برای هرچه بهتر و سریع لود شدن سایت مطبوعات فارس از مرورگر موزیلا فایرفاکس استفاده نمایید www.matboatfars.com                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
 سایت عکس - عکس مکث 24  - خبرگزاری عکس - عکسمکث24 - تصویر - عکسهای - عکسمکث - عکسهای روز - عکس مکث - فتو - عکسمکس - ایمج - پیکچر - photo - picture -  عکسمکس24 - image - عکس در مطبوعات - مطبوعات در عکس - عکس و مطبوعات - مطبوعات و عکس - عکس مطبوعات - مطبوعات عکس - خبرگذاری عکس - عکس خبرگزاری - خبرگزاری مطبوعات فارس - خبرگذاری - خبر گزاری - خبر گذاری - عکس خبر - خبر عکس - روزنامه فارس - خبر فارس - عکس فارس - فارس عکس - شیراز عکس - عکس شیراز - خبرگذاری مطبوعات فارس - خبرگزاری مطبوعات فارس - فارس روزنامه - شیراز روزنامه - روزنامه شیراز - خبرگزاری عکس مطبوعات فارس - خبرگذاری عکس مطبوعات فارس - سایت مطبوعات شیراز - مطبوعات شیراز - شیراز مطبوعات - خبرگزاری مطبوعات شیراز - خبرگزاری فارس مطبوعات - خبرگذاری فارس مطبوعات - خبرگزاری سایت فارس - سایت خبری فارس - سایت خبری شیراز - سایت شیراز - شیراز سایت - اخبار فارس - فارس اخبار - اخبار شیراز - شیراز اخبار - خبر شیراز - عکس خبر - خبر عکس - خبرهای فارس - خبرهای شیراز - سایت فارس - خبر فارس - خبرفارس - فارسخبر - خبرشیراز - شیراز خبر - شیرازخبر - فارس خبر - شیرازعکس - توریسم و گردشگری - توریسم - توریست - گردشگری - هشدار - هشدار زیست محیطی - عکسهای گردشگری - site ax - site axmax - site axmax24 - saite axmax24 - saite ax - aksmaks24 - aksmaks - site matboatfars - saite matboatfars - matboatfars - Newspaper - khabar - news - farsnews - newsfars - matboatfarsnews - newsmatboatfars - fars news - news fars - matboatfars news - news matboatfars - photonews - newsphoto - photo news - news photo - عکس خبری - تصویر خبر - خبر تصویری - گزارش تصویری - عکسهای خبری - خبرهای تصویری - سایت خبری مطبوعات فارس - سایت عکس خبری مطبوعات فارس GOOGLE Mozilla Firefox- www.search.xco.ir-www.dl.agahipost.com       www.matboatfars.coms search.jamasp.irامروز چهار شنبه 2 بهمن 1398   برابر با  :    22/1/2020  میلادی    مصادف با :    1441/5/26  قمری
(1397/2/5) شهردار شیراز:
خط معماری و مکتب خاص شیراز نداریم
شهردار شیراز گفت: در شیراز معماران برجسته ای داریم اما این پرسش مطرح می شود که چرا یک خط معماری یا مکتب خاص در شیراز به وجود نیامده و برای معرفی معماری شیراز مجبوریم به گذشته رجوع کنیم.

مطبوعات فارس/ به نقل از روابط عمومی شهرداری شیراز حیدر اسکندرپور در جمع فارغ التحصیلان و اساتید رشته معماری، شهرسازی و اعضای نظام مهندسی ضمن تبریک روز معمار، گفت: شیراز در بعد فرهنگی، مذهبی و گردشگری فرصت های بی نظیری دارد که در هیچ شهر دیگری یافت نمی شود و نوع دسترسی به محیط های طبیعی، باغات و فضای باز شهری شیراز فرصت مغتنمی است که باید برای معرفی آنها  تدابیری اتخاذ شود. 

