برای هرچه بهتر و سریع لود شدن سایت مطبوعات فارس از مرورگر موزیلا فایرفاکس استفاده نمایید www.matboatfars.com                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
 سایت عکس - عکس مکث 24  - خبرگزاری عکس - عکسمکث24 - تصویر - عکسهای - عکسمکث - عکسهای روز - عکس مکث - فتو - عکسمکس - ایمج - پیکچر - photo - picture -  عکسمکس24 - image - عکس در مطبوعات - مطبوعات در عکس - عکس و مطبوعات - مطبوعات و عکس - عکس مطبوعات - مطبوعات عکس - خبرگذاری عکس - عکس خبرگزاری - خبرگزاری مطبوعات فارس - خبرگذاری - خبر گزاری - خبر گذاری - عکس خبر - خبر عکس - روزنامه فارس - خبر فارس - عکس فارس - فارس عکس - شیراز عکس - عکس شیراز - خبرگذاری مطبوعات فارس - خبرگزاری مطبوعات فارس - فارس روزنامه - شیراز روزنامه - روزنامه شیراز - خبرگزاری عکس مطبوعات فارس - خبرگذاری عکس مطبوعات فارس - سایت مطبوعات شیراز - مطبوعات شیراز - شیراز مطبوعات - خبرگزاری مطبوعات شیراز - خبرگزاری فارس مطبوعات - خبرگذاری فارس مطبوعات - خبرگزاری سایت فارس - سایت خبری فارس - سایت خبری شیراز - سایت شیراز - شیراز سایت - اخبار فارس - فارس اخبار - اخبار شیراز - شیراز اخبار - خبر شیراز - عکس خبر - خبر عکس - خبرهای فارس - خبرهای شیراز - سایت فارس - خبر فارس - خبرفارس - فارسخبر - خبرشیراز - شیراز خبر - شیرازخبر - فارس خبر - شیرازعکس - توریسم و گردشگری - توریسم - توریست - گردشگری - هشدار - هشدار زیست محیطی - عکسهای گردشگری - site ax - site axmax - site axmax24 - saite axmax24 - saite ax - aksmaks24 - aksmaks - site matboatfars - saite matboatfars - matboatfars - Newspaper - khabar - news - farsnews - newsfars - matboatfarsnews - newsmatboatfars - fars news - news fars - matboatfars news - news matboatfars - photonews - newsphoto - photo news - news photo - عکس خبری - تصویر خبر - خبر تصویری - گزارش تصویری - عکسهای خبری - خبرهای تصویری - سایت خبری مطبوعات فارس - سایت عکس خبری مطبوعات فارس GOOGLE Mozilla Firefox- www.search.xco.ir-www.dl.agahipost.com       www.matboatfars.coms search.jamasp.irامروز پنج شنبه 14 آذر 1398   برابر با  :    5/12/2019  میلادی    مصادف با :    1441/4/7  قمری
(1394/3/10) القاصی مهر:
قانون ثبت پیش‌فروش ساختمان در کشور اجرایی شود
رئیس کل دادگستری استان فارس گفت: قانون ثبت پیش‌فروش املاک در کشور هرچه زودتر اجرایی شود و دفاتر رسمی نیز زیرساخت آن را فراهم کنند و موانع اجرای آن برداشته شود.
مطبوعات فارس/ علی القاصی‌‌مهر در آئین تودیع و معارفه مدیران کل ثبت اسناد و املاک استان فارس به تشریح اهمیت فعالیت سازمان ثبت اسناد و املاک پرداخت و اظهار داشت: سازمان ثبت اسناد و املاک نقش بسیار مهم و تأثیرگذاری در ابعاد اقتصادی، امنیتی، سیاسی و اجتماعی جامعه دارد.

وی با بیان اینکه اگر در عرصه‌های مختلف زندگی فردی و اجتماعی به نقش و مأموریت این سازمان توجه شود مشخص می‌شود که تأثیرگذاری آن در ایجاد نظم حقوقی جامعه به مراتب از دیگر دستگاه‌های جامعه بیشتر است افزود: تا پیش از تصویب قانون ثبت اسناد و املاک بیش از 90 درصد دعاوی مردم در مراجع قضایی به اختلافات مربوط به مالکیت و دعاوی بر سر اختلافات ملکی مربوط بوده است.

