برای هرچه بهتر و سریع لود شدن سایت مطبوعات فارس از مرورگر موزیلا فایرفاکس استفاده نمایید www.matboatfars.com                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
 سایت عکس - عکس مکث 24  - خبرگزاری عکس - عکسمکث24 - تصویر - عکسهای - عکسمکث - عکسهای روز - عکس مکث - فتو - عکسمکس - ایمج - پیکچر - photo - picture -  عکسمکس24 - image - عکس در مطبوعات - مطبوعات در عکس - عکس و مطبوعات - مطبوعات و عکس - عکس مطبوعات - مطبوعات عکس - خبرگذاری عکس - عکس خبرگزاری - خبرگزاری مطبوعات فارس - خبرگذاری - خبر گزاری - خبر گذاری - عکس خبر - خبر عکس - روزنامه فارس - خبر فارس - عکس فارس - فارس عکس - شیراز عکس - عکس شیراز - خبرگذاری مطبوعات فارس - خبرگزاری مطبوعات فارس - فارس روزنامه - شیراز روزنامه - روزنامه شیراز - خبرگزاری عکس مطبوعات فارس - خبرگذاری عکس مطبوعات فارس - سایت مطبوعات شیراز - مطبوعات شیراز - شیراز مطبوعات - خبرگزاری مطبوعات شیراز - خبرگزاری فارس مطبوعات - خبرگذاری فارس مطبوعات - خبرگزاری سایت فارس - سایت خبری فارس - سایت خبری شیراز - سایت شیراز - شیراز سایت - اخبار فارس - فارس اخبار - اخبار شیراز - شیراز اخبار - خبر شیراز - عکس خبر - خبر عکس - خبرهای فارس - خبرهای شیراز - سایت فارس - خبر فارس - خبرفارس - فارسخبر - خبرشیراز - شیراز خبر - شیرازخبر - فارس خبر - شیرازعکس - توریسم و گردشگری - توریسم - توریست - گردشگری - هشدار - هشدار زیست محیطی - عکسهای گردشگری - site ax - site axmax - site axmax24 - saite axmax24 - saite ax - aksmaks24 - aksmaks - site matboatfars - saite matboatfars - matboatfars - Newspaper - khabar - news - farsnews - newsfars - matboatfarsnews - newsmatboatfars - fars news - news fars - matboatfars news - news matboatfars - photonews - newsphoto - photo news - news photo - عکس خبری - تصویر خبر - خبر تصویری - گزارش تصویری - عکسهای خبری - خبرهای تصویری - سایت خبری مطبوعات فارس - سایت عکس خبری مطبوعات فارس GOOGLE Mozilla Firefox- www.search.xco.ir-www.dl.agahipost.com       www.matboatfars.coms search.jamasp.irامروز دوشنبه 16 تیر 1399   برابر با  :    6/7/2020  میلادی    مصادف با :    1441/11/15  قمری
(1395/4/29)
سناریوی زیرپوستی حذف قانون کار
نمایندگان کارگران می‌گویند دولت با ایجاد ۱۹ منطقه ویژه و آزاد جدید که با چراغ سبز مجلس همراه شده ناخواسته مجوز حذف کامل قانون کار و بازی خطرناک آسان سازی اخراج نیروی کار را صادر خواهد کرد.
مطبوعات فارس/چند سالی می شود که موضوع اصلاح قانون کار و لزوم تغییر برخی قوانین آغاز شده و این برنامه در دولت دهم منجر به برگزاری جلسات فراوانی انجامید که در نهایت دولت وقت به صورت یکجانبه لایحه ای را تنظیم و بدون اعمال نظرات کارگران و کارفرمایان به مجلس ارسال کرد.

به صورت کلی، قانون کار که پس از قانون اساسی دومین قانون بزرگ کشور است که سرنوشت ۴۵ میلیون نفر از جمعیت کشور به صورت مستقیم و غیرمستقیم به آن ارتباط دارد از حساسیت های ویژه و حیاتی برخوردار است به نحوی که هرگونه دست بُردن و جراحی آن، تغییر مفاد و مواد این قانون و اصلاحات احتمالی باید با دقت و وسواس بسیار بالایی صورت پذیرد.