وی افزود: مدیران سابق کارهای عمرانی بزرگ و شایسته ای برای شیراز انجام داده اند که قابل تقدیر است، ما نیز باید طرح های نو و متناسب با نیاز و مقتضیات روز برای شهر تعریف کرده و به سرانجام برسانیم اما در تعریف و اجرای طرح ها نباید نگاهمان صرفا به سوی نخبگان باشد بلکه باید به نیازهایی که از عمق جامعه بر می خیزد توجه کنیم به عنوان مثال طرح تفصیلی با نگاه عمومی شهروندان همخوانی ندارد چرا که طرح تفصیلی برای توسعه شهر از سمت جنوب و شرق برنامه ریزی شده در حالی که توجه و نگاه مردم به سمت غرب شیراز است و این در بلند مدت باعث بروز مشکلات جدی می شود. 

شهردار شیراز با تأکید بر ضرورت همکاری مجموعه شهرداری با نخبگان شهر، از حمایت مالی دانشجویان ارشد و دکتری معماری خبر داد و گفت: رساله هایی که موضوعشان به توسعه شهر کمک کند مورد حمایت مادی و معنوی این مجموعه قرار می گیرد. 

وی با بیان این مطلب که تمام تصمیمات و لوایح شورای اسلامی شهر در کمیته تطبیق فرمانداری بررسی می شود این موضوع را مغایر با قانون دانست و گفت: در قانون صریحا تأکید شده که لوایح شورا باید فقط از نظر شکلی تطبیق داده شود و نباید درمورد محتوای آنها تصمیم گیری شود. 

اسکندرپور با بیان این مطلب که در مدیریت شهر، مدیریت شهر، مردم ، مسؤولین و همه متولیان باید سهم مسؤولیت خود را به عهده گرفته و در برابر آن پاسخگو باشند گفت: باید تلاش کنیم آشفتگب بصری شیراز که بخشی از آن ناشی از اقدامات شهرداری، عملکرد مهندسین ناظر، معماران و نظام مهندسی است حل شود تا فضای کلی شهر بهبود یابد و آشفتگی های بصری کاهش پیدا کند. 

وی با بیان این که حتی در طرح ها و پروژه های جدید نیز مشکلات و معایب زیادی دیده می شود گفت: وقتی وارد یک مجموعه آپارتمانی می شویم می توان به راحتی از هر بعدی متوجه ایرادات شد و نواقص را دید، درصورتی که اگر کمی سختگیری توسط مهندس ناظر اعمال شود این مشکلات کمتر می شود. 

شهردار شیراز رمز موفقیت یک جامعه را گفتگو در همه سطوح دانست و توضیح داد: من فرد انتقاد پذیری هستم و انتقاد را یکی از زمینه های اعتلای سازمانی می دانم و امیدوارم برگزاری این جلسه مقدمه ای برای تبادلات بیشتر فکری بین معماران، مهندسان و مدیران شهری باشد و با استمرار این جلسات، فرصتی فراهم شود که بدون تعارف از یکدیگر انتقاد کرده و مسائل را برطرف کنیم. 

اسکندرپور همچنین در خصوص نحوه مدیریت شهر گفت: مادامی که بودجه شهرداری مبتنی بر فروش ضابطه و تغییر کاربری استبا تغییر شهرداران، هیچ تغییر بنیادینی در شهرداری ها ایجاد نمی شود،؛ برای حل این مشکل باید دولت را قانع کنیم که در لایحه بودجه تکالیفی را معین کند که برای شهرداری ها درآمدزا باشد. 

وی با اشاره به مشکلات مناطق حاشیه نشین شهر شیراز گفت: 15 محله آلوده در حاشیه شیراز داریم که مشکلات بسیار جدی اقتصادی دارند و معضل آنها با برنامه ریزی فرهنگی حل نمی شود و باید با همکاری تمام نهادها برای آن مناطق تدابیر کارسازی ارائه و اجرایی شود. 

مدیریت کلان کشور باعث ایجاد مشکلاتی در جامعه شده است 

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر نیز گفت: مدیریت کلان کشور باعث ایجاد مشکلاتی در جامعه شده که این مشکلات به نوعی آستانه تحمل افراد را کاهش داده است. 

نوذر امامی ضمن انتقاد از سازمان نظام مهندسی گفت: معماری تلفیقی از عشق و هنر است اما متأسفانه امروز هاله ای از مادیات روی این خلاقیت و هنر کشیده شده است. 

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر شیراز تصریح کرد: من با سیاست شورای عالی شهرسازی مخالف هستم و معتقدم کسانی که از ما دور هستند و نیازهای عاطفی، معنوی و مادی شهروندان ما را نمی بینند نمی توانند برای شهر ما تصمیم بگیرند. 

