ها به حوزه صنعت و معدن در کشور اختصاص یافت کمتر از 15 درصد است.

او افزود:این رقم در حالی اختصاص یافته که بنا به اعلام شورای پول و اعتبار بانک ها باید 37 درصد از منابع خود را به بخش صنعت و معدن اختصاص می دادند.

وی ادامه داد:بانک ها اعلام کرده اند که 29 درصد از منابع خود را به این بخش تزریق کرده اند اما بررسی های نشان می دهد که این رقم 15 درصد و حتی در برخی بانک ها 10 درصد بوده است.

اواضافه کرد:گزارش کاملی دراین زمینه درحال تهیه است و بدون شک این موضوع پیگیری و با متخلفان برخورد خواهد شد.

رحمانی گفت:امروزکشور درشرایط تهاجم اقتصادی قرار دارد و دشمن با استفاده از تمام امکانات به دنبال این است که اقتصاد کشورمان را به زمین بزند و در چنین مقطع حساسی هر فردی که کارشکنی کند در جبهه دشمن فعالیت کرده است.

رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس، در بخش دیگری از سخنان خود، فارس و شیراز را در زمینه صنعت و معدن از شهرها و استان های شاخص کشور دانست و افزود:قابلیت و ظرفیت صنایع معدنی و صنایع تبدیلی که دو بال صنایع کشور محسوب می شوند در فارس وجود دارد و اگراین دو مورد توجه قرار گیرند می توانند تاثیربسیارمثبتی بر حوزه صنعت کشور داشته باشند.

وی، عدم حرکت براساس برنامه و آمایش سرزمینی درحوزه صنعت در گذشته را از جمله ایرادهای موجود در کشور دانست و ادامه داد:حدود 70 درصد معضلات صنعت کشور مربوط به حوزه مالی و تسهیلات است و صنعت ما از این نظر رنج می برد.

او اضافه کرد:پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی نیز برسربانک های ما سایه افکنده و موجب شده که بانک ها در پرداخت تسهیلات سیاست انقباضی را در پیش بگیرند.

رحمانی، درمورد اجرای اصل 44 قانون اساسی و واگذاری امور به بخش خصوصی گفت:براساس این اصل، واگذاری ها باید با هدف شکوفایی صنعت و اقتصاد کشور انجام شود اما ایرادهایی نیز در برخی واگذاری ها وجود دارد که باید از سوی مجلس رفع شود.

اواضافه کرد:درکنار ارائه بالاترین قیمت و دیگر شرایط، باید در واگذاری ها یک اهلیت نیز لحاظ شود تا کسانی که شایستگی دارند ، اداره برخی بخش ها را به دست گیرند.

*مباحث مالی، عمده مشکل صنعت این استان است

مهندس حسین صادق عابدین، نیز درجلسه دیدار صنعتگران فارس با اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درشیراز افزود:امروز بانک ها به دلیل محدودیت هایی که برای آنها ایجاد شده در بحث اعطای تسهیلات سیاست های انقباضی در پیش گرفته اند و همین موضوع مشکلاتی را برای حوزه صنعت ایجاد کرده است.

وی ادامه داد:درشرایط کنونی و با توجه به افزایش قیمت ارز اگر بناست که از صنایع حمایت شود بانک ها باید به کمک صنعت بیایند.

استاندارفارس، روند توسعه بخش صنعت و معدن استان فارس را خوب ارزیابی کرد وگفت:تا چندی پیش، بسیاری ازاین که صنعت فارس به اندازه کشاورزی آن توسعه نداشته ابراز نگرانی می کردند که شاید هم نگرانی به جایی بوده است.

صادق عابدین افزود:این استان حدود 40 درصد گندم، میوه و بسیاری محصولات کشاورزی کشور را تامین می کند اما به لحاظ صنعتی نتوانسته آن جایگاهی را که باید در کشور داشته باشد.

وی با اشاره به شکل گیری استراتژی صنعت و توسعه صنعت فارس در مقطع کنونی گفت:مزیت نسبی امروز این استان بحث صنعت نفت و گازاست و بخش عمده گاز کشور یا در فارس تولید می شود یا از آن عبور می کند.

رییس شورای اداری استان فارس اضافه کرد:بسیاری از شرکت های نفتی کشور که درعرصه نفت و گاز فعال هستند دراین استان شکل گرفته و متعلق به این استان هستند.

استاندار فارس گفت:حدود یک سال است که این شرکت ها را در قالب کنسرسیوم های نفتی گرد هم جمع کرده ایم و هم اینک سه کنسرسیوم بزرگ نفتی در این استان شکل گرفته است.

استاندارفارس افزود:یکی از این کنسرسیوم ها هم اینک در حال مذاکره با یک شرکت بزرگ درعسلویه است تا جایگزین یک شرکت انگلیسی که کناره گیری کرده شود.

صادق عابدین ادامه داد تا چندی پیش درمورد توانمندی استان فارس دراین زمینه اتفاق نظری وجود نداشت اما امروز در جای جای وزارت نفت این انتظار وجود دارد که هرکجا که با مشکل مواجه شدند، کنسرسیوم های استان فارس به کار گرفته شوند.

او گفت:امروز کنسرسیوم نفتی فارس برای طراحی و اجرای پالایشگاه دوم شیرازاعلام آمادگی کرده است و بناست بخش قابل توجهی از آن را سرمایه گذاری کند و در زمینه پتروشیمی ها نیز شرکت ها و کنسرسیوم های این استان خودشان می توانند وارد عمل شوند.

استاندار فارس اضافه کرد:به طور کلی، آینده بسیار خوبی را با توسعه صنعت نفت و گاز برای استان فارس پیش بینی می کنیم.

