برای هرچه بهتر و سریع لود شدن سایت مطبوعات فارس از مرورگر موزیلا فایرفاکس استفاده نمایید www.matboatfars.com                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
 سایت عکس - عکس مکث 24  - خبرگزاری عکس - عکسمکث24 - تصویر - عکسهای - عکسمکث - عکسهای روز - عکس مکث - فتو - عکسمکس - ایمج - پیکچر - photo - picture -  عکسمکس24 - image - عکس در مطبوعات - مطبوعات در عکس - عکس و مطبوعات - مطبوعات و عکس - عکس مطبوعات - مطبوعات عکس - خبرگذاری عکس - عکس خبرگزاری - خبرگزاری مطبوعات فارس - خبرگذاری - خبر گزاری - خبر گذاری - عکس خبر - خبر عکس - روزنامه فارس - خبر فارس - عکس فارس - فارس عکس - شیراز عکس - عکس شیراز - خبرگذاری مطبوعات فارس - خبرگزاری مطبوعات فارس - فارس روزنامه - شیراز روزنامه - روزنامه شیراز - خبرگزاری عکس مطبوعات فارس - خبرگذاری عکس مطبوعات فارس - سایت مطبوعات شیراز - مطبوعات شیراز - شیراز مطبوعات - خبرگزاری مطبوعات شیراز - خبرگزاری فارس مطبوعات - خبرگذاری فارس مطبوعات - خبرگزاری سایت فارس - سایت خبری فارس - سایت خبری شیراز - سایت شیراز - شیراز سایت - اخبار فارس - فارس اخبار - اخبار شیراز - شیراز اخبار - خبر شیراز - عکس خبر - خبر عکس - خبرهای فارس - خبرهای شیراز - سایت فارس - خبر فارس - خبرفارس - فارسخبر - خبرشیراز - شیراز خبر - شیرازخبر - فارس خبر - شیرازعکس - توریسم و گردشگری - توریسم - توریست - گردشگری - هشدار - هشدار زیست محیطی - عکسهای گردشگری - site ax - site axmax - site axmax24 - saite axmax24 - saite ax - aksmaks24 - aksmaks - site matboatfars - saite matboatfars - matboatfars - Newspaper - khabar - news - farsnews - newsfars - matboatfarsnews - newsmatboatfars - fars news - news fars - matboatfars news - news matboatfars - photonews - newsphoto - photo news - news photo - عکس خبری - تصویر خبر - خبر تصویری - گزارش تصویری - عکسهای خبری - خبرهای تصویری - سایت خبری مطبوعات فارس - سایت عکس خبری مطبوعات فارس GOOGLE Mozilla Firefox- www.search.xco.ir-www.dl.agahipost.com       www.matboatfars.coms search.jamasp.irامروز دوشنبه 16 تیر 1399   برابر با  :    6/7/2020  میلادی    مصادف با :    1441/11/15  قمری
(1395/5/4)
حضور ۱۰هزار واژه بیگانه در کتاب‌های درسی
بررسی بیش از ۳۰۰ عنوان کتاب درسی مدارس نشان می‌دهد که بیش از ۱۰هزار واژه غیرفارسی در آنها به کار رفته است. تاکنون فرهنگستان زبان پیشنهادهای خود را برای این واژگان به آموزش و پرورش ارائه کرده است، اما روند تغییرات به‌کندی در حال اعمال است.
مطبوعات فارس/ورود واژگان بیگانه در دل زبان مادری پیامدهای مختلفی دارد. علاوه بر تغییر هویت زبان، تحول ذائقه‌های فرهنگی و هویت ملی نیز از جمله پیامدهای ورود هر زبانی به حیطه زبان ملی است، از این جهت بسیاری از کشورهای دنیا با وقوف بر این امر تلاش دارند تا آنجا که از دستشان برمی‌آید، از مرزهای زبان ملی‌شان محافظت کنند. در این میان گاه برخی از کشورها موفق می‌شوند که استفاده از زبان ملی را به‌عنوان یک نوع ارزش در میان مردمانشان جا بیندازند، اما به‌طور کلی محافظت از زبان آن هم در دنیایی که هر لحظه مرزهای میان آدم‌ها با استفاده از فضای مجازی کمتر و کمتر می‌شود، کار آسانی نیست. این موضوع برای کشورهای در حال توسعه بیش از دیگران صدق می‌کند.

