برای هرچه بهتر و سریع لود شدن سایت مطبوعات فارس از مرورگر موزیلا فایرفاکس استفاده نمایید www.matboatfars.com                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
 سایت عکس - عکس مکث 24  - خبرگزاری عکس - عکسمکث24 - تصویر - عکسهای - عکسمکث - عکسهای روز - عکس مکث - فتو - عکسمکس - ایمج - پیکچر - photo - picture -  عکسمکس24 - image - عکس در مطبوعات - مطبوعات در عکس - عکس و مطبوعات - مطبوعات و عکس - عکس مطبوعات - مطبوعات عکس - خبرگذاری عکس - عکس خبرگزاری - خبرگزاری مطبوعات فارس - خبرگذاری - خبر گزاری - خبر گذاری - عکس خبر - خبر عکس - روزنامه فارس - خبر فارس - عکس فارس - فارس عکس - شیراز عکس - عکس شیراز - خبرگذاری مطبوعات فارس - خبرگزاری مطبوعات فارس - فارس روزنامه - شیراز روزنامه - روزنامه شیراز - خبرگزاری عکس مطبوعات فارس - خبرگذاری عکس مطبوعات فارس - سایت مطبوعات شیراز - مطبوعات شیراز - شیراز مطبوعات - خبرگزاری مطبوعات شیراز - خبرگزاری فارس مطبوعات - خبرگذاری فارس مطبوعات - خبرگزاری سایت فارس - سایت خبری فارس - سایت خبری شیراز - سایت شیراز - شیراز سایت - اخبار فارس - فارس اخبار - اخبار شیراز - شیراز اخبار - خبر شیراز - عکس خبر - خبر عکس - خبرهای فارس - خبرهای شیراز - سایت فارس - خبر فارس - خبرفارس - فارسخبر - خبرشیراز - شیراز خبر - شیرازخبر - فارس خبر - شیرازعکس - توریسم و گردشگری - توریسم - توریست - گردشگری - هشدار - هشدار زیست محیطی - عکسهای گردشگری - site ax - site axmax - site axmax24 - saite axmax24 - saite ax - aksmaks24 - aksmaks - site matboatfars - saite matboatfars - matboatfars - Newspaper - khabar - news - farsnews - newsfars - matboatfarsnews - newsmatboatfars - fars news - news fars - matboatfars news - news matboatfars - photonews - newsphoto - photo news - news photo - عکس خبری - تصویر خبر - خبر تصویری - گزارش تصویری - عکسهای خبری - خبرهای تصویری - سایت خبری مطبوعات فارس - سایت عکس خبری مطبوعات فارس GOOGLE Mozilla Firefox- www.search.xco.ir-www.dl.agahipost.com       www.matboatfars.coms search.jamasp.irامروز پنج شنبه 3 بهمن 1398   برابر با  :    23/1/2020  میلادی    مصادف با :    1441/5/27  قمری
(1392/5/15)
عقربها و مارها بازیچه دخترکان "پشت شگی"/ چاله آب تامین کننده آب شستشو، احشام و آشامیدن!

روستاهای محروم گلدشت و پشت شگ مقصد بعدی سفرنامه جنوب کرمان هستند، روستاهایی ساخته شده از برگهای درخت خرما که در گرمای سوزان کویر آب مورد نیازشان را از برکه های غیر بهداشتی تامین می کنند و وجود حشرات موزی و مارهای زهر آگین در خانه های درختی ساکنانشان را آزار می دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، اکیپ خبری سفرنامه جنوب کرمان پس از گذری بر دو روستای جهل در و بن چاه این بار به سمت روستای محروم گلدشت قدم بر می دارند هر چند نام این روستا از دشتی پر گل حکایت دارد اما خشکسالیهای متوالی از این روستا چیزی جز تپه های شنی به جای نگذاشته است.

احمد یوسف زاده در واپسین روز سفر به قلعه گنج این بار قدم به مکانی می گذارد که روزگاری مملو از آب و گل بود اما امروز از رودخانه این روستا جز بیابان چیزی باقی نمانده است.

