برای هرچه بهتر و سریع لود شدن سایت مطبوعات فارس از مرورگر موزیلا فایرفاکس استفاده نمایید www.matboatfars.com                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
 سایت عکس - عکس مکث 24  - خبرگزاری عکس - عکسمکث24 - تصویر - عکسهای - عکسمکث - عکسهای روز - عکس مکث - فتو - عکسمکس - ایمج - پیکچر - photo - picture -  عکسمکس24 - image - عکس در مطبوعات - مطبوعات در عکس - عکس و مطبوعات - مطبوعات و عکس - عکس مطبوعات - مطبوعات عکس - خبرگذاری عکس - عکس خبرگزاری - خبرگزاری مطبوعات فارس - خبرگذاری - خبر گزاری - خبر گذاری - عکس خبر - خبر عکس - روزنامه فارس - خبر فارس - عکس فارس - فارس عکس - شیراز عکس - عکس شیراز - خبرگذاری مطبوعات فارس - خبرگزاری مطبوعات فارس - فارس روزنامه - شیراز روزنامه - روزنامه شیراز - خبرگزاری عکس مطبوعات فارس - خبرگذاری عکس مطبوعات فارس - سایت مطبوعات شیراز - مطبوعات شیراز - شیراز مطبوعات - خبرگزاری مطبوعات شیراز - خبرگزاری فارس مطبوعات - خبرگذاری فارس مطبوعات - خبرگزاری سایت فارس - سایت خبری فارس - سایت خبری شیراز - سایت شیراز - شیراز سایت - اخبار فارس - فارس اخبار - اخبار شیراز - شیراز اخبار - خبر شیراز - عکس خبر - خبر عکس - خبرهای فارس - خبرهای شیراز - سایت فارس - خبر فارس - خبرفارس - فارسخبر - خبرشیراز - شیراز خبر - شیرازخبر - فارس خبر - شیرازعکس - توریسم و گردشگری - توریسم - توریست - گردشگری - هشدار - هشدار زیست محیطی - عکسهای گردشگری - site ax - site axmax - site axmax24 - saite axmax24 - saite ax - aksmaks24 - aksmaks - site matboatfars - saite matboatfars - matboatfars - Newspaper - khabar - news - farsnews - newsfars - matboatfarsnews - newsmatboatfars - fars news - news fars - matboatfars news - news matboatfars - photonews - newsphoto - photo news - news photo - عکس خبری - تصویر خبر - خبر تصویری - گزارش تصویری - عکسهای خبری - خبرهای تصویری - سایت خبری مطبوعات فارس - سایت عکس خبری مطبوعات فارس GOOGLE Mozilla Firefox- www.search.xco.ir-www.dl.agahipost.com       www.matboatfars.coms search.jamasp.irامروز جمعه 20 تیر 1399   برابر با  :    10/7/2020  میلادی    مصادف با :    1441/11/19  قمری
(1395/11/4)
توقف وام دهی بانکها در آستانه شب عید
کمتر از دو ماه به پایان سال باقی مانده و تقاضا برای دریافت وام از بانکها به اوج می رسد،اما جوابِ منفی است که بر روی هر درخواستی می نشیند؛ گویا بانکها، خزانه اعتباردهی خود را سه قفله کردند.
مطبوعات فارس/درخواست برای دریافت وام از بانکها به اوج رسیده است. مردم هر روز، مراجعات زیادی به شعب بانکی دارند تا بلکه در این آخر سالی هم که شده، منابعی را برای رتق و فتق امور خود از دولت قرض بگیرند. هر چه که باشد، بانکها همیشه یکی از تامین کنندگان اصلی منابع مالی خرد مورد نیاز مردم بوده اند و همیشه، به خصوص دم عید، چشم امید بسیاری از مردم، برای نونوار کردن خانه هایشان، به بانکها بوده است. امسال اما گویا، این انتظار از بانکها، تداعی کننده سماق مکیدن است.

این روزها هر مراجعه کننده ای که به شعب بانکی برای دریافت تسهیلات سر می زند، اغلب با این جمله از سوی متصدیان و باجه نشینان مواجه می شود که منابع مالی بانک فعلا به اتمام رسیده و امکان پرداخت وام جدید هم وجود ندارد. به همین دلیل، مردم سرگردانند و نمی دانند که مایحتاج شب عید و ایام پایانی سالشان را که نیاز به منابع بانکی دارد، چطور تامین کنند.

برخی از متصدیان بانکی می گویند که این روزها هزینه تامین مالی از بازار بین بانکی بالا رفته و بنابراین، بانکها ترجیح می دهند در حد منابع خود، اقدام به ارایه تسهیلات کنند؛ البته این به مفهوم آن نیست که تامین مالی به صورت کامل صورت نمی گیرد، اما بانکها منابع محدودی دارند که آن را در اختیار موارد خاص و ضروری قرار می دهند.

او می افزاید: هر ساله از دهه اول اسفند به بعد، بانکها روند تسهیلات دهی را متوقف یا به سختی و کندی انجام می دهند، اما امسال اوضاع متفاوت است و برخی وام گیرندگان، به دلیل اوضاع بد کسب و کار و منابع مالی شان، از بازپرداخت وام ها خودداری می کنند؛ البته بانک پیامک هایی را به آنها ارسال کرده و حتی با ضامن هایشان هم تماس می گیرد، اما گاهی واقعا شرایط دریافت اقساط از مردم، بسیار سخت است.

گفته های این متصدی بانکی در حالی است که بانکها بر این باورند که تسهیلات تکلیفی، دیگر توانی برای ادامه راه آنها باقی نگذاشته است و بنابراین، فشار بیش از حد تحمل، آنها را به روزی درآورده است که به راحتی به مردم «نه» بگویند و شاید هم مشتریان خود را از دست بدهند؛ اما به هرحال، زیر بار این تسهیلات دهی هم نروند. البته برخی هم بر این باورند که خود بانکها مقصر به وجود آمدن چنین اوضاعی هستند و اگر آنها در وصول مطالبات معوق و یا حتی کارشناسی وام دهی دقت کافی به کار برده بودند، این حجم از مطالبات معوق که امروز باعث فلج شدن بانکها شده، حاصل نمی شد.

به هر حال، حرف و حدیث ها در خصوص تسهیلات بانکی و نوع مدیریت بانکها بر این شیوه وام دهی، بسیار است. اما نکته حائز اهمیت در توقف وام دهی بانکها به دلیل کمبود منابع اعتباری، افرادی هستند که پول خود را به عنوان سپرده نزد برخی شعب بانکی به امانت گذاشته اند تا اینکه در موعد مقرر خود که بعضا سه ماهه هم هست، بتوانند بر روی سپرده خود، وام دریافت کنند.

آنها این روزها به در بسته می خورند و بانکها با این عنوان که توانایی اعطای وام ندارند، از وعده خود سر باز می زنند و این امر البته در شعب بانکی شهرستانها، بیش از هر زمان دیگری به چشم می خورد. یکی از سپرده گذاران بانکی در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: از سه ماه قبل، برای دریافت وامی به بانک مراجعه کردم ولی متاسفانه عنوان شد که باید برای دریافت وام، سپرده گذاری صورت گیرد، بنابراین پول خود را به بانک سپردم تا در موعد مقرر برای انجام یک کار ضروری، وام دریافت کنم.

وی می افزاید: اکنون که موعد دریافت وام رسیده، بانک عنوان می کند که منابع مالی ارایه تسهیلاتش برای امسال، به اتمام رسیده و باید تا بعد از تعطیلات نوروز صبر کنم؛   در حالیکه یکی دیگر از متصدیان بانکی می گوید که بانکها تا خردادماه سال بعد، چندان نمی توانند در پرداخت تسهیلات فعال باشند، چراکه دستورالعمل ها باید بیاید و داستان های خاص خود را دارد، همین امر بسیاری از سپرده گذاران را نگران کرده است.

یکی از متصدیان بانکی دیگر هم می گوید: پرداخت تسهیلات به صورت کامل متوقف نشده، اما شعب منتخبی از بانکها این تسهیلات را پرداخت می کنند و بنابراین تشکیل پرونده و تکمیل مدارک ملاک اصلی برای واجدین شرایط دریافت وام است. به نظر نمی رسد که منابع زیادی در بانکها برای تسهیلات دهی وجود داشته باشد.

او می افزاید: فشار تسهیلات تکلیفی بر بانکها بسیار زیاد است و هر روز تعداد زیادی از تسهیلاتی که به نوعی با دستور یا بدون دستور از سمت برخی افراد سفارش می شوند، به بانکها ارجاع داده می شود، البته خود بانکها نیز به دلیل مشکلاتی که طی سالهای گذشته در تسهیلات بدون ضابطه داشته اند و نظارت هایی که بر روی آنها صورت می گیرد، دست به عصا حرکت می کنند؛ اما اگر منابعی باشد، به طور قطع اولویت با افرادی است که بر بانکها تکلیف می شوند؛ اما باز هم در چارچوب ضوابط قرار می گیرند.

در این میان البته، کوروش پرویزیان، رئیس کانون بانکهای خصوصی نیز نسبت به کاهش میزان وام دهی بانکها واکنش نشان داده و می گوید: مساله این است که در ماه‌های پایانی سال نقدخواهی به شدت افزایش می‌یابد و همین مساله نیاز بانک‌ها به نقدینگی را افزایش داده است.

وی می افزاید: با سپری شدن این دوره زمانی و اجرایی شدن برنامه دولت برای افزایش سرمایه بانک‌های دولتی، کمبود نقدینگی بانک‌ها کاهش خواهد یافت.

در این میان کارشناسان بانکی بر این باورند که در ماه‌های پایانی سال مصارف بانک‌ها به شدت رشد می‌کند، در حالکیه در برابر این رشد مصارف، منابع متناسب با آن رشد نمی‌کند؛ زیرا بانک‌ها پرداخت‌های زیادی دارند و مشتری‌ها تقاضای بیشتری برای وصول بخشی از سپرده می‌کنند؛ به همین دلیل اضافه برداشت بانک‌ها در نیمه دوم سال افزایش می‌یابد و بانک مرکزی برای مواجهه با این پدیده محدودیت‌های جدی‌تری برای کنترل مصارف بانک‌ها می‌گذارد.

در بعد دیگر، همزمان با این محدودیت مصارف، تقاضای بنگاه‌های اقتصادی در ماه‌های پایانی سال افزایش می‌یابد زیرا بستن حساب‌ها، وصول مطالبات و پرداخت بدهی‌ها در ماه‌های پایانی سال انجام می‌شود؛ البته باید به این نکته هم توجه داشت که حجم منابع بین بانکی هم‌اکنون به اندازه کافی نیست و بانک‌ها مجبور هستند مصارف را کنترل کنند و حتی به صورت پنهانی نرخ سود را افزایش دهند تا سپرده بیشتری تجهیز کرده و اضافه برداشت از بانک مرکزی را تسویه کنند تا مشمول پرداخت جریمه نشوند.

به هرحال باید دید که تدبیر بانک مرکزی و بانکهای عامل برای راضی نگه داشتن مردم، آن هم درست در اوج اعتبارخواهی مراجعان بانکی به چه صورت خواهد بود.

هنوز نظری برای این خبر درج نشده است


نام  :  
ایمیل :  
متن نظر  :  
کد روبرو را وارد کنید :       