در ایران سال‌هاست که فرهنگستان زبان و ادب فارسی با عنایت به این ضرورت تلاش کرد تا طی دهه‌های گذشته برای هر یک از واژگان بیگانه که کاربرد آنها در جامعه جا افتاده است، معادل فارسی انتخاب کند. حال اینکه تا چه‌اندازه توانسته در این امر موفق عمل کند و واژگان مصوب تا چه‌اندازه توانسته‌اند بر سر زبان‌ها جاری شوند، پرسشی است که پرداختن به آن در این مجال نمی‌گنجد.

حضور بیش از 10هزار واژه غیرفارسی در منابع درسی مدارس

فرهنگستان در سال‌های اخیر اقدام به بررسی کتاب‌های درسی در پایه‌های مختلف تحصیلی کرد تا از این طریق بتواند استفاده از واژگان مصوب را در سنین پایین‌تر جا بیندازد. نسرین پرویزی، معاون گروه واژه‌گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با اشاره به روند این پژوهش می‌گوید: دوره‌های آموزشی در مدارس، آموزشی ریشه‌ای است که از آن می‌توان به‌نحو احسن استفاده کرد. وقتی به دانش‌آموزان در تمامی مقاطع آموزشی داده شود، این در ذهن هر یک از آنها حک می‌شود و می‌توان انتظار داشت که دانش‌آموزان در سنین بزرگسالی نیز با توجه به آموزشی که در مقطع کودکی و نوجوانی به آنها داده شده است، عمل کنند، از این رو فرهنگستان زبان و ادب فارسی با همکاری وزارت آموزش و پرورش در صدد برآمد تا آموزش زبان فارسی را به‌صورت ریشه‌ای از سنین کودکی آغاز کند.

وی ادامه می‌دهد: از سال 75، زمانی که گروه واژه‌گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی راه‌اندازی شد، طرحی با عنوان بررسی واژگان و رسم‌الخط منابع درسی آغاز شد. در این طرح تعدادی از منابع و کتاب‌های درسی در سطوح مختلف مورد بررسی قرار گرفته واژگان بیگانه آن احصا شد. در فاز نخست این طرح که سال 75 انجام شد، تعدادی از واژگان احصا و برابرنهادهای آنها به وزارت آموزش و پرورش اعلام شد تا این وزارتخانه نسبت به تصحیح و تغییر واژگان بیگانه با واژگان زبان فارسی اقدام کند. این امر در فاز نخست انجام شد. در فاز دوم این طرح، تعداد 207 کتاب درسی مورد بررسی قرار گرفت. در این تعداد کتاب، بیش از 30 هزار واژه استخراج شد که از این تعداد هشت هزار واژه بیگانه بودند. از این میزان استفاده چهار هزار واژه معمول بود و مابقی باید تغییر می‌کردند. گزارش این تعداد کتاب به گروه تألیف و برنامه‌ریزی کتب درسی ارائه شده است.

او ادامه می‌دهد: در مرحله بعد که حدود یک سال و نیم پیش آغاز شد، تعداد 363 عنوان کتاب درسی توسط کارشناسان مورد بررسی قرار گرفت. این موضوع به‌درخواست خود آموزش و پرورش انجام شد تا فرهنگستان پس از بررسی و بازبینی کتب درسی، پیشنهادات خود را ارائه کند و در چاپ‌های بعدی، این تغییرات اعمال شود.

واژگان مغایر با فرهنگستان در منابع درسی

معاون گروه واژه‌گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی یادآور می‌شود: در مرحله آخر بررسی کتاب‌ها که تقریباً به اتمام رسیده، تعداد 10 هزار و 267 واژه بیگانه در کتاب‌های درسی استفاده شده که فرهنگستان زبان قبلاً برای هر یک از آنها واژه‌ای را مصوب کرده، اما در این کتاب‌ها از این واژگان استفاده نشده بود. همچنین در این بررسی‌ها مشخص شد که تعداد سه هزار و 871 واژه مغایر با مصوب فرهنگستان در کتاب‌ها مورد استفاده قرار گرفته‌اند و تعداد 15 هزار و 861 واژه نیز در این منابع موجود بود که فرهنگستان برای آنها واژه‌ای مصوب نداشت. قرار است این دسته از واژگان مورد بررسی قرار گیرند تا در مورد آنها تصمیم گرفته شود که آیا این واژگان نیاز به معادل مصوب فرهنگستان دارند یا خیر.

