• 5130927 All visits
    0 yesterday
    0online
    0this month
    0this week
    0today

سایت های مرتبط


                                                                                               برای هرچه بهتر و سریع لود شدن سایت مطبوعات فارس از مرورگر موزیلا فایرفاکس استفاده نمایید www.matboatfars.com                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
 سایت عکس - عکس مکث 24  - خبرگزاری عکس - عکسمکث24 - تصویر - عکسهای - عکسمکث - عکسهای روز - عکس مکث - فتو - عکسمکس - ایمج - پیکچر - photo - picture -  عکسمکس24 - image - عکس در مطبوعات - مطبوعات در عکس - عکس و مطبوعات - مطبوعات و عکس - عکس مطبوعات - مطبوعات عکس - خبرگذاری عکس - عکس خبرگزاری - خبرگزاری مطبوعات فارس - خبرگذاری - خبر گزاری - خبر گذاری - عکس خبر - خبر عکس - روزنامه فارس - خبر فارس - عکس فارس - فارس عکس - شیراز عکس - عکس شیراز - خبرگذاری مطبوعات فارس - خبرگزاری مطبوعات فارس - فارس روزنامه - شیراز روزنامه - روزنامه شیراز - خبرگزاری عکس مطبوعات فارس - خبرگذاری عکس مطبوعات فارس - سایت مطبوعات شیراز - مطبوعات شیراز - شیراز مطبوعات - خبرگزاری مطبوعات شیراز - خبرگزاری فارس مطبوعات - خبرگذاری فارس مطبوعات - خبرگزاری سایت فارس - سایت خبری فارس - سایت خبری شیراز - سایت شیراز - شیراز سایت - اخبار فارس - فارس اخبار - اخبار شیراز - شیراز اخبار - خبر شیراز - عکس خبر - خبر عکس - خبرهای فارس - خبرهای شیراز - سایت فارس - خبر فارس - خبرفارس - فارسخبر - خبرشیراز - شیراز خبر - شیرازخبر - فارس خبر - شیرازعکس - توریسم و گردشگری - توریسم - توریست - گردشگری - هشدار - هشدار زیست محیطی - عکسهای گردشگری - site ax - site axmax - site axmax24 - saite axmax24 - saite ax - aksmaks24 - aksmaks - site matboatfars - saite matboatfars - matboatfars - Newspaper - khabar - news - farsnews - newsfars - matboatfarsnews - newsmatboatfars - fars news - news fars - matboatfars news - news matboatfars - photonews - newsphoto - photo news - news photo - عکس خبری - تصویر خبر - خبر تصویری - گزارش تصویری - عکسهای خبری - خبرهای تصویری - سایت خبری مطبوعات فارس - سایت عکس خبری مطبوعات فارس GOOGLE Mozilla Firefox- www.search.xco.ir-www.dl.agahipost.com       www.matboatfars.coms search.jamasp.irامروز جمعه 1 شهریور 1398   برابر با  :    23/8/2019  میلادی    مصادف با :    1440/12/21  قمری
(1395/3/17) رئیس دانشگاه هنر شیراز:
تپه پوستچی می تواند یک قطب گردشگری برای شهر شیراز باشد
دکترعلیرضا عسکری گفت: برای رسیدن به یک درک صحیح از نوع زندگی مردمان گذشته باید از دل تاریخ و سنگ و سفال مطالعات گسترده ای انجام شود و اطلاعات بدست آمده از ادوار تاریخی کشف شده می تواند یک قطب گردشگری برای شیراز و  برای ایران باشد،قطبی که تاریخ ایران را تا چند هزار سال تغییر خواهد داد.
مطبوعات فارس/پرستو برکتی-رئیس دانشگاه هنر شیراز در حاشیه بازدید عضو شورای شهر از کارگاه کاوش تپه باستانی پوستچی،افزود:در تلاش هستیم تا در محوطه تپه باستانی پوستچی علاوه بر ایجاد محیط گردشگری سایت موزه ای را نیز راه اندازی  نماییم.

دکتر عسکری بیان کرد:دانشگاه هنر شیراز با انعقاد تفاهم نامه ای با پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی سعی دارد تا تحقیقات باستان شناسی و پژوهشهای بنیادی بیشتری در زمینه باستان شناسی و این محوطه داشته باشد.

رئیس دانشگاه هنر شیراز گفت:آینده این تپه با همکاری دانشگاه هنر شیراز ، سازمان میراث فرهنگی فارس، پژوهشگده باستان شناسی کشور و شهرداری شیراز قطعا آینده خوبی خواهد بود.

وی افزود:برای نسل جدید خوب است که بتوانند با افتخار از قدمت شش هزار و 500 ساله خودشان یاد کنن و در برار سایر ملت‌ها و فرهنگ‌ها  بگویند در جایی که زندگی می کنیم شش هزار سال تجربه وجود دارد.

  این مقام مسئول ادامه داد: این محوطه نیازمند توسعه است و  نوع توسعه  این منطقه نیز فرهنگی است به همین دلیل باید بنبان تاریخی و فرهنگی شیراز را به نسل معاصر انتقال دهیم.

وی با اشاره به اینکه مطالعات علمی هم در جای خود مهم و ارزشمند هستند  و هم از نظر فرهنگی به توسعه شهر شیراز کمک می کند،افزود: با توجه به اینکه تپه پوستچی در بیابان نیست و در دل شهر شیراز قرار دارد به راحتی می توان ظرفیتهای توسعه فرهنگی را برای محوطه فراهم کرد و از لحاظ علمی، پژوهشها را نیز ادامه خواهیم داد .

محمود رضا طالبان، نائب رئیس شورای شهر شیراز در حاشیه بازدید از کاوشهای تپه پوستچی،گفت: مورخان همواره شهر استخر را به عنوان قدیمی ترین محوطه دارای تمدن معرفی می کنند که و این تپه نقطه عطفی در تاریخ دشت شیراز خواهد  شد.

