• 5130927 All visits
    0 yesterday
    0online
    0this month
    0this week
    0today

سایت های مرتبط


                                                                                               برای هرچه بهتر و سریع لود شدن سایت مطبوعات فارس از مرورگر موزیلا فایرفاکس استفاده نمایید www.matboatfars.com                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
 سایت عکس - عکس مکث 24  - خبرگزاری عکس - عکسمکث24 - تصویر - عکسهای - عکسمکث - عکسهای روز - عکس مکث - فتو - عکسمکس - ایمج - پیکچر - photo - picture -  عکسمکس24 - image - عکس در مطبوعات - مطبوعات در عکس - عکس و مطبوعات - مطبوعات و عکس - عکس مطبوعات - مطبوعات عکس - خبرگذاری عکس - عکس خبرگزاری - خبرگزاری مطبوعات فارس - خبرگذاری - خبر گزاری - خبر گذاری - عکس خبر - خبر عکس - روزنامه فارس - خبر فارس - عکس فارس - فارس عکس - شیراز عکس - عکس شیراز - خبرگذاری مطبوعات فارس - خبرگزاری مطبوعات فارس - فارس روزنامه - شیراز روزنامه - روزنامه شیراز - خبرگزاری عکس مطبوعات فارس - خبرگذاری عکس مطبوعات فارس - سایت مطبوعات شیراز - مطبوعات شیراز - شیراز مطبوعات - خبرگزاری مطبوعات شیراز - خبرگزاری فارس مطبوعات - خبرگذاری فارس مطبوعات - خبرگزاری سایت فارس - سایت خبری فارس - سایت خبری شیراز - سایت شیراز - شیراز سایت - اخبار فارس - فارس اخبار - اخبار شیراز - شیراز اخبار - خبر شیراز - عکس خبر - خبر عکس - خبرهای فارس - خبرهای شیراز - سایت فارس - خبر فارس - خبرفارس - فارسخبر - خبرشیراز - شیراز خبر - شیرازخبر - فارس خبر - شیرازعکس - توریسم و گردشگری - توریسم - توریست - گردشگری - هشدار - هشدار زیست محیطی - عکسهای گردشگری - site ax - site axmax - site axmax24 - saite axmax24 - saite ax - aksmaks24 - aksmaks - site matboatfars - saite matboatfars - matboatfars - Newspaper - khabar - news - farsnews - newsfars - matboatfarsnews - newsmatboatfars - fars news - news fars - matboatfars news - news matboatfars - photonews - newsphoto - photo news - news photo - عکس خبری - تصویر خبر - خبر تصویری - گزارش تصویری - عکسهای خبری - خبرهای تصویری - سایت خبری مطبوعات فارس - سایت عکس خبری مطبوعات فارس GOOGLE Mozilla Firefox- www.search.xco.ir-www.dl.agahipost.com       www.matboatfars.coms search.jamasp.irامروز دوشنبه 1 مهر 1398   برابر با  :    23/9/2019  میلادی    مصادف با :    1441/1/23  قمری
(1395/11/6)
مبادله تفاهم‌نامه ايجاد منطقه فناوري نفت و گاز در فارس
طي آئيني تفاهم‌نامه ايجاد منطقه ويژه فناوري نفت و گاز در استان فارس به امضا سيد محمدعلي افشاني استاندار فارس و توفيقي دبير ستاد توسعه فناوري و نوآوري صنعت نفت و گاز معاونت علمي و فناوري رياست‌جمهوري، رسيد.
مطبوعات فارس/استاندار فارس چهارشنبه 6 بهمن در جلسه امضا و مبادله تفاهم‌نامه ايجاد منطقه ويژه فناوري نفت و گاز، استفاده درست از تمام ظرفيت‌هاي استان براي دست‌يابي به توسعه پايدار را يك ضرورت دانست.

سيد محمدعلي افشاني گفت: توسعه پايدار يعني پاسخ به نيازهاي امروز بدون فدا كردن حق و حقوق نسل‌هاي آينده. اما چون در بسياري از زمينه‌ها به دانش بشري كم توجهي كرده‌ايم، حقوق نسل‌هاي آينده ناديده گرفته شده است.

وي يكي از اين ابعاد را موضوع آب دانست و با بيان اينكه آب امروز به يك دغدغه مهم تبديل شده است، گفت: زيربناي اقتصادي در تمام جوامع سه بخش آب، حمل و نقل و انرژي است، اگر يك كشور و منطقه اين سه بخش را داشته باشد، ساير بخش‌ها را مي‌تواند توسعه بخشد.

استاندار فارس با تاكيد براينكه فارس در زمينه تربيت نيروي انساني متخصص به دليل وجود دانشگاه‌هاي توانمند، جايگاهي ويژه دارد، به وجود ذخاير عظيم نفت و گاز در اين استان اشاره و اضافه كرد: با توجه به اينكه ذخاير نفت و گاز در فارس ميادين مشترك نيست، بهره‌برداري از آنها در اولويت قرار ندارد.

او همچنين گفت: استان فارس اگرچه در حوزه کشاورزی با مشکل آب مواجه است اما برای حوزه صنعت مشکلی ندارد و به هر میزان که صنعت بخواهد در فارس توسعه یابد، به همان میزان آب مورد نیاز هم تامين خواهد شد، خصوصا با تصمیماتی که اخیرا در شورای‌عالی آب گرفته شده است.

استاندار فارس گفت: اگر بخواهیم از میزان اتکای کشور به مواد خام مطلع شویم باید وضعیت دو سه سال گذشته کشور را بررسي و مطالعه كنيم؛ اگر توافق برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) 2 سال دیرتر عملیاتی می‌شد می‌توان گفت ادامه حیات کشور بسیار دشوار بود؛ این نشان می دهد که ما هنوز با سطحی از تکنولوژی که بتواند پاسخگوی نیاز جامعه باشد فاصله داریم.