رئیس کل دادگستری استان فارس خاطرنشان کرد: تا پیش از تصویب قانون ثبت اسناد و املاک در کشور تنازعات بین افراد به دلیل اینکه مالکیت افراد تثبیت شده نبود و مردم و اشخاص با اسناد عادی و قولنامه مالکیت خود را به دیگران اعلام می‌کردند سبب ایجاد پرونده‌های زیادی در دستگاه قضایی شده بود.

القاصی‌مهر با بیان اینکه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بهره‌گیری از دانش اندیشمندان حقوقی، قضات، وکلا و صاحب‌نظران در این رشته قانون ثبت اسناد و املاک را در آن برهه از زمان به تصویب رسانید تصریح کرد: با تصویب این قانون نظمی کم‌نظیر در بسترسازی اوضاع اقتصادی جامعه شکل گرفت.

وی با تأکید بر اینکه قانون ثبت اسناد و املاک در آن زمان اهداف بسیار مهمی را دنبال کرد گفت: امروز نیز با هدف تحقق اهداف قانون ثبت اسناد و املاک باید به این قانون در جامعه عمل ‌شود.

رئیس کل دادگستری استان فارس با اشاره به اهداف ثبت قانون ثبت اسناد و املاک بیان کرد: نخستین هدف این قانون حمایت و تثبیت مالکیت دولت در قلمرو زمینی کشور بود زیرا به دلیل اینکه دولت بر نقل و انتقال املاک نظارت نداشت افراد می‌توانستند با قولنامه و سند عادی املاک را منتقل کنند.

القاصی‌مهر با بیان اینکه در گذشته به دلیل نبود قانون مشخص برای ثبت اسناد و املاک انتقال املاک غیرمنقول به افراد خارجی و بیگانه انجام می‌شد عنوان کرد: وقتی این قانون تصویب شد نظارت عام دولت بر تمام اراضی ملی و زمین‌های کشور تحقق یافت و کشور از آثار این قانون بهره‌مند شد و حفاظت و صیانت از اراضی ملی، طبیعی و کشاورزی کشور با این قانون محقق و اجرایی شد.

وی تأکید کرد: با تصویب قانون ثبت اسناد و املاک در کشور دیگر کسی نمی‌تواند به اراضی ملی دست‌اندازی کند و خارج از حدود مالکیت خود به عرصه ملی و منابع طبیعی به ثبت رسیده تجاوز کند و اشخاص نمی‌توانند به راحتی با اسناد عادی و قولنامه زمین‌های ملی را به تصرف خود درآورند.

رئیس کل دادگستری استان فارس با بیان اینکه مهم‌ترین نقش و تأثیر دیگر قانون ثبت اسناد پیشگیری از معاملات معارضی است که در گذشته صورت می‌گرفت اظهار داشت: اگر کسی خواست ملکی را به کسی منتقل کند با مراجعه به اداره ثبت از وضعیت آن ملک مطلع می‌شود و از فروش یک ملک به چند نفر جلوگیری می‌شود.

القاصی‌مهر با اشاره به اینکه با تصویب قانون ثبت اسناد و املاک در راستای نظارت بر پیش‌فروش ساختمان‌ها نیز نظارت قوی‌تری انجام می‌شود افزود: با تصویب و اجرای این قانون هنوز هستند افرادی که یک واحد ساختمانی را به چندین نفر می‌فروشند و این قانون که در سال 89 تصویب شد از این موارد جلوگیری می‌کند.

وی با اشاره به اینکه قانون ثبت املاک به منظور حفظ حقوق افراد جامعه تصویب شد و ثبت املاک را پیش از فروش الزامی کرد افزود: اگر دستگاه‌های مرتبط با این حوزه از جمله مسکن و شهرسازی، شهرداری، فرهنگ و ارشاد، صدا و سیما و غیره که در این زمینه وظایفی تعریف شده دارند به وظایف خود در حیطه این قانون عمل کنند کلاهبرداری‌ها در این رهگذر صورت نمی‌گیرد.

رئیس کل دادگستری استان فارس با بیان اینکه در شهر شیراز در راستای پیشگیری از وقوع جرم در حوزه اسناد و املاک اقدامات خوبی انجام شده است خاطرنشان کرد: شهرداری شیراز ملزم به تهیه شناسنامه فنی ساختمان شده است.

