برای هرچه بهتر و سریع لود شدن سایت مطبوعات فارس از مرورگر موزیلا فایرفاکس استفاده نمایید www.matboatfars.com                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
 سایت عکس - عکس مکث 24  - خبرگزاری عکس - عکسمکث24 - تصویر - عکسهای - عکسمکث - عکسهای روز - عکس مکث - فتو - عکسمکس - ایمج - پیکچر - photo - picture -  عکسمکس24 - image - عکس در مطبوعات - مطبوعات در عکس - عکس و مطبوعات - مطبوعات و عکس - عکس مطبوعات - مطبوعات عکس - خبرگذاری عکس - عکس خبرگزاری - خبرگزاری مطبوعات فارس - خبرگذاری - خبر گزاری - خبر گذاری - عکس خبر - خبر عکس - روزنامه فارس - خبر فارس - عکس فارس - فارس عکس - شیراز عکس - عکس شیراز - خبرگذاری مطبوعات فارس - خبرگزاری مطبوعات فارس - فارس روزنامه - شیراز روزنامه - روزنامه شیراز - خبرگزاری عکس مطبوعات فارس - خبرگذاری عکس مطبوعات فارس - سایت مطبوعات شیراز - مطبوعات شیراز - شیراز مطبوعات - خبرگزاری مطبوعات شیراز - خبرگزاری فارس مطبوعات - خبرگذاری فارس مطبوعات - خبرگزاری سایت فارس - سایت خبری فارس - سایت خبری شیراز - سایت شیراز - شیراز سایت - اخبار فارس - فارس اخبار - اخبار شیراز - شیراز اخبار - خبر شیراز - عکس خبر - خبر عکس - خبرهای فارس - خبرهای شیراز - سایت فارس - خبر فارس - خبرفارس - فارسخبر - خبرشیراز - شیراز خبر - شیرازخبر - فارس خبر - شیرازعکس - توریسم و گردشگری - توریسم - توریست - گردشگری - هشدار - هشدار زیست محیطی - عکسهای گردشگری - site ax - site axmax - site axmax24 - saite axmax24 - saite ax - aksmaks24 - aksmaks - site matboatfars - saite matboatfars - matboatfars - Newspaper - khabar - news - farsnews - newsfars - matboatfarsnews - newsmatboatfars - fars news - news fars - matboatfars news - news matboatfars - photonews - newsphoto - photo news - news photo - عکس خبری - تصویر خبر - خبر تصویری - گزارش تصویری - عکسهای خبری - خبرهای تصویری - سایت خبری مطبوعات فارس - سایت عکس خبری مطبوعات فارس GOOGLE Mozilla Firefox- www.search.xco.ir-www.dl.agahipost.com       www.matboatfars.coms search.jamasp.irامروز یکشنبه 29 دی 1398   برابر با  :    19/1/2020  میلادی    مصادف با :    1441/5/23  قمری
(1396/12/8)
سایه سنگین بحث تخریب خانه های تاریخی بر جلسه شورای شهر شیراز
بحث های جلسه عصر دوشنبه هفتم اسفند 96 شورای شهر شیراز عمدتا درباره تخریب خانه های تاریخی سلیمی و منتصری بود که شامگاه جمعه تخریب شدند.

مطبوعات فارس/ این دو خانه ثبت ملی شده که دربافت تاریخی شیراز بودند بنا به اعلام سازمان میراث فرهنگی کشور به صورت شبانه تخریب شد و متولی طرح های شاهچراغ (ع) به رغم یگان حفاظت میراث فرهنگی اقدام به تخریب این دوخانه کرده است. 

دو خانه تاریخی سلیمی به شماره ثبت ملی 8998 مورخ 10 خرداد سال 1382 و منتصری به شماره ثبت 8975 در تاریخ دهم خرداد 1382 از جمله آثار تاریخی متعلق به دوران قاجاریه در شهر شیراز بودند. 

سازمان میراث فرهنگی اعلام کرده که اولین باری نبوده که این مجری به بهانه توسعه چنین آثاری را تخریب کرده و در گذشته نیز این کار بارها سابقه داشته و مشخص نیست چگونه توانایی این تخلف مشهود و تخریب میراث کهن دیار فارس برای چندین بار متوالی بدون هیچگونه برخوردی امکان دارد.