امامی افزود: متأسفانه فرافکنی در همه جا باب شده در حالی که هر شخصی باید پاسخگوی مسائل حوزه خود باشد و اگر معماری در شیراز مشکل دارد معماران باید پاسخگو باشند و اگر در اداره ها  مشکلی هست مدیران مربوطه باید پاسخگو باشند. 

عضو شورای شیراز گفت: باید شرایط به شکلی شود که هر کسی عشق، هنر و خلاقیت بیشتری دارد بتواند بیشتر به این شهر خدمت کند. 

ظوابط باید خلاقیت معمار را شکوفا کند

کاشف از حاضران در این نشست ضمن ابراز تأسف از اینکه بزرگترین ضعف ما در شهرسازی عدم هدف گذاری است گفت:  در تمام جوامع پیشرفته برنامه ریزی در حوزه شهرسازی بلند مدت است ولی در ایران عمدتا مسؤولین می خواهند برای دوره های مدیریت خود که غالبا کوتاه مدت است برنامه ریزی و پروژه هایی را تعریف کنند. 

کاشف یادآور شد: من شهرسازی را با اهمیت تر از معماری می دانم اما در شهرسازی خودمان، طراحی شهری و برنامه ریزی شهری نداریم و تمام عملکرد برنامه ریزان حوزه شهرسازی به ارائه طیف وسیعی از آمارها ختم می شود به همین دلیل است که هویت شهری پیدا نمی کنیم. 

وی یادآور شد: ما هنوز در حال اجرای طرح های منسوخ شده دنیا هستیم و تا زمانی که گرفتار اینگونه طرح های کوتاه مدت و ضوابط دست و پاگیر باشیم کارمان به شکل دلخواه و مطلوب پیش نمی رود. 

کاشف با بیان این مطلب که ضوابط و مقررات شهرسازی با شرایط اقلیمی و اهداف شهرسازی همخوانی ندارد تصریح کرد:  این ضوابط باید به شکلی تعریف شود که دست معمار برای خلاقیت باز باشد. 

این مهندس معمار ضمن انتقاد از نظام سهمیه بندی گفت: کار مهندس باید آزاد و به دور از سهمیه باشد تا فضای رقابتی ایجاد شود. 

طرح تفصیلی در بافت تاریخی شیراز با شکست روبرو شده است 

نعمتی دیگر شرکت کننده در این نشست نیز گفت: شهر انسان محور، آرمان زیباییست که تحقق آن علاوه بر توجه به نقاط ضعف و قوت مناطق شهری، نیاز به زمان، شهامت و از خودگذشتگی دارد. 

نعمتی با بیان اینکه  طرح تفصیلی در بافت تاریخی شیراز با شکست روبرو شده است گفت: مردمی که در بافت تاریخی زندگی می کنند با مشکلات عدیده ای روبرو هستند و نباید بافت تاریخی فقط از نظر فرهنگی مورد توجه قرار گیرد زیرا این نگرش هیچ مشکلی را حل نمی کند بلکه توجه به مسائل اجتماعی و حتی شهرسازی بافت نیز باید مد نظر باشد. 

احداث موزه‌های بزرگ بر اقتصاد فرهنگی شهر تاثیرگذار است

بصیرت از دیگر معماران حاضر در این جلسه یادآور شد: طی ۱۵ سال اخیر علیرغم رشد جمعیت، هیچ بنای عمومی بزرگ مقیاسی در شیراز ساخته نشده است. در حالی که با احداث 2 موزه بزرگ می توان اقتصاد فرهنگی شهر را جابجا کرد. 

وی افزود: بزرگترین چالشی که معماران شیراز با آن مواجه هستند این است که پروژه های بزرگ به دست معماران بومی نمی رسد. راه حل این مسأله، ایجاد امکان مساوی برای معماران بومی، کشوری و جهانی در طراحی پروژه هاست.

تمام شهر را نمی‌توان شاعرانه ساخت 

امیدبخش نیز در این جلسه با اشاره به زیبایی و معماری منحصر بفرد ورودی شیراز از دروازه قرآن و پارک چمران یادآور شد: معماری یک هنر استراتژیک است که اجرای مسابقه برای آن شایسته نیست زیرا از مسابقات فقط طرح بیرون می آید در حالی که مفهوم معماری خلق کردن و ساختن است.