در روستای گلدشت حدود 20 خانواده وسط بیابانی که بالا دست اردوگاه آورتین قرار دارد زندگی می کنند.

نمایی از روستای کپری گلدشت

آورتین منطقه ای بوده در پایین دست کوه مارز که بارانداز اشرار و قاچاقچیان بوده، سالهای اولیه دهه هفتاد، مسئولان برای برقراری امنیت، کوچ اجباریشان داده به بالا دست جاده قلعه گنج ایرانشهر، برایشان چاه کشاورزی حفر کرده تا نان حلال بخورند. اردوگاه آورتین امروزه شهرکی آباد شده با امکانات رفاهی و البته مردمی که خشکسالی آزارشان می دهد.

روستایی در حسرت یک لیون آب خنک/ مردمی که در مجاورت کابلهای فشار قوی، برق ندارد

روستای گلدشت به فاصله شش کیلومتری شهرک آورتین اما نه جاده ای دارد و نه برقی.  جز پیرمردی 80 ساله باقی مردها رفته اند پی دام هایشان به کوههای بالادست.

 از جلو کپرهای روستا تا خط فشار قوی برق شاید بیش از 3 کیلومتر نباشد ، اما آنها در حسرت یک لیوان آب خنک می سوزند. تابش آفتاب، فریم عینکم را داغ کرده و صورتم را می سوزاند وقتی دارم زجر زندگی مردم آنجا را در دفترم یادداشت می کنم. می پرسم آخر چرا به شهرک نزدیکتر نمی شوید که دولت برایتان برق بکشد، زنها یک صدا می گویند: ما دامداریم، نمی توانیم از این نزدیکتر بشویم.

دختری تنها که خرج زندگیش را از حصیر بافی در می آورد، حصیری 5 هزار تومان

زرخاتون از نداشته هایشان می گوید

زرخاتون ماری زاده، دختری 24 ساله است که بهتر از دیگران قدرت شکایت دارد، او می گوید ما در کنار احشاممان و مردانمان بودیم، دولتی ها گفتند بیایید پایین برایتان برق می آوریم، مدرسه می سازیم، حالا که آمده ایم باید توی این کازه داغ بسوزیم، نه جاده ای نه برقی و نه هم مدرسه ای.

مشکهای بی آب در نیمه شب پر می شود/ طرح کپر زدایی بر روی روستا نقاشی شده

اداره آب و فاضلاب روستایی از منبع آبی که برای شهرک پایین دست ساخته انشعابی به اینها هم داده ولی انگار سهم آنها فقط ساعاتی از نیمه شب به بعد است که ظرف ها و مشک هایشان را پرآب کنند. جا به جای روستا اثری از نقشه اتاق های طرح کپر زدایی دیده می شود اما می گویند با حالی که هر خانواده 200 هزار تومان پول به حساب دولت ریخته ایم خبری از پیمانکار نشده است.

دختری که خرج را با حصیر بافی در می آورد

مریم ماری زاده دختریست 22 ساله که پدرش فوت کرده و برادری هم در خانه ندارد، خودش خرج زندگی اش را از راه حصیر بافی در می آورد با برگ های درختچه داز که در حاشیه کوههای مارز می روید. هر حصیر5 هزار تومان قیمت می خورد که البته 2 هزار تومانش می رود بابت خرید «پیش» یا همان برگ های داز.دختر 8 ساله ای که روی بدنش جای نیش یک مار و دو عقرب نمایان است

برای من که روستا زاده ام و می دانم مارهای سمی و عقرب های جرّار در مناطق گرمسیر نیمه های شب که هُرم زمین کمتر می شود از سوراخ هایشان بیرون می آیند ، سوالی پیش آمده که: زیر این کپرها که هیچ حفاظی ندارند چه می کنید با مار و عقرب و رتیل های سمی؟! زنی 30 ساله دختر 8 ساله اش را هل می دهد جلو و می گوید: چکار می کنیم؟ هیچی! این بچه را از پارسال تا حالا یکبار مار زده و دو بار عقرب!! می گوید هر بچه ای را که مار بزند روی دوش تا شهرک می بریم و از آنجا ماشینی دربست می کنیم تا شهر.