بیشترین زمان جلسه علنی دوشنبه شورای شهر شیراز به بررسی این موضوع اختصاص یافت و برخی از اعضای شورای این شهر با طرح سوالاتی خواستار توضیح شهردار شیراز در زمینه چرایی عدم اطلاع و اقدام نکردن بموقع مسئولان شهرداری منطقه هشت شیراز (بافت تاریخی) در زمان تخریب این خانه های تاریخی و حتی استعفای شهردار منطقه هشت شدند.

شهردار شیراز در این جلسه اعلام کرد که شهرداری متولی حفاظت از این گونه آثار نیست و شهردار این منطقه نیز از انجام این تخلف در حین ارتکاب مطلع نشده است.

با این وجود حیدر اسکندرپور شهردار شیراز بابت بروز این اتفاق از شهروندان این شهر عذرخواهی کرد. 

مهدی حاجتی عضو شورای شهر شیراز اولین کسی بود که در صحن علنی شورا لب به اعتراض گشود و گفت: متاسفانه اخبار ناگوار سال 96 برای شهروندان شیرازی تمامی ندارد، تخریب شبانه دو خانه تاریخی در اسفند ماه در مجاورت شورا و منطقه ای که اصطلاحا در تملک حرم مطهر شاهچراغ بوده صورت گرفته ولی معابرعمومی که در مجاورت این محل بوده نیز توسط مالک محصور شده است.

او با طرح این سوالات که چرا شبانه این کار انجام صورت گرفته و چطور می شود که دو خانه تاریخی به فاصله سه شب از یکدیگر کاملا تخریب شود و کسی از پرسنل شهرداری منطقه متوجه نشده است حرف خود را اینگونه ادامه داد که چرا شهردار منطقه تاریخی فرهنگی شیراز حتی اطلاعی از این وضعیت نداشته ، شهردار شیراز باید در این خصوص توضیح دهد.

** درخواست عزل شهردار منطقه هشت 
حاجتی در ادامه گفت: شهردار منطقه هشت شیراز اگر مطلع بوده و اقدامی نکرده و یا اینکه بی اطلاع بوده باشد فرقی ندارد و عزل شهردار این منطقه حداقل انتظاری است که از شهرداری می رود.

شهردار شیراز در این جلسه گفت: بخشی از اتفاقاتی که در بافت تاریخی شیراز در سالهای اخیر رخ داده در پی مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری است بدین شکل که 57 هکتار از زمین های این محدوده برای توسعه حرم مطهر شاه چراغ در نظر گرفته شده است ولی هر خانه تاریخی که در این مجموعه 57 هکتار قرار دارد مشمول حفاظت می شود و نباید تخریب شود. 

حیدر اسکندرپور افزود: مشکل بافت تاریخی شیراز با ابلاغ طرح تفصیلی جدید بیشتر شده است ، در سفر اخیر معاون اول رئیس جمهوری پیشنهاد دادیم که شورای بافت تاریخی تشکیل و وظایف همه دستگاهها نظیر شهرداری و سازمان میراث فرهنگی مشخص شود.

شهردار شیراز ادامه داد: احیا، مدیریت و حفاظت از بناهای تاریخی به عهده اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است و شهرداری نیز به عنوان مدیریت شهری وظیفه معنوی در قبال حفظ این آثار دارد ولی وظیفه قانونی به عهده مجموعه میراث فرهنگی است.

وی اضافه کرد: مجموعه شهرداری شیراز از تخریب این دو خانه تاریخی باخبر نبوده و اگر هم اطلاع داشت کاری از دست ما بر نمی آمد چون وظیفه واحد تخلفات شهرداری تنها جلوگیری از ساخت و سازهای غیرقانونی است و اگر هم همکارهای ما مطلع بودند به لحاظ قانونی کاری از دستشان بر نمی آمد.