واژگان بیگانه پربسامد کدام‌ها هستند؟

در این پژوهش، تمامی واژگان مورد بررسی قرار گرفته و بسامد آنها نیز اعلام شده است. کارشناسان در این طرح، بررسی کتاب‌ها را از دوره ابتدایی شروع کرده و تا پایان دوره متوسطه دوم نیز این بررسی صورت گرفته است. عمده واژگان بیگانه به کار رفته در این کتاب‌ها، مربوط به اصطلاحات علمی است که گاه فرهنگستان برای آنها نیز معادل پیشنهاد کرده است. گفته می‌شود، کلماتی مانند کامپیوتر، ایده، کلیشه، اسکلت، ریسک، ترافیک، کلینیک و... از جمله واژگان پربسامد در میان کتاب‌های درسی عنوان شده‌اند که فرهنگستان برای آنها، واژگانی مانند رایانه، اندیشه، قالب، استخوان‌بندی یا استخوان‌گاه، خطر، آمد و شد و درمانگاه را پیشنهاد کرده است.

آیا معادل‌های فرهنگستان مورد قبول دانش‌آموزان است؟

اما یکی از پرسش‌های متداول و همیشگی درباره واژگان مصوب فرهنگستان، غریب و نامأنوس بودن این واژگان با ذهن مردم است، از این رو برخی معتقدند که این دسته از واژگان هیچ‌گاه نمی‌توانند در میان عامه مردم رایج شوند. مریم دانشگر، از پژوهشگران فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در این رابطه می‌گوید: در مورد صحت معادل‌های فرهنگستان باید گفت که این کار از سوی کارگروهی تخصصی با حضور زبانشناسان و کارشناسان صورت می‌گیرد و خدشه‌ای به اعتبار علمی آنها وارد نیست. استقبال مردم بحث دیگری است و به استمرار کاربرد این دسته از واژگان مرتبط است. به نظر می‌رسد که اگر عزم و همتی برای استفاده از این واژگان در میان خانواده‌ها وجود داشته باشد، استفاده از آنها نیز فرهنگ‌سازی خواهد شد. اگر از دوران کودکی آموزش داده شود که به‌جای «کامپیوتر» از «رایانه» استفاده شود، کودک نیز به آن عادت خواهد کرد.

وی ادامه می‌دهد: متأسفانه عده‌ای از افراد نسبت به استفاده از این واژگان مقاومت می‌کنند، با اجبار نیز نمی‌توان این امر را فرهنگ‌سازی کرد. استفاده از واژگان مصوب فرهنگستان و جا انداختن آن در میان مردم، به زمان نیاز دارد.

واژه‌های فارسی منتظر اجازه آموزش و پرورش

قرار است نتایج این بررسی‌ها در آینده نزدیک به آموزش و پرورش اعلام شود تا در چاپ‌های جدید کتاب‌ها، تغییرات لازم صورت گیرد. با وجود اینکه تلاش‌ها در فرهنگستان برای لحاظ کردن این واژگان در کتاب‌های درسی به‌مدت چند سال ادامه داشته، اما نتایج آن در همه کتاب‌های درسی اعمال نشده است. دانشگر با توجه به همین موضوع می‌گوید: همکاری وزارت آموزش و پرورش با فرهنگستان طی یکی دو سال اخیر بیش از پیش شده و حتی گاه خود آنها نیز پیشنهادهایی درباره بررسی کتاب‌های درسی در حوزه‌هایی مانند رسم‌الخط و ... به فرهنگستان ارائه می‌دهند. متأسفانه مشکلاتی برای اجرایی شدن این طرح‌ها در کتاب‌های درسی وجود دارد که از جمله اینها می‌توان به هزینه‌های چاپ برای تجدید چاپ کتب جدید اشاره کرد.

