برای هرچه بهتر و سریع لود شدن سایت مطبوعات فارس از مرورگر موزیلا فایرفاکس استفاده نمایید www.matboatfars.com                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
 سایت عکس - عکس مکث 24  - خبرگزاری عکس - عکسمکث24 - تصویر - عکسهای - عکسمکث - عکسهای روز - عکس مکث - فتو - عکسمکس - ایمج - پیکچر - photo - picture -  عکسمکس24 - image - عکس در مطبوعات - مطبوعات در عکس - عکس و مطبوعات - مطبوعات و عکس - عکس مطبوعات - مطبوعات عکس - خبرگذاری عکس - عکس خبرگزاری - خبرگزاری مطبوعات فارس - خبرگذاری - خبر گزاری - خبر گذاری - عکس خبر - خبر عکس - روزنامه فارس - خبر فارس - عکس فارس - فارس عکس - شیراز عکس - عکس شیراز - خبرگذاری مطبوعات فارس - خبرگزاری مطبوعات فارس - فارس روزنامه - شیراز روزنامه - روزنامه شیراز - خبرگزاری عکس مطبوعات فارس - خبرگذاری عکس مطبوعات فارس - سایت مطبوعات شیراز - مطبوعات شیراز - شیراز مطبوعات - خبرگزاری مطبوعات شیراز - خبرگزاری فارس مطبوعات - خبرگذاری فارس مطبوعات - خبرگزاری سایت فارس - سایت خبری فارس - سایت خبری شیراز - سایت شیراز - شیراز سایت - اخبار فارس - فارس اخبار - اخبار شیراز - شیراز اخبار - خبر شیراز - عکس خبر - خبر عکس - خبرهای فارس - خبرهای شیراز - سایت فارس - خبر فارس - خبرفارس - فارسخبر - خبرشیراز - شیراز خبر - شیرازخبر - فارس خبر - شیرازعکس - توریسم و گردشگری - توریسم - توریست - گردشگری - هشدار - هشدار زیست محیطی - عکسهای گردشگری - site ax - site axmax - site axmax24 - saite axmax24 - saite ax - aksmaks24 - aksmaks - site matboatfars - saite matboatfars - matboatfars - Newspaper - khabar - news - farsnews - newsfars - matboatfarsnews - newsmatboatfars - fars news - news fars - matboatfars news - news matboatfars - photonews - newsphoto - photo news - news photo - عکس خبری - تصویر خبر - خبر تصویری - گزارش تصویری - عکسهای خبری - خبرهای تصویری - سایت خبری مطبوعات فارس - سایت عکس خبری مطبوعات فارس GOOGLE Mozilla Firefox- www.search.xco.ir-www.dl.agahipost.com       www.matboatfars.coms search.jamasp.irامروز چهار شنبه 7 خرداد 1399   برابر با  :    27/5/2020  میلادی    مصادف با :    1441/10/4  قمری
(1397/4/9)
سینما در مدرسه، دانش‌آموزان شیرازی را جهانی کرد
طرح سینما در مدرسه که گفته شده از نظر اجرا در جهان تنها هنرستان الزهرای شیراز آن را اجرا کرده از پروژه‌های مهارت آموزی است که در جشنواره فیلم نلسون ماندلای ژوهانسبورگ موفقیت کسب کرد.

مطبوعات فارس/ مجمع عمومی سازمان بین‌المللی فیلم برای کودکان و نوجوانان یا سیفژ (Cifej) چندی پیش در جشنواره فیلم نلسون ماندلا که 27 تا 29خرداد برگزار شد نخستین دیپلم رسمی خود را به «مهگان فرهنگ» بانوی هنرآموز هنرستان الزهرای شیراز تقدیم کرد. 

سیفژ در سال 1955 میلادی (1334شمسی) تأسیس شد و هم‌اکنون زیر نظر سازمان آموزشی،‌ علمی و فرهنگی سازمان ملل (یونسکو) فعالیت می‌کند.

