برای هرچه بهتر و سریع لود شدن سایت مطبوعات فارس از مرورگر موزیلا فایرفاکس استفاده نمایید www.matboatfars.com                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
 سایت عکس - عکس مکث 24  - خبرگزاری عکس - عکسمکث24 - تصویر - عکسهای - عکسمکث - عکسهای روز - عکس مکث - فتو - عکسمکس - ایمج - پیکچر - photo - picture -  عکسمکس24 - image - عکس در مطبوعات - مطبوعات در عکس - عکس و مطبوعات - مطبوعات و عکس - عکس مطبوعات - مطبوعات عکس - خبرگذاری عکس - عکس خبرگزاری - خبرگزاری مطبوعات فارس - خبرگذاری - خبر گزاری - خبر گذاری - عکس خبر - خبر عکس - روزنامه فارس - خبر فارس - عکس فارس - فارس عکس - شیراز عکس - عکس شیراز - خبرگذاری مطبوعات فارس - خبرگزاری مطبوعات فارس - فارس روزنامه - شیراز روزنامه - روزنامه شیراز - خبرگزاری عکس مطبوعات فارس - خبرگذاری عکس مطبوعات فارس - سایت مطبوعات شیراز - مطبوعات شیراز - شیراز مطبوعات - خبرگزاری مطبوعات شیراز - خبرگزاری فارس مطبوعات - خبرگذاری فارس مطبوعات - خبرگزاری سایت فارس - سایت خبری فارس - سایت خبری شیراز - سایت شیراز - شیراز سایت - اخبار فارس - فارس اخبار - اخبار شیراز - شیراز اخبار - خبر شیراز - عکس خبر - خبر عکس - خبرهای فارس - خبرهای شیراز - سایت فارس - خبر فارس - خبرفارس - فارسخبر - خبرشیراز - شیراز خبر - شیرازخبر - فارس خبر - شیرازعکس - توریسم و گردشگری - توریسم - توریست - گردشگری - هشدار - هشدار زیست محیطی - عکسهای گردشگری - site ax - site axmax - site axmax24 - saite axmax24 - saite ax - aksmaks24 - aksmaks - site matboatfars - saite matboatfars - matboatfars - Newspaper - khabar - news - farsnews - newsfars - matboatfarsnews - newsmatboatfars - fars news - news fars - matboatfars news - news matboatfars - photonews - newsphoto - photo news - news photo - عکس خبری - تصویر خبر - خبر تصویری - گزارش تصویری - عکسهای خبری - خبرهای تصویری - سایت خبری مطبوعات فارس - سایت عکس خبری مطبوعات فارس GOOGLE Mozilla Firefox- www.search.xco.ir-www.dl.agahipost.com       www.matboatfars.coms search.jamasp.irامروز سه شنبه 13 خرداد 1399   برابر با  :    2/6/2020  میلادی    مصادف با :    1441/10/10  قمری
(1396/10/23)
ساخت غیراصولی یک مدرسه در جنت شهر داراب خبرساز شد
هر آجری که روی آجر می رود تا مدرسه ای ساخته شود، گل امید است که بر لبان آینده سازان کشور نقش می بندد اما اینجا در جنت شهر از توابع شهرستان داراب ابهام ها درباره کیفیت ساخت یک مدرسه، یک نگرانی را به عنوان بحث داغ شبکه های اجتماعی محلی تبدیل کرده است.

مطبوعات فارس/ روزهای گذشته به واسطه تماس مردمی با خبرگزاریها از احداث مدرسه ای که گفته می شد بدون رعایت اصول ایمنی و نظارت مهندسی و بدون دریافت کردن مجوزهای مورد نیاز ضروری در حال ساخته شدن است اطلاع پیدا کردیم و نکته جالب این که در پیگیری های بعدی از نماینده سازمان نظام مهندسی در داراب، مشخص شد که این نگرانی ها بی دلیل نیست اما ساخت مدرسه بدون ضوابط کارشناسی ادامه دارد. 

