برای هرچه بهتر و سریع لود شدن سایت مطبوعات فارس از مرورگر موزیلا فایرفاکس استفاده نمایید www.matboatfars.com                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
 سایت عکس - عکس مکث 24  - خبرگزاری عکس - عکسمکث24 - تصویر - عکسهای - عکسمکث - عکسهای روز - عکس مکث - فتو - عکسمکس - ایمج - پیکچر - photo - picture -  عکسمکس24 - image - عکس در مطبوعات - مطبوعات در عکس - عکس و مطبوعات - مطبوعات و عکس - عکس مطبوعات - مطبوعات عکس - خبرگذاری عکس - عکس خبرگزاری - خبرگزاری مطبوعات فارس - خبرگذاری - خبر گزاری - خبر گذاری - عکس خبر - خبر عکس - روزنامه فارس - خبر فارس - عکس فارس - فارس عکس - شیراز عکس - عکس شیراز - خبرگذاری مطبوعات فارس - خبرگزاری مطبوعات فارس - فارس روزنامه - شیراز روزنامه - روزنامه شیراز - خبرگزاری عکس مطبوعات فارس - خبرگذاری عکس مطبوعات فارس - سایت مطبوعات شیراز - مطبوعات شیراز - شیراز مطبوعات - خبرگزاری مطبوعات شیراز - خبرگزاری فارس مطبوعات - خبرگذاری فارس مطبوعات - خبرگزاری سایت فارس - سایت خبری فارس - سایت خبری شیراز - سایت شیراز - شیراز سایت - اخبار فارس - فارس اخبار - اخبار شیراز - شیراز اخبار - خبر شیراز - عکس خبر - خبر عکس - خبرهای فارس - خبرهای شیراز - سایت فارس - خبر فارس - خبرفارس - فارسخبر - خبرشیراز - شیراز خبر - شیرازخبر - فارس خبر - شیرازعکس - توریسم و گردشگری - توریسم - توریست - گردشگری - هشدار - هشدار زیست محیطی - عکسهای گردشگری - site ax - site axmax - site axmax24 - saite axmax24 - saite ax - aksmaks24 - aksmaks - site matboatfars - saite matboatfars - matboatfars - Newspaper - khabar - news - farsnews - newsfars - matboatfarsnews - newsmatboatfars - fars news - news fars - matboatfars news - news matboatfars - photonews - newsphoto - photo news - news photo - عکس خبری - تصویر خبر - خبر تصویری - گزارش تصویری - عکسهای خبری - خبرهای تصویری - سایت خبری مطبوعات فارس - سایت عکس خبری مطبوعات فارس GOOGLE Mozilla Firefox- www.search.xco.ir-www.dl.agahipost.com       www.matboatfars.coms search.jamasp.irامروز دوشنبه 23 تیر 1399   برابر با  :    13/7/2020  میلادی    مصادف با :    1441/11/22  قمری
(1392/1/28)
عینک های مطالعه آماده، سلامت بینایی را به شدت تهدید می کنند
عینك‌های طبی آماده که بدون دریافت شماره چشم از چشم پزشک در برخی عینک فروشی ها ارایه می شود ،عامل تهدید سلامت بینایی به شمار می روند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز،کارشناس نظارت بر مراکز توان بخشی اداره نظارت و ارزش یابی دانشگاه در این خصوص گفت : این عینک ها که به صورت آماده در برخی مراکز به مراجعان عرضه می شود،بی‌كیفیت و غیراستاندارد هستند که در اکثر موارد ساخت کشور چین می باشند و سبب صدمه به چشم ها شده و از عوامل تهدید سلامت بینایی ایرانیان به شمار می روند.

لیلا بانشی افزود :عینک امروزه به عنوان يكي از ملزومات بهداشتي و سلامتي بسياري از افراد جامعه به شمار می رود. با اين حال فرهنگ استفاده صحیح از عینک هنوز چندان نهادینه نشده و استفاده صحیح از این وسیله نیازمند فرهنگ سازی مناسب است .

وی اظهار داشت : به عنوان نمونه بسیاری از بیماران در هنگام نیاز به عینک نزدیک بین و یا نیاز به تعویض عینک برای صرفه جویی در وقت و هزینه، با مراجعه به برخی مراکز ارائه دهنده عینک های مطالعه آماده، نسبت به تهیه این عینک ها اقدام می کنند.

بانشی تصریح کرد :این عینکهای مطالعه عینکهایی با نمره یکسان برای هر دو چشم هستند که برای رفع مشکل نزدیک بینی مورد استفاده قرار می گیرند و بدون نسخه پزشک به بیماران ارایه می شوند.

