برای هرچه بهتر و سریع لود شدن سایت مطبوعات فارس از مرورگر موزیلا فایرفاکس استفاده نمایید www.matboatfars.com                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
 سایت عکس - عکس مکث 24  - خبرگزاری عکس - عکسمکث24 - تصویر - عکسهای - عکسمکث - عکسهای روز - عکس مکث - فتو - عکسمکس - ایمج - پیکچر - photo - picture -  عکسمکس24 - image - عکس در مطبوعات - مطبوعات در عکس - عکس و مطبوعات - مطبوعات و عکس - عکس مطبوعات - مطبوعات عکس - خبرگذاری عکس - عکس خبرگزاری - خبرگزاری مطبوعات فارس - خبرگذاری - خبر گزاری - خبر گذاری - عکس خبر - خبر عکس - روزنامه فارس - خبر فارس - عکس فارس - فارس عکس - شیراز عکس - عکس شیراز - خبرگذاری مطبوعات فارس - خبرگزاری مطبوعات فارس - فارس روزنامه - شیراز روزنامه - روزنامه شیراز - خبرگزاری عکس مطبوعات فارس - خبرگذاری عکس مطبوعات فارس - سایت مطبوعات شیراز - مطبوعات شیراز - شیراز مطبوعات - خبرگزاری مطبوعات شیراز - خبرگزاری فارس مطبوعات - خبرگذاری فارس مطبوعات - خبرگزاری سایت فارس - سایت خبری فارس - سایت خبری شیراز - سایت شیراز - شیراز سایت - اخبار فارس - فارس اخبار - اخبار شیراز - شیراز اخبار - خبر شیراز - عکس خبر - خبر عکس - خبرهای فارس - خبرهای شیراز - سایت فارس - خبر فارس - خبرفارس - فارسخبر - خبرشیراز - شیراز خبر - شیرازخبر - فارس خبر - شیرازعکس - توریسم و گردشگری - توریسم - توریست - گردشگری - هشدار - هشدار زیست محیطی - عکسهای گردشگری - site ax - site axmax - site axmax24 - saite axmax24 - saite ax - aksmaks24 - aksmaks - site matboatfars - saite matboatfars - matboatfars - Newspaper - khabar - news - farsnews - newsfars - matboatfarsnews - newsmatboatfars - fars news - news fars - matboatfars news - news matboatfars - photonews - newsphoto - photo news - news photo - عکس خبری - تصویر خبر - خبر تصویری - گزارش تصویری - عکسهای خبری - خبرهای تصویری - سایت خبری مطبوعات فارس - سایت عکس خبری مطبوعات فارس GOOGLE Mozilla Firefox- www.search.xco.ir-www.dl.agahipost.com       www.matboatfars.coms search.jamasp.irامروز شنبه 5 بهمن 1398   برابر با  :    25/1/2020  میلادی    مصادف با :    1441/5/29  قمری
(1395/5/4)
عرضه نان سنگک سبوس دار در شیراز فرصتی برای ترویج سلامت و برنامه های غذایی سالم
عرضه نان سنگک سبوس دار در نانوایی های شیراز این فرصت و زمینه را برای ترویج سلامت و برنامه غذایی سالم به وجود آورده است ، دانشگاه علوم پزشکی شیراز عرضه نان سنگک سبوس دار را مقدمه ای برای تغییر اساسی در هنجارهای غذایی جامعه می داند .
مطبوعات فارس/دکتر محمد هادی ایمانیه رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز دراین زمینه اظهار داشت : با پیگیری هایی که انجام شده 100 نانوایی سنگک در شیراز مجوز پخت نان سبوس دار را دریافت کرده اند تا نان سالم و سبوس دار به مردم ارایه کنند.

وی ادامه داد : استفاده نکردن از سبوس باعث می شود ابتلا به یازده نوع سرطان و همچنین ابتلا به دیابت و سکته های قلبی و مغزی در افراد افزایش یابد.

ایمانیه گفت: به ازای هر وعده غذایی که از نان سبوس دار استفاده می کنیم خطر ابتلا به سکته قلبی تا هفت درصد و میزان ابتلا به دیابت را تا 50 درصد کاهش می دهد. نان تهیه شده از آرد سبوس داری که با خمیر مایه و بدون استفاده از جوش شیرین به عمل آمده و با حرارتی ملایم، یکنواخت و با شعله غیرمستقیم پخته شده ، سالم ترین نان است.

وی با بیان اینکه جامعه ما سرانه بالایی در مصرف نان دارد و باید توجه ویژه ای به نوع آرد مورد استفاده و روش پخت و فرآوری آن شود گفت : از 44ماده غذایی مورد نیاز بدن 40 مورد آن در گندم وجود دارد ، آرد سبوس دار برای بیماران دیابتی خواص درمانی زیادی دارد و ضد کلسترول خون و سرطان است ، سبوس گندم، مهم ترین و موثرترین ماده طبیعی برای رفع یبوست است که تاکنون هیچ ماده طبیعی یا دارویی دیگر نتوانسته با آن رقابت کند.

وی ادامه داد: استفاده از سبوس گندم منجر به کاهش چربی و قند خون و دفع مقداری از گلوکز آزاد موجود در روده شده و در نتیجه از افزایش قند خون جلوگیری می کند.نان سبوس دار به طور میانگین از محتوای دو برابری، ویتامین، مواد معدنی و مواد فیبری بیشتری نسبت به نان سفید برخوردار است و علاوه بر آن مصرف نان و غذای سبوس دار موجب پیشگیری از بروز سرطان و بیماری های قلبی و عروقی می شود.