چند ساعت در روستای پشت شگ
 
روستای گلدشت را پشت سرمی گذاریم و به سمت روستای پشت شگ می رویم روز در حال اتمام است و آخرین مقصدمان این روستای دور افتاده است.

چاله ای گلی سهم یک روستا از تامین آب 60 خانوار/ محلی برای تامین آب شتشو لباس، حمام، احشام و البته آب آشامیدنی

یک ساعت مانده به غروب آفتاب تصمیم می گیریم به روستای پشت شگ برویم. جاده ای خاکی دارد . دو کیلومتر مانده به روستا اولین و دردآورترین مشکل اهالی پشت شگ پیش چشممان ظاهر می شود. بی آبی. در بستر رودخانه ای خشک که روزگاری جاری بوده عده ای زن و کودک دور چاله ای جمع شده اند. چاله ای با عرض و عمق دو متر. داخلش آبی گل آلود دیده می شود که روی سطحش زنبورها و سوسک های مرده دیده می شوند. اینجا محل تامین آب اشامیدنی روستای 60 خانواری پشت شگ و احشامشان است. زنها ظروف و لباس هاس چرکشان را هم برای شستن به همین محل می آورند. اینجا به نوعی حمام روستا هم محسوب می شود.

برکه غیر بهداشتی که تنها راه تامین آب آشامیدنی، شستشوی و تامین آب احشام است

در این روستا اثر آبادی و خدمات دولت از جمله برق و مدرسه دیده می شود. چند سال پیش دولت نه اما خیّر عزیزی به اسم امیر بزرگیان از فاصله 14 کیلومتری و از آب چشمه ای در بالادست ، لوله ای کشیده و منبعی گذاشته بالای تپه بلندی و مدتی مردم از نعمت آب برخوردار بوده اند اما حالا خشکسالی اثری از آن چشمه باقی نگذاشته و مردم مانده اند و همان چاله دومتری که دو کیلومتر دور از روستا ست. آب و فاضلاب روستایی هم به شهادت مرد روزه داری که لبهای خشکش نشان از صداقتش دارد اصلا خدمات رسانی  ندارد  در حالی که اگر دولت تانکر اهدایی امیر بزرگیان را هر هفته یکبار هم پر کند دیگر لازم نیست زنان مومنه و روزه دار از میان دره های داغ دبّه های سنگین آب را تا روستا روی سر بیاورند.

طرح کپرزدایی در روستا نیمه تمام مانده

اینجا هم خانه های طرح کپرزدایی نیمه کاره رها شده اند. همه روستاییان در این سفر از یک پیمانکار گلایه دارند.

مردم روستا دارند آماده می شوند تا نمازمغرب را در مسجد زیبایی که امیر بزرگیان  و دوستان جهادی اش ساخته اند اقامه کنند. دلم میخواهد این امیر بزرگیانِ بزرگ را بشناسم . شماره اش را از مردی که اثر مهر در پیشانی اش دیده می شود می گیرم و به سمت قلعه گنج راه می افتیم.

در کمیته امداد قلعه گنج باید رییس کمیته را برای علت اصلی این سفر ببینم. من به نمایندگی از 20 مرد و زن  بخشنده ایرانی که به فراخوانم برای حمایت از 20 کودک یتیم روستایی لبیک گفته اند به قلعه گنج آمده ام. کارت های مشخصات کودکان یتیم که بعضی شان را در همین سفر دیده ایم  می گیریم و نیمه شب به جاده می زنیم تا اذان صبح در خانه باشیم.

شما هم اگر می خواهید به زنان بی شوهر و کودکان یتیمی که در این شرایط سخت در دورترین روستا های قلعه گنج زندگی می کنند  کمکی کنید لطفا با واحد اکرام ایتام کمیته امداد امام خمینی قلعه گنج تماس بگیرید.

