• 5130927 All visits
    0 yesterday
    0online
    299079this month
    0this week
    0today

سایت های مرتبط


                                                                                               برای هرچه بهتر و سریع لود شدن سایت مطبوعات فارس از مرورگر موزیلا فایرفاکس استفاده نمایید www.matboatfars.com                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
 سایت عکس - عکس مکث 24  - خبرگزاری عکس - عکسمکث24 - تصویر - عکسهای - عکسمکث - عکسهای روز - عکس مکث - فتو - عکسمکس - ایمج - پیکچر - photo - picture -  عکسمکس24 - image - عکس در مطبوعات - مطبوعات در عکس - عکس و مطبوعات - مطبوعات و عکس - عکس مطبوعات - مطبوعات عکس - خبرگذاری عکس - عکس خبرگزاری - خبرگزاری مطبوعات فارس - خبرگذاری - خبر گزاری - خبر گذاری - عکس خبر - خبر عکس - روزنامه فارس - خبر فارس - عکس فارس - فارس عکس - شیراز عکس - عکس شیراز - خبرگذاری مطبوعات فارس - خبرگزاری مطبوعات فارس - فارس روزنامه - شیراز روزنامه - روزنامه شیراز - خبرگزاری عکس مطبوعات فارس - خبرگذاری عکس مطبوعات فارس - سایت مطبوعات شیراز - مطبوعات شیراز - شیراز مطبوعات - خبرگزاری مطبوعات شیراز - خبرگزاری فارس مطبوعات - خبرگذاری فارس مطبوعات - خبرگزاری سایت فارس - سایت خبری فارس - سایت خبری شیراز - سایت شیراز - شیراز سایت - اخبار فارس - فارس اخبار - اخبار شیراز - شیراز اخبار - خبر شیراز - عکس خبر - خبر عکس - خبرهای فارس - خبرهای شیراز - سایت فارس - خبر فارس - خبرفارس - فارسخبر - خبرشیراز - شیراز خبر - شیرازخبر - فارس خبر - شیرازعکس - توریسم و گردشگری - توریسم - توریست - گردشگری - هشدار - هشدار زیست محیطی - عکسهای گردشگری - site ax - site axmax - site axmax24 - saite axmax24 - saite ax - aksmaks24 - aksmaks - site matboatfars - saite matboatfars - matboatfars - Newspaper - khabar - news - farsnews - newsfars - matboatfarsnews - newsmatboatfars - fars news - news fars - matboatfars news - news matboatfars - photonews - newsphoto - photo news - news photo - عکس خبری - تصویر خبر - خبر تصویری - گزارش تصویری - عکسهای خبری - خبرهای تصویری - سایت خبری مطبوعات فارس - سایت عکس خبری مطبوعات فارس GOOGLE Mozilla Firefox- www.search.xco.ir-www.dl.agahipost.com       www.matboatfars.coms search.jamasp.irامروز شنبه 26 مرداد 1398   برابر با  :    17/8/2019  میلادی    مصادف با :    1440/12/15  قمری
(1396/6/1)
تعدادی پایه ستون و جاده سنگفرش در مسیر راه شاهی هخامنشی کشف شد
سرپرست برنامه پژوهش های باستان شناسی راه شاهی هخامنشی گفت: تعدادی پایه ستون سنگی در منطقه نورآباد ممسنی و مرودشت و نیز جاده سنگفرش در کازرون، مرودشت و سپیدان در فصل سوم کاوش های باستان شناسی در مسیر این راه که در حدفاصل تخت جمشید تا شوش در استان خوزستان ادامه داشته است، کشف شد.

مطبوعات فارس/به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، احسان یغمایی افزود: پیش از این نیز در چارچوب این کاوش ها بیش از 130 اثر و محوطه تاریخی نیز در این راه شناسایی شد. 

وی بیان کرد: همچنین در این کاوش ها توانستیم با پیمایش مسیر در منطقه نورآباد ممسنی، خلّار، شول و سنگر، کازرون، گویوم، شیراز، باجگاه، زرقان، سپیدان، بیضا و مرودشت نشانه‌های این راه را شناسایی کنیم.