دکتر محمدمهدی رزمجو مدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز از آغاز طرح افزایش میزان سبوس در نان ها سنگک از ابتدای مرداد در شهر شیراز خبر داد و گفت : این مژده را به مردم فارس می دهیم که از این پس می توانند نان سنگک سلامت بخش تری مصرف کنند ، نان سبوس دار منبع خوبی از ویتامین های گروه B، ویتامین E، منیزیم، آهن، روی، سلنیوم، مس، منگنز، کلسیم است.

دکتر رزمجو افزود: نان سبوس دار(سلامت بخش) نسبت به نان های بدون سبوس(سفیدرنگ) از ارزش تغذیه ای بالاتری برخوردار است ، نانی که خمیر آن به صورت طبیعی تخمیرمی شود، علاوه بر هضم بهتر، جذب آهن، روی و کلسیم آن هم بهتر صورت گرفته و عطر و بوی بهتری دارد.

وی با اشاره به فواید مصرف نان های سبوس دار، از کاهش قند و چربی خون، پیشگیری از سوء تغذیه، پیشگیری از افزایش وزن و چاقی، کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، پیشگیری از سرطان دستگاه گوارش به ویژه روده بزرگ به دلیل فیبر بالا، جلوگیری از جذب اسیدهای صفراوی و پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع دو یاد کرد.

مدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی در خصوص خواص سلامت بخش فیبر موجود در نان سبوس دار، افزود: به طور معمول 100 گرم نان تهیه شده از آرد کامل (سبوس دار) در حدود هفت گرم فیبر داشته و با توجه به سبد غذایی مطلوب ایرانیان (مصرف 320 گرم نان به صورت روزانه) مصرف نان سبوس دار به تنهایی می تواند در حدود 90 درصد نیاز روزانه بدن به فیبر را تامین کند.

او یادآور شد: طرح افزایش میزان سبوس در نان ها سنگک (سلامت بخش)، با حدود یکصد نانوایی نان سنگک، از دوم مرداد در شیراز آغاز شده و در دیگر شهرهای استان فارس نیز ، تداوم می یابد.

دکتر رزمجو ابراز امیدواری کرد با ترویج مصرف نان سبوس دار، به جای نان های سفید تهیه شده از آرد تصفیه شده و بدون سبوس، شاهد کاهش ابتلا به بیماری های غیرواگیر و افزایش سلامت عمومی جامعه باشیم.

کارشناس تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز هم ، بر اهمیت مصرف نان سبوس دار در مهار بیماری های قلبی عروقی، تاکید کرد.

سینا دلاور با بیان اینکه تحقیقات بسیاری نشان داده است مصرف نان سبوس دار به پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری ها از جمله چاقی، دیابت و بیماری های قلبی عروقی، کمک می کند، افزود: مصرف نان های سبوس دار در مقایسه با نان های سفید، به آهستگی قند خون را بالا می برد و فرد دیرتر احساس گرسنگی می کند.
وی ادامه داد: این عامل می تواند در پیشگیری از بروز چاقی و به دنبال آن دیابت و بیماری های قلبی عروقی مؤثر باشد.

یک کارشناس تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شیراز هم با بیان اینکه نان کامل (سبوس دار) نسبت به نان بدون سبوس از ارزش تغذیه ای بالاتری برخوردار است، گفت: این نان ها علاوه بر هضم بهتر، جذب آهن، روی و کلسیم بهتری هم دارند.

زینب رشیدی با اشاره به عطر و بوی بهتری نان های کامل، افزود: همچنین خوب است در هنگام انتخاب و خرید نان، از دیگر فواید نان های سبوس دار مانند کاهش قند و چربی خون، پیشگیری از سوء تغذیه، پیشگیری از افزایش وزن و چاقی، کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، پیشگیری از سرطان دستگاه گوارش به ویژه روده بزرگ به دلیل فیبر بالا، جلوگیری از جذب اسیدهای صفراوی و پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع دو هم غافل نشویم.

وی ادامه داد: نان سلامت بخش با آرد سبوس دار تهیه شده و ظاهر آن تیره تر از نان های دیگر است.

رشیدی گفت: نان مناسب، نانی است که با حرارت غیرمستقیم پخته شود و در برابر شعله مستقیم آتش قرار نگیرد، نان های حجیم و نیمه حجیم و نان سنگک از این نظر انتخاب مناسب تری است.

این کارشناس تغذیه توصیه کرد: از نانوایی هایی نان بخریم که از مخمر استفاده می کنند و نان حاوی سبوس بیشتر و تیره تر عرضه می کنند، چرا که استفاده از خمیرمایه و تخمیر خوب نان، باعث ایجاد خلل و فرج در نان می شود.

حیدر عالیشوندی فرماندار شهرستن شیراز نیز با استقبال از طرح تولید نان های سبوس دار در نانوایی های سنگک شیراز گفت : نظرات کارشناسی مبنی بر فواید نان سبوس دار بسیار ارائه شده است ، این طرح در شیراز در حال اجرا است و هیچ افزایش قیمتی در نان سنگک برای افزایش سبوس یا تغییر در محتوای آن در حال حاضر مد نظر نیست .


هنوز نظری برای این خبر درج نشده است


نام  :  
ایمیل :  
متن نظر  :  
کد روبرو را وارد کنید :       


اخبار مرتبط

 

 

 
 

کاریکاتور


 

قیمت سکه و ارز


آرشیو اخبار تصویری


   

 


Skip Navigation Links.

آرشیو اخبار روز


   

جستجوی گوگل


web counter