اخبار مرتبط

برای دریافت وام خودرو به بانک‌ها نروید
شرایط دریافت وام کم‌بهره از صندوق ذخیره فرهنگیان
وام ۸۰ میلیونی ازدواج هم آمد
نقدینگی 687 هزار میلیارد تومان شد
آغاز رونق افتتاح حساب‌های اجاره‌ای
حذف چهار صفر از پول ملی جدی شد
کارت اعتباری نیامده تمام شد
مزدوجین۹۲و۹۳تا آخر آذر وام ازدواج می‌گیرند
نرخ سود بانکی نباید شوک‌گونه و فوری کاهش یابد
ایرانی ها بعد از هدفمندی کمتر می خورند
۱۵ میلیارد یورو گم شد
وام ۶۰ میلیونی خرید مسکن به بانک‌ها ابلاغ شد
برای دریافت وام خودرو به بانک‌ها نروید
ابهام در پرداخت وام 25 میلیونی خرید خودرو
15 % ایرانی‌ها سیگاری هستند
محدودیت در ارایه خدمات بانکی ممنوع است
دلار نخرید، ارزان می‌شود
پرداخت وام ازدواج سرعت گرفت
جزئیات وام ۱۰تا50میلیونی خرید کالا وخدمات
پرداخت وام به کارکنان بانک‌ها از منابع قرض‌الحسنه ممنوع شد
حذف وام خودرو، کالا و جعاله از بانک‌ها
دستور بانک مرکزی به پرداخت وام ازدواج ۲۰میلیونی
دریافت مالیات از سود بانکی منتفی شد
حساب‌های فاقد کدملی مسدود شود
آغاز کاهش سود بانکی بدون استثنا
۹ بانک ایرانی امروز به سوئیفت متصل می‌شوند
برداشت پیش‌ از موعد از حساب مشتریان
عرضه کارت اعتباری 50 میلیونی در بانک ملی؛ به زودی
پرداخت ارز در خودپردازها
10 بانک برای رعایت نرخ سود تذکر گرفتند
افشای اطلاعات مالی و بانکی اشخاص ممنوع شد
اعلام آمادگی یک بانک خارجی برای پرداخت وثیقه بابک زنجانی
ممنوعیت پرداخت وام با سود بالای 18 درصد
دستور ویژه برای توقف "ارز تک‌نرخی" تا نیمه سال ۹۶
۴۵ درصد از دارایی‌های نظام بانکی کشور "منجمد" است
کارت بانکی ایران به دنیا متصل می‌شود
۲۲ میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران آزاد شد
حلقه خروج بدهکاران بانکی از کشور تنگ تر شد
بانک مرکزی بخشش سود وام‌های خُرد را دور زد
ویژگی‌های امنیتی اسکناسی که امروزرونمایی شد
سقف برداشت از عابربانک ها ۵۰۰ هزار تومان می شود
بانک شهر 2 صرافی الکترونیک در شیراز راه‌اندازی می‌کند
موسسه آرمان غیرمجاز است
احتمال کاهش نرخ سود بانکی
موبایل جایگزین کارت‌های بانکی می‌شود
احتمال ادغام بانک‌های مجاز
یارانه نقدی ضامن وام 5میلیون تومانی
اجرای طرح ضربتی اعطای وام ازدواج
با ارسال پیامک چک بی‌محل را شناسایی کنید
نمی‌شود یک شبه ۸ هزارمیلیارد اختلاس کرد
مردم شکایات خود از شبکه بانکی را اعلام کنند
چک جدید می آید، چک قدیمی می رود
ایران و ترکیه دلار را از مبادله‌هایشان حذف کردند
فعالیت موسسه نور با نظارت بانک مرکزی
اطلاعیه بانک‌مرکزی درباره بدهکاران ۷ بانک کشور
حساب‌های بانکی راکد از اول آذر بسته می‌شوند
دادگاه تجدید نظر نیویورک شکایت 1.7 میلیارد دلاری علیه ایران را به جریان انداخت
ثامن، مهر اقتصاد و کوثر تجمیع می‌شوند
افتتاح حساب در بانک‌ها محدود شد
در تنگنا قرار دادن مردم برای خرید خودوری چینی،بی حرمتی به مردم است
نام بانک جدید مشخص شد
جزئیات تبدیل سکه‌های پیش فروش به اوراق
مسئولان بانک مرکزی یکباره مجوز موسسه ثامن الحجج را لغو کردند
معاون ارزی بانک مرکزی بازداشت شد
ارز مسافرتی از این پس آزاد است
ورود اسکناس ارز به کشور مجاز شد
تشکیل صف‌های فروش مقابل صرافی‌ها
موافقت دولت با اصلاحات مصوبه ترخیص خودرو
کارت‌های ملی خود را جایگزین عابر بانک کنید
افزایش نرخ کرایه‌ تاکسی براساس میزان تورم
بانک مرکزی برای هر ایرانی یک پروفایل ارزی ایجاد می‌کند
دلار ۴۰۰ تومان ارزان شد
صفرها دوباره برمی‌گردند
اخذ تصویر شناسنامه و کارت ملی از مشتریان بانکی حذف شد
رمز پویا از ابتدای دی ماه اجباری می‌شود
بانک‌ها خلاف می‌کنند، بانک مرکزی سکوت
کلیات طرح بانکداری اسلامی تصویب شد
هر زوج حداکثر ۲۴۰ میلیون تومان می‌توانند وام بگیرند
سکه وارد کانال 6 میلیون تومان شد
افزایش سقفِ کارت به کارت تا50میلیون ریال
پرداخت وام1میلیون تومانی همراه بایارانه
۱.۶ میلیارد دلار ایران آزاد شد
مدیرعامل بانک مسکن بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت
۲۶نفر ازکارکنان بانک مرکزی تحت تعقیب قرار گرفته‌اند
امکان دریافت تسهیلات را به دلیل بدهکاری نداریم
ادغام دو بانک تا ۱۰ روز دیگر
وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی درباره وضعیت ارز گزارش می‌دهند
اختصاص 413 میلیارد ریال اعتبار به پروژه های آب و خاک فارس
چاپ تصویر یک زن سیاهپوست بر دلار آمریکا
معاملات دلاری با ایران آزاد شد
106 فروند هواپیمای ایرباس به زودی در آسمان ایران
درآمد حاصل از طرح سی پی در شیراز برای ساخت پارکینگ هزینه می شود
کل حقوق‌های نجومی به خزانه عودت داده شد
۱۲۹ میلیارد تومان اعتبار اسناد خزانه در استان فارس جذب شد
افزایش قیمت آب در بودجه ۹۷
به سپرده‌گذاران غیرمجازها اوراق نمی‌دهند
 

 

 
 

کاریکاتور


 

قیمت سکه و ارز


آرشیو اخبار تصویری


   

 


Skip Navigation Links.

آرشیو اخبار روز


   

جستجوی گوگل


web counter