هنوز نظری برای این خبر درج نشده است


نام  :  
ایمیل :  
متن نظر  :  
کد روبرو را وارد کنید :       


اخبار مرتبط

آغاز توزیع کتاب‌های درسی از امروز
واژگان عربی جدید هم از کتاب‌های درسی حذف می‌شوند
خرید اینترنتی کتاب درسی کلاس اولی‌ها از فردا
توزیع کتاب‌های درسی متوسطه از سوم شهریور آغاز می‌شود
تمدید مهلت ثبت سفارش فردی و گروهی کتاب‌های درسی دانش آموزان
آغاز ثبت نام کتاب درسی کلاس‌اولی‌ها از فردا
غلط املایی درماکت کتاب‌های ورودی کتابخانه ملی
جزئیات بیمه تکمیلی فرهنگیان/ پوشش خدمات دندانپزشکی
سه هزار مکان ورزشی موجود برای 13 میلیون دانش آموز کافی نیست
50درصد از فرهنگيان طي 10 سال آتي بازنشسته میشوند
میانگین «شهریه» مدارس غیردولتی
25 درصد مدارس کشور فاقد نمازخانه‌اند
طرح تعالی مدیریت در تمام مدارس کشور اجرا می‌شود
بخشنامه استفاده از تسهیلات کارت اعتباری 10میلیونی فرهنگیان ابلاغ شد
ورود یک‌میلیون و ۴۰۰هزار کلاس‌اولی به مدارس
تبدیل وضعیت نیروها در آموزش و پرورش
وزارت آموزش و پرورش مکلف به بکارگیری نیروهای حق‌التدریس شد
مجوز استخدام 10 هزار نفر
اعلام ضوابط استخدام درآموزش و پرورش
برگه های امتحانی دانش آموزان،الکترونیکی تصحیح می شود
بانک فرهنگیان ایجاد می شود
اعمال «رتبه‌بندی» در حقوق بازنشستگی معلمان
جزئیات بیمه تکمیلی فرهنگیان
اجبار در انتخاب رشته تحصیلی حذف شد
برگزاری آزمون استخدامی معلمی برای ۱۰ هزار نفر در شهریور
شهریه مدارس گران شد
اعلام نتایج آزمون ورودی مدارس سمپاد
خداحافظی مدارس با کمک‌های نقدی اولیا
پاسخ آموزش و پرورش به سختی سوالات
اعلام زمان ثبت نام نقل و انتقال فرهنگیان
کلیات طرح تاثیر معدل بر رتبه کنکور دانش آموزان تصویب شد
ارائه رفاه‌کارت و اتکاکارت به فرهنگیان
130هزار دانش‌آموز، دائم مواد مصرف می‌کنند
20 هزار نفر سالجاری در وزارت آموزش و پرورش استخدام می شوند
قانون تعیین تکلیف معلمین حق التدریس ابلاغ شد
تعیین ۳۰ بیماری ممنوعه برای معلمان
آغاز ثبت‌نام «آزمون استخدامی آموزش و پرورش» از 17 مهر ماه
افزایش 11 ساعته درس تربیت بدنی و بهداشت در دبیرستان‌ها
بیش از یک هزار نفر استاد کار جذب هنرستان های کشور شدند
21 آبان برگزاری آزمون های استخدامی کشور
پرداخت حقوق فرهنگیان یکپارچه شد
سومین آزمون استخدامی سراسری فردا برگزار می‌شود
وزارت آموزش و پرورش موظف به تهیه تقویم جدید آموزشی کشور شد
تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 96 اعلام شد
به‌زودی؛ پرداخت پاداش فرهنگیان بازنشسته
ضرب‌الاجل آموزش و پرورش درباره مجوز پیش دبستانی‌ها
بررسی پیشنهاد تحصیل در تابستان به جای زمستان
امتحانات نهایی دانش‌آموزان طبق برنامه‌ قبلی، فردا برگزار می‌شود
اعلام مبلغ عیدی فرهنگیان
بازنشستگی 10 هزار مشاور و مربی تربیتی تا 3سال آینده
نتایج تکمیل ظرفیت آزمون استخدامی آموزش‌وپرورش امشب اعلام می‌شود
حداقل و حداکثر حقوق فرهنگیان اعلام شد
زمان برگزاری آزمون استخدامی آموزش و پرورش