** دادستان وارد شود 
رئیس کمیسیون اقتصاد و سرمایه گذاری شورای شهر شیراز در این باره گفت: دادستان شیراز به عنوان مدعی العموم باید به قضیه رسیدگی کند،هرچند که از دادستان شیراز برای حضور در جلسه امروز شورای شهر دعوت بعمل آمد ولی نیامد.

سینا بنی زمانی ادامه داد: آثار تاریخی را نمی توان دیگر تولید کرد، سرمایه گذاران خارجی اگر بدانند که شیراز تنها شهری جهان است که آثار تاریخی در آن تخریب می شود رغبتی برای فعالیت اقتصادی نخواهند داشت ،شهرداری شیراز باید شبانه روز در محل هایی که آثار تاریخی وجود دارد گشت ویژه داشته باشد.

احمد تنوری رئیس کمیسیون حقوق شهروندی شورای شهر شیراز در ادامه این جلسه گفت: طرح جامع سکونت گاههای مشاهیر تاریخی و فرهنگی شیراز در دوران یکصدساله گذشته مشخص نشده و این عاملی شده که اهمیت اینگونه خانه ها برای عموم بصورت کامل درک نشود، برخی از این خانه ها محل زندگی مشاهیر تاریخی این شهر بوده است.

نایب رئیس شورای شهر شیراز معتقد است که تمام صحبت ها در این باره بی اثر است چون نهادهایی در این شهر وجود دارد که فراقانونی عمل می کنند و هیچکس حق گفتن چیزی به آنها را ندارد.

ابراهیم صبوری گفت: براساس قانون افراد متخلفی که آثار ملی را تخریب کنند باید محاکمه و به یک تا 10 سال حبس محکوم شوند هرچند که اگر در خصوص تخریب خانه های تاریخی شیراز که قبلا انجام شده اقدامی صورت گرفته بود اکنون شاهد تکرار این ماجرا نبودیم. 

وی ادامه داد: به نظر قانون و ابزار قانونی در این شهر جلو برخی افراد کم آورده است.

** مشخص شود 
رئیس شورای شهرشیراز در این جلسه چند سوال را خطاب به مسئولان مربوط مطرح کرد که باید مشخص شود تخریب کننده چه فرد و یا نهادی بوده ،در زمینه تخریب های قبلی چه اقداماتی انجام شده و همچنین شهرداری ، فرمانداری و سایر نهادها تاکنون چه اقداماتی برای تکرار نشدن چنین اقداماتی انجام داده اند.

** میراث فرهنگی بی خبر است 
معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس که در جلسه شورای شهر شیراز حضور یافته بود گفت: حدود 9 سال گذشته طرح توسعه حرم مطهر شاهچراغ (ع) با مشخص شدن مشاور مطرح و در نهایت مشروط به حفظ میراث تاریخی مجاور حرم پذیرفته شد و مسئولان و مشاوران این طرح تعهد دادند که هیچ خانه تاریخی تخریب نخواهد شد.

عبدالرضا نصیری افزود:عملا ما از طرح توسعه ای که در حال انجام است کاملا بی خبر هستیم ، دو خانه تاریخی نیز در سال 93 و یک خانه در سال 90 توسط همین مجری تخریب شد ولی هیچکدام به نتیجه ای نرسید و عملا مشخص نیست تخریب هایی که انجام می شود براساس چه طرحی است.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی استان فارس در این باره گفت: حفاظت از بافت تاریخی و فرهنگی امر مهمی است که باید همه دستگاه ها به آن الزام داشته باشند ،اگر کسی بخواهد در منزل خود را خصوصا در بافت تاریخی شیراز تغییر دهد شهرداری سریعا جلو این اقدام را می گیرد ولی زمانی که تخریب در این وسعت انجام می شود شهرداری اظهار بی اطلاعی می کند.

سرهنگ آیت الله عیدی پور افزود: ماموران یگان حفاظت میراث فرهنگی برای تک تک تخریب ها چه ثبتی و چه تاریخی در کسری از زمان حضور پیدا کرده اند و مانع شده اند ولی در برخی موارد موفق نشده اند.