مهگان فرهنگ در سال 1394 در دوره‌ای با عنوان سینما در مدرسه که از سوی سیفژ در تهران برگزار شد، شرکت کرد و از آن روز تصمیم گرفت براساس آنچه در این کارگاه‌ مطرح شده بود سینما را باعنوان یک واحد درسی و بخشی از آموزش در مدارس در آموزش و پرورش پیاده کند.

با آنکه در آن زمان 16 استان کشور متعهد به اجرای این طرح شده‌ بودند، تنها هنرآموز شیرازی، این طرح را برای نخستین بار در جهان و ایران اجرا کرد.

این بانوی هنرمند شیرازی می‌گوید: سیفژ ایران را به دلیل پیشینه قوی سینمای کودکی که به واسطه عباس کیارستمی و نور‌الدین زرین‌کلک به جهان شناسانده شده است، برای این طرح برگزید اما پس از اتمام این دوره، این برنامه در هیچ کجا اجرا نشد، جز در شیراز و در ناحیه سه آموزش و پرورش این شهر. 

فرهنگ با تعاملی که با آموزش و پرورش برقرار کرد، در هشت مدرسه به صورت آزمایشی برای دختران نوجوان فیلم پخش ‌کرد و بعد از آن این دانش‌آموزان را به صحبت درباره فیلم و نقد آن دعوت می‌کرد تا آنکه در سال 1395 با عضویت او در مجمع جهانی سیفژ موافقت شد و از این پس با عنوان عضو فعال سیفژ به اجرای این طرح ‌پرداخت. 

این هنرمند فیلمساز فعالیت‌های خود را در دو بخش آموزش از طریق سینما و نیز کارگاه فیلمسازی ادامه ‌داد و موفق شد بسیاری از استعداد‌ها را در این مسیر شناسایی و هدایت کند. 

فرهنگ می‌گوید: با هدف‌ گذاری طرح سینما در مدرسه دو رویکرد اصلی دنیای بدون جنگ و نیز صلح و دوستی را مدنظر قرار دادم و تلاش کردم از طریق سینما، روحیه تفکر انتقادی را در نوجوانان 14 تا 16 ساله ایجاد کنم، در این دوران برخی بچه‌ها که حتی نمی‌توانستند در جلسات نخست صحبت کنند به منتقدانی تبدیل شدند که اعتمادبه‌نفس سخن گفتن را یاد گرفته بودند و حالا دیگر می‌توانستند نظرشان را هم ابراز کنند. 

این طراح گرافیک می‌افزاید: تأثیرات عمیقی به سرعت در بچه‌ها نمایان شد؛ بدین‌گونه که در بخش کارگاهی چند کار ساختند و فیلمنامه‌نویسان و داستان‌نویسان و فیلمسازانی در این پروژه تربیت شدند که امروز آثاری با کیفیت تولید می‌کنند.

فرهنگ در مهر ماه گذشته (1396) گزارشی یک ساله را از این طرح به سیفژ و نیز مدیران آموزش و پرورش ارائه کرد که در نتیجه آن به مجمع عمومی سیفژ در جشنواره فیلم طلایی کودک هند در آبان ماه همان سال دعوت شد و نتیجه طرح را برای اعضا ارائه کرد. 

این هنرمند شیرازی طرح سینما در مدرسه را به‌صورت ثابت در هنرستان متبوعش، هنرستان الزهرا به اجرا در آورد و با همکاری مسئولان هنرستان و نیز آموزش و پرورش مدام دانش‌آموزان را برای دیدن فیلم به سینمای هنر و تجربه می‌برد.

فرهنگ، می‌گوید: فیلم پازلی‌ها یکی از آثاری بود که برای این دانش‌آموزان پخش شد. این فیلم درباره چند دانشجوی بیرجندی است که می‌خواهند با یک ایده تازه در صنعت رایانه، کسب‌وکار جدیدی خلق کنند. و دانش‌آموزان با دیدن کار گروهی در این فیلم، بسیار تحت تأثیر قرار گرفتند و از همان زمان عهد بستند که گروهی تشکیل دهند و کاری حرفه‌ای را انجام دهند. 