صادق عابدین گفت:استان فارس و به ویژه شهرشیراز در بحث آموزش از ظرفیت و توان خوبی برخوردار است و می توان از این ظرفیت برای آموزش مهندسان جوان استفاده کرد.

استاندار فارس ظرفیت های فارس در بخش معدن را نیز خوب ارزیابی کرد و ادامه داد:معدن این استان می تواند به تنهایی بسیاری از مشکلات تولید ثروت و اشتغال کشور را حل کند.

وی، استعلام های متعدد را از یکی از معضلات اصلی فعال کردن معادن برشمرد و بیان داشت:بخش قابل توجهی از این استعلام ها متعلق به محیط زیست است و بسیاری از معادن ارزشمند کشورنیز در مناطقی است که محیط زیست مانع بهره برداری از آنها می شود.

او افزود:اگر بناست نخواهیم و یا نگذارند نفت صادرکنیم باید به سایر منابع روی بیاوریم.

صادق عابدین اضافه کرد:دولت اختیارات خوبی به کارگروه های استانی داده و ما نیز از این اختیارات با مطابقت دادن آنها با ظرفیت های قانونی استفاده خواهیم کرد و گمان می کنیم که بتوانیم بسیاری از معادن را فعال کنیم.

استاندار فارس ادامه داد:بی شک اگر مجلس شورای اسلامی محدودیت های قانونی را حل کند به سرعت می توان معادن کشور را عملیاتی کرد.

*بخش خصوصی می تواند خالق حماسه اقتصادی باشد

مهندس فریدون فرقانی،در ادامه جلسه دیدار صنعتگران فارس با اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در شیراز افزود: بخش خصوصی همواره به عنوان سربازان جبهه اقتصادی محسوب می شوند و در شرایط کنونی که کشور آماج تحریم های دشمنان قرار گرفته می تواند کارنامه خوبی را از خود ارائه دهد.

وی ادامه داد:بخش خصوصی فارس نگرانی هایی هم دارد که امیدواریم اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس بتوانند به این نگرانی ها پاسخ امیدوارکننده دهند و برای توانمندسازی بخش خصوصی گام های مثبتی برداشته شود.

او اضافه کرد:یکی از نگرانی های بخش خصوصی تورم است که می تواند تولید و صنعت را دچار مشکل کند و در این میان افزایش تولید یکی از راهکارهای مهار تورم است و این امر با جبران کمبود نقدینگی محقق می شود.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان فارس، سهم صنعت این استان از نقدینگی در کل کشور را ناچیز برشمرد و افزود:امیدواریم مجلس شورای اسلامی قوانینی را تصویب کند که به تبع آن نقدینگی های سرگردان به سمت واحدهای تولیدی هدایت شود.

وی، بی ثباتی قوانین و مقررات را از دیگر نگرانی های بخش خصوصی عنوان کرد و ادامه داد: یک سرمایه گذار زمانی احساس امنیت می کند که قوانین و مقررات ثبات داشته باشد.

دراین نشست شماری از صنعتگران و تولید کنندگان استان فارس به بیان مسائل و مشکلات فراروی حوزه صنعت پرداختند.

هنوز نظری برای این خبر درج نشده است


نام  :  
ایمیل :  
متن نظر  :  
کد روبرو را وارد کنید :       


اخبار مرتبط

راه‌اندازی دوباره صندوق ضمانت صادرات
بحران آب در فارس و متولیان گوناگون
میز تجاری هند در اتاق بازرگانی شیراز تشکیل می شود
سومین دوره انتخابات شورای بانوان اتاق بازرگانی شیراز برگزار شد
خواب رفع بیکاری استان با 80 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری تعبیر می شود
با تدوین 100 استاندارد هم نمی توان مشکلات ناشی از کود ها را در ایران حل کرد
اتاق بازرگانی شیراز آماده همکاری با فعالان بخش خصوصی ترکیه
کاهش شدید صادرات استان فارس در سال گذشته/ توافق صادرات هوایی فارس انجام شد
استان فارس آماده میزبانی هیئت های تجاری اروپا است
نمایشگاه تخصصی صنایع دستی و لباسهای سنتی زنان فارس در اتاق شیرازبرگزار می شود
صادارت فارس به کشور هند در سال گذشته 173 میلیون دلار بود
تشكيل جلسه "ميز انجير كشور"در شيراز
نظارت بر تولید و توزیع لبنیات سنتی افزایش خواهد داشت
صدرا صاحب سينما مي‌شود
فعالیت‌های اتاق بازرگانی شیراز دانش‌بنیان می‌شود
آفریقا می تواند بازار جدید صادرات استان فارس باشد
راه اندازی دفتر ارائه خدمات ثبتی و پستی در اتاق بازرگانی شیراز
سیاست مشکل اقتصاد کشور است
دور ریز غذای مردم ایران معادل ۶۰ درصد درآمد نفتی کشور است
اتاق بازرگاني شيراز دوره‌ي روزنامه‌نگاري اقتصادي برگزار مي‌كند
استاندارد نقشه‌ی راه است
اولین گام رونق اقتصادی مبارزه با فساد اداری است
۹ مورد ممنوع الخروجی فعالان اقتصادی فارس هفته گذشته رفع شد
کنسرسیوم تولیدکنندگان شیرین بیان ایران در فارس تشکیل شود
مسئولین پاسخگوی بحران اقتصادی باشند
 

 

 
 

کاریکاتور


 

قیمت سکه و ارز


آرشیو اخبار تصویری


   

 


Skip Navigation Links.

آرشیو اخبار روز


   

جستجوی گوگل


web counter