وي با اشاره به اينكه برنامه اقتصادی هفت ساله کشور، 70 سال پیش تنظیم و بسياري از مطالبي كه امروز مطرح مي‌شود آن زمان ديده شد، گفت: در کتاب "برنامه‌ریزی در ایران" كه بر اساس‌ تجارب‌ گروه‌ مشاوره‌ دانشگاه‌ هاروارد تالیف شده، بسیاری از مواردی که ما در برنامه‌های پنج ساله مطرح می‌کنیم آمده است.

افشانی افزود: بنابراین یکی از راه‌های اصلی که ما باید به آن توجه ویژه داشته باشیم و می‌خواهیم به عنوان یک راهبرد در آن قدم برداریم اينست كه بدانیم به چه سطحی از تکنولوژی روز، خارج از آزمایشگاه‌ها، دسترسی داریم.

استاندار فارس ادامه داد: دانش و فناوری آن است که محصول آن به بازار مي‌رسد؛ در آزمایشگاه‌ها همیشه متفکرانی بوده و هستند که کار علمی و تحقیقاتی می‌کنند، اما زمانی می‌توانیم بگوییم که ما به این سطح از دانش و تکنولوژی دست پیدا کرده و احساس کنیم که تمام قله‌های را فتح کرده‌ایم که ببینیم سهم ما در بازار تجارت، دانش و فناوری در دنیای امروزی چقدر است.

او با تصريح اينكه به هر میزان در بازار سهم داریم به همان میزان دانش ما توسعه پیدا کرده است، گفت: باید دید سهم ما در بازارهای فروش نفت خام چقدر و آیا در با دانش بشری همراه است یا خیر؟ و اگر نیست باید تلاش خود را بیشتر کنیم تا در آینده به روز شود.

افشانی، خودباوری را لازمه توسعه و یک اصل دانست و افزود: اینکه خود را بیش از آنچه هستیم تصور کنیم خود عاملی خواهد شد که گام‌های بعدی را برنداریم.

وی اعتقاد دارد كه اگر صاحبان ثروت، قدرت و فکر و دانش کنار هم قرار گیرند کشور ساخته خواهد شد.

افشانی ادامه داد: به نظر می‌رسد ما به لحاظ دانش و تکنولوژی هنوز در سطحی نیستیم که این تصور ایجاد شود که از دانش و تکنولوژی دنیای بیرون بی نیاز هستیم و هنوز به آن بسیار نیازمندیم و باید آنرا به دست بیاوریم و در کشور با داشته‌هایی که داریم محصولاتي توليد كنيم كه در بازار دست بالا را داشته باشيم.

وی گفت: همه باید دانشگاه را به عنوان محور اصلی در تعریف پروژه‌های مناسب ببینم و به عنوان مدیران دولتی حمایت کنیم. بخش خصوصی باید نقش اصلی را در اینجا بازی کند؛ دولت در اینجا فقط تسهیل کننده است و بخش خصوصی هم تا به دولت و چاه‌های نفت متکی باشد تحولی در آن ایجاد نمی‌شود.

استاندار با بيان اينكه امروز و علي‌رغم تمام تاكيدات همچنان ارتباط بین دانشگاه و صنعت مطرح می‌شود، علت اين موضوع را ضعف 2 طرف دانست و گفت: نه صنعت ما به این باور رسیده که باید از دانش استاد دانشگاه استفاده کند و نه استاد دانشگاه از کلاس دانشگاه به صنعت رفت و به حوزه صنعت تفهیم کرد که من باید کنار شما باشم تا موفق شوید.

افشانی اضافه کرد: امروز مهمترین ابزار دانش دسترسی به اطلاعات از طریق شبکه‌های اینترنت است، اگر سرعت ما با دنیا برابری می‌کند به این معناست که ما می‌توانیم با آنها قدم برداریم و به هر میزان که این سرعت فاصله آن کمتر است به همان میزان ما عقب می‌افتیم چرا که زمینه اصلی برای رسیدن به دانش بشری روز این است که بتوانی سریع‌تر از رقیب کلیک کنید و سرعتت به اندازه سرعت رقیب باشد.

استاندار فارس گفت: باید ضعف‌های خود را شناسایی و رفع و نقاط قوت را نیز بیشتر تقویت کنیم تا با ابزار علم روز بتوانیم در کشور بگوییم که ما دیگر متکی به مخازن نفت نیستیم بلکه متکی به مغزهای انسانی هستیم و به جای اینکه برای رسیدن به نفت حفاری کنیم از دانش این مغزها استفاده می‌کنیم.

افشاني ایجاد منطقه ویژه فناوری صنعت گاز و نفت در فارس را یک گام بزرگ دانست و افزود: پروژه بزرگ دیگری نیز در حوزه آب در دست انجام داریم که در قالب یک کار علمی با همکاری معاونت علمي و فناوری ریاست جمهوری انجام خواهد شد؛ اگر این کار علمی انجام شود آن وقت معلوم می شود که اگر دانش جایگزین شود چقدر موثر خواهد بود

هنوز نظری برای این خبر درج نشده است


نام  :  
ایمیل :  
متن نظر  :  
کد روبرو را وارد کنید :       


اخبار مرتبط

 

 

 
 

کاریکاتور


 

قیمت سکه و ارز


آرشیو اخبار تصویری


   

 


Skip Navigation Links.

آرشیو اخبار روز


   

جستجوی گوگل


web counter