به گفته یغمایی، در این مسیر، افزون بر منزلگاه‌ها و دژهای دیده‌بانی، قطعاتی از جاده‌های سنگ فرش باستانی هم کشف شد. 

سرپرست برنامه پژوهش های باستان شناسی راه شاهی هخامنشی، ادامه داد: یکی از آثار مهم تاریخی و فرهنگی ایران، راهی کهن است که در متون کلاسیک یونانی از آن به ‌عنوان راه شاهی هخامنشی یاد شده است. 

یغمایی، افزود: با وجود اهمیت این راه کهن، تا کنون پژوهش باستان ‌شناسی در خوری در باره آن صورت نگرفته بود اما در قالب برنامه ای باستان‌ شناسی که مجوز آن از سوی رئیس پژوهشگاه میراث‌ فرهنگی و گردشگری صادر شده تا کنون 2 فصل از کاوش ها در این زمینه انجام شده و هم اینک فصل سوم آن در حال اجراست.

او گفت: در چارچوب این کاوش ها تلاش شده است تا مسیر این راه کهن در حد فاصل شوش در خوزستان تا تخت‌ جمشید در استان فارس شناسایی شود.

این باستان‌شناس پیشکسوت بیان کرد: جاده شاهی هخامنشی، یک شبکه پیام‌ رسانی شگفت‌ انگیز و جزیی از تشکیلات اداری هخامنشیان بوده و اداره امور این شاهنشاهی گسترده عهد باستان، از هند تا مدیترانه، از طریق این راه و شاخه‌های فرعی آن انجام می‌ شد. 

یغمایی، با اشاره به اینکه این راه از جنبه‌های گوناگون اداری، سیاسی، نظامی و بازرگانی دارای اهمیت بوده است، افزود: با گذشت بیش از 2هزار سال از زمان ساخت این راه، یافتن بقایای آن، به ویژه با توجه به تغییرات گسترده‌ای که با توسعه شهرها و اجرای برنامه‌های عمرانی در سراسر کشور انجام گرفته است، دشوار بود. 

وی ادامه داد: تلاش گروه در این فصل از کاوش، صرف شناسایی مسیر راه در محدوده میان نورآباد ممسنی تا تخت‌جمشید شد و با بررسی مسیر و سنجیدن وضعیت طبیعی و جغرافیایی آن، علاوه بر مطالعه و بازنگری داده‌های تاریخی و مطالعات پیشین باستان‌شناسی، به شناسایی بقایای راه شاهی نیز پرداخته شد. 

سرپرست هیات برنامه پژوهش ‌های باستان‌شناسی راه شاهی هخامنشی اظهار داشت: اگرچه پیشینه پژوهش ‌های باستان‌شناسی در این زمینه به حدود یک سده می‌رسد، اما هیچگاه پیوسته، منسجم و متمرکز نبوده و گسست داشته است.

یغمایی افزود: در حالی‌که در دهه‌های گذشته، بخش‌های گوناگون کشور با دقتی درخور بررسی شده است، اما چون بر موضوع کاوش در مسیر راه شاهی هخامنشی متمرکز نبوده اند دستاوردهای آن در عمل چندان سودمند نبوده است.

این باستان‌شناس، به روز نبودن اطلاعات محوطه‌های شناسایی شده پیشین را از دشواری‌های دیگر دانست و گفت: از زمان انجام آن پژوهش‌ها تا امروز، شناخت ما از مواد فرهنگی این دوران دگرگون شده است.

یغمایی اظهار کرد: برای نمونه، در مقطعی از زمان توجه چندانی به شناسایی و طبقه‌بندی مواد فرهنگی دوران تاریخی و از جمله هخامنشی نمی‌شد و تمرکز بر دوران پیش از تاریخ بود. 

به گفته او، نابودی، تسطیح و تخریب شماری از محوطه‌ها، به‌ویژه در دشت‌های بارور، شناسایی محوطه‌های هخامنشی را دشوار می‌کند.

سرپرست هیات برنامه پژوهشی‌های باستان‌شناسی راه شاهی هخامنشی اظهار داشت: در این فصل از کاوش ها، افزون بر بازنگری مواردی از محدوده‌های بررسی ‌شده پیشین، برخی مناطق بررسی نشده نیز مورد مطالعه و تحقیق قرار گرفت.

یغمایی بیان کرد: نتایج این سه فصل پژوهش در آینده نزدیک به‌ صورت کتابی از سوی پژوهشگاه میراث‌ فرهنگی و گردشگری منتشر خواهد شد.

سلسله هخامنشی یا هخامنشیان که بنیانگذار آن کوروش بود از 550 تا 330 پیش از میلاد به مدت 220 سال بر ایران حکومت کردند.

هنوز نظری برای این خبر درج نشده است


نام  :  
ایمیل :  
متن نظر  :  
کد روبرو را وارد کنید :       


اخبار مرتبط

فارس رتبه برترین ها را در جشنواره ملی صدای عشایر کسب کرد
کشف بخشهایی از تزئینات ربوده شده خانه های تاریخی شیراز
اخبار کوتاه نوروزی از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس
گردهمایی بزر گ خادمین، زائرین و مجاورین سومین حرم اهل بیت(ع)
بیش از 30 عنوان برنامه در همایش بین المللی زیارت برگزار می شود
میراث معنوی فارس در قاب تصویر به نمایش درآمد
وجود داربست های فلزی در اماکن تاریخی نشانه عملیات مرمت است
انجمن های دوستدار میراث فرهنگی میراث بانان بی توقع اند
هنرمندان صنایع دستی در رشته های شناسه دار بیمه می شوند
اماکن تاریخی تحت پوشش میراث فرهنگی11 شهریورماه تعطیل است
فارس میزبان جشنواره نوروزی عشایر کشور می شود
امسال بازدید از اماکن فرهنگی فارس افزایش داشته است
اخبار کوتاه از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس
شمار بازدیدکنندگان مکانهای تاریخی فرهنگی فارس از مرز یک و نیم میلیون نفر گذشت
مدارس تاریخی فارس مستند نگاری می شوند
اماکن تاریخی –فرهنگی تحت پوشش میراث فرهنگی تعطیل است
بیش از 873 هزار نفر از اماکن تاریخی و فرهنگی فارس دیدن کردند
ساخت مرکز کنترل ورود و خروج در مجموعه جهانی تخت جمشید
کارخانه رب سازی در حریم پاسارگاد تخریب می شود
کشف درپوش سنگی دربيشابور
راه اندازی واحد نقشه باستان شناسی در استان فارس
مستندساز سازمان یونسکو به فارس سفر کرد
درختان تخت‌جمشید قلع و قمع شدند
آغاز فصل سوم کشف و مستندسازی راه شاهی شوش به تخت‌جمشيد
کاوش در تل کمین مرودشت با همکاری آلمانی ها آغاز شد
تقویم رویدادهای گردشگری فارس تهیه می شود
نشست گروه باستان شناسی ایران و دانشگاه گوته فرانکفورت در شیراز
باند سرقت تزئینات خانه های تاریخی بافت شیراز متلاشی شد
آغاز کاوش در محوطه تاریخی ۷۰۰۰ ساله تل پیر شهرستان مهر
موزه ویکتوریا و آلبرت لندن میزبان اثر هنرمند شیرازی
تخریب درختکاری غیر مجاز در حریم تخت جمشید
وزیر گردشگری عمان به شیراز سفر می‌کند
آباده شهر ملی منبت شد
میراث جهانی فیروزآباد از خسارت انفجار جان سالم به در برد
نخستین بازار تجاری صنایع دستی کشور در شیراز راه‌اندازی می‌شود
حکم قضایی برای فرد متخلف درحریم تخت جمشید اجرا شد
 

 

 
 

کاریکاتور


 

قیمت سکه و ارز


آرشیو اخبار تصویری


   

 


Skip Navigation Links.

آرشیو اخبار روز


   

جستجوی گوگل


web counter