برای هرچه بهتر و سریع لود شدن سایت مطبوعات فارس از مرورگر موزیلا فایرفاکس استفاده نمایید www.matboatfars.com                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
 سایت عکس - عکس مکث 24  - خبرگزاری عکس - عکسمکث24 - تصویر - عکسهای - عکسمکث - عکسهای روز - عکس مکث - فتو - عکسمکس - ایمج - پیکچر - photo - picture -  عکسمکس24 - image - عکس در مطبوعات - مطبوعات در عکس - عکس و مطبوعات - مطبوعات و عکس - عکس مطبوعات - مطبوعات عکس - خبرگذاری عکس - عکس خبرگزاری - خبرگزاری مطبوعات فارس - خبرگذاری - خبر گزاری - خبر گذاری - عکس خبر - خبر عکس - روزنامه فارس - خبر فارس - عکس فارس - فارس عکس - شیراز عکس - عکس شیراز - خبرگذاری مطبوعات فارس - خبرگزاری مطبوعات فارس - فارس روزنامه - شیراز روزنامه - روزنامه شیراز - خبرگزاری عکس مطبوعات فارس - خبرگذاری عکس مطبوعات فارس - سایت مطبوعات شیراز - مطبوعات شیراز - شیراز مطبوعات - خبرگزاری مطبوعات شیراز - خبرگزاری فارس مطبوعات - خبرگذاری فارس مطبوعات - خبرگزاری سایت فارس - سایت خبری فارس - سایت خبری شیراز - سایت شیراز - شیراز سایت - اخبار فارس - فارس اخبار - اخبار شیراز - شیراز اخبار - خبر شیراز - عکس خبر - خبر عکس - خبرهای فارس - خبرهای شیراز - سایت فارس - خبر فارس - خبرفارس - فارسخبر - خبرشیراز - شیراز خبر - شیرازخبر - فارس خبر - شیرازعکس - توریسم و گردشگری - توریسم - توریست - گردشگری - هشدار - هشدار زیست محیطی - عکسهای گردشگری - site ax - site axmax - site axmax24 - saite axmax24 - saite ax - aksmaks24 - aksmaks - site matboatfars - saite matboatfars - matboatfars - Newspaper - khabar - news - farsnews - newsfars - matboatfarsnews - newsmatboatfars - fars news - news fars - matboatfars news - news matboatfars - photonews - newsphoto - photo news - news photo - عکس خبری - تصویر خبر - خبر تصویری - گزارش تصویری - عکسهای خبری - خبرهای تصویری - سایت خبری مطبوعات فارس - سایت عکس خبری مطبوعات فارس GOOGLE Mozilla Firefox- www.search.xco.ir-www.dl.agahipost.com       www.matboatfars.coms search.jamasp.irامروز چهار شنبه 9 بهمن 1398   برابر با  :    29/1/2020  میلادی    مصادف با :    1441/6/3  قمری
(1392/10/13) معاون فرهنگی و امور اجتماعی شهرداری شیراز هشدار داد؛
تبعات حضور میهمانانی که بارشان به دوش صاحب خانه است!
معاون فرهنگی و امور اجتماعی شهرداری شیراز با اشاره به مشکلاتی که اتباع بیگانه برای کشور به وجود آورده اند، خواستار تجدیدنظر مسئولان امر در زمینه اسکان این افراد در کشور شد.
مطبوعات فارس/ به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی و امور اجتماعی شهرداری شیراز، محمد فرخ زاده با ابراز نگرانی از رشد مهاجرت غیرقانونی، بی ضابطه و مهار نشده اقوام مختلف کشورهای همسایه در چند سال اخیر به کشور، اظهار داشت: حاصل این مهاجرت و ورود غیرقانونی، بروز مشکلات و نارسایی هایی از قبیل مشکلات بهداشتی، اشغال مشاغل، ناهنجاری های فرهنگی، معضلات اجتماعی، افزایش سهم نرخ بیکاری و بروز مشکلات اقتصادی و جرائم متعدد امنیتی برای هموطنان ما بوده است.

وی با تاکید بر ضرورت ارائه راهکارهای قانونی و قابل اجرا در زمینه مقابله با مهاجرت، خاطرنشان کرد: مردم فارس به دلیل مهمان نوازی نسبت به ساير استان‌ها آمار بالايی را در زمینه اسکان مهاجران غیرقانونی به ویژه افاغنه دارد و اين موضوع شايسته اين استان نيست.