در مذاکراتی که طی چند سال گذشته از سوی نمایندگان کارگران، دولت و کارفرمایان درباره اصلاح قانون کار صورت گرفت، مباحث و اختلاف نظرهای شدیدی ایجاد شده که در نهایت نیز منجر به تدوین لوایح جداگانه ای از سوی کارگران، کارفرمایان و دولت شد که همانگونه که گفته شد در نهایت دولت وقت لایحه مدظنر خود را به عنوان پیشنهادات اصلاح قانون کار به مجلس فرستاد.

مباحث اساسی قراردادها، دستمزدها و شرایط تعیین آن، وضعیت فعالیت تشکل ها در کشور و مانند آن از اساسی ترین و کلیدی ترین اختلاف نظرهای گروه های مذاکره کننده بود که در نهایت نیز منجر به توافق نشد. حالا پس از چند سال از این ماجرا که دولت یازدهم در صدد اصلاح دوباره این قانون از طریق طرح خروج نیروی کار مناطقی از کشور از شمول قانون کار گرفته، دوباره اختلاف نظرهای قدیمی مطرح شده است.

توقف کامل استخدام نیروی کار

برخی کارشناسان معتقدند قانون فعلی کار دارای چارچوب و تنظیمات قابل قبولی بوده که نیاز به اصلاح و تغییر در آن را به صف می رساند و آنجا که باعث می شود کارگر و کارفرما از وجود این قانون ناراضی باشند نبود ضمانت اجرایی دقیق آن است تا جایی که در بسیاری از موارد کارفرمایان و صاحبان بنگاه ها این امکان را می یابند که به سلیقه و نظر خود و بدون توجه به قانون کار، نسبت به جذب نیروی کار و امضای قرارداد کاری اقدام کنند.

این مسائل باعث انفجار قراردادهای موقت و سلیقه ای در بازار کار ایران طی دو دهه گذشته شده تا جایی که در طول این دوره، تعداد قراردادهای دائم و استخدامی کشور از ۸۵ درصد به حدود ۵ درصد کاهش یافته است و از این بابت شرایط بسیار نامناسب و اضطراری در بازار کار ایران به وجود آمده چرا که کارشناسان می گویند نبود ضمانت قانونی اجرای قانون کار باعث سوء استفاده بسیاری از کارفرمایان شده و امروز اینگونه به نظر می رسد که ۹۵ درصد اقتصاد ایران در حال نابودی و از هم پاشیدن است؛ بنابراین کارفرمایان امکان جذب نیروی دائم را ندارند!

در عین حال، برخی نیز معتقدند قانون کار تنظیم شده در سال ۶۸ با شرایط امروز اقتصاد ایران مناسبت ندارد و باید هر چه سریعتر اصلاحات و جراحی اساسی در مفاد این قانون ۲۰۳ ماده ای صورت گیرد. با این وجود، نمایندگان کارگران معتقدند آنهایی که بیشتر از این دیدگاه حمایت می کنند، در صدد از بین بُردن آخرین مسئولیت های ناچیز باقیمانده کارفرمایان در قبال نیروی کار بوده در صورتی که وجود اینگونه قوانین با ضمانت اجرایی حتی در بسیاری از اقتصادهای پیشرفته جهان نیز پذیرفته شده و وجود دارد.

هر چند لایحه مدنظر دولت دهم درباره اصلاح قانون کار در مجلس سابق تقریبا بررسی نشد و حتی گفته می شود که دولت یازدهم در ابتدای فعالیت خود این لایحه جنجالی را از مجلس پس گرفته است، اما حالا خود لایحه ای دیگری را تنظیم و به روش دیگری به دنبال انجام اصلاحات اساسی در قانون کار و خارج کردن صدها هزار نفر از شمول این قانون است.

خطر افت شدید امنیت شغلی

دولت تدبیر و امید که در قالب ایجاد مناطق ویژه اقتصادی و مناطق آزاد تجاری توانسته از مجلس نوپای دهم، مصوبه بررسی یک فوریتی ایجاد مناطق آزاد جدید را هم بگیرد، می گوید به دنبال ایجاد اشتغال و تسهیل تجارت در مناطق آزاد جدید است؛ موضوعی که این روزها با واکنش نمایندگان کارگران مواجه شده است.