شرایط جذب سرباز معلم‌ها اعلام شد
وضعیت استخدام براساس جنسیت در آموزش وپرورش
35 میلیارد تومان اعتبار برای تجهیز آزمایشگاه های مدارس دوره اول متوسطه کشور تامین شد
۶ ساعت تدریس اجباری مدیران مدارس ابتدایی لغو شد
تمامی مدارس 13 خردادماه فعال هستند
عدم افزایش «نرخ» اسکان تابستانی فرهنگیان
کلیات طرح تعیین تکلیف حق التدریسی‌ها رد شد
انتقاد معاون وزیرآموزش و پرورش به طرح «شهاب» و جداسازی دانش‌آموزان
افزایش ضریب ایمنی مدارک تحصیلی مانند پاسپورت و شناسنامه
3 ساله شدن هنرستان‌ها از سال آینده
جان باختن چهار نفر از دانش آموزان در تصادف اردوی راهیان نور
درخواست حذف «سرباز معلم» از آموزش و پرورش عشایر
پیش دانشگاهی 35 ساعته می‌شود
«زنگ نماز» به ساعات آموزشی مدارس اضافه شد
جزئیات حذف کنکور هنرستانی‌ها
پرداخت وام به تعدادی از فرهنگیان از اواخر این ماه
جذب ۱۷هزار نیروی جدید در آزمون استخدامی آموزش و پرورش
رایزنی‌ با شرکتهای بیمه‌ای برای تغییر بیمه تکمیلی
احتمال اجباری شدن تماشای برخی برنامه‌های تلویزیون
توضیحات تازه بطحایی درباره پیشنهاد تدریس زبان روسی در مدارس ایران
اعلام شرط سنی شرکت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش
فراهم شدن مقدمات اجرای کاردانی پیوسته برای هنرستانی‌ها
آغاز پرداخت وام مسکن به فرهنگیان
آغاز بررسی مدارک و مصاحبه پذیرفته شدگان «آزمون استخدامی» از شنبه
کار معلمان تمام وقت می‌شود
آموزش و پرورش : استفاده از کتب کمک درسی در مدارس ابتدایی ممنوع است
کمبود ۱۲۵ هزار مربی و مشاور در مدارس
آب، برق و گاز مدارس رایگان شد
حسینی سرپرست وزارت آموزش و پرورش شد
واریز ماهانه حق‌التدریس‌ معلمان از مهرماه
افزایش ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومانی حقوق معلمان
«مونسان» و «حاجی میرزایی» وزیر شدند
آغاز ثبت نام آزمون استخدامی ۹۸
احتمال خروج بخشی از محتوای آموزشی از کتابهای کاغذی از ۲ سال دیگر
۳۰ درصد دانش‌آموزان استانداردهای سلامت روان را ندارند
گروه‌هایی که مشمول طرح رتبه‌بندی معلمان نمی‌شوند
آخرین وضعیت استخدام معلمان حق‌التدریس و نهضتی‌ها
اعمال رتبه بندی فرهنگیان با حقوق دی ماه
وام مسکن دو جانبه برای فرهنگیان
نحوه برگزاری امتحانات، از ابتدایی‌ها تا پایه دوازدهمی‌ها
اعلام اولویت رشته‌های تحصیلی برای استخدام در آموزش و پرورش
والدین دانش‌آموزان اپلیکیشن «شاد» را نصب کنند
آزمون هماهنگ پایه ششم ابتدایی امسال برگزار نمی شود
عودت شهریه غیردرسی مدارس غیردولتی
جزئیات جدید ترمیم رتبه‌بندی معلمان
آغاز امتحانات نهایی دانش‌آموزان از 17 خرداد
آغاز ثبت‌نام دانش‌آموزان ابتدایی از اول خرداد
نحوه برگزاری امتحانات پایه نهم اعلام شد
سناریوهای بازگشایی مدارس در مهر ۹۹
ایران شناسی، درس جدید مدارس اسرائیل
آموزش زبان فارسی در مدارس آلمان تصویب شد
 

 

 
 

کاریکاتور


 

قیمت سکه و ارز


آرشیو اخبار تصویری


   

 


Skip Navigation Links.

آرشیو اخبار روز


   

جستجوی گوگل


web counter