• 5130927 All visits
    0 yesterday
    0online
    0this month
    0this week
    0today

سایت های مرتبط


                                                                                               برای هرچه بهتر و سریع لود شدن سایت مطبوعات فارس از مرورگر موزیلا فایرفاکس استفاده نمایید www.matboatfars.com                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
 سایت عکس - عکس مکث 24  - خبرگزاری عکس - عکسمکث24 - تصویر - عکسهای - عکسمکث - عکسهای روز - عکس مکث - فتو - عکسمکس - ایمج - پیکچر - photo - picture -  عکسمکس24 - image - عکس در مطبوعات - مطبوعات در عکس - عکس و مطبوعات - مطبوعات و عکس - عکس مطبوعات - مطبوعات عکس - خبرگذاری عکس - عکس خبرگزاری - خبرگزاری مطبوعات فارس - خبرگذاری - خبر گزاری - خبر گذاری - عکس خبر - خبر عکس - روزنامه فارس - خبر فارس - عکس فارس - فارس عکس - شیراز عکس - عکس شیراز - خبرگذاری مطبوعات فارس - خبرگزاری مطبوعات فارس - فارس روزنامه - شیراز روزنامه - روزنامه شیراز - خبرگزاری عکس مطبوعات فارس - خبرگذاری عکس مطبوعات فارس - سایت مطبوعات شیراز - مطبوعات شیراز - شیراز مطبوعات - خبرگزاری مطبوعات شیراز - خبرگزاری فارس مطبوعات - خبرگذاری فارس مطبوعات - خبرگزاری سایت فارس - سایت خبری فارس - سایت خبری شیراز - سایت شیراز - شیراز سایت - اخبار فارس - فارس اخبار - اخبار شیراز - شیراز اخبار - خبر شیراز - عکس خبر - خبر عکس - خبرهای فارس - خبرهای شیراز - سایت فارس - خبر فارس - خبرفارس - فارسخبر - خبرشیراز - شیراز خبر - شیرازخبر - فارس خبر - شیرازعکس - توریسم و گردشگری - توریسم - توریست - گردشگری - هشدار - هشدار زیست محیطی - عکسهای گردشگری - site ax - site axmax - site axmax24 - saite axmax24 - saite ax - aksmaks24 - aksmaks - site matboatfars - saite matboatfars - matboatfars - Newspaper - khabar - news - farsnews - newsfars - matboatfarsnews - newsmatboatfars - fars news - news fars - matboatfars news - news matboatfars - photonews - newsphoto - photo news - news photo - عکس خبری - تصویر خبر - خبر تصویری - گزارش تصویری - عکسهای خبری - خبرهای تصویری - سایت خبری مطبوعات فارس - سایت عکس خبری مطبوعات فارس GOOGLE Mozilla Firefox- www.search.xco.ir-www.dl.agahipost.com       www.matboatfars.coms search.jamasp.irامروز شنبه 2 شهریور 1398   برابر با  :    24/8/2019  میلادی    مصادف با :    1440/12/22  قمری
(1397/5/28)
مشکلات سفر خارجی‌ها به ایران
از دی ماه سال ۹۶ تعداد سفر گردشگران اروپایی به ایران رو به کاهش رفته، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هم اعلام کرده در بهار امسال اروپایی‌ها ۲۴ درصد کمتر به ایران آمده‌اند. عقب‌نشینی که بیشتر ناشی از تنش‌های سیاست داخلی و بین‌المللی ایران بوده، با این حال برخی از تورگردان‌ها معتقدند علت ریزش آماری آن است که ایران دیگر در سلیقه توریست اروپایی نیست.
مطبوعات فارس/ در سه ماه نخست امسال عراقی‌ها ۷۵ درصد، اتباع آذربایجان و افغانستان به ترتیب ۳۰ و ۲۸ درصد و ترکیه‌ای‌ها ۲۴ درصد نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته بیشتر به ایران سفر کردند، جمعیتی که رشد ورود گردشگران خارجی به ایران را طبق اعلام رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، بیش از ۳۰ درصد افزایش داده است، مسافرانی که میزان درآمدشان برای ایران مشخص نیست و به نظر می‌رسد تنها نمودارهای جمعیتی گردشگری را تکان داده‌اند.

ابراهیم ابراهیمی ـ از جمله توگردان‌های مستقل که خارج از تشکل‌های صنفی در گردشگری فعالیت می‌کند، درباره هدف‌گذاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری روی کشورهای همسایه با توجه به افزایش سفر آن‌ها به ایران در چهار ماه گذشته به ایسنا، گفت: آن‌هایی که با کاهش ارزش ریال به ایران سفر می‌کنند و مواد غذایی از ایران می‌خرند، گردشگر نیستند. درست است آمار آن‌ها در ترددها محاسبه می‌شود ولی گردشگر تعریف مشخصی دارد. باید برای کشور درآمدزایی داشته باشد، نه آن‌که مرغ، گوشت و برنج و مایحتاج اولیه مردم ما را بخرد و به کشورش ببرد. گردشگر باید فرش و صنایع دستی بخرد، به هتل پول بدهد، موزه برود و برای دیدن آثار تاریخی پول خرج کند.

عراقی‌ها از وقتی که دلار نوسان پیدا کرده به ایران سفر می‌کنند گوشت، لبنیات و مایحتاجشان را می‌خرند و به کشورشان برمی‌گردند و ما آن‌ها را جزو گردشگران حساب می‌کنیموی افزود:‌ درست است که وضعیت مالی کشورهای همسایه به مراتب از ایران بدتر است اما با این تورم و نوسانات ارز و کاهش ارزش ریال، سفر و خرید مواد خوراکی در ایران برای اتباع این کشورها مقرون‌به صرفه شده است.

این تورگردان که در حوزه آلمان اتریش بیشتر فعال است، از ابتدای سال تا کنون ریزش آماری گردشگران اروپایی را با از دست دادن ۲۵۰ گردشگر، شدیدتر تجربه کرده است، درباره این عقب‌نشینی گفت: درست است که کشور ما درگیر مسائل سیاسی شده و اتفاقاتی که در دی ماه افتاد خیلی‌ها را از آمدن به ایران منصرف کرد اما این همه موضوع نیست. آژانس ما تقریبا با ۲۰۰۰ آژانس خارجی مدام درحال مکاتبه است، هیچ کدام از همکاری با ایران کنار نکشیده‌اند و تورهای این مقصد را حذف نکرده‌اند اما می‌گویند ایران دیگر متقاضی سفر ندارد.

وی افزود: بیشتر گردشگرانی که به ایران سفر می‌کنند سن بالایی دارند، یک اروپایی مگر چند بار در سال می‌خواهد یا می‌تواند به یک کشور سفر کند، گردشگرانی هستند که بالای ۶۰ سال دارند و بیشتر از شش بار به ایران سفر کرده‌اند. ما با مساله تازه‌ای روبرو شده‌ایم؛ جمعیت گردشگران مسن و علاقمند به ایران کم شده‌ و نوبت به نسل جوان‌تر رسیده است، همین حالا هم میانگین سنی گردشگران حاضر در تورهای ایران کاهش یافته و یا تعداد خانواده‌ها به نسبت گذشته بیشتر شده است، اما ایران از سلیقه این گردشگران فاصله دارد.

ابراهیمی در پاسخ به این پرسش که نرخ پایین سفر به ایران نمی‌تواند عاملی جذاب برای گردشگران جوان‌تر که در قیاس با توریست‌های کهنسال درآمد کمتری دارد، باشد؟ اظهار کرد: درحال حاضر قیمت عامل انگیزشی نیست، درست است که موضوع مهم و تاثیرگذاری در انتخاب مقصد است اما ترس از جنگ و بسته شدن مرزهای ایران، مساله مهم‌تر و تاثیرگذارتری است.

وی اضافه کرد: همراه با نوسانات ارز تقریبا همه آژانس‌های ایرانی قیمت‌ها را پایین آوردند، اما آینده اقتصادی کشور مبهم است بنابراین خیلی نمی‌توانیم روی قیمت مانور بدهیم و یا خطر کنیم چون امروز کاهش ارزش ریال، سفر را برای خارجی‌ها مقرون‌به صرفه کرده، سال دیگر که احتمال افزایش تورم و رکود بیشتر وجود دارد، چه کار باید کرد.

این تورگردان ادامه داد: آن عده که معتقدند آژانس‌های گردشگری دلار و یورو پارو می‌کنند، فقط همین یکی دو ماه را می‌بینند، همین امروز برای سفر هوایی یک گردشگر خارجی در مسیر تهران ـ شیراز ۷۰۰ هزار تومان پول بلیت داده‌ایم، درحالی‌که زمزمه گرانی هتل‌ها، دستمزد راننده‌ها و راهنماها را از همین حالا برای سال آینده می‌شنویم بنابراین اگر با اعتماد به نرخ دلار امروز (بیش از ۱۰ هزار تومان) به آژانس‌های خارجی قمیت بدهیم و سال آینده با تورم و افزایش نرخ خدمات و کالا روبرو شویم، نمی‌توانیم قیمت‌ها را دوباره بالا ببریم، با این کار فقط باعث بی‌اعتمادی در بازار قدیمی‌مان می‌شویم.

این تورگردان در قیاس وضعیت موجود گردشگری ایران با اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ که ایران در تحریم به سر می‌برد، گفت: به هیچ وجه شرایط قابل مقایسه نیست، آن زمان ایران کشور منفوری بود و اکنون جایگاهی پیدا کرده که آن دوره نداشت. آن سال‌ها آژانس من شاید در یک سال ۲۰۰ گردشگر می‌توانست جذب کند، درحالی‌که اکنون فقط در دو ماه شهریور و مهرماه ۵۰۰ گردشگر جذب کردیم.

ایران برای خارجی‌ها ارزان شده اما وقتی ترس از جنگ و بسته شدن مرزها وجود دارد، مفت هم بدهیم نمی‌آیند. باید حمله تبلیغاتی کنیم تا این ترس بریزدبا این حال او نسبت به ترسی که در کشورهای اروپایی نسبت به ایران فراگیرتر شده است هشدار داد و گفت: بهترین کاری که می‌توان در این شرایط انجام داد حمله تبلیغاتی است، همان کاری که بیشتر کشورها انجام می‌دهند یعنی در یک دوره زمانی خاص، فقط یک کشور را هدف قرار می‌دهند، کمپین تبلیغاتی گسترده‌ای راه می‌اندازند و نتیجه خیلی خوبی هم می‌گیرند. در وضعیت کنونی شرکت کردن در نمایشگاه فایده چندانی ندارد. چون ما باید مردم را برای آمدن به کشورمان تشویق کنیم نه فقط آژانس‌ها را.

او درباره ایده سازمان میراث فرهنگی، برای پرداخت پورسانت به آژانس‌های خارجی با هدف تبلیغ ایران مشابه آنچه ترکیه با مشارکت آژانس‌های ایرانی انجام می‌دهد، اظهار کرد: چند سال پیش ما این ایده را شخصا اجرا کردیم، البته هدف تبلیغات رسانه‌ای بود. از آژانس همکارمان در اتریش خواستیم در روزنامه‌های پرشمار این کشور درباره ایران تبلیغ کند که در دو صفحه آن هم برای یک بار این کار را به هزینه ما انجام داد، در ادامه هم تعدادی از آژانس‌داران اتریشی را با هزینه خودمان به ایران دعوت کردیم و نتیجه آن شد که در مقطع کوتاهی ۳۰ تور گردشگری از آن کشور به ایران سفر کرد.

وی اضافه کرد:‌ سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می‌تواند چنین استراتژی داشته باشد. از رسانه‌های خارجی بهره ببرد، در هر دوره‌ای کشوری را هدف قرار داده و روزنامه‌نگاران و خبرنگاران مطرح که در رسانه‌های موثر فعالند را به ایران دعوت کند و به این شکل هجمه تبلیغاتی گسترده‌ای راه اندازد، چون آژانس گردشگری آنقدر توان و سرمایه ندارد که همه این کار را به تنهایی و بلندمدت انجام دهد.

او تاکید کرد: با مونولوگ نمی‌توانیم جریان ایران‌هراسی را تغییر دهیم، باید یک خارجی به هموطنانش نشان دهد که ایران کشور امنی است و سفر به آن جایی برای نگرانی ندارد.

ابراهیمی رسانه را تنها راه‌حل برون رفت از وضعیت موجود دانست و گفت: حتی اگر تور ایران را هم مفت بدهیم در شرایط فعلی مشتری نخواهیم داشت تا وقتی که این ترس از دل مردم جهان برچیده شود.


هنوز نظری برای این خبر درج نشده است


نام  :  
ایمیل :  
متن نظر  :  
کد روبرو را وارد کنید :       