وی تصریح کرد:شهرداری باید تصمیم بگیرد که می خواهد عدالت را توزیع کند یا شهر را بسازد زیرا از دیدگاه من مسأله امروز شیراز ساختن نیست، بلکه بهسازی فضاهای بازِ شهریست در واقع  امروز زمان نساختن و بیشتر فکرکردن درباره فضاهای شهری و داشته های شیراز است. در شیراز 40 الی 50 معمار فوق العاده خاص و ماهر داریم که در هر شرایط و فضایی می توانند کارهای عالی خلق کنند.

این معمار شیرازی یادآوار شد: شیراز یک شکل شناسی زیبا و خاص دارد و محصور شدن شهر با کوههای زیبا مانع از افزوده شدن به دامنه شهر می شود.

امیدبخش تأکید کرد: علیرغم تمام داشته ها و پتانسیل هایی که در شیراز نهفته است باید این نکته را نیز به خاطر داشت که نمی شود تمام شهر را معمارانه و شاعرانه ساخت. 

هنوز نظری برای این خبر درج نشده است


نام  :  
ایمیل :  
متن نظر  :  
کد روبرو را وارد کنید :       


اخبار مرتبط

نماینده مجلس عالی تاجیکستان خواستار برقراری پرواز مستقیم بین شهرهای شیراز و دوشنبه شد
نوید شهردار شیراز برای اختصاص 10 میلیاردتومان به مترو این شهر
عزم جدی شهرداری برای فسادستیزی
شیراز موفقترین شهر در حمل و نقل عمومی است
از کسانی که پای آبروی شیراز ایستادند باید قدردانی کرد
امضای تفاهمنامه فرهنگی شیراز با شهر خوی
همایش تجلیل از مادران شهید با حضور شهردار شیراز برگزار شد
پایان طرح توسعه جنوب شهر شیراز تا پایان امسال/جنوب شیراز محور گردشگری می شود
خیرین برای کمک به خانواده های بی سرپرست تلاش بیشتری کنند/ مشاغل خانگی بهترین راهکار برای کمک به زنان سرپرست خانوار
شوراها از ارکان محکم نظام هستند
روز قدس، نقطه عطف حماسه سیاسی است
اصناف در مراکز جدید خدماتی شهر مستقر شوند / حماسه اقتصادی سرلوحه عملکرد باشد
بهره برداری از پل دوم شهرک بهارستان / پل سوم کلنگ زنی می شود
عملکرد تقاطع غیر هم سطح شهدای جهاد فرا شهری خواهد بود/عکس:محمد احمدی
لزوم اجرای طرح ترافیک بیش از پیش احساس می شود
عملیات اجرایی سد تنگ سرخ آغاز شده است
بازدید شهردار شیراز از ترمینال کاراندیش شیراز
گره‌های ترافیکی در بخش‌هایی از شیراز باز می شود
برپایی نمایشگاه تاریخچه فرهنگ پوشش در ادیان و ملل مختلف در شیراز
بازدید شهردار شیراز از کمپ نوروزی بوستان شهدا منطقه پنج
بهره‌برداري از پل كابلي ولي‌عصر(عج) ابتداي سال 95
تكريم شهداي سادات موجب ارتقاي فرهنگ جامعه است
آیین شام غریبان حضرت زینب در شیراز برگزار شد
بازدید شهردار شیراز از پروژهای عمرانی
در حمایت از سازمان آتش نشانی، از هیچ گونه تلاشی فروگذار نمی کنم
تأثیر دیپبماسی فعال شهری در ارتقای روابط کشورها
انتقال زندان شیراز به خارج شهر ضرورت دارد
تبلیغ منزل مبله در شان سومین حرم اهل بیت نیست
بهسازی و نهضت آسفالت معابر مرکزی شیراز
اعلام نتایج آزمون استخدام شهرداری ، هفته آینده
شهروندان در بارشها از سفرهای غیرضروری پرهیز کنند
با ساماندهی وانت بارها مخالفیم/ فروش محصولات ارزان قیمت در بازارچه های شهرداری در اولویت باشد
لزوم بهره گیری تمامی شهرهای دنیا از فرهنگ اسلامی