در حالی که در سالیان گذشته مدارس ساخته شده توسط اداره کل نوسازی مدارس فارس به حدی از ایمنی برخوردار هستند که در زمان حوادث طبیعی به محلی برای خدمت رسانی به سایر نقاط آسیب دیده همجوار تبدیل می شوند، پیگیری ها نشان می دهد که مدرسه در حال ساخت در جنت شهر داراب خارج از چارچوب و نظارت این اداره کل در حال ساخت است. 

** مدرسه ای برای دختران جنت شهر
نام این مدرسه هنرستان کار و دانش مطهره و فنی شهیده سهام خیام است که در بولوار امام خمینی (ره) بخش جنت شهر از توابع شهرستان داراب استان فارس واقع شده است. 

شهرستان داراب در 225 کیلومتری جنوب شرقی شیراز واقع است. 

یکی از اهالی بخش جنت شهر از توابع شهرستان داراب گفت: این مدرسه بدون دانش فنی و نظارت و بدون اخذ پروانه ساخت از شهرداری و پذیرش پیمانکار متخصص در حال ساخت است. 

ابوالقاسم قائدی ادامه داد: تمام ساخت و سازهای مدارس آموزش و پرورش باید زیر نظر سازمان نوسازی مدارس و با رعایت کامل اصول ایمنی صورت گیرد در حالی که ناظر و کارشناس نوسازی مدارس داراب هیچگونه اطلاعی از ساخت این مدرسه ندارد. 

این فعال رسانه ای شهرستان داراب اظهار کرد: در بارندگی روزهای گذشته آب از سقف این مدرسه که نوساز است نشت کرده و تعدادی از کاشی های دیوار نیز ترک برداشته است. 

وی بیان کرد: مسولان نباید اجازه بهره برداری از این مدرسه را صادر کنند چون در صورت بروز حادثه ،قطعا فاجعه ای بزرگ رخ خواهد داد که جبران ناپذیر است. 

وی درباره پیشینه این مدرسه گفت: در گذشته دبستان شهید مرتضوی در این محل دایر بود که متاسفانه در سال 89 بدون پیش بینی امکانات اولیه، این مدرسه به نخستین هنرستان فنی و حرفه ای جنت شهر تبدیل شد که به هیچ وجه مناسب این فضا نبود.

قائدی اظهار کرد: به دلیل کمبود فضای آموزشی، دانش آموزان مقطع ابتدایی به شیفت دوم مدرسه فاضله انتقال داده شدند و حتی کلاس های کارگاهی این هنرستان در طبقه دوم دبیرستان حجاب که در مجاورت این هنرستان قرار دارد دایر شد. 

وی ادامه داد: از پارسال، آموزش و پرورش منطقه به دلیل کمبود فضا آموزشی و کارگاهی اقدام به احداث پنج کلاس درس و کارگاه هنرستان در پشت این مدرسه که زمین خالی وسیعی وجود دارد کردند که این ساخت و ساز بدون کسب مجوزهای لازم و نظارت کارشناسان امر در حال انجام است. 

وی اضافه کرد: در پی اطلاع برخی اهالی از این وضعیت پیگیری هایی انجام شد که جلوی این ساخت و ساز غیرمجاز گرفته شود که متاسفانه تاکنون موفقیت آمیز نبوده و هم اکنون نیز در حال برق کشی این ساختمان هستند. 

** زیر نظر نوسازی مدارس نیست
در پی این اظهارات، خبرنگار ما با مدیرکل نوسازی استان فارس تماس برقرار کرد تا اظهارات وی را در این خصوص جویا شود که این مقام مسئول حاضر به مصاحبه در این خصوص نشد. 

رئیس مجمع خیرین مدرسه ساز داراب و نماینده نوسازی مدارس فارس در این شهرستان از ساخت و ساز هنرستان مطهره اظهار بی اطلاعی کرد و گفت: هرگونه ساخت و ساز در مدرسه مطهره زیر نظر مجمع خیرین مدرسه ساز و نوسازی مدارس این شهرستان نیست. 

خسرو ستوده افزود: درمدارسی که زیرنظر مجمع خیرین مدرسه ساز و سازمان نوسازی مدارس ساخته می شوند پروانه های مورد نیاز اخذ و تمام استاندارها نیز رعایت می شود. 