اخبار مرتبط

جشنواره ملی صدای عشایر ایران/عکس:الهه بهرامی
خودرو پراید تابوت ایرانی/زیرگذر چمران شاهد سانحه شد/عکس:الهه بهرامی
کارنامه خدمات ایران به اتباع خارجی درخشان است
تالار حافظ میزبان جشنواره نوروزی فرهنگ و آیین های عشایر ایران
بازگشایی سفارت انگلیس تا 8 روز آینده/ عمان حافظ منافع ایران در کانادا شد
تعظیم دوباره سامورایی ها به شاگردان ولاسکو/خداحافظی ظریف از دنیای والیبال
پرونده استخدام در ایران بایگانی شد/ 11 میلیون نفر امنیت شغلی ندارند
نخستین همایش ملی اقتصاد هنر ایران در شیراز
۲۰سال دیگر درایران قحطی می‌شود‌
ازبکستان 0 - 1 ایران / ایران صدرنشین گروه شد
شعار سال فراخوانی عمومی برای جهاد اقتصادی است
نمک نشناسی کره‌ای‌ها در حق ایرانیان
حذف چهار صفر از پول ملی جدی شد
بررسی راهکارهای همکاری شهرداری شیراز و آلمان
فارس هر سال 56 سانتیمتر فرو می رود
30درصد غذای مصرفی مردم ایران اضافی است
40 درصد درآمد خانوارهای ایرانی صرف غذا می شود
اساتید موسیقی ایران به شیراز می آیند
گزارش مرکز آمار از وضعیت درآمد در شهرها/ افزایش هزینه شهرنشینی به 16.4 میلیون تومان
استان های فارس ایران و کوانک دونگ چین تفاهم نامه همکاری امضا کردند
منافع جهان به پرونده هسته‌ای ایران گره خورده است
لیگ جهانی والیبال - پیروزی ایران مقابل ایتالیا
ترکیب تیم ملی فوتبال برابر کره‌جنوبی اعلام شد
6شهروند ایرانی مجروح شده در انفجار شهر وان بهبود یافتند
فرود هواپیمای پرواز تهران - بوشهر در شیراز
ایران دو هواپیمای جاسوسی آمریکایی را تهدید به شلیک کرده است
70 درصد زندانیان ایران، مربوط به مواد مخدر هستند
تاریخ‌سازی دختران والیبال ایران در فیلیپین
دیدار تیم های فوتبال ایران و قطر
تیم ملی ایران به جام جهانی صعود کرد
(251) خورشید عباسی مدیر امور شعب بانک مهر ایران
حضور هنرمندان فارس در جشنواره استانی طراحی پوستر"زندگی ایرانی"
رتبه فساد اداری ایران 131 در بین 167 کشور جهان
وزارت اطلاعات 1500 جوان ایرانی را از پیوستن به داعش منصرف کرد
«حبيب» از دنیا رفت
بیمه‌ی رایگان به روال گذشته انجام می‌شود
امكانات مقابله با زلزله را بايد متناسب با خطر وقوع تامين كرد/عکس:محمد احمدی
بزرگترین گردهمایی نمایندگی انجمن مدیریت راهبری استراتژیک ایران در فارس برگزار می شود
دوره آموزشی"آشنایی با دوران شکوفایی علم و تمدن در ایران اسلامی" برگزارشد
ایجاد مدیریت استراتژیک نوعی سیاست بنیادی در امر توسعه دستگاه ها است
امور شهرک‌های صنعتی آسان‌تر انجام می‌شود
برگزاری نخستین همایش استانی سبک زندگی
فهرست ۲۹داروی جدید بیوتکنولوژی منتشر شد
ساخت دستگاه MRI با وضوح بالا از سوی محقق ایرانی دانشگاه تایوان
غذاهایی با منشأ «خوک» بر سر سفره ایرانیان
جشنواره بزرگ " شیراز، بهشت سبز ایران" به مناسبت روز درختکاری
۵۰ درصدبیماری‌های چشمی ژنتیکی است
آموزش بازیافت در جشنواره شیراز بهشت سبز ایران
محسن رضایی به شیراز سفر می کند
ایرانی ها 5 تا 9 ساعت در روز در فضای مجازی اند
راکتور آب سنگین شیراز می تواند یک مرکز علمی تحقیقاتی مهم باشد
گذرنامه ۴۰۰ زائر ایرانی در کربلا گروگان است
وجود 60 هزار بیمار اچ آی وی در ایران
ایران قابلیت دارد قطب صنعت اسب شود
فشار خون بالا شایع‌ترین علت مرگ و میر در ایران است
ایران صادر کننده فرهنگ اصیل به تمامی جهان است
به معماری اسلامی، ایرانی در طراحی ها توجه ویژه شود
دومین جشنواره موسیقی نواحی ایران به میزبانی شیراز برگزار می شود
کاهش چشمگیر مرگ و میر ناشی از زایمان زنان در ایران
در کشور 200 متخصص پزشکی هسته‌ای فعالیت می‌کنند
حلقه‌هاي فرهنگي بسياري قبرس و ايران را پيوند داده است
گزارش تصویری/دیدار تیم های فوتبال ملی ایران و لبنان
نخستين جشنواره ملي‌ نمايشنامه‌نويسي در شيراز آغاز به‌كار كرد
ایران دوباره شاد شد
دامپزشکان علوم بالینی ایران آبان ماه در شیراز گرد هم جمع می شوند
پایان شاهنامه برای ایران خوش نبود
برگزاری نمایشگاه عکس به مناسبت12 تیرماه سالروز سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران در شیراز
دانشمندان ایران28هزار مقاله ISI در سال2012تولید کردند
کشف جدید دانشمندان: ایران منشا کشاورزی در 12 هزار سال پیش
افزایش قیمت شیر خام وفراورده های لبنی در شرایط فعلی به مصلحت نیست