برای هرچه بهتر و سریع لود شدن سایت مطبوعات فارس از مرورگر موزیلا فایرفاکس استفاده نمایید www.matboatfars.com                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
 سایت عکس - عکس مکث 24  - خبرگزاری عکس - عکسمکث24 - تصویر - عکسهای - عکسمکث - عکسهای روز - عکس مکث - فتو - عکسمکس - ایمج - پیکچر - photo - picture -  عکسمکس24 - image - عکس در مطبