برای هرچه بهتر و سریع لود شدن سایت مطبوعات فارس از مرورگر موزیلا فایرفاکس استفاده نمایید www.matboatfars.com                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
 سایت عکس - عکس مکث 24  - خبرگزاری عکس - عکسمکث24 - تصویر - عکسهای - عکسمکث - عکسهای روز - عکس مکث - فتو - عکسمکس - ایمج - پیکچر - photo - picture -  عکسمکس24 - image - عکس در مطبوعات - مطبوعات در عکس - عکس و مطبوعات - مطبوعات و عکس - عکس مطبوعات - مطبوعات عکس - خبرگذاری عکس - عکس خبرگزاری - خبرگزاری مطبوعات فارس - خبرگذاری - خبر گزاری - خبر گذاری - عکس خبر - خبر عکس - روزنامه فارس - خبر فارس - عکس فارس - فارس عکس - شیراز عکس - عکس شیراز - خبرگذاری مطبوعات فارس - خبرگزاری مطبوعات فارس - فارس روزنامه - شیراز روزنامه - روزنامه شیراز - خبرگزاری عکس مطبوعات فارس - خبرگذاری عکس مطبوعات فارس - سایت مطبوعات شیراز - مطبوعات شیراز - شیراز مطبوعات - خبرگزاری مطبوعات شیراز - خبرگزاری فارس مطبوعات - خبرگذاری فارس مطبوعات - خبرگزاری سایت فارس - سایت خبری فارس - سایت خبری شیراز - سایت شیراز - شیراز سایت - اخبار فارس - فارس اخبار - اخبار شیراز - شیراز اخبار - خبر شیراز - عکس خبر - خبر عکس - خبرهای فارس - خبرهای شیراز - سایت فارس - خبر فارس - خبرفارس - فارسخبر - خبرشیراز - شیراز خبر - شیرازخبر - فارس خبر - شیرازعکس - توریسم و گردشگری - توریسم - توریست - گردشگری - هشدار - هشدار زیست محیطی - عکسهای گردشگری - site ax - site axmax - site axmax24 - saite axmax24 - saite ax - aksmaks24 - aksmaks - site matboatfars - saite matboatfars - matboatfars - Newspaper - khabar - news - farsnews - newsfars - matboatfarsnews - newsmatboatfars - fars news - news fars - matboatfars news - news matboatfars - photonews - newsphoto - photo news - news photo - عکس خبری - تصویر خبر - خبر تصویری - گزارش تصویری - عکسهای خبری - خبرهای تصویری - سایت خبری مطبوعات فارس - سایت عکس خبری مطبوعات فارس GOOGLE Mozilla Firefox- www.search.xco.ir-www.dl.agahipost.com       www.matboatfars.coms search.jamasp.irامروز چهار شنبه 2 بهمن 1398   برابر با  :    22/1/2020  میلادی    مصادف با :    1441/5/26  قمری
(1397/4/7)
جزئیات ابتلای مردم محمودیه شیراز به سالک
مدیر گروه بیماری‌های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به ابتلای 20 نفر در محمودیه شیراز به سالک گفت: از این تعداد که اکثرا بزرگسال هستند توسط تیم تحقیقاتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نمونه‌گیری انجام شده است.

مطبوعات فارس/ ردی که از سالک بر چهره‌اش مانده هرگز محو نشد و اعتماد به نفسش را کم می‌کرد و این در حالی بود که این بیماری با جلوگیری از زمینه انتقال انگل از سگ‌های ولگرد، جوندگان و ... قابل کنترل و پیشگیری بود.

مدیر گروه بیماری‌های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به اهمیت کنترل بیماری سالک در استان به خبرنگار فارس می‌گوید: سالک یکی از بیماری‌های بومی فارس است که از سالیان دور در استان وجود داشته است.

حسین فرامرزی می‌افزاید: واحد بیماری‌های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی شیراز در سال‌های اخیر با حساسیتی که برای کنترل بیماری سالک در پیش گرفته است آمار این بیماری را در استان در سطح چشمگیری مهار کرده و کاهش داده است.

وی اضافه می‌کند: آنچه در فصل گرما موج شیوع این بیماری را افزایش می‌دهد، سهل‌انگاری در کنترل فاضلاب‌ها و روان آب‌های شهری و روستایی و همچنین تجمع زباله‌های ساختمانی و خانگی است.

حاشیه‌های شیراز از مراکز در خطر

این عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه مناطق در معرض خطر در شیراز اظهار می‌کند: تغییرات اقلیمی و وقوع خشکسالی‌ها در سال‌های اخیر باعث شده است تا بسیاری از جوندگان و جانورانی که غذای خود را از زیستگاه‌های خود به دست می‌آوردند به حاشیه شهرها و روستاها مهاجرت کنند.

فرامرزی ادامه می‌دهد: این وضعیت عاملی برای تقویت شیوع بیماری سالک است و وظیفه شهرداری و بهیاری این است که تعداد جوندگان و سگ‌سانان مناطق پرخطر را کنترل کنند و در کاهش جمعیت آنها بکوشند.