القاصی‌مهر با اشاره به اینکه برای اجرای قانون ثبت پیش‌فروش ساختمان ضمانت اجرای کیفری در نظر گرفته شده است تصریح کرد: از رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درخواست می‌شود قانون ثبت پیش‌فروش املاک در کشور هرچه زودتر اجرایی شود و دفاتر رسمی نیز زیرساخت آن را فراهم کنند و موانع اجرای آن برداشته شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر حجم زیادی از پرونده‌های قضایی استان اختلافاتی است که در زمینه پیش‌فروش ساختمان وجود دارد عنوان کرد: اگر دستگاه‌های متولی قوانین موجود در این حوزه را به درستی اجرایی کنند این قبیل مشکلات نیز از بین می‌رود.

رئیس کل دادگستری استان فارس با اشاره به اینکه اجرای قانون ثبت پیش‌فروش ساختمان در ایجاد بستر نظم اجتماعی و اقتصادی در جامعه بسیار مؤثر است بیان کرد: در حوزه اسناد نیز همین موارد صحیح است و اگر بخواهیم روابط حقوقی پایدار داشته باشیم باید تعاملات حقوقی به سمت اسناد رسمی هدایت شود و اثر آن نیز به دلیل ضمانت اجرایی است که قانونگذار در نظر گرفته است.

القاصی‌مهر با بیان اینکه کل جامعه هم که در تنظیم اسناد رسمی نقشی نداشته‌اند باید به اسناد رسمی احترام گذارند اظهار داشت: ثبت رسمی اسناد در ایجاد روابط سالم و صحیح، نظم حقوقی و پایدار و بسترسازی رشد اقتصادی حائز اهمیت است.

وی تأثیر دیگر اجرای ثبت قانون ثبت اسناد را جلوگیری از تضییع حقوق دولت دانست و گفت: اگر دولت بخواهد بر روابط اقتصادی افراد در جامعه نظارت داشته باشد باید تمام مناسبات حقوقی حتماً در دفاتر ثبت رسمی اسناد ثبت شود.

رئیس کل دادگستری استان فارس با اشاره به اینکه امروز بخش عمده درآمد دولت از وصول مالیات است افزود: اگر ثبت رسمی اسناد انجام نشود و بر روابط اقتصادی افراد در جامعه نظارت نباشد حقوق دولت در وصول مالیات نادیده گرفته می‌شود و اگر دولت نیز بخواهد به حقوق قانونی خود دست یابد باید به ثبت اسناد نظارت داشته باشد و از بسیاری از موارد جرائم از جمله پول‌شویی و سوءاستفاده‌های زیرزمینی جلوگیری کند.

القاصی‌مهر خاطرنشان کرد: یکی از مشکلاتی که امروز جامعه ما در حوزه ثبت املاک با آن روبه‌روست این است که میزان تصرفات افراد و مالکیت آنها کاملاً مشخص است اما به دلیل اینکه مالکیت افراد مشاعی است سبب طرح دعوی بین مالکان مشاع می‌شود و این اختلافات سبب ایجاد پرونده‌های زیادی در دستگاه قضایی می‌شود که ثبت آنها در دفاتر رسمی از منازعات بین افراد و حتی بین وارثان آنها جلوگیری می‌کند.

وی با بیان اینکه عدم ثبت خرید و فروش خودرو در دفاتر رسمی از دیگر مشکلات موجود امروز جامعه ماست عنوان کرد: بر اساس قانون باید نقل و انتقال خودروها در دفاتر رسمی ثبت شود اما در عمل این کار صورت نمی‌گیرد.

رئیس کل دادگستری استان فارس تأکید کرد: نیروی انتظامی بدون توجه به ثبت خرید و فروش خودروها در دفاتر رسمی نقل و انتقال آنها را انجام می‌دهد که مشکلاتی برای مردم ایجاد می‌شود.

مهدی اقبال به عنوان مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان فارس معرفی و از زحمات هشت ساله عبدالحسین رامشی تجلیل شد.

هنوز نظری برای این خبر درج نشده است


نام  :  
ایمیل :  
متن نظر  :  
کد روبرو را وارد کنید :       


اخبار مرتبط

 

 

 
 

کاریکاتور


 

قیمت سکه و ارز


آرشیو اخبار تصویری


   

 


Skip Navigation Links.

آرشیو اخبار روز


   

جستجوی گوگل


web counter