وی افزود: مدیریت شهری در جهت تغییر تاریخ مدنی شهر شیراز و همچنین ادامه کاوشهای تپه باستانی پوستچی و حفاظت از این منطقه ،حمایت خواهد کرد.

نائب رئیس شورای شهر شیراز بیان کرد: با کارهایی که همکاران در دانشگاه هنر انجام داده اند یافته های بزرگی به دست آمده است. اینکه مدنیت شیراز به چه زمانی بر می گردد وکمک شایانی به  این شهر شیراز خواهد کرد.

وی گفت: از آنجایی که این محوطه و دستاوردهای تاریخی آن به شهر شیراز بر می گردد و یک موضوع کاملا فرابخشی است، به طور حتم مدیریت شهری شیراز چه شهرداری و چه شورای شهر از این اقدام حمایت می کنند تا هرچه سریعتر به جمع بندی برسد.

دکتر علیرضا سرداری ،سرپرست مشترک تیم کاوش تپه پوستچی در جریان بازدید عضو شورای شهر از روند کاوش در این تپه باستانی گفت:با صدور مجوز های لازم کاوش های خود را از 12 اردیبهشت تا به امروز در این تپه انجام داده ایم.

وی از کشف حدود یک هزار شیء باستانی از این تپه در جریان کاوش‌های اخیر خبر داد و افزود: این محوطه باستانی اطلاعات بسیار مناسبی را از دشت شیراز در اختیار ما قرار خواهد داد و نشان می دهد که پهنه شیراز از  دوران باستانی  نیز محل سکونت بوده است.

دکتر سرداری با اشاره به اینکه این کاوش‌ها کار مشترک پژوهشگاه میراث و دانشگاه هنر است، افزود: تپه پوستچی یک سایت پیش از تاریخ و متعلق به هزاره پنج قبل از میلاد است به بیان دیگر این تپه حدود هفت هزار سال قدمت دارد که چنین قدمتی در شیراز بی نظیر است.

سرپرست مشترک تیم کاوش تپه پوستچی ادامه داد: پیشینه تاریخی و عکس‌های هوایی موجود از این تپه در سال ۴۸ حاکی از این است که مقابل این تپه منازل مسکونی با همین قرینه وجود داشته است که نشان می دهد که وسعت تپه بیشتر از وضعیت کنونی آن است.

دکتر سرداری اظهار داشت:در صورت به نتیجه رسیدن اطلاعات بدست آمده از کاوش ها، قدمت این تپه به دوره باکون یعنی شش هزار ساله خواهد رسید.

وی با اشاره به اینکه چند ماه پیش رئیس دانشگاه هنر این تپه را به ثبت ملی رساند، افزود: کاوشهای ما در اولین مرحله شامل گمانه زنی می شود که در این راستا دو فضا به عنوان کارگاه کاوش مورد استفاده قرار گرفت و لایه هایی که در این کاوش پیدا شد با یکدیگر مطابق داشتند.

سرپرست مشترک تیم کاوش با اشاره به شواهدی که از کاوش به دست آورده اند نیز بیان کرد: روستایی که در تپه وجود داشت خشتی  و با سقف‌های کاه و چوب بوده است که به علت فرسایش های ناشی از بلایای طبیعی تخریب می شود و بعد از ۱۰۰ سال دوباره بنا ساخته شده و این چرخه به توالی تکرار شده است و بنا داریم که این مراحل را تفکیک کنیم.

وی گفت: اشیاء کشف شده از این محوطه، شامل حدود ۸۰۰ قطعه سفال، ۲۰۰ قطعه ابزار سنگی و حدود ۳۰ قطعه شیء دیگر بوده است.

در ادامه این بازدید حسنعلی عرب سرپرست مشترک تیم کاوش این تپه،افزود: هدف اولیه از این کاوش آموزش دانشجویان باستان شناسی دانشگاه هنر بود ولی با توجه به آثاری که به دست امد و حجم کار که خیلی زیاد بود اهداف ما نیز جنبه پزوهشی تر به خود گرفت و اکنون هدف‌ها تفاوت دارد.

 عرب گفت: این زمین شش متر ارتفاع دارد که هر قسمت از آن یک لایه تاریخی است و ما حدس می‌زنیم تا دو متر زیر سطح آسفالت نیز چند لایه وجود داشته باشد. هر قسمت مربوط به دورانی از تاریخ است که هنوز کسی آن را نشناخته است.

او گفت: احتمالا در این محوطه ما به دوره نوسنگی باسفال و حتی بدون سفال هم می‌رسیم. این دوران تقریبا 9 هزار سال پیش است.


سرپرست مشترک تیم کاوشاضافه کرد: در اطراف این منطقه کانالی وجود داشته که آب رودخانه همین حوالی را به سمت این منطقه می‌کشانده، کانالی که با هدف انتقال آب برای رفع احتیاج انسان‌هایی که در این نقطه زندگی می‌کردند.
 
عرب با اشاره به کم نظیر بودن این کارگاه نیز بیان کرد:  می توان کارگاه های کاوش را گسترش داد و نتایج را در قالب یک سیات موزه به نمایش گذاشت.

وی ادامه داد:سازه های زیادی در این تپه کشف شده که  یکی از کشفیات شاخص ما در این حوزه «کف خشت فرش» بوده است و با دستاوردهایی که از این کاوشها حاصل می شود می توان جنبه های زیادی از قدمت تاریخ شیراز را نمایان کرد.

این سرپرست به کشف  سنگ مادر، در همین نقطه اشاره کرد و اظهار داشت: تعداد زیادی سنگ مادر در این تپه کشف شده که قاعدتا برای یک نیاز معمولی نبوده است وبیانگر این است که سنگ مادر همیشه باید در کارگاه‌ها وجود داشته باشد. کارگاه‌هایی که با ابزارهای خاصی سنگ‌ها را بشکنند و به تکه‌های کوچکتر و ابزارهایی برای شکار و برای کشاورزی تبدیل کنند.

وی بیان کرد: یک نکته جالب در این محوطه کشف گچ  بود که به صورت خام از این گچ در ساختمان سازی استفاده نموده اند در حالیکه در دوره های نوسنگی گچ دیده نمی شود.

این سرپرست مشترک تیم کاوش با اشاره به دیگر اقلام مکشوفه نیز بیان کرد: در محوطه مهرهای صدفی نیز به دست آمد که نشان از وجود ارتباطات مردم این منطقه با خلیج فارس و دریا بوده است و همچنین ابزارهای سفالی که بر روی آن خطوط هندسی مختلفی  نیز دیده می شود.

عرب با اشاره به اینکه یک سازه مهم این تپه دیوار خشتی یکی از خانه های آن دوران بود، بیان کرد: در این دیوار یک دیوار پشتیبان نیز قرار دارد که نشان می دهد ساکنان بعد از چند دوره یاد گرفته بودند برای جلوگیری از حراب شدن دیوار یک دیوار پیشتیبان نیز بسازند که نشان می دهد یک مرحله از تکنولوژی معماری در اینجا پیشرفت کرده تا دیوار ریزش نکند.

وی گفت: ابعاد خشتهای کشف شده در این تپه ۲۰ در ۲۰ است.

عرب گفت: این محوطه در خطر نابودی قرار دارد و برآوردها حاکی از آن است که این تپه بیش از 20هکتار بود و امروزه تنها ده هکتار آن باقی مانده  و تا به حال 50 درصد آن کاملا از بین رفته است و مقدار باقی مانده نیز کاملا آشفته است و لودر تا یک متر سطحی آن را تخریب کرده است. میراث فرهنگی باید برای این زمین کاری کند.

وی افزود:مجوز صادره برای کاوش از دهم اردیبهشت تا 19 خرداد سال 95 است، پس از آن اجازه فعالیت نداریم و در پایان این زمان باید زمین‌ها را دوباره پر کنیم و برویم.

گفتنی است،در این کاوش ها 13نفر از دانشجویان رشته باستان شناسی دانشگاه هنر شیراز، یک نفر کارشناس باستان شناسی میراث فرهنگی فارس به سرپرستی مشترک علیرضا سرداری از پژوهشکده باستان شناسی و دکتر حسنعلی عرب ازدانشگاه شیراز فعالیت دارند.

هنوز نظری برای این خبر درج نشده است


نام  :  
ایمیل :  
متن نظر  :  
کد روبرو را وارد کنید :       


اخبار مرتبط

كاوشي شش هزار ساله در تاريخ شيراز
رسیدن به توسعه پایدار با تقویت موزه ها میسر می شود
شهر راز اسرارش را فاش می کند
تپه 6 هـزار ساله شیراز کـاوش می شود
اکتشافات تپه پوستچی به شیراز هویتی تازه می‌بخشد
قطب گردشگری و فرهنگی کشور بدون موزه ای جامع
پیشنهاد شیراز به‌ عنوان قطب گردشگری فرهنگی، تاریخی و زیارتی
قطب گردشگری و فرهنگی کشور بدون موزه ای جامع
شصت و چهارمین جلسه عادی شورای اسلامی شهر شیراز
گزارش تصویری/نشست صمیمی اعضای شورای اسلامی شهر شیراز با خبرنگاران
تقدیر از شهروندان نمونه شیراز به منظور گسترش فرهنگ شهروندی
مرکز شهر شیراز به عبور و مرور پیاده اختصاص یابد
ابتکار جوان اهل فارس در راه اندازی مرکز تماس مشاغل کشور
فاز نخست پروژه معلم به بهره برداری می رسد
شیراز به جای هتل‌های مجلل نیاز به سرپناه ارزان‌قیمت برای گردشگران دارد
پارک‌های شیراز خانوادگی‌تر می‌شود
يكصد و دوازدهمين جلسه علني شوراي اسلامي شهر شیراز
احکام اعضای باند سرقت مسلحانه از بانک های شیراز و اصفهان صادر شد
شهرداری شیراز در مورد طرح ترافیک وظیفه خود را انجام داده است
(258) زین العابدین عرب عضو شورای شهر شیراز
اقدام جهادی و داوطلبانه شهرداری شیراز در برگزاری یادواره های شهدا در سومین حرم اهل بیت (ع)
بیش از 50 درصد آثار تاریخی ثبت شده ملی متعلق به فارس است
افزایش کرایه تاکسی تعداد مسافربرهای شخصی را افزایش می دهد
موج دوم حاشیه‌نشینی در راه است
برای مکان هایی که آماده سازی نشده نباید پروانه ساخت و ساز صادر کرد
انتقال پایانه کاراندیش در دستور کار است
تاکید شورا بر افزایش نرخ کرایه تاکسی در شیراز/ مقایسه نرخ گوجه و پیاز با کرایه تاکسی
طنین ((تصنیف مادر)) در شهر راز /کامکارها به شیراز می آیند
انجمن دوبله و گویندگی شهر شیراز افتتاح شد
همایش بین المللی زیارت در شهر شیراز گشایش یافت
امضای تفاهمنامه فرهنگی شیراز با شهر خوی
وام بگیرید، شهرداری سود را می‌پردازد
سی و پنج نفر اول انتخابات شورای اسلامی شهر شیراز اعلام شد
دویست و نود و پنجمین جلسه عادی شورای اسلامی شهر شیراز برگزار شد
شهرداری باید در همسو کردن سایر دستگاه ها قدم بردارد
سیصد و دومین جلسه شورای شهر شیراز برگزار شد
خبرنگاری باری بیش از شغل بودن را به دوش دارد
گزارش تصویری/مراسم تحلیف شورای چهارم شهر شیراز
شهردار جدید حداکثر تا 2 روز آینده معرفی می‌شود
ساماندهی رودخانه خشک شیراز پیش از ساخت سد هدردهی سرمایه ملی است
بودجه 15 هزار میلیارد ریالی شهرداری شیراز تصویب شد
مجموعه بین الحرمین نقش مؤثری در بهبود منطقه تاریخی، فرهنگی شیراز دارد
آخرین جلسه علنی شورای شهر شیراز در سال1393
آمار آرای نامزدهای انتخابات چهارمین دوره شورای اسلامی شهر شیراز
۲ بوستان و دومین سرای فرهنگ مهربانی در شیراز افتتاح شد
تخلف برخی مهندسان شاغل در شهرداری شیراز
تغییر معاون فرهنگی شهرداری شیراز تعجب برانگیز بود
ترافیک در شهر شیراز ‌به حد بحرانی ‌رسیده است
نرخ کرایه سرویس مدارس شیراز ۲۰ درصد افزایش یافت
نخبگان شهر شیراز در اداره شهر مشارکت کنند
یکصد و دهمین جلسه شورای اسلامی شیراز
مهار موج جدید حاشیه ‏نشینی برای پیشگیری از سونامی مشکلات شهری
دومین عضو علی‌البدل وارد شورای شهر شیراز شد
رسیدگی به استعفای عضو شورا به روز دیگر موکول شد
شهردار شیراز با حمایت شورا به کار خود ادامه می‌دهد
استعفای عضو شورای شهر شیراز در دقیقه۹۰
یکصد و یکمین جلسه شورای شهر شیراز
اجرای طرح محدوده ترافیک و یک‌طرفه شدن برخی خیابان‌های شیراز
تصويب 27 پروژه سرمايه‌گذاري در شيراز
بهره‌برداري از 20 پروژه عمراني همزمان با نيمه شعبان در شيراز
به دلیل نارضایتی مردم افزایش قیمت نان در شیراز بازنگری شود
بنای دروازه قرآن شیراز مرمت می‌شود
رابطه ادبیات و سینما در شیراز بررسی می‌شود
شهردار شیراز گزارش هزینه کرد درآمد های شهرداری را ارائه کند
نقشه خطرپذیری کلان شهر شیراز به روزرسانی شود
طرح حفظ و نگهداری باغات قصردشت به شورای شهر ارائه شود
شیراز میزبان شهرداران و روسای شوراهای اسلامی کشور می‌شود
طرح باغ موزه مشاهیر شیراز در حال کوچک شدن است
ساختمان جدید شورای شهر شیراز به بهره‌برداری رسید
مجموعه ورزشی در بافت قدیم شیراز احداث می‌شود
ساختمان شورای شهر شیراز در سفر هیئت دولت افتتاح می‌شود
مهر تایید شورای شهر شیراز بر افزایش کرایه تاکسی در این شهر
تعطیلات پنج شنبه ادارات در کلانشهر شیراز اجرایی شود
شهرداری و شورای اسلامی شهر از مسولان ستادهای اسکان فرهنگیان تجلیل کرد
شهرداری طرحی برای کمک به کارآفرینی فرهنگی و صنایع دستی به شورا ارسال کند
مسیرهای ورودی شیراز برای استقبال از مهمانان نوروزی آماده‌سازی شود
ساعت فعالیت قطار شهری شیراز در نوروز ۵ ساعته می شود
هشتاد وهفتمین جلسه شورای شهر شیراز
توهین عضو شورای شهر شیراز به خبرنگاران/ اهالی رسانه بیانیه نوشتند
جشنواره "مهر خدمت" پانزدهم بهمن برگزار می‌شود
شیراز با کمبود اتوبوس درون شهری روبه‌رو است
زیرساخت‌های شهر سلامت و توریسم‌درمانی در شیراز فراهم شود
کمیته فنی مرمت بازار وکیل تشکیل شود
ساخت خط دو مترو با جذب سرمایه‌گذاری می‌تواند یک‌ساله پایان پذیرد
شیراز توسعه یافته می تواند فارس را توسعه دهد
۲۰ زیرگذر عابر پیاده در شیراز احداث می‌شود
گردشگری سلامت در شیراز با ورود بخش خصوصی رونق می‌گیرد
بیش از ۱۶۰ اتوبوس شهری وارد ناوگان حمل و نقل شیراز می‌شود
تبدیل بافت قدیمی شهر شیراز به مراکز تجاری ممنوع شود
خانه اسباب بازی شهروند در شیراز تاسیس می‌شود
ناوگان اتوبوسرانی شیراز حداقل 400 دستگاه اتوبوس کم دارد
با تشكيل كميته اي کمربندی به شهرداری شیراز واگذار ميشود
احیای معماری اسلامی ایرانی در دستور کار شورای شهر شیراز قرار گیرد
اجرای ساخت پروژه تله کابین به تصویب رسید
انتشار 200 میلیارد تومان اوراق مشارکت در نیمه دوم سال جاری
شصت و هفتمین جلسه علنی شورای شهر شیراز
نامه سرگشاده اعتراضی شورای شهر شیراز خطاب به وزیر راه ‌و ‌شهرسازی
احداث 10 پروژه بزرگ در شیراز با انتشار اوراق مشارکت
۳ باغ خانواده جدید در شیراز راه‌اندازی می‌شود
تابستان امسال ۲۸ حلقه چاه برای تامین آب شیراز اضافه شد
شهردار شیراز نسبت به عملکرد خود پاسخگو باشد
شهرداری شیراز یک روز از ایام یادروز حافظ را بر عهده گیرد
نباید نگران بود که ورود گردشگر به شیراز باعث تهاجم فرهنگی شود
انتقال ساختمان شورای شهر شیراز به بافت تاریخی یک ضرورت است
قطار شهری شیراز با حضور معاون اول رئیس‌جمهور افتتاح می شود
شورای اسلامی شهر از مجمع خیران شهرساز شیراز حمایت می‌کند
انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر شیراز پشت درب های بسته
تغییر نام تقاطع‌های ستارخان و میدان احسان شیراز
تا یک ماه دیگر از تقاطع میدان احسان شیراز بهره برداری می شود
هفت نفر از مدیران شهرداری شیراز جا به جا می شوند
نرخ بلیط مترو شیراز حدود 600 تا 700 تومان خواهد بود
ادغام سه سازمان شهرداری شیراز به تصویب شورا رسید
شورای شهر شیراز با حضور خبرنگاران در سفر آلمان مخالفت کرد
افزایش نرخ سرویس مدارس در شیراز تصویب شد
پنجاه و یکمین نشست شورای شهر شیراز
مصوبه افزایش کرایه های اتوبوس اصلاح می شود
کمال پاک فطرت با 17110 رای وارد شورای شهر شیراز می شود
بازدید شهردار شیراز از پروژهای عمرانی
پنجاه و یکیمین جلسه عادی علنی شورای اسلامی شهر شیراز
نصب کارت‌خوان در تاکسی‌های شیراز / کسادی تاکسی‌ها موقتی است
واکنش رییس شورای شهر شیراز از انتصاب عضو این شورا به یک مقام اجرایی
ساخت برج دوار در باغ تاریخ شیراز
(254) اعضای جدید شورای شهر شیراز
شورای اسلامی شهر شیراز بر مصوبه افزایش کرایه تاکسی تاکید کرد
عناوین شیراز توسط شهرهای دیگر ثبت شده است
شهردار،رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر شیراز به عضویت افتخاری و داوطلبانه هلال احمر فارس درآمدند
شورای شهر شیراز، کارگروه ˈپیگیری مشکلات شهروندانˈ تشکیل داد
چهل و دومین نشست شورای شهر شیراز
شیراز قدیم' در ۲۰ هکتار احیا می شود/ اختصاص یکصد میلیارد ریال بودجه
فرهنگ سازی نسبت به انجام پروژه های عمرانی اولویت دارد
معافیت عوارض و پارکینگ ساخت خانه در بافت قدیم شیراز
بیشترین توقف پروژه قطار شهری در بلوار مدرس بود
ابراز تاسف عضو شوراي شهر از حادثه‌ي چهارشنبه‌ي آخر سال شيراز
مشکل میان نیروی انتظامی و آتش نشانی در چهارشنبه آخر سال شیراز در حال پیگیری است
شصت و هشتمین جلسه علنی شورای شهر شیراز
طرح احیا قبرستان دارالسلام در شورای شهر شیراز مصوب شد
کاهش شدید مساحت باغ‌های شیراز
تولید محصولات فرهنگی از قبیل کتاب و فیلم از نیازهای شهر است
راه‌اندازی 58 خط ویژه تاکسی با تعیین مبدا و مقصد در شیراز
حضور پررنگ هنرمندان خیر در مسیر ارتقاء فرهنگ
رسانه ها بخش مهمی از پیکره جامعه خیرین فرهنگ ساز در پایتخت فرهنگی ایران هستند
خیرین آستین همت را برای احداث کتابخانه بالا بزنند
خیرین برای احداث سالن ورزشی، ما را یاری کنند
شانزدهمین نشست شورای اسلامی شهر شیراز
شورای شهر از طرح های مجمع خیرین شهرساز حمایت می کند
خطی مشی استاندار مشی موفقی است
ترافیک خیابان زند و خیابانهای اطراف حرم سرسام آور است
«کمال پاک فطرت» رئیس شورای شهرستان شیراز شد
شورا نيم‌نگاهي به پيشگيري از جرايم داشته باشد
کارتن‌خوابی کارگران در شیراز
افزایش ۱۵ درصدی نرخ کرایه سرویس مدارس شیراز مصوب شد
بهره بردن از ظرفيت هنرمندان و فرهنگوران در مديريت فرهنگسراها
سومین جشنواره ملی عکس "شیراز امروز" برگزیدگان خود را شناخت
رتبه برتر شیراز در همایش "شهر هوشمند، پرداخت هوشمند"
پخت آش 80 تني 28 صفر در شيراز
رینگ دوم شهر شیراز تکمیل می‌شود
خودرو محور بودن شهرآمار تصادفات را بالا برده است
برگزاری تور بازدید از بقاع متبرکه شیراز توسط خدام احمد ابن موسی(ع)
مهلت ارسال آثار به شب شعر شاهچراغ(ع) تا ۳۱ تیرماه است
فارغ التحصیلان رشته مرمت بناهای تاریخی کد نظام مهندسی می‌گیرند
خسارت روزانه 11 میلیون تومان به تجهیزات ترافیکی شهر شیراز
دوربین های ثبت تخلفات رانندگی در شیراز افزایش می یابد
سایه کمبود سه هزار کلاس درس بر ماه مهر شیراز
جزئیات جدید از حادثه جان‌باختن سربازان ارتشی
رشد اشتغال و رونق اقتصادی مهم‌ترین دستاورد همکاری مدیریت شهری و بانک‌ها
ایتام و روزه اولی‌های شهر شیراز مهمان افطاری حرم شاهچراغ(ع) می‌شوند
مخالفت شورای شیراز با نام گذاری باغی به نام رسانه
استقرار 564 دوربین نظارت تصویری در سطح شهر شیراز
شهر راز اسرارش را فاش می کند
انتقاد پاک‌فطرت به تبعیض بین ورزشکاران
به زودی از وقف یکصد میلیارد تومانی در شیراز رونمایی خواهد شد
50 درصد مهاجرت‌ها در فارس به شیراز بوده است
بهره‌برداري از پارك 580 هكتاري دراك شيراز تا پايان سال
روستاهای کلان شهر شیراز در مسیر توسعه
نماینده دانشگاه استراسبورگ فرانسه خواستار همكاری با دانشگاه علوم پزشكی شیراز شد
بنیاد بین‌المللی غدیر، عشق به اهل بیت‌(ع) را در جوانان شیرازی تقویت کند
اتصال شمال و جنوب شهر شیراز با ساخت یکی از بزگترین پل های کشور
یکصد و پنجاه و یکمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر شیراز
بهره‌مندی اهالی بلوار مدرس از خدمات قطار شهری تا پایان سال
بازدید اعضای شورای اسلامی شهر شیراز از فاز دو قطار شهری
نرم‌افزار نقشه سلامت شهر شیراز در دسترس قرار گرفت
یکصد و پنجاهمین جلسه شورای شهر شیراز
اجراي طرح ساماندهي معتادان پُرخطر در شيراز
يكصد و چهل و هفتمين جلسه علني شوراي اسلامي شيراز
بیش از 72 درصد گدایان شیراز از معتادان هستند
۶۲ طرح عمرانی، فرهنگی و خدماتی شهرداری شیراز افتتاح شد
پاک سازی شهر شیراز از پوسترهای انتخاباتی
3هزارو 50 میلیارد تومان بودجه به شیراز اختصاص داده شد
شیراز شب پیروزی انقلاب نورباران می شود
۱۲ طرح عمرانی فرهنگی در شیراز افتتاح می شود
برخی مدارس شیراز به دلیل قطعی آب تعطیل شد
وقف 12 باب واحد تجاری در شیراز
خالی ماندن پارکینگ‌ها به علت رایگان بودن پارک حاشیه معابر است
اهداء دو هزار بسته تحصیلی به دانش آموزان نخبه شیراز
تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی شهرداری شیراز در چارچوب قوانین وزارت کشور انجام می‌شود
روزانه 4 میلیارد ریال برای نظافت شیراز و نگهداری فضای سبز هزینه می‌شود
فیلم«دارالسلام» به جشنواره رشد راه یافت
فعالیت‌های محرومیت‌زدایی در حاشیه شهر شیراز آغاز می‌شود
منتفی شدن اجرای مکانیزه طرح ترافیک شیراز
واحدهای مسکونی روستایی خارج ازمحدوده شیراز، مشکل سازهستند
واکنش فرمانداری شیراز به ساخت و ساز شهرداری در ارتفاعات شهر
جمع آوری بیش از ششصد تن برگ از معابر شیراز و تبدیل آنها به بیوکمپوست
بازدید اعضای کمیته پیمان استان فارس از پروژه نشاط سلطان آباد شیراز
مرکز همایش‌های شهر شیراز به بهره‌برداری رسید
شیوع سردرد در شیراز مردم را نگران کرده است
كاهش 50 درصدي وابستگي شهرداري به درآمد پروانه ساختماني
آدم ربایان ۵۰۰ میلیونی در شیراز دستگیر شدند
آغاز نصب کارت‌خوان بر تاکسی‌های شهر شیراز/ استفاده از مترو، اتوبوس و تاکسی با یک کارت
ساختمان های غیر ایمن کلان شهر شیراز شناسایی و معرفی می شود
علوم پزشکی در خصوص پارازیت ها با کسی تعارف ندارد
سقف بودجه سال آینده شهرداری شیراز تصویب شد
نمادهای نوروزی در حال آماده سازی هستند/ هنرمندان طرح ارائه کنند
طرح 2 فوریتی شورای شیراز برای اجرای پروژه‌های فاضلاب شهری
تامین آب آشامیدنی شهر شیراز ضروری است
آمادگی بانک شهر برای تاسیس صرافی الکترونیک در شیراز
افزایش 15 درصدی کرایه اتوبوس در شیراز
۳۰۰ دستگاه اتوبوس جدید برای شیراز خریداری شد
شهرداري بخشي از باغ‌هاي شيراز را مي‌خرد
رضایت شهروندان مهمترین سرمايه بانك شهر است
مخالفت فرمانداري شيراز با افزايش نرخ كرايه اتوبوس
موفقیت دونده شیرازی در مسابقات دو نیمه ماراتن تاجیکستان
توزیع کارت شارژ تلفن همراه ترفند تبلیغاتی یک داوطلب انتخابات شورای شهر شیراز
۱۳۰ نفر به دلیل تخلفات انتخاباتی بازداشت شدند
نتایج اولیه انتخابات شورای شهر شیراز اعلام شد
صحت انتخابات شورای شهر شیراز تائید شد
هیات رئیسه موقت شورای پنجم شهر شیراز انتخاب شدند
هیچ زمانی برای پست و مقام در را به دیوار نکوبیده‌ام
نمی‌دانیم باید تابع شورا باشیم یا هیئت رسیدگی به تخلفات
سیروس پاک‌فطرت رئیس خانه مشارکت سلامت استان فارس انتخاب شد
تاکید تولیت معظم آستان مقدس احمدبن موسی الکاظم(ع) بر تامل، دقت و نظرخواهی از مردم به ویژه خواصّ در تصمیم گیری ها
شهردار شدن در شیراز دشوارتر از هفت سال قبل است
آماده احداث تصفیه خانه لوکال در شیراز هستیم
شورای شهر شیرازپاسخگوی اجرایی نشدن تفاهم نامه ما با شهرداری باشد
هزار ميليارد ريال از دستگاه‌هاي دولتي طلبكاريم
پارک بازی بزرگ شیراز با سرمایه گذار خارجی ایجاد می شود
دولت دیگر سالن سینما نمی سازد
شهردار شیراز هفته آینده معرفی می شود
شهردارشیراز انتخاب شد
انحلال سازمان های شهرداری
قطار شورا و قطار شهر با هم به ایستگاه آخر رسیدند
سرپرست شهرداری شیراز معرفی شد
معافیان از سوی وزارت کشور رد شد
معرفی گزینه جدید شهرداری شیراز در روزهای آینده
سامانه 137 صدای شهروندان را به گوش مدیران شهری می رساند
اسکندر پور گزینه جدید شهرداری شیراز
اعلام آمادگی کره جنوبی برای سرمایه گذاری در شیراز
جذب 855 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در فارس در هشت ماه نخست امسال
خیابان حافظیه شیراز به طور کامل مسدود می شود
بارندگی تا پایان دوشنبه در فارس ادامه دارد
دگرگونی منظر شهری شیراز طی ماه‌های آینده
دیوان عدالت بار دیگر مجری‌ ذی‌صلاح را حذف کرد
مراسم میلاد حضرت زینب(س) در سومین حرم اهل بیت برگزار می‌شود
حضور زنان آتش نشان شیراز در عملیات‌های امدادی
مزایده برای واگذاری یک خانه‌ی تاریخی در شیراز
نقش محله ها در حل مشکلات کلانشهرها احیا شود
اجرای ویژه برنامه سوگواره یاس نبوی در بیش از 12 بقعه متبرکه شهر شیراز
احتمال رد كليات بودجه 97 شهرداري شيراز
افزایش بودجه‌ی شهرداری شیراز به حدود 3 هزار و 210 میلیارد تومان
کاهش ۴ درصدی بودجه سال آینده شهرداری شیراز
وزیر گردشگری عمان به شیراز سفر می‌کند
لزوم توجه به مولفه‌های زیربنایی و ادراکی از شهر دارای هویت ایرانی اسلامی
برپایی چادر در سطح شهر شیراز ممنوع است
سایه سنگین بحث تخریب خانه های تاریخی بر جلسه شورای شهر شیراز
راه‌اندازی سامانه‌ی حمل و نقل معلولین به‌زودی در شیراز
طرح همیاران مهربان ترافیک در شیراز تقویت می‌شود
پروژه‌های فنی شهرداری شیراز شناسنامه‌دار می‌شوند
آغاز افتتاح۷۷۰ میلیارد ریال پروژه شهرداری به مناسبت هفته شیراز
توجه مسئولان به موضوع انتشار پارازیت در شیراز
آغاز عملیات اجرایی خط سوم مترو به‌زودی در شیراز
زمین چمن ویژه بانوان در شیراز ایجاد می شود
افزایش هزینه بلیت مترو در شیراز
شهرداری شیراز 2100 میلیارد تومان بدهی دارد
پیمانکاران طلبکار ازشهرداری به شورای شهرشیرازمتوسل شدند
انتقال یونیت سیار دندانپزشکی به مناطق حاشیه شهر شیراز
قدردانی رییس سازمان چای کشور از رییس شورای شهر شیراز
22 تقاطع شهر شیراز به سیستم برق اضطراری مجهز می شوند
ریزش کوه در بلوار جمهوری شیراز/تخلیه خانه های نزدیک محل حادثه
دستگاه‌ها مسئولیت خود در ارتباط با رودخانه خشک را بپذیرند
اتوبوس‌های فرسوده‌ی شهرداری شیراز واگذار می‌شود
هیات رئیسه جدید شورای شهر شیراز با ۳ تغییر انتخاب شد
متروی شیراز جمعه‌ها هم فعال خواهد شد
ریزش کوه در بلوار جمهوری‌ شیراز موقتا کنترل شد
بوستان دراک شیراز بدون مطالعه کارشناسی احداث شده است
۱۸۵ دستگاه اتوبوس به ناوگان حمل و نقل عمومی شیراز اضافه می‌شود
کمبود ۱۲ ایستگاه آتش نشانی در شهر شیراز
طرح سوال از شهردار شیراز کلید خورد
2میلیارد ریال به باشگاه های فجر و قشقایی شیراز پرداخت می شود
آزادی مهدی حاجتی با وثیقه 200 میلیون تومانی
واکنش رئیس شورای شیراز نسبت به تجاری شدن محدوده حافظیه
سرنوشت کرسی شماره 13 شورای شهر شیراز در ابهام
خط سوم مترو شیراز با بسته‌های سرمایه‌گذاری اجرا می‌شود
اجرای طرح تردد زمانی و مکانی خودروهای حمل بار در شیراز
پارک انرژی‌های نو در شیراز احداث می‌شود
روند تهیه بسته‌های سرمایه‌ گذاری در شهرداری شیراز کند است
کاهش حق انشعاب فاضلاب و افزایش آب بها در شیراز تصویب شد
شهرداری مکلف به ارائه گزارش عملکرد به شورای شهر شیراز شد
شهردار شیراز 2 تذکر گرفت
آغاز طرح پایش پارازیت در شیراز
نرخ آب در شیراز تا ۸۵ درصد گران شد
از انتقاد به زمین‌فروشی در شهرداری شیراز تا برگزاری همایش‌ها در ساعت اداری