آنها می گویند دولت بگوید در مناطق آزاد تجاری و مناطق ویژه فعلی چه کارخانه و بنگاه قابل توجهی را ایجاد کرده که تاثیری در اشتغال زایی داشته که حالا به دنبال توسعه ان در مناطق جدید آزاد تجاری است؟ آیا غیر از این است که دروازه های جدیدی به روی سیل واردات کالاهای بی کیفیت خارجی باز خواهد شد که در نهایت باعث افزایش فشار به تولید داخل و پُر شدن جیب برخی دلالان و واسطه گران خواهد انجامید؟

کارگران می گویند از قانون فعلی کار که از اواخر دهه ۶۰ تصویب و عملیاتی شده است، هزاران مشکل در اجرای و عدم اجرای آن وجود دارد. به بیان ساده تر، شاغلانی که امروز تحت حمایت این قانون هستند با مشکلات فراوانی در بحث امنیت شغلی، دستمزدها، قراردادها و ... مواجه اند آنگاه دولت چگونه می خواهد امنیت شغلی شاغلانی را تضمین کند که در قالب مناطق آزاد تحت پوشش هیچ قانونی نباشند؟

آیا این اقدام تلاشی زیرپوستی از سوی دولت و یا برخی برای به نابودی کشاندن تولیدات داخلی و تعطیلی بنگاه ها نیست؟ در شرایط لرزان و نامناسب بازار کار ایران که با بیکاری میلیونی هم دست و پنجه نرم می کند، چگونه می توان به رونق اشتغال در مناطقی از کشور دلخوش بود که تحت شمول قانون کار فعلی هم نباشند؟

ضربه مهلک  دولت به قانون کار

فرامرز توفیقی  با بیان اینکه اولین قانون کاری که توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شد به دنبال رفع موانع سرمایه گذاری و برقراری نوع جدیدی از روابط بین نیروی کار و کارفرمایان بودولی بعد از آن در سال ۷۳ در ۵۱ بند موادی تهیه و تنظیم شد که به صورت کلی قانون کار را زیر سوال بُرد و بخشی از بازار کار را از شمول حمایتی این قانون خارج کرد.

این کارشناس عالی بازار کار اظهارداشت: بنابراین با توقف اجرای قانون کار در مناطق آزاد به نوعی نگرانی ها از اخراج نیروی کار، بیگاری، افزایش حوادث شغلی، عدم رعایت حداقل های حقوق و دستمزد، حذف مزایای رفاهی و انگیزشی، حق سنوات، مرخصی ها و ... در مناطق آزاد رواج پیدا کرد.

توفیقی ادامه داد: سوال این است که دولت بر اساس کدام دستاورد در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در بخش اشتغال به دنبال گسترش این مناطق است؟ همچنین نمایندگان چگونه اجازه داده اند که ایجاد ۱۲ منطق ویژه تجاری و ۷ منطقه آزاد جدید در کشور کلید بخورد؟ آیا مناطق آزاد واقعا منجر به ایجاد اشتغال و افزایش سرمایه گذاری شده اند؟

وی افزود: در اینچه برون، مهران، جاسک، بوشهر، فسا، ابرقو، میبد یزد، گچساران، بانه و مریوان، خواف و قوچان و ... آیا واقعا زیرساخت های لازم زندگی وجود دارد که حال بگوییم از طریق مناطق آزاد و ویژه تجاری بزودی صنعتی خواهند شد؟

این کارشناس عالی بازار کار بیان داشت: متاسفانه خواسته و یا ناخواسته اینگونه برنامه ها ضربه مهلکی به قانون کار خواهد زد و به افزایش بیکاری و تشدید رکود در بازارهای کشور دامن می زند. چگونه وزارت کار این قانون مهم را بدون نظرخواهی از کارگران و کارفرمایان به صورت یکطرفه به مجلس ارائه کرده است؟ بر اساس مقاوله نامه های سازمان جهانی کار، هر تصمیمی که درباره بازار کار گرفته می شود باید با نظر و مشورت کارگران، کارفرمایان و دولت باشد.

به گفته توفیقی، آیا وقتی می خواهند از طریق مناطق آزاد و تجاری ویژه صدها هزار نفر را از شمول قانون کار خارج کنند و از این طریق راه برای اخراج و کاهش دوباره امنیت شغلی نیروی کار دامن زده شود، نباید موضوع در شورای عالی کار مطرح و بررسی شود؟ متاسفانه باید گفت این طرح به بهانه سرمایه گذاری و اشتغال منجر به ایجاد حاشیه سود برای دلالان و واسطه گران خواهد شد.

هنوز نظری برای این خبر درج نشده است


نام  :  
ایمیل :  
متن نظر  :  
کد روبرو را وارد کنید :       


اخبار مرتبط

موج اخراج نیروی کار در آستانه نوروز
جزییات پرداخت عیدی کارگران ساعتی وپاره‌وقت
حداقل حقوق امسال کارگران 724هزارتومان شد/افزایش جدید فیش‌های حقوقی
آخرین جزئیات پرداخت "بسته حمایتی"
کارگران فصلی
احتمال ابطال مصوبه افزایش مزد 92/ واکنش روحانی به وضعیت معیشتی کارگران
بهره مندی کارگران و خانواده هایشان از خدمات فرهنگی و اجتماعی
مدل پرداخت حقوق توافقی شد
مزایای رفاهی و انگیزه ای کارگران مشمول کسر حق بیمه می باشد
حداقل دریافتی کارگران ۱.۲میلیون شد
پرداخت به موقع حق بیمه کارگران، رافع مشکلات جامعه کارگری است
صعود تیم والیبال شهرداری به مرحله نهایی والیبال کارگران فارس
کارتن‌خوابی کارگران در شیراز
کارگران حداقل بگیر از وام‌های جدید محروم شدند
انفجار در شهر جیزره ترکیه با ده‌ها کشته و زخمی
فروش اقساطی 250 هزار مسکن آغاز شد
تجمع کارگران کارخانه کاشی حافظ مقابل استانداری فارس
پرداخت تسهیلات به برخی مدیران ممنوع شد
برکناری مدیرعامل بانک رفاه قطعی شد
آغاز پرداخت وام 2 میلیون تومانی به بازنشستگان
کاهش حداقل حقوق به ۵۳۴ هزار تومان
تحصن کارگران کارخانه مخابرات راه دور ایران وارد نهمین روز شد
هزینه معیشت ۷۸ درصد گران شد
پل روگذار تقاطع تخت جمشید ـ سرداران به بهره‌برداری می‌رسد
معاینه شغلی کارکنان 5000 کارگاه استان فارس
خطر بازگشت مالاریا پیش‌روی ایران
افزایش حق مسکن کارگران سرانجام قطعی شد
حق مسکن کارگران به زودی تعیین تکلیف می‌شود
بن نقدی ۹۵ کارگران ثابت ماند
حداقل عیدی کارگران، یک‌میلیون و 400 هزار تومان
جزییات افزایش حقوق و مزایای کارگران
آجیل قسطی شد
اخراج کارگران سال ۹۵ تشدید می‌شود/ تعطیلی بنگاه‌ها با اجرای قانون جدید مالیاتی
وعده ایجاد 1 میلیون شغل در سال 95
تجمع کارگران کاشی حافظ شیراز مقابل استانداری فارس
سونامی اخراج‌های نوروزی شاغلان/ ۲۰.۸ میلیون قرارداد موقت شد!
کاهش ۲۵ درصدی حداقل دستمزد کارگران منتفی شد
در صورت انتقال کارخانه روغن نباتی، کارگران آن را استخدام می‌کنیم
زمان پرداخت مستمری بازنشستگانی که در سال گذشته تغییر نکرده بود، اصلاح می شود
تعداد کارمندان و کارگران شهرداری های ایران 5 برابر نیاز و حدمجاز هستند
وزارت آموزش و پرورش موظف به تهیه تقویم جدید آموزشی کشور شد
حق مسکن کارگران افزایش یافت
بیمه کارگران ساختمانی یک هزار و 800 میلیارد تومان بار مالی برای تامین اجتماعی دارد
تسهیل اشتغال لیسانسه‌های بیکار
حداقل و حداکثر عیدی امسال کارگران اعلام شد
پرداختی به کارگران نباید کمتر از 2 میلیون و 600 هزار تومان باشد
اقلام سبد معیشت کارگران نهایی شد
جزئیات و زمان پرداخت عیدی بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی
حداقل دستمزد کارگران تعیین شد
دولت «سبد کالا» توزیع می‌کند
پیکر بی جان 22 مین کارگر کشف شد
همه چیز درباره سامانه کارورزی دولت
بانوی شیرازی نشان برنز رقابت های دو و میدانی کارگران جهان را کسب کرد
واژگونی مینی بوس در خرم بید ۱۳ نفر را مجروح کرد
میزان عیدی ۹۷ کارگران مشخص شد
جزئیات طرح افزایش 8 درصدی دستمزد کارگران