وی توضیح داد که ابتدا تملک این خانه ها صورت می گیرد و بعد محصور و رها می شوند که کارتن خواب ها به این بناها پناه ببرند و خانه های تاریخی را تخریب و به ویرانه ای تبدیل کنند و این روند تا جایی ادامه دارد که نگه داشتن این میراث منطقی نباشد.

وی به اتفاقات در زمان تخریب دو خانه تاریخی شیراز اشاره و بیان کرد: این خانه ها به دلیل آنکه محصور شده بودند متولیان اجرای طرح توسعه حرم شاهچراغ(ع) اجازه ورود ماموران یگان حفاظت و همچنین نیروی انتظامی را به این محل نداده اند که مستندات آن نیز در نیروی انتظامی موجود است.

وی با تاکید بر اینکه دستورات قضایی برای پیگیری این موضوع انجام شده گفت: افرادی که اقدام به تخریب این خانه ها کردند لباس شخصی بودند که شماره خودروهای آنها به دستگاه قضا ارجاع داده شده است.

فرماندار شیراز نیز گفت: همه باید از تخریب میراث این شهر متاثر باشیم، اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری وظیفه حفظ میراث را دارد شاید نتواند با برخی افراد و نهادها مقابله کند ولی باید شکایت خود را از مسیر قانونی دنبال و بر آن پافشاری و نتایج را نیز به مردم اعلام کند.

حیدر عالیشوندی با اشاره به اینکه از دادستان شیراز درخواست پیگیری قانونی این موضوع را داشته و کتبا هم درخواست خود را ارسال خواهید کرد افزود: از سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری تقاضا داریم که طرح تفصیلی این محدوده را آماده کند که تکلیف شهرداری ، حرم مطهر و سایر دستگاهها نیز مشخص شود.

وی بیان کرد:تخلفی شکل گرفته که باید تحقیقات انجام شود و ما نیز نتایج پیگیری ها را در اختیار شورای شهر شیراز خواهیم گذاشت.

** طرح توسعه شاهچراغ ،‌مصوب نیست 
مدیرکل دفتر فنی استانداری فارس در این جلسه گفت: طرح توسعه حرم مطهر شاهچراغ (ع) که در حال اجرا است براساس طرح مصوب شده نیست و مشخص نیست مجموعه تولیت حرم مطهر شاهچراغ(ع) بر چه اساسی در حال انجام این اقدامات است.

امیرحسین جمشیدی افزود: شورای عالی شهرسازی در طرح مصوب تاکید کرده که جداره های بافت تاریخی باید حفظ شود در حالی که تاکنون چند مورد کاملا تخریب شده است.

سیروس پاک فطرت دیگر عضو شورای شهر شیراز گفت: پیگیری این موضوع باید در دستور شورای تامین استان و فرهنگ عمومی قرار گیرد و در این شوراها تصمیم گیری در این خصوص انجام شود.

هنوز نظری برای این خبر درج نشده است


نام  :  
ایمیل :  
متن نظر  :  
کد روبرو را وارد کنید :       