وی گفت : در هنگام ارایه این عینک های نامناسب به بیمار، شماره های مختلف عینک بر چشمان وی قرار داده می شود و  هر شماره ای که دید رضایت بخشی را برای مطالعه فرد تامین نمایددر اختیار وی قرار می گیرد، این عینك‌های طبی بی‌كیفیت و غیراستاندارد که در اکثر موارد ساخت کشور چین هستند سبب صدمه به چشم ها می شود .

بانشی بیان داشت : در حقیقت عینک یک کالای طبی محسوب می شود که به منظور مراقبت از چشم ها و یا رفع عیوب آن استفاده می شود ولی در صورتی که در انتخاب عینک دقت لازم صورت نگیرد، نه تنها کمکی به حفظ سلامت چشم نمی کند بلکه منجر به آسیب های چشمی خواهد شد و حوزه سلامت و بهداشت جامعه را مورد تهدید قرار می دهد.

وی افزود : کارشناسان اداره نظارت و ارزش یابی دانشگاه علوم پزشکی شیراز  ضمن کنترل و نظارت بر موسسات عینک سازی به لحاظ فنی و جلوگیری از عرضه عینک های غیر استاندارد، مراکز ارایه دهنده عینک های غیراستاندارد را جهت اقدامات قانونی به کمیسیون ماده 11 تعزیرات حکومتی امور بهداشتی درمانی معرفی می نمایند.

بانشی گفت : شهروندان گرامی می توانند در صورت مشاهده فروش این عینک ها در موسسات عینک سازی ضمن تماس با تلفن 2122537 مراتب را به واحد نظارت بر مراکز توان بخشی اداره نظارت و ارزش یابی موسسات درمانی دانشگاه علوم پزشکی اطلاع دهند.

رییس انجمن بینایی سنجی استان فارس نیز اظهارداشت : در گذشته های نه چندان دور تجویز و تهیه عینک از راه آزمایش و خطا انجام می گرفت، امروزه با پیشرفت های علمی و تخصصی، تجویز و ساخت عینک با روش های کاملاً علمی و صحیح توسط متخصصان امر انجام می گیرد.

جمال حیدری افزود : سیستم بینایی بخشی از سیستم اعصاب مرکزی است که به طور مستقیم عملکرد مغز و  قشر بینایی را تحت تاثیر قرار می دهد و در نتیجه هر گونه نارسایی در این سیستم بر عملکرد مغز تاثیر گزار است.

وی تصریح کرد : اگر تجویز شماره عینک و ساخت آن  بر اساس استانداردهای مربوطه نباشد، سیستم بینایی دچار اختلال شده و  به دنبال آن فرد دچار  کاهش تمرکز، بی حوصلگی، اختلال در یادگیری و کاهش کارایی در فعالیت های روزمره خواهد گردید.

حیدری گفت : بروز اشکال در فعالیت های روزمره همراه با علائمی همچون سر درد های مزمن ، سر گیجه ، عدم تعادل عصبی ، اختلال دید دو چشمی، تاخیر در درمان تنبلی چشم  به ویژه در کودکان و... بخشی از عوارض استفاده از عینک های طبی غیر استاندارد است.

وی گفت : بنابراین توجه به مواردی در ساخت عینک های طبی دارای اهمیت است که انتخاب عدسی مناسب و استاندارد با به کارگیری رنگهای مناسب، تعیین صحیح فاصله کانونی عینک و انتخاب فریم مناسب است به گونه ای که شکل ، اندازه ، جنس و رنگ فریم مناسب با نمره چشم فرد ، سن و شکل صورت بیمار باشد، از جمله این نکات مهم می باشند .

حیدری افزود : فاصله کانونی، فاصله بین دو عدسی عینک از یکدیگر است که لازم است برابر با فاصله دو مردمک چشم از یکدیگر باشد. یکی از اشتباهات رایج در ساخت عینک های طبی عدم رعایت فاصله کانونی است که سبب ایجاد اثرات منشوری ناخواسته در عینک می شود.

وی بیان کرد : فریم نیز بایستی به گونه ای برای بیمار تنظیم شود که میدان بینایی کافی را فراهم کند. مناسب بودن زاویه میان صفحه فریم با صورت بیمار از موارد دیگری است که در انتخاب فریم بایستی مورد توجه قرار بگیرد.

حیدری افزود : مناسب بودن طول دسته عینک از دیگر نکات ضروری در ساخت عینک های طبی است. طول دسته عینک با توجه به فاصله عدسی تا چشم بیمار و همچنین فاصله کانونی عدسی لازم است طراحی شود.

رییس انجمن بینایی سنجی استان فارس گفت : با توجه به نکات ذکر شده می توان به برخی مضرات عینک های طبی آماده موجود در بازار اشاره کرد؛ این عینک ها که معروف به عینک های مطالعه یا عینک های یک بار مصرف هستند، معمولاً توسط افرادی که دچار پیر چشمی هستند و شماره هر دو چشم آنها با یکدیگر برابر است، استفاده می شود.

وی اظهارداشت : عدم انطباق مراکز اپتیکی این عینک ها با چشم بیمار (رعایت نشدن فاصله کانونی ) و ایجاد اثرات منشوری مشکلاتی مانند سر درد، چشم درد، خستگی و عدم راحتی را برای بیمار در پی خواهد داشت ،همچنین این عینکها از نظر کیفیت شیشه در سطح بسیار پایینی  بوده و اکثر آنها موجدار هستند و در مواردی حتی نمره دو شیشه یک عینک نیز با یکدیکر متفاوت است و دلیل ارزانی قیمت آنها نیز پایین بودن کیفیت آنهاست.

حیدری تاکید کرد : بنابراین اکیداً توصیه می گردد  استفاده از هر نوع عینک با مراجعه به متخصصان مربوطه و تحت نظارت ایشان انجام گیرد.  


هنوز نظری برای این خبر درج نشده است


نام  :  
ایمیل :  
متن نظر  :  
کد روبرو را وارد کنید :       


اخبار مرتبط

برای نخستین بار پيوند پوست در بيمارستان سوانح و سوختگي قطب الدين شيرازي صورت گرفت
اخبار هفته سلامت در شیراز
هفته سلامت با توصیه شعار "فشارخون را جدی بگیریم" آغاز بکار کرد
روابط عمومی ها در حل بسیاری از مشکلات سازمان توانمندی ارزشمندی دارند
بخش تغذیه دانشگاه در اطلاع رسانی مناسب به همشهریان همکاری موثری دارد
رشته های علوم اعصاب و نانوفناوری پزشکی در شیراز راه اندازی می شود
دومین همایش ملی دانشجویی افق های نوین در علوم توانبخشی افتتاح شد
به همت خيرين موسسه مهر ،30 كودك به طور رايگان تحت عمل جراحي قلب قرار گرفتند
قول مساعد معاون حقوقي ریيس جمهور جهت حمایت از اجراي پروژه ساخت بيمارستان جدید نمازی
ارائه خدمات رایگان سلامت در نمایشگاه دستاوردهای دولت
پزشک خانواده زمینه اجرای موفق تر برنامه تحول نظام سلامت را در فارس ایجاد کرد
سنجش سلامت نوآموزان بدو ورود به دبستان در استان فارس آغاز شد
روابط عمومی دانشگاه 2 اولویت اطلاع رسانی در خصوص فشارخون و دیابت را در سال جدید با جدیت پیگیری می کند
رتبه نخست فارس در مرگ های ترافیکی
تولد نوزاد پنج کیلوگرمی در شیراز
نگاهی به برج پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی شیراز
دومین بانک خونساز کشور در شیراز
تولد نوزاد پنج کیلو و90 گرمی در شیراز
بارقه‌های امیددردل دانش آموزضایع‌نخاعی هرمزگانی
راه اندازي سومين پايگاه واكسيناسيون بدو تولد در شیراز
تقدیر مشاور وزیر بهداشت از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز به‌پاس تلاش در اطلاع‌رسانی حوزه سلامت
سایت جدید دانشگاه علوم پزشکی شیراز رونمایی شد
موفقیت بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) در کاهش موارد مرگ در اثر مسمومیت
مسمومیت با قارچ در فارس تکذیب شد
کسب رتبه دهم در میان پژوهشگران فعال استریولوژی دنیا توسط عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز
گام نخست راه‌اندازی پرونده الکترونیک سلامت در بیمارستان‌های فارس اجرا می‌شود
سمینار تالاسمی کلان منطقه پنج کشور در شیراز برگزار شد
راه‌اندازی موسسه خیریه در بیمارستان فقیهی شیراز
شیوه مواجهه با فردی که افکار خودکشی دارد
استان فارس در بحران کروناویروس خوش درخشید
راه اندازی مجدد نقاهتگاه ۱۰۰تخته بیماران مبتلا به کرونا در شیراز
 

 

 
 

کاریکاتور


 

قیمت سکه و ارز


آرشیو اخبار تصویری


   

 


Skip Navigation Links.

آرشیو اخبار روز


   

جستجوی گوگل


web counter