هنوز نظری برای این خبر درج نشده است


نام  :  
ایمیل :  
متن نظر  :  
کد روبرو را وارد کنید :       


اخبار مرتبط

زردپوشان فجرسپاسی بازی را واگذار کردند
الحاق 50 هزار هکتار از اراضی نی ریز فارس به کرمان/ استاندار فارس اعتراض کرد
دو پیرزن که تنها آرزویشان داشتن شناسنامه است
جشن کرمانجی خراسان شمالی
افتتاح چهاردهمین نمایشگاه بین المللی خودرو در شیراز
احتمال حذف دفترچه تامین اجتماعی تا پایان سال
واژگونی اتوبوس راهیان نور با 44 نفر سرنشین در شیراز
مرگ 16 نفر در کرمان بر اثر ابتلا به آنفلوآنزا
هلاکت 3 داعشی در کرمانشاه
عوامل داعش به ضرب گلوله تک تیراندازان ناجا کشته شدند
وزیر اطلاعات از هلاکت چهار عضو گروهک تروریستی داعش خبر داد
آخرین وضعیت سربازان حادثه اتوبوس نی‌ریز
کشف « جلیقه‌های انتحاری» توسط اطلاعات سپاه
اعزام جنگنده های واکنش سریع ارتش از تهران،اصفهان و همدان به تبریز
کشته شدن 3 فرد مسلح در عملیات وزارت اطلاعات در کرمان
راننده اتوبوس سانحه واژگونی سربازان نی‌ریز فوت کرد
لغو یکساله مجوز فعالیت شرکت اتوبوسرانی مقصردرتصادف اتوبوس سربازان
اعلام اسامی جان‌باختگان تصادف‌های مرگبار اتوبوس در نی‌ریز
اعلام علت حادثه برای اتوبوس حامل سربازان
مواد مخدر سربی، 680 کرمانی‌ را راهی بیمارستان کرد
آیت‌الله طاهری‌شیرازی به کما رفت
در خندوانه چند خانم می خندند تا مردها را بخندانند
روش‌های رایج خودکشی در ایران
اولین نوشابه"پروبیوتیک" کشور ساخته شد
مرحله دوم پرداخت دیه به خانواده سربازان جانباخته آغاز شد
کشف 16 کیلوگرم تریاک از معده 4 قاچاقچی
دستگیری عامل قتل عام هولناک 10 تن در کرمان
اهدای 25 دستگاه آمبولانس به مناطق کمتر توسعه یافته توسط بانک سینا
کشف 13 کیلوگرم مواد فرازمینی در کویر لوت ایران
تیم ایران مقتدرانه فینالیست شد
فجر سپاسی شیراز، گل گهر سیرجان را به صدر برد
آموزش‌وپرورش ازسال۹۷ میزبان گردشگران نخواهد بود
استعفای رئیس آموزش و پرورش یک شهر در پی تنبیه یک دانش آموز
واژگونی خودرو سواری حامل ۱۹ تبعه افغان در کرمان
اعتبار خطوط ریلی بین شیراز با گل گهر، بوشهر و اهواز یکجا دیده شود
کشتی گیر سرشناس سابق ایران اعدام شد
پایان تلخ زندگی کودکی که طعمه گرگ شد
برخورد 2 خودرو در فارس جان سه نفر را گرفت
درخواست گروه خونی O منفی برای کمک به زلزله زدگان
افزایش قربانیان زلزله به ۴۷۴ تن
صدور مجوز دفن 207 جسد و مجروح شدن 2504تن
زلزله شب گذشته کرمانشاه
زمین‌لرزه‌ای که ایران را لرزاند
زلزله اخیر دارای گسلی مجزا از محدوده تهران و البرز است
افزیش شمار کشته شدگان زلزله کرمانشاه به ۳۴۸ نفر/۴۰۵۰ زخمی
تا کنون430 نفر کشته و 7370 تن مصدوم در زلزله کرمانشاه
حرکت "زاگرس" به سمت زلزله‌های بزرگ
کودکان ازگله دو شب است در سرما می‌خوابند
دولت با همه توان خود برای یاری آسیب دیدگان وارد عمل شده است
نجات یک کودک پس از سه روز از زیر آوار
طبخ و توزیع ۳ روز غذای گرم نذر مردم شیراز در کرمانشاه
ورزشکاری که ۲۵ نفر از خانواده‌اش را در زلزله کرمانشاه از دست داد
فرود اضطراری پرواز شیراز - کرمانشاه به دلیل نقص فنی
نیازمند "نایلون" برای چادرها هستیم
قهرمان جهان مدال طلای خود را به نفع زلزله زدگان به حراج گذاشت
وام 10 میلیونی به مددجویان زلزله‌زده و افزایش ۲ برابری مستمری‌شان تا پایان سال
رعایت نکردن استاندارد و نزدیکی به گسل مهمترین دلایل تخریب سازه‌ها/بیشترین خرابی‌ها در مسکن مهر
کمک 45 هزار دلاری یانگوم به زلزله زدگان کرمانشاه
برای فرزندغیور وطن ، کرمانشاه
کمک یک میلیارد تومانی مردم فارس به زلزله زدگان کرمانشاه
آمار کشته‌شدگان زلزله کرمانشاه به ۴۵۶ تن رسید
جمع‌آوری 49 میلیارد تومان کمک‌ نقدی مردمی برای زلزله زدگان
24 کودک در زلزله کرمانشاه والدین خود را از دست دادند
آخرین اخبار از زلزله 6.1 ریشتری بدون کشته کرمان
۹ کانکس از جهرم به مناطق زلزله‌ زده ارسال شد
زلزله شدید "هجدک" کرمان را لرزاند
"هانیه" قطع نخاع نشده است
آغاز توزیع چادر در منطقه کوهبنان
افزایش موارد بستری "آنفلوآنزا
افزایش تدریجی دما در کشور
جان باختن تعدادی از افراد در مراسم تشییع پیکر شهدا در کرمان
ابتلا به تب کریمه کنگو تنها یک مورد بوده است
مسمومیت ده‌ها نفر بر اثر مصرف قارچ سمی
افزایش شمار تلفات با قارچ مسموم
دایی یک روستای زلزله زده را می سازد
آخرین اخبار از زلزله کرمانشاه
اقلیت های دینی می توانند نامزد شوراهای اسلامی شوند
مصدومیت 241 نفر در زمین لرزه امروز کرمانشاه
پراید ۱۱ میلیون تومان ارزان شد
تیم هندبال نیروی زمینی کازرون، مس کرمان را شکست داد
آخرین وضعیت خدمت رسانی به مناطق زلزله زده کرمانشاه
خواجوی مشترک دیار کریمان و شهرراز
ایران قهرمان جام تختی شد
برداشت غیرمجاز 100 میلیارد ریال از 3000 کارت بانکی کپی‌شده در کرمانشاه
مردم، شنبه در محل دروازه قرآن حاضر نشوند
نماینده فارس به مصاف شاهین کرمانشاه می‌رود
حذف قبض های کاغذی جریمه راهنمایی و رانندگی
نبرد قرمز و آبی در نیمکت لیگ یک
صادرات نخود از امروز آزاد شد
واردات یک آمپول به اسم پودر کاکائو
ارژن شیراز در رقابت‌های فوتسال برتر از سد شاهین کرمانشاه گذشت
مجلس با فوریت طرح اختصاص درآمد مدیریت سوخت به مردم موافقت کرد
۵ استان در صدر شیوع آنفلوآنزا
آماده اعزام عزاداران از فارس به کرمان هستیم
40کشته و 213 مصدوم در حادثه کرمان
تسلیت رئیس جمهور به مناسبت درگذشت تعدادی از هموطنان در مراسم خاکسپاری سردار سلیمانی در کرمان
 

 

 
 

کاریکاتور


 

قیمت سکه و ارز


آرشیو اخبار تصویری


   

 


Skip Navigation Links.

آرشیو اخبار روز


   

جستجوی گوگل


web counter