با دعوت فرهنگ به فستیوال فیلم ژوهانسبورگ که با همکاری بنیاد نلسون ماندلا برگزار شد، از این عضو سیفژ برای برگزاری کارگاه پویانمایی در این جشنواره دعوت شد و دانش‌آموزانی که برای انجام کار گروهی خود را مشتاق نشان داده بودند، تصمیم گرفتند فیلمی درباره صلح با محوریت شخصیت نلسون ماندلا بسازند و به این جشنواره ارسال کنند. 

فرهنگ با بیان اینکه یادگیری کار تیمی بهترین اتفاقی بود که طول این پروژه رخ داد، ‌بیان می‌کند: دانش‌آموزان برای عملی کردن این طرح سختی‌های بسیاری را تحمل کردند؛‌ اما درنهایت 40 عروسک ساختند و با کار شبانه‌روزی در خانه‌ یکی از دوستانشان که دیگر حکم خوابگاه را برای آن‌ها پیدا کرده بود و نیز سه روز کار مداوم در حوزه هنری انقلاب اسلامی شیراز، نماهنگی درباره ماندلا ساختند.

این هنرآموز هنرستان الزهرا می‌افزاید: دانش‌آموزان در اجرای این طرح دقیقاً از مستند پازلی‌ها الگوبرداری کرده‌ بودند و حتی در روز‌های آخر برای آنکه هزینه‌های کار را تأمین کنند، پول توجیبی‌هایشان را روی هم گذاشتند. 

این اثر موسیقایی‌تصویری به‌واسطه معلم این دانش‌آموزان در آفریقا و برای نوجوانان آن سرزمین به اجرا در آمد و بسیار مورد توجه قرار گرفت؛ همچنین دانش‌آموزان تعدادی از عروسک‌های به‌کار رفته در این فیلم را به‌عنوان نشان صلح و دوستی به بنیاد نلسون ماندلا و جشنواره فیلم آفریقای جنوبی تقدیم کردند.

حدیث عابدی، نیلوفر روی‌چمن، آیدا کشاورزی، زهرا عسکری، زهرا جعفری، فاطمه فرسایی، فاطمه موسی‌زاده و زهره رحیمی، گروه دانش‌آموزانی هستند که در این طرح مشارکت کردند. 

آیدا کشاورزی، دانش‌آموز کلاس یازدهم رشته انیمیشن هنرستان الزهرا که در این طرح شرکت کرده بود، از تجربه خود می‌گوید: ما در سایه طرح سینما در مدرسه چندین بار به سینما رفتیم و مستند‌های گروه هنر و تجربه را تماشا کردیم، این مستند‌ها تأثیر بسیاری بر ما می‌گذاشت و بعد از تماشای یکی از آن‌ها آموختیم می‌توانیم با کار گروهی به رؤیاهایمان دست یابیم.

این دانش‌آموز ، می‌افزاید: ما برای نخستین بار فیلم‌های مستند را در سینما می‌دیدیم و برای اولین بار با مفهوم سینمای مستقل آشنا می‌شدیم، حالا می‌توانیم فیلم‌های متفاوت را از سینمای هنر و تجربه ببینیم و تجربه‌ای دیگرگونه را رقم بزنیم. 

حرکت آموزش و پرورش به سمت مهارت‌آموزی دانش‌آموزان و تغییر روش از یادگیری تئوریک به سوی رویکردی عملی از دستاورد‌های گرانبهای این‌ گونه فعالیت‌هاست که امروز در شیراز به عنوان نمونه‌ای موفق در جهان شناخته می‌شود.

هنوز نظری برای این خبر درج نشده است


نام  :  
ایمیل :  
متن نظر  :  
کد روبرو را وارد کنید :       


اخبار مرتبط

 

 

 
 

کاریکاتور


 

قیمت سکه و ارز


آرشیو اخبار تصویری


   

 


Skip Navigation Links.

آرشیو اخبار روز


   

جستجوی گوگل


web counter