افزایش ۱۵ تا ۱۸درصدی پایه حقوق کارگران
معاینه پزشکی کارگران بدو استخدام الزامی است
احتمال افزایش ۱۸۵ هزار تومانی دستمزد حداقل بگیران در سال ۹۷
اعمال افزایش 20 درصدی پایه حقوق در فیش فروردین کارگران
2 کشته و ۱۴ مصدوم در حادثه سقوط مینی‌بوس حامل کارگران به دره
اعلام دستمزد مبنای کسر حق‌بیمه از سوی سازمان تأمین‌اجتماعی
۴۵ میلیون نفر در کشور امنیت شغلی ندارند
۲۰۰۰مرزنشین بدلیل افزایش عوارض خروج از کشور، بیکارشدند
کارت اعتباری خرید برای کارگران بدون ضمانت بانکی
دلار ۴۲۰۰ تومانی برای همه کالاها تامین شد
دوندگان فارس در رقابت های جهانی کارگران 6 مدال کسب کردند
قدرت خرید کارگران طی ۶ ماه نصف شد
کارگران مظلوم شهرداری قربانی راننده مست شدند
عاملان تصادف مرگبار با کارگران شهرداری 2جنسی بودند
اعلام حمایت ویژه از اقشار محروم جامعه
بسته حمایتی کارگران در راه است
نشت آمونیاک عامل بوی بد در شیراز
جلسه فوری برای ترمیم مزد و معیشت کارگران
واریز کمک جبرانی دولت به حساب سرپرستان خانوار
دولت پرداخت2ماه حقوق کارگران هفت تپه را پیگیری می کند
آزادی 3 کارگر بازداشت شده نیشکر هفت تپه
هم مواد اولیه هست، هم نقدینگی؛ کارگران اجازه فعالیت کارخانه را نمی‌دهند!
بیش از 20 نفر از کارگران بازداشتی گروه ملی آزاد شده‌اند
واژگونی سرویس کارگران معدن آباده/یک کشته و 12 زخمی
صدور کارت‌های شناسایی کارگران برای دریافت سبد کالا
بازداشت یک کارگر برای فعالیت تنش‌زا درفضای مجازی
حق مسکن کارگران ۶۰ هزار تومان بیشتر شد
عیدی «اندکی» بالا رفت
پرداخت سود سهام عدالت کارگران و زنان سرپرست خانوار از فردا
توزیع بن کارت کالا برای کارگران
پرونده دستمزد ۹۸ بسته شد
کارگران بیکار شده ناشی از سیل در فارس مقرری دریافت می کنند
تصویب حق مسکن 100 هزار تومانی کارگران
ورزشکاران فارس به رقابت های ورزشی کارگران جهان اعزام می شوند
احتمال مختومه شدن وضعیت بیمه‌ای 100 هزار کارگر ساختمانی
لزوم تسریع در پرداخت سهم برگشتی بیمه تکمیلی کارگران
کارگران بدون بیمه به تامین اجتماعی مراجعه کنند
خانه‌دار شدن کارگران در مسکن ملی قوت گرفت
همه بدهی‌هایمان را ۲ ماه دیگر به وزارت بهداشت می‌پردازیم
واریز وجوه نقدی به حساب یارانه کارگران فصلی و روزمزد
احتمال تعیین دستمزد کارگران در هفته جاری
زمان پرداخت یارانه کرونا اعلام شد
شمارش معکوس تا تعیین حداقل مزد کارگران آغاز شد
افزایش۲۱درصدی حداقل مزدکارگران تصویب شد
احتمال تغییر دستمزد کارگران با افزایش حق مسکن
پرداخت تسهیلات و بسته‌های حمایتی به رانندگان بین شهری
ثبت‌نام کارگران ساختمانی برای دریافت وام یارانه کرونا
کاهش ساعات کار کارگران در ماه رمضان
متقاضیان بیمه بیکاری کرونا شماره حساب بدهند
زمان برگزاری نشست تعیین حق مسکن کارگران
افزایش حداقل دستمزد کارگران ۲۶ درصد شد
قول مدیران شرکت کارخانه مخابراتی ایران برای پرداخت مطالبات کارگران
ندادن عیدی و حقوق معوقه بیشترین دادخواست کارگران
ساعت کار زنان شاغل دارای فرزند کاهش یافت
نادیده ‌گرفتن قانون در حقوق شغلی استادان پاره ‌وقت
 

 

 
 

کاریکاتور


 

قیمت سکه و ارز


آرشیو اخبار تصویری


   

 


Skip Navigation Links.

آرشیو اخبار روز


   

جستجوی گوگل


web counter