وعده‌های شهردار شیراز در مورد ورزش قهرمانی محقق نشده است
کاهش فروش املاک شهرداری شیراز در یکسال گذشته
شهرداری شیراز با کمبود جدی منابع مالی روبروست
بازار وکیل شمالی در حال فرو ریختن است
مسیر دسترسی خط اصلی به پایانه مرکزی قطار شهری به بهره برداری رسید
زیباشهر به شیراز الحاق شد
شیراز در آستانه مواجهه با سونامی سالمندی است
عضو شورای شهر شیراز خواستار توضیح شهرداری درخصوص طاووس جدید شد
بهزیستی مسئولیت معتادان متجاهر را نمی‌پذیرد
برای تعطیلی دفاتر تسهیلگری شیراز مصمم هستیم
جای خالی موزه‌ها‌‌ در شیراز
تصویب سند راهبردی توسعه اقتصادی شیراز در کمیسیون تلفیق
نزدیک به 96 درصد جمعیت فارس باسواد هستند
ظرفیت دارالرحمه شیراز تکمیل است
کارت منزلت به سالمندان شیرازی اهدا می شود
ناوگان تاکسیرانی شیراز هوشمند می‌شود
دانشجویان شیرازی شب گذشته را در خیابان به صبح رساندند
ساماندهی دفاتر وکلا و پزشکان در شیراز کار آسانی نیست
درخواست عضو شورا برای حفظ تنها دریاچه شهر شیراز
بازگشت رسمی مهدی حاجتی به شورای شیراز
اصلاح طرح شفافیت شهرداری در شورای شیراز
رونمایی از نمادهای شیراز در سال ۹۸
مشروح گزارش کمیته حقیقت یاب شورا در مورد سیل شیراز
عشایر فارس 50 هزار قرص نان محلی برای سیل زدگان پختند
محله سعدی از گل و لای باقی مانده از سیل هرچه سریعتر پاکسازی شود
تعیین فرصت یک ماهه برای رفع چاله‌های معابر شیراز
عذرخواهی رئیس شورای شیراز از مردم
دومين جلسه پر تنش شوراي شهر شيراز
ابقای رئیس، نتیجه جلسه غیرعلنی شورای شهر شیراز بود
تغییردهندگان قیمت کنسرو ماهی در شیراز دستگیر شدند
بررسی نرخ خدمات فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز
درخواست دفاتر ماده 33 در جلسه‌ای فوق‌العاده بررسی می‌شود
مؤسسات حمل متوفی در شیراز ساماندهی می‌شوند
تعریف برنامه نظارت و ارزیابی کمی برای پروژه‌های شهرداری شیراز
تحلیف عضو جدید شورای شیراز
گزارش هیئت کارشناسی سیل شیراز به شورا رفت
بدهی 60 میلیارد تومانی پل کابلی شیراز
زمین برای ساخت کتابخانه مرکزی شیراز پیدا نمی شود
یکسال زندان و دوسال تبعید در انتظار حاجتی
بررسی زندانی شدن حاجتی در جلسه این هفته کمیسیون شوراها
پل های عابر پیاده شهر شیراز بهسازی و ساماندهی می شوند
شهرداری ‌مقصر اصلی سیل ‌معرفی شد
شیراز لرزید
جایگزین مهدی حاجتی به شورای شهر شیراز معرفی شد
تصویب نرخ جدید سرویس مدارس در شیراز
جلسه صدم شورای شهر شیراز با چاشنی تغییر
عبدالرزاق موسوی رئیس شورای شهر شیراز شد
هیئت رئیسه را شورا انتخاب کرد
مناسب‌سازی ایستگاه‌های اتوبوس شیراز برای افراد توانخواه
جشن دانش آموختگی نخستین گروه از باستان شناسان دانشگاه هنر شیراز
موزه از نخستین ابزارهای ثبت تغییرات فرهنگی است
برگزاری نمایشگاه نقاشی دانشجویان دانشگاه هنر در شیراز
برگزاری کارگاه آموزشی کاربرد فتوشاپ در طراحی فرش دستباف
اجرای پرفورمنس صلح توسط دانشجویان دانشگاه هنر شیراز
صلح به معنای پایداری برای یک سرزمین است
سرپرست جدید دانشگاه هنر شیراز معرفی شد
کارگاه آموزشی «اصول خبرنویسی» در دانشگاه هنر شیراز برگزارمی شود
بازدید دانشجویان موزه دانشگاه هنر شیراز از خبرگزاری جمهوری اسلامی استان فارس
دوده پدید آمده بر آرامگاه کورش پاک شد
بزودی نقشه باستان شناسی استان فارس تهیه می‌شود
کارگاه آموزشی کاربرد علوم ژئوماتیک در باستان شناسی و گردشگری
آیین رونمایی از مرمت چهار طاقی تل جنگی در فراشبند
کاخ‌های هخامنشی پاسارگاد مسقف می شوند
بررسی های دیرین اقلیم شناسی در محوطه میراث جهانی پاسارگاد انجام شد
جشن دانش آموختگی نخستین گروه از باستان شناسان دانشگاه هنر شیراز
شهر راز اسرارش را فاش می کند
اولین پایتخت هخامنشیان با ساختار مسکونی
مهم‌ترین ابهام دوره هخامنشی در تخت‌جمشید روشن شد
راه اندازی واحد نقشه باستان شناسی در استان فارس
دروازه تخت‌جمشيد مسقف مي‌شود
برگزاری مراسم تحویل سال نو در ۳۰۰ بقعه متبرکه فارس
نشست گروه باستان شناسی ایران و دانشگاه گوته فرانکفورت در شیراز
کشف یک هزار اثر باستانی عصر پارینه سنگی در پاسارگاد
احتمال افزایش تاریخ شیراز با کشف اسرار جدید از تپه پوستچی
روستای ملیان شهرستان سپیدان و رایزنی های کارشناسی برای جابجایی
فصل جدید مرمت آرامگاه کوروش با همکاری ایتالیا آغاز شد
195 اثر باستانی و تاریخی در لارستان شناسایی شد
قطب گردشگری و فرهنگی کشور بدون موزه ای جامع
 

 

 
 

کاریکاتور


 

قیمت سکه و ارز


آرشیو اخبار تصویری


   

 


Skip Navigation Links.

آرشیو اخبار روز


   

جستجوی گوگل


web counter