معاون فرهنگی و امور اجتماعی شهرداری شیراز افزود: ضمن احترام به اعتقادات انسانی و مذهبی، امروز بر اساس آمار جراید، سایت ها، دستگاه های انتظامی و ... نرخ رشد بالایی در جرائم عمد ایجاد شده و استان فارس و شهر شیراز به محلی برای جولان افراد لجام گسیخته تبدیل شده است.

فرخ زاده بررسی تبعات فرهنگی و اجتماعی ناشی از حضور مهاجریان افغانی در ایران را در قالب یک بحران، مهم دانست و خاطرنشان کرد: افزایش حاشیه‌نشینی در شهرها، تصاحب فرصت های شغلی، افزایش جرایم خشن استان توسط این افراد، عدم رعایت بهداشت و انتقال بیماری های مختلف، استفاده رایگان از سرانه‎ها و خدمات شهری و استانی بدون پرداخت هزینه های واقعی، بخش کوچکی از مشکلات حضور این افراد در استان است. وی توزیع و ترانزیت و قاچاق مواد مخدر، دزدی، تجاوز، اشاعه فحشا، مزاحمت‎های خیابانی، کودک آزاری، تولید کودکان کار و ناهنجاریهای خیابانی، قتل و ... را از جمله جرایم برخی از این مهاجران غیرقانونی عنوان کرد و با مقایسه تعداد مجرمین اتباع بیگانه با جرایم صورت گرفته، این تعداد را قابل توجه دانست و گفت: باید با توجه به تعداد این افراد در ایران نقش آفرینی آنها در آسیب‌های اجتماعی را بصورت جدی بررسی کرد.

فرخ زاده تصریح کرد: البته ما نمی گوییم که تمام مهاجرین قانونی افغان در ایران در ایجاد این معضلات نقش دارند، اما بخش قابل توجهی از اتباع غیر مجاز در این موارد نقش دارند.

 وی افزود: البته در بین اتباع مجاز، افراد خوب، زحمتکش، دیندار، طلاب قابل اعتماد و حامی ایران چه در داخل و چه در خارج از کشور وجود دارد که از این شهروندان
تشکر و برای آنها آرزوی توفیق می کنیم، اما عده ای اجر این افراد متعهد و قابل اعتماد را نیز ضایع می کنند که لازم است خود این افراد نیز برای مدیریت بحران فعلی با دستگاه های حاکمیتی و اجرایی همکاری کنند.

معاون فرهنگی و امور اجتماعی شهرداری شیراز با اشاره به اسکان دسته جمعی این افراد در خانه های مخروبه و قدیمی و یا ساختمان های نیمه ساخته، گفت: به دلیل تراکم بالای جمعیت این خانواده ها، کمبود حداقل امکانات و سطح بسیار پائین استانداردهای بهداشتی، مشکلات زیادی در زمینه اشاعه بیماری های واگیردار و عفونی در شهر ایجاد می شود.

فرخ زاده افزود: البته برخی دیگر از این افراد نیز پس از هر مرتبه عزیمت به افغانستان و بازگشت به ایران، بیماریهای مختلفی را با خود به ارمغان می آورند. وی همچنین افزایش ازدواج زنان ایرانی با این اتباع بیگانه را نگران کننده دانست و خاطرنشان کرد: ازدواج مردان افغانی با زنان ایرانی بدون رعایت قوانین و تشریفات مربوط به آن، مشکلات متعددی را از قبیل بی تابعیتی فرزندان آنها و نیز اجبار زنان به مهاجرت به افغانستان و بعضا رها کردن زنان ایرانی در افغانستان به وجود آورده است.

معاون فرهنگی و اموراجتماعی شهرداری شیراز افزود: گاهی اوقات نیز پس از ازدواج با دختران ایرانی و تولد فرزندان متعدد، آنها را در بدترین شرایط ممکن رها کرده و به کشورشان باز می‎گردند و ضمن ایجاد یک ضایعه اجتماعی، هزینه های زیادی را به کشور ما تحمیل می کنند.

فرخ زاده با اشاره به افزایش جمعیت خانواده های افغانی ساکن در ایران با توجه به نرخ بالای زاد و ولد آنها، گفت: در بسیاری از مدارس استان و شیراز، تعداد بسیار زیادی دانش آموز اتباع بیگانه در حال تحصیل هستند بگونه ای که در برخی مناطق شیراز تنها یک یا دو دانش آموز ایرانی در کلاس هستند.

فرخ زاده با اشاره به حضور بی ضابطه این افراد در مدارس، گفت: این امر، پیامدهای نامطلوب مذهبی، فرهنگی و اجتماعی را نیز به دنبال خواهد داشت.