وی تصریح می‌کند: برای کنترل بیماری همچون سالک، به همکاری 13 سازمان برون دانشگاهی نیاز است تا بتوانند آمار ابتلا به این بیماری را کاهش داده و آن را تا حد امکان کنترل کنند.

این متخصص بیماری‌های عفونی در ادامه تأکید می‌کند: در انجام این مسوولیت باید به حاشیه شیراز توجه ویژه شود تا در هدایت فاضلاب خانگی، صنعتی و کنترل جمعیت جوندگان موذی و سگ‌های ولگرد بهترین اقدامات ممکن به انجام برسد.

آمار کمتر از یک هزار نفر

فرامرزی با اشاره به کاهش میزان ابتلا به این بیماری در استان در سال‌های اخیر بیان می‌کند: ناقل سالک یک نوع پشه است که با گرفتن انگل از جوندگان و سگ‌های ولگرد، آن را به انسان منتقل می‌کند.

وی ادامه می‌دهد: با حساسیت‌هایی که دانشگاه علوم پزشکی شیراز در کنترل این بیماری در سال‌های اخیر به خرج داده ، آمار ابتلای به سالک در استان فارس به کمتر از یک هزار نفر رسیده است.

درمان رایگان سالک

این متخصص بیماری‌های عفونی با ذکر امکان برخورداری از درمان رایگان در دانشگاه علوم پزشکی شیراز می‌گوید: دانشگاه علوم پزشکی شیراز داروی اختصاصی درمان سالک را از طریق مراکز بهداشتی به صورت رایگان در اختیار افرادی که دچار بیماری سالک شده‌اند، قرار می‌دهد.

فرامرزی می‌افزاید: روش درمان به 2 صورت تزریق آمپول در محل زخم سالک و یا روش کرایوتراپی یا یخ درمانی تجویز می‌شود و هر چه فردی که دچار گزیدگی از طریق پشه سالک شده است، سریع‌تر به مراکز بهداشتی مراجعه کنند، جای زخم کوچکتر بر جای می‌ماند.

حمایت استانداری

این مقام مسوول با اشاره به برنامه عملیاتی که دانشگاه علوم پزشکی شیراز، امسال به استانداری برای کنترل بیماری سالک ارائه داده است، اعلام می‌کند: قرار است که استانداری این برنامه را در کمیته برنامه‌ریزی طرح کند و اعتبار لازم برای دانشگاه علوم پزشکی شیراز را در این حوزه فراهم کند.

فرامرزی تاکید می‌کند: بدین ترتیب با تأمین این اعتبار که حدود یک میلیارد تومان است، دست دانشگاه علوم پزشکی برای مهار این بیماری خطرناک بازتر می‌شود تا با دقت و عملکرد بیشتری این طرح را به موفقیت برساند.

ابتلاء به سالک در محمودیه شیراز

مدیر گروه بیماری‌های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به ابتلای 20 نفر در محمودیه شیراز به سالک بیان می‌کند: از این تعداد که اکثرا بزرگسال هستند توسط تیم تحقیقاتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نمونه‌گیری انجام شده است.

فرامرزی ادامه می‌دهد: معاونت این دانشگاه با ارسال یک تیم متخصص 5 نفره شامل اساتید برتر انگل شناسی، بیماری عفونی، حشره شناس و ... که من نیز در تحقیقات این گروه شخصا حضور داشتم، اقدام به بررسی مخازن و پشه خاکی به عنوان ناقل این بیماری کرده است.


وی اضافه می‌کند: نمونه گیری از مبتلایان با هدف شناسایی مخزن پشه که از سگ‌سانان است یا جوندگان انجام شد تا با شناسایی نوع سالک و ارایه مخزن آلودگی به شهرداری شیراز برای اقدامات کنترلی منبع آلودگی اقدام شود.

فرامرزی با اشاره به قرار داشتن باغات و سیستم فاضلاب معیوب در محمودیه می‌گوید: وجود سگ‌های ولگرد، انواع جوندگان و نخاله و زباله در کنار فاضلاب باعث ایجاد زمینه انتقال سالک شده است که باید هر چه سریع‌تر این موارد برطرف شود.

آموزش در محله

فرامرزی با ابراز رضایت از اقداماتی که دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای کنترل و پیشگیری از ابتلا به سالک در محمودیه چمران انجام داده است، اظهار می‌کند: برنامه آموزشی در مسجد این محل توسط مرکز بهداشت والفجر انجام شده و قلم دفع حشرات، پشه بند و توصیه‌های بهداشتی نیز در اختیار ساکنان این منطقه قرار داده شده است.

وی می‌افزاید: با توجه به اقدامات انجام شده، اکنون بیماری تحت کنترل است و پس از ارایه جواب نمونه‌ها و شناسایی عامل نوع ابتلا به سالک در این منطقه و ارایه آن به شهرداری اقدامات موثر بعدی برای از بین بردن و کنترل ناقل سالک انجام خواهد شد.

هنوز نظری برای این خبر درج نشده است


نام  :  
ایمیل :  
متن نظر  :  
کد روبرو را وارد کنید :       


 

 

 
 

کاریکاتور


 

قیمت سکه و ارز


آرشیو اخبار تصویری


   

 


Skip Navigation Links.

آرشیو اخبار روز


   

جستجوی گوگل


web counter