برای هرچه بهتر و سریع لود شدن سایت مطبوعات فارس از مرورگر موزیلا فایرفاکس استفاده نمایید www.matboatfars.com                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
 سایت عکس - عکس مکث 24  - خبرگزاری عکس - عکسمکث24 - تصویر - عکسهای - عکسمکث - عکسهای روز - عکس مکث - فتو - عکسمکس - ایمج - پیکچر - photo - picture -  عکسمکس24 - image - عکس در مطبوعات - مطبوعات در عکس - عکس و مطبوعات - مطبوعات و عکس - عکس مطبوعات - مطبوعات عکس - خبرگذاری عکس - عکس خبرگزاری - خبرگزاری مطبوعات فارس - خبرگذاری - خبر گزاری - خبر گذاری - عکس خبر - خبر عکس - روزنامه فارس - خبر فارس - عکس فارس - فارس عکس - شیراز عکس - عکس شیراز - خبرگذاری مطبوعات فارس - خبرگزاری مطبوعات فارس - فارس روزنامه - شیراز روزنامه - روزنامه شیراز - خبرگزاری عکس مطبوعات فارس - خبرگذاری عکس مطبوعات فارس - سایت مطبوعات شیراز - مطبوعات شیراز - شیراز مطبوعات - خبرگزاری مطبوعات شیراز - خبرگزاری فارس مطبوعات - خبرگذاری فارس مطبوعات - خبرگزاری سایت فارس - سایت خبری فارس - سایت خبری شیراز - سایت شیراز - شیراز سایت - اخبار فارس - فارس اخبار - اخبار شیراز - شیراز اخبار - خبر شیراز - عکس خبر - خبر عکس - خبرهای فارس - خبرهای شیراز - سایت فارس - خبر فارس - خبرفارس - فارسخبر - خبرشیراز - شیراز خبر - شیرازخبر - فارس خبر - شیرازعکس - توریسم و گردشگری - توریسم - توریست - گردشگری - هشدار - هشدار زیست محیطی - عکسهای گردشگری - site ax - site axmax - site axmax24 - saite axmax24 - saite ax - aksmaks24 - aksmaks - site matboatfars - saite matboatfars - matboatfars - Newspaper - khabar - news - farsnews - newsfars - matboatfarsnews - newsmatboatfars - fars news - news fars - matboatfars news - news matboatfars - photonews - newsphoto - photo news - news photo - عکس خبری - تصویر خبر - خبر تصویری - گزارش تصویری - عکسهای خبری - خبرهای تصویری - سایت خبری مطبوعات فارس - سایت عکس خبری مطبوعات فارس GOOGLE Mozilla Firefox- www.search.xco.ir-www.dl.agahipost.com       www.matboatfars.coms search.jamasp.irامروز یکشنبه 6 بهمن 1398   برابر با  :    26/1/2020  میلادی    مصادف با :    1441/6/0  قمری
(1394/10/23) رئیس مرکز سلامت محیط وزارت بهداشت:
ماسک های کاغذی و پارچه ای عوارض آلودگی هوا را بیشتر می کنند
رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی گفت: ماسک های کاغذی و پارچه ای نه تنها مانعی در برابر آلودگی هوا نیستند بلکه با ایجاد احساس کاذب امنیت به فرد و تنفس عمیق باعث افزایش ورود آلاینده ها به بدن می شوند.
مطبوعات فارس/خسرو صادق نیت روز سه شنبه در میزگرد آلودگی هوا و سلامت در چهارمین همایش ملی مدیریت آلودگی هوا در سالن همایشهای صدا و سیما افزود: ماسک های کاغذی و پارچه ای در برابر آلودگی هوا اثر معکوس دارند و باعث کاهش مقاومت راههای هوایی دستگاه تنفسی در برابر آلاینده ها می شوند.

وی افزود: افرادی که از این ماسکها استفاده می کنند، با تصور اینکه این ماسکها از آنها محافظت می کنند، تنفس های عمیق تری در هوای آلوده دارند و به این ترتیب بیش از افرادی که از ماسک استفاده نمی کنند، دچار عوارض آ لودگی هوا می شوند.

صادق نیت اضافه کرد: پیشگیری از عوارض آلودگی هوا دو وجه دارد، اول کاهش تولید آلودگی هاست و دوم کاهش مواجهه با آلاینده های هواست، وزارت بهداشت در کاهش تولید آلاینده ها و حتی مواجهه مردم با آلودگی هوا نقشی ندارد، فقط می تواند در تنطیم اقدامات دستگاهها برای کاهش آلودگی ها مشورت دهد و برای درمان آسیب دیدگان اقدام کند.

** پاک شدن هوا از سرب، دی اکسید گوگرد و دی اکسید کربن، پر شدن هوا از ذرات معلق
رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: دولت طی سالهای اخیر اقدامات قابل توجهی برای کاهش آلودگی هوا انجام داده است، کاهش دی اکسید گوگرد، مونوکسید کربن و سرب اقدام کمی نبود و حتی در روزهایی که بیشترین میزان آلودگی هوا در روزهای گذشته داشتیم شاخص دی اکسید گوگرد، مونوکسید کربن و سرب در حد پاک و سالم بود.

وی اضافه کرد: سرب موجود در بنزین در سالهای گذشته نه تنها در استخوان جذب و انبار می شد و به تدریج اثرات آن در ضعف استخوانی به وجود می آمد بلکه روی ضریب هوشی و آموزش کودکان نیز اثرات سوء شدیدی داشت که برای کودکان امروز از بین رفته است. اقدامی که از طریق وزارت نفت در مسیر بهبود سلامت مردم انجام شد.

صادق نیت افزود: وزارت نیرو نیز با حذف سوخت مازوت از نیروگاهها نقش بسیار مهمی در کاهش آلودگی هوا داشت. اما امروز با توجه به نقش مهم خودروهای کاربراتوری نقش وزارت صنعت، وزارت کشور و شهرداریها برای کاهش تولید و تردد این خودروها افزایش یافته است.

**هر موتورسیکلت کاربراتوری 15 برابر خودروی انژکتوری آلودگی تولید می کند
وی اضافه کرد: هر موتورسیکلت کاربراتوری 15 برابر یک خودروی یورو 4 آلودگی تولید می کند، بنابراین با تولید و حمایت از استفاده از خودروهای برقی یا انژکتوری می توانیم گام بزرگی در کاهش آلودگی هوا برداریم.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: جایگزین کردن موتورها و خودروهای کاربراتوری با خودروهای روز انژکتوری نیازمند حمایت مالی دولت است، زیرا بسیاری از استفاده کنندگان این وسایل اقشار ضعیف جامعه هستند و نمی توانند موتورسیکلت یک میلیون تومانی خود را با یک موتور انژکتوری سه یا پنج میلیون تومانی یا یک موتور برقی 15 میلیون تومانی عوض کنند.

**دستگاههای سنجش آ لودگی هوا خراب بود
صادق نیت با اشاره به ضعف در سنجش آلودگی هوا گفت: واقعیت این است که در سالهایی که با اوج آلودگی هوا مواجه بودیم بسیاری از دستگاههای سنجش آلودگی هوا در تهران و شهرهای مختلف خراب بودند یا کالیبره نبودند و خطا داشتند یا اساسا کار نمی کردند.

وی افزود: به خاظر ضعف سنجش آلاینده ها در سالهای گذشته اکنون با آمارهای نادرست مواجه هستنیم که می توانند عامل تصمیمات غلط باشند، در مواردی میزان بسیاری از آلاینده های هوا در مناطق مختلف تهران و شهرهای مختلف به علت ضعف دستگاهها صفر اعلام شده است در حالی که در پاکترین روستاها نیز نباید صفر باشد.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: وزارت بهداشت قربانی آلودگی هواست و فقط می تواند به مردم توصیه کند که عوارض آلودگی هوا به حداقل برسد، این اطلاع رسانی را انجام می دهیم تا مواجهه با آلودگی به حداقل برسد.
وی افزود: تصمیم به تعطیل شدن مدارس نیز برای این انجام می شود که هم مواجهه کودکان با آلودگی هوا کم شود و هم با کاهش تردد از افزایش غلظت آلاینده ها کم شود.
صادق نیت گفت: این تصمیم یک کار مقطعی و کم اثر اما از روی ناچاری است.
وی اضافه کرد: مواجهه با آلودگی هوا فقط در محیط های باز نیست بلکه در خانه و محیط کار نیز با آلودگی هوا مواجه می شویم.

** بار بیماریهای ناشی از آلودگی هوا هنوز مشخص نیست
کاظم ندافی، رئیس پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در این میزگرد در پاسخ به پرسشی درباره بار بیماریهای ناشی از آلودگی هوا گفت: برای محاسبه بار بیماریهای ناشی از آلودگی هوا سازمان بهداشت جهانی نرم افزاری را تهیه کرده است که حاصل بیش از 100 مقاله علمی است.

وی گفت: کافی است با استفاده از این نرم افزار داده های مربوط به آلودگی هوا و آمار مرگ و میر عمومی تهران را به آن وارد کنیم، نباید اما میزان تک تک آلاینده ها را وارد و آنها را جمع کنیم.

وی افزود: مشکل اصلی این است که آمارهای موجود درباره آلایندها و مرگ و میر در تهران دقیق نیست. برخی نیز به آمار بهشت زهرا(س) مراجعه می کنند که این کار نیز نادرست است زیرا در اغلب همزمان با پیک آلودگی هوا، با موج بیماریهایی مانند آنفلوانزا نیز مواجه می شویم. بنابراین آمارهای موجود درباره مرگ و میر آلودگی هوا در شهرهای مختلف دقیق نیستند.

هنوز نظری برای این خبر درج نشده است


نام  :  
ایمیل :  
متن نظر  :  
کد روبرو را وارد کنید :       


اخبار مرتبط

 

 

 
 

کاریکاتور


 

قیمت سکه و ارز


آرشیو اخبار تصویری


   

 


Skip Navigation Links.

آرشیو اخبار روز


   

جستجوی گوگل


web counter