معاون فرهنگی و امور اجتماعی شهرداری شیراز با انتقاد از شیوع این تفکر که ایرانیان تمایلی به کار کردن در برخی مشاغل سخت را ندارند، اظهار داشت: متاسفانه سود بالای کارفرمایان که در قبال به کار گرفتن این مهاجران افغانی و عدم تعهد به پرداخت حق بیمه و دستمزدهای مناسب برای آنها بدست می آید، به این تفکر اشتباه و مسموم دامن زده است و البته بعضی از مسئولان نیز از این فرضیه مردود حمایت می کنند.

فرخ زاده افزود: اگر پیمانکاران استان حداقل امتیازات را به یک جوان جویای کار ایرانی پرداخت ‌کنند، این جوانان جذب اشتغال ایجاد شده می شوند.

وی با اشاره به اینکه در تمامی کشورهای دنیا، پناهندگان تا زمان تشکیل دادگاه در اردوگاه‌ها باقی می‌مانند و درصورت قانون شکنی مجازات می‌شوند، خاطرنشان کرد: ایران از معدود کشورهایی است که پناهندگان آن هم به تعداد چند میلیونی را در جامعه شهری و در کنار شهروندان خود جای داده است.

معاون فرهنگی و امور اجتماعی شهرداری شیراز با بیان اینکه این مهاجران از یارانه‌های سنگین و سایر امکانات کشور ما استفاده کرده و می کنند، اظهار داشت: متاسفانه این افراد در حال حاضر، در اکثر شهرهای استان و به ویژه شیراز حضور جدی دارند بطوری که برخی از مکانهای شهر، از جمله بافت فرسوده و حاشیه شیراز به مراکز تجمع عمده اتباع بیگانه تبدیل شده است.

فرخ زاده همچنین با اشاره به هزینه ناچیز مهاجرت غیرقانونی این افراد به داخل خاک کشور گفت: این مهاجران پس از هر بار عودت به کشور خود، با صرف هزینه ای اندک به ایران باز می گردند که به همین خاطر باید هزینه حضور آنها در کشور سنگین شده تا زمینه بازگشت دائمی آنها به کشورشان فراهم شود.

وی با اشاره به استفاده این افراد از تعرفه ها و امکانات آموزشی، بهداشتی، اتوبوسرانی، تاکسیرانی، خدمات فرهنگی، بوستانها، زیرساختهای شهری، نظافت شهری و جمع آوری پسماند، فضای سبز و بوستانها، آب، برق، گاز و تلفن، نان و بسیاری دیگر از خدمات با یارانه های دولتی و یا مالیات های پرداختی توسط شهروندان استان فارس و شیراز، خاطرنشان کرد: این مهاجران در قبال دریافت این خدمات، کمترین عوارض و مالیات را هم به کشور پرداخت نمی کنند و متعاقبا پول را از کشور خارج می کنند که نتیجه آن افزایش نرخ بیکاری، ورود مواد مخدر و جرائم رو به رشد و هزینه های سنگین بیماری ها و عدم رعایت نظم و قانون در کشور است.

فرخ زاده با بیان اینکه مردم ایران به دلیل اعتقادات مذهبی و روحیات و خلق و خوی رئوف و ملایم، این افراد را به عنوان مهاجر و پناهنده پذیرفتند، گفت: به نظر می‌رسد با قانون شکنی های بسیاری که در بخش‌های مختلف از سوی عده‌ قابل توجهی از این مهاجران غیر قانونی اتفاق افتاده و نیز اقدامات مجرمانه برخی از آنها که رو به افزایش است، ملایمتی که ایرانیان در ابتدای ورود این میهمانان نسبت به آن‌ها داشتند، به تدریج به خشم و دلخوری تبدیل شده است.

معاون فرهنگی و امور اجتماعی شهرداری شیراز ادامه داد: این احساس زمانی بیشتر می شود که روزانه اخبار ناخوشایند قتل ایرانیان در خاک کشور افغانستان و توسط این افراد را می شنویم.

فرخ زاده ادامه داد: ضمن اینکه رفتارهای اتباع بیگانه با ایرانیانی که به سفر حج عمره و تمتع مشرف شده اند و تمسخر و تحقیر آنها در کشورهایی مانند عربستان جای بسی تامل دارد.