** بی اعتمادی به سازه مدرسه در حال ساخت 
ساخت مدرسه در جنت شهردر حالی این روزها ادامه دارد که رئیس دفتر نمایندگی سازمان نظام مهندسی در شهرستان های داراب و زرین دشت گفت که حاضر به تایید سازه مدرسه در حال ساخت نیست. 

محمد شریف زحمتکش افزود: در خصوص بررسی و رعایت اصول ایمنی در ساخت هنرستان مطهره، شورای اسلامی جنت شهر از نظام مهندسی به صورت کتبی درخواست ارائه نظر کرد که ما نیز بعد از بازرسی از روند ساخت و ساز در این مدرسه به صورت کتبی پاسخ داده ایم. 

محمدشریف زحمتکش افزود: سازه ای که در هنرستان مطهره ساخته شده بدون هیچگونه طرح و نقشه معماری ساخته شده است و این بنا را تنها با به کارگماشتن چند کارگر ساده ساخته اند. 

وی ادامه داد: ساخت و ساز در حوزه مدارس باید زیرنظر سازمان نوسازی مدارس انجام شود که مقررات ، اصول و استانداردها را رعایت می کنند و در این مورد خاص بسیار عجیب است که ساخت و ساز هنرستان مطهره جنت شهر زیر نظر نوسازی مدارس انجام نشده و جان دانش آموزان به بازی گرفته شده است. 

رئیس دفتر نمایندگی سازمان نظام مهندسی در شهرستان های داراب و زرین دشت بیان کرد: در بازدیدی که کارشناسان نظام مهندسی از این مدرسه داشتند، مشاهده شد که این بنا بدون رعایت هیچگونه استانداردی تنها با استفاده از مصالح بی کیفیت مانند ورقه های فلزی موج دار ساخته شده و هیچگونه نظارتی از سوی متخصصین در این ساخت و ساز انجام نشده و قطعا تحت هیچ شرایطی از نظر ما این ساختمان مورد تائید نیست. 

وی با اشاره به اینکه سازمان نظام مهندسی روی ساخت و ساز مدارس نظارت ندارد چون این کار زیر نظر کارشناسان نوسازی مدارس انجام می شود، گفت:تحت هیچ شرایطی نباید اجازه ساخت و ساز به این شکل در مدارس داده شود چون بیت المال به هدر می رود و گذشته از این موضوع جان دانش آموزان نیز به خطر خواهد افتاد. 

زحمتکش افزود: در آیین نامه های مرتبط با ساخت و ساز در کشور، به صراحت قید شده که ساختمان مدارس به دلیل اینکه افراد زیادی در این محل تجمع می کنند از اهمیت ویژه ای برخوردار است و باید از استحکام بیشتری نسبت به سازه های معمولی برخوردار باشد در حالی که ساختمان هنرستان مطهره به گونه ای ساخته شده که به عنوان کاربری انباری در یک باغ نیز ایمنی ندارد. 

وی تاکید کرد: متاسفانه این ساختمان به گونه ای ناایمن ساخته شده که اگر بخواهیم مقاوم سازی در مورد این سازه انجام شود هزینه آن به مراتب از اینکه تخریب و دوباره ساخته شود بیشتر خواهد بود پس بهترین راه حل تخریب این ساختمان است. 

این روزها ارزیابی رسمی کارشناسان نظام مهندسی مبنی بر تایید نشدن روند ساخت مدرسه جنت شهر به شبکه های اجتماعی نیز راه یافته است. 

در شرایطی که ایمنی این مدرسه به دغدغه ای برای مردم منطقه تبدیل شده است، انتظار است که مسئولان محلی و استانی با روشنگری و اقدام لازم به نگرانی ها درباره سرنوشت دانش آموزانی که قرار است در زیر سقف این مدرسه تحصیل کنند پایان دهند. 

هنوز نظری برای این خبر درج نشده است


نام  :  
ایمیل :  
متن نظر  :  
کد روبرو را وارد کنید :       


 

 

 
 

کاریکاتور


 

قیمت سکه و ارز


آرشیو اخبار تصویری


   

 


Skip Navigation Links.

آرشیو اخبار روز


   

جستجوی گوگل


web counter