اعطای پایان کار منوط به استعلام از بهزیستی شود
توجه به الگوهای مناسب سبک ایرانی اسلامی در تمام مقاطع تحصیلی
شهردار شیراز به عنوان چهره برتر گردشگری استان فارس معرفی شد
بهینه‌سازی مصرف انرژی در تمامی واحدهای شهرداری شیراز اجرا می‌شود
بهره بردن از ظرفيت هنرمندان و فرهنگوران در مديريت فرهنگسراها
بهره‌برداري از 155 ميليارد تومان پروژه در هفته دولت
رینگ دوم شهر شیراز تکمیل می‌شود
شرط ايجاد شهر سالم داشتن خانواده سلامت است
خودرو محور بودن شهرآمار تصادفات را بالا برده است
مالک هتل آسمان می‌گفت داخل ارگ داربست بزنید تا از داخل ارگ هتل من را نبینند
تسریع در اجرای طرح توسعه حرم مطهر شاهچراغ(ع)
بنیاد بین‌المللی غدیر، عشق به اهل بیت‌(ع) را در جوانان شیرازی تقویت کند
شهرداری باید الگوی اقدام و عمل در اقتصاد مقاومتی باشد
دولت توجه بیشتری به حوزه حمل و نقل عمومی داشته باشد
500 میلیارد ریال پروژه در شیراز افتتاح می شود
ساختمان شهرداری مرکزی موزه می‌شود
فضای ورزش‌های پهلوانی و باستانی در شیراز گسترش یابد
لزوم تعامل دستگاه‌ها برای ساماندهی قبرستان تاریخی دارالسلام شیراز
بازدید شهردار شیراز از پل کابلی ولی عصر
خالی ماندن پارکینگ‌ها به علت رایگان بودن پارک حاشیه معابر است
سرعتِ کار در پروژه میدان معلم، دو برابرشده است
تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی شهرداری شیراز در چارچوب قوانین وزارت کشور انجام می‌شود
روزانه 4 میلیارد ریال برای نظافت شیراز و نگهداری فضای سبز هزینه می‌شود
شهردار شیراز سه‌شنبه با دوچرخه تردد می‌کند
استقبال انبوه سازان از احداث ساختمان‌های سبز
ایجاد 20 کیلومتر کوه‌راه در ارتفاعات شیراز
دوربین های ترافیکی شهری شیراز۲.۵ برابر شد
پروژه ولی‌عصر (عج) به یک نشانه شهری کم نظیر تبدیل می‌شود
بوستان ورزش و سلامت در غرب شیراز به بهره‌برداری می‌رسد
افزایش هفتگی دوربین‌های ثبت تخلف رانندگی در شیراز
عملیات خط دو مترو شیراز طبق برنامه زمان‌بندی انجام می‌شود
بازسازی خیابان زند باریک شیراز 3 روز طول می‌کشد
ضرورت رعایت سبک معماری ایرانی اسلامی در سیما و منظر شهری
بانک شهر 2 صرافی الکترونیک در شیراز راه‌اندازی می‌کند
5 هزار پیمانکار شهرداری شیراز از بانک شهر تسهیلات دریافت کردند
فروش 400 میلیارد تومان اوراق مشارکت برای تکمیل خط یک مترو شیراز
تاکسی‌ها توسط بانک شهر به کارت‌خوان الکترونیک تجهیز می‌شوند
سرانه فضاي سبز شيراز 23 مترمربع است
پیشگیری از بیماری‌های مسری مهم‌ترین اولویت اتوبوس سلامت شیراز
استفاده انتخاباتی از امکانات شهرداری ممنوع است
هیچ زمانی برای پست و مقام در را به دیوار نکوبیده‌ام
نمی‌دانیم باید تابع شورا باشیم یا هیئت رسیدگی به تخلفات
آغاز عملیات اجرایی تقاطع غیرهمسطح شیراز صدرا
پیش‌نویس سند خواهرخواندگی شیراز و نانجینگ چین امضا شد
شهردار شیراز با رئیس کل دادگستری فارس دیدار کرد
آماده احداث تصفیه خانه لوکال در شیراز هستیم
از اهالی قصردشت که سال ها از این با غ ها حفظ و نگهداری کردند، تقدیر و تشکر می کنم
افتتاح فاز۲ خط یک مترو شیراز
رودخانه خشک شیراز باید از تهدید به یک فرصت عمومی تبدیل شود
شيراز نيازمند نظم و زيبايي بصري است
آسیب های اجتماعی امروز ناشی از تغییرات کالبدی کلانشهرها و تغییر نظام محله ای است
اعتلای جایگاه شیراز را همراه با نخبگان رقم می‌زنیم
پیمانکار و کارمندی که سیستم را معیوب کند در شهرداری جایی ندارد
شهردار شیراز حکم انتصاب دو مدیر جدید را صادر کرد
زنگ انقلاب در دبیرستان شهید بهشتی شیراز به صدا در آمد
اجرایی شدن پل شیشه‌ای علی‌ابن حمزه از ابتدای 97
شهرداری از پایان‌نامه‌های با موضوع مدیریت شهری حمایت می‌کند
نیازمند اقناع افکار عمومی در خصوص خدمات مهندسی هستیم
طرح بازآفرینی محورزندیه به مسابقه گذاشته می‌شود
هوشمند سازی ترافیک بخشی از پازل شهر هوشمند است
امضای پیمان خواهرخواندگی شیراز و نانجینگ
شهرداری مجموعه‌ای اجرایی است نه سیاسی
انتصاب معاون مالی و اقتصادی و رییس سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری شیراز
روند صدور استعلامات شهرداری به طور کامل در اختیار دفاتر ماده 33 قرار می گیرد
تلاش برای به سرانجام رسیدن پروژه‌ی سعدیه در شیراز
وجود متولیان مختلف مانع سرمایه گذاری در بافت قدیم شیراز است
کمک به شهرداری در مسیر توسعه
می توان مثلث زیارتی با حضور شهرهای مشهد مقدس، قم و شیراز تشکیل داد
حضور شهردار شیراز در اجلاس جهانی شهرهای تاریخی جهان
تقاطع غیرهمسطح جوادیه به زودی افتتاح می شود
دوشادوش یکدیگر برای دفاع از کشور و محافظت از خون شهدا متحد باشیم
وظیفه تمام مسئولان ادامه راه شهدا است
برای مقاصد سیاسی به کشورتان ظلم نکنید
پروژه های جدید شهرداری شیراز با نگاه پیاده محور آغاز می شود
فضای حاکم بر شهر شیراز را فضای گفتگو، مدارا و صلح است
فرصت آموزش و اشتغال مناسب و موثر را برای نخبگان فراهم کنید
بعضی اقدامات عمرانی به جای خاطره‌سازی خاطرات را پاک می‌کند
شهردار شیراز در بازدید از پروژه تقاطع غیرهمسطح شهیدان روزی طلب
آمادگی شهرداری برای تقویت ناشرین شیرازی و فارسی
برگزیدگان جشنواره موسیقی فارس معرفی شدند
بازدید شهردار شیراز از فاز نخست مسیر دوچرخه سواری
شهرداری که با مترو سر کار می رود
آغاز عملیات اجرایی خط سه مترو شیراز
شهردار شیراز در آیین افتتاح همزمان 6 پروژه
مدت زمان اقامت گردشگران در شیراز افزایش می یابد
وضعیت کنونی شهرها خوب یا بد حاصل کار مهندسان است
خط دو قطار شهری ظرف سه سال آینده به بهره برداری می رسد
همکاری شهرداری و مرکز اسناد برای ایجاد آرشیو ملی هنر در شیراز
۴۰۰ خانه در خطر سیل محله سعدی شیراز باید تملک شود
نوید راه‌اندازی تراموای شیراز با همکاری آلمانی‌ها
تلاش برای تکمیل 6 پروژه تا پایان امسال در شیراز
ظرفیت افزایش مراودات فرهنگی با آلمان وجود دارد
برگزاری نشست بارسلون به روایت معماران شیرازی توسط حوزه هنری فارس
 

 

 
 

کاریکاتور


 

قیمت سکه و ارز


آرشیو اخبار تصویری


   

 


Skip Navigation Links.

آرشیو اخبار روز


   

جستجوی گوگل


web counter