وی با بیان اینکه نه در داخل کشور خودمان امنیت داریم و نه در خارج از آن، اظهار داشت: امروز کار از حد گذشته است بطوری که نه تنها در کشور خودمان به جان، مال و ناموسمان تعدی می شود بلکه در خارج از مرز ایران، نهایت اعمال غیر انسانی در مورد قشر خدوم ایرانی که در حال خدمت رسانی به مردم افغانستان در قالب راننده، مهندس، تاجر و ...هستند، در بدترین وضعیت ممکن از جمله گروگان گیری، قتل و انواع شکنجه های غیرانسانی، انجام اقدامات تروریستی در خاک ایران و به شهادت رساندن مرزبانان و ... روا داشته می شود.

فرخ زاده با تاکید بر اینکه پس از فرو پاشی نظام طالبان و تحولات جدید در افغانستان و سایر کشورهای منطقه دیگر ضرورتی برای حضور آنها با این شدت در ایران وجود ندارد، گفت: در حال حاضر افغانستان مانند گذشته درگیر جنگ نیست و باید سیاست کلان درخصوص بازگشت افاغنه اتخاذ شود. وی تصریح کرد: هر چه در بحث بین المللی توافق کردیم خوب است ولی زمان آن رسیده که بصورت منطقی در مورد آن تجدید نظر شود.

هنوز نظری برای این خبر درج نشده است


نام  :  
ایمیل :  
متن نظر  :  
کد روبرو را وارد کنید :       


اخبار مرتبط

اتصال به بدنه مردمی از اولویت های ما در سال 92 است
درخت "گوته" در جوار آرامگاه حافظ کاشته شد
صدای مرکز فارس نمره قابل قبولی در گسترش فرهنگ شهروندی گرفته است
حوزه فرهنگی و اجتماعی استانداری در سال 91 کارنامه درخشانی از خود ارائه کرده است
بیش از 35 هزار مترمربع زمین در خدمت رونق فرهنگ شیراز به ویژه مناطق کم برخوردار
درخشش فعالیت های ورزش عمومی و سلامت شهری در مناطق کم برخوردار توسط شهرداری شیراز
هیئات مذهبی و اصناف شیراز برای اعیاد رجب و شعبانیه سنگ تمام بگذارند
برگزاری همزمان 2 پیاده روی خانوادگی در دهپیاله و باغ جنت
بیش از 140 هزار متر زیرساختهای عمرانی فرهنگی اقدامی بی سابقه در شیراز است
فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی نیاز به بازنگری و توسعه اساسی دارد
به گردشگری به عنوان یک مقوله لوکس یا اسراف بیت المال نگاه نکنیم
تجلیل از شاعران پیشکسوت شیراز در طول سال/ تصویرگری کلامی یکی از نقاط عطف شیراز است
آغاز عملیات اجرایی نخستین سالن هنرهای نمایشی آیینی در جنوب شهر شیراز
اجرای ویژه برنامه های هفته گردشگری شیراز در کیش
برنامه های گذر حافظیه با هماهنگی بین دستگاه ها در دست اقدام است
سازمانهای مردم نهاد برای همکاری با شهرداری شیراز دعوت به همکاری می شوند
تبلیغات غیرمجاز نادیده گرفتن حقوق شهر و شهروندان است
دفاتر تسهیلگری نقش محوری در اعتماد سازی شهروندان به شهرداری ایفا می کنند
افتتاح نخستین پنجشنبه بازار و جمعه بازار دائمی صنایع دستی در مرکز شیرازشناسی
به زودی ساخت نخستین سالن تمرین تئاتر در شیراز آغاز می شود
روز شهرداری ها در سکوت و مظلومیت کامل گذشت
کلان شهر شیراز نیازمند باغ موزه ها و بوستان های تخصصی است
پیوست های فرهنگی، اجتماعی و گردشگری باید از الزامات پروژه های اجرایی استان شود
آموزش حقوق شهروندي هنگام اخذ گواهينامه رانندگي الزامیست
تامین 90 درصد از بودجه فرهنگی اجتماعی و گردشگری شهرداری
حضور بخش خصوصی فارس در حوزه گردشگری مطلوب نیست
برگزاری هفته شیراز مربوط به تمامی دستگاه ها و شهروندان است و نه فقط شورا و شهرداری
شهر شیراز در سال 92 در حوزه فرهنگی در قله کشور قرار گرفت
مسئولان به مشکلات ساکنان منطقه 9 رسیدگی کنند
 

 

 
 

کاریکاتور


 

قیمت سکه و ارز


آرشیو اخبار تصویری


   

 


Skip Navigation Links.

آرشیو اخبار روز


   

جستجوی گوگل


web counter