اخبار مرتبط

استعفای عضو شورای شهر شیراز در دقیقه۹۰
اجرای طرح محدوده ترافیک و یک‌طرفه شدن برخی خیابان‌های شیراز
توهین عضو شورای شهر شیراز به خبرنگاران/ اهالی رسانه بیانیه نوشتند
انتشار 200 میلیارد تومان اوراق مشارکت در نیمه دوم سال جاری
تا یک ماه دیگر از تقاطع میدان احسان شیراز بهره برداری می شود
شورای شهر شیراز با حضور خبرنگاران در سفر آلمان مخالفت کرد
واکنش رییس شورای شهر شیراز از انتصاب عضو این شورا به یک مقام اجرایی
معافیت عوارض و پارکینگ ساخت خانه در بافت قدیم شیراز
طرح احیا قبرستان دارالسلام در شورای شهر شیراز مصوب شد
کاهش شدید مساحت باغ‌های شیراز
راه‌اندازی 58 خط ویژه تاکسی با تعیین مبدا و مقصد در شیراز
افزایش ۱۵ درصدی نرخ کرایه سرویس مدارس شیراز مصوب شد
سقف بودجه سال آینده شهرداری شیراز تصویب شد
نتایج اولیه انتخابات شورای شهر شیراز اعلام شد
صحت انتخابات شورای شهر شیراز تائید شد
پارک بازی بزرگ شیراز با سرمایه گذار خارجی ایجاد می شود
انحلال سازمان های شهرداری
خیابان حافظیه شیراز به طور کامل مسدود می شود
طرح همیاران مهربان ترافیک در شیراز تقویت می‌شود
ریزش کوه در بلوار جمهوری شیراز/تخلیه خانه های نزدیک محل حادثه
ریزش کوه در بلوار جمهوری‌ شیراز موقتا کنترل شد
۱۸۵ دستگاه اتوبوس به ناوگان حمل و نقل عمومی شیراز اضافه می‌شود
سرنوشت کرسی شماره 13 شورای شهر شیراز در ابهام
روند تهیه بسته‌های سرمایه‌ گذاری در شهرداری شیراز کند است
کاهش حق انشعاب فاضلاب و افزایش آب بها در شیراز تصویب شد
از انتقاد به زمین‌فروشی در شهرداری شیراز تا برگزاری همایش‌ها در ساعت اداری
وعده‌های شهردار شیراز در مورد ورزش قهرمانی محقق نشده است
عضو شورای شهر شیراز خواستار توضیح شهرداری درخصوص طاووس جدید شد
تصویب سند راهبردی توسعه اقتصادی شیراز در کمیسیون تلفیق
دانشجویان شیرازی شب گذشته را در خیابان به صبح رساندند
بررسی نرخ خدمات فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز
مؤسسات حمل متوفی در شیراز ساماندهی می‌شوند
بررسی زندانی شدن حاجتی در جلسه این هفته کمیسیون شوراها
عبدالرزاق موسوی رئیس شورای شهر شیراز شد
کسی جرات درخواست غیرقانونی از رئیس شورا را ندارد
جانشین حاجتی در شورای شهر شیراز معارفه شد
انتقاد انبوه‌سازان از تحمیل هزینه اضافه به ساخت و ساز در شیراز
افزایش کرایه متروی شیراز روند قانونی را طی کرده است
(302) سیروس پاک فطرت رئیس هیات ورزش های همگانی
کمیته ها و هیئت های ورزشی زیر یک پرچم فعالیت دارند
شیراز قطب آموزش ورزش های همگانی کشور
سپیدان میزبان مسابقات چوگو قهرمانی جوانان کشور
سیروس پاک فطرت سخنگوی مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز شیرازشد
برگزاری پنجمین دوره جشنواره ورزشهای بومی محلی بانوان درشیراز
دهه فجر 132 برنامه ورزش همگانی در فارس اجرا می شود
مردم جهرم در پیاده روی بزرگ خانوادگی، مسیر 4 کیلومتری را پیمودند
۱۵ تفاهم‌نامه برای توسعه ورزش همگانی در فارس امضا شد‌
مسابقات کشتی باشگاه‌های محلات شیراز گشایش یافت
برگزاری مسابقات قهرمانی کشور پرثوآ در شیراز
خدمات‌دهی رایگان قطار شهری شیراز در آغاز سال تحصیلی
ظرفیت دارالرحمه شیراز تکمیل است
فارس در ورزش همگانی برتر کشور است
برگزاری گردهمایی مدیران دفاتر فنی استانداری های کشور در شیراز
همایش توسعه پایدار در راه سازی درشیرازبرگزارمی شود
بازگشایی خیابان حافظیه شهر شیراز خلاف قانون است
20 شهراستان فارس از طرح هادی شهری برخوردار شدند
رشد حجم ریالی پروژه‌های عمرانی فارس
طرح های برتر مسابقه معماری قوام الدین در شیراز اجرایی می شود
آیین معارفه مدیرکل راه و شهرسازی فارس برگزار نشد
 

 

 
 

کاریکاتور


 

قیمت سکه و ارز


آرشیو اخبار تصویری


   

 


Skip Navigation Links.

آرشیو اخبار روز


   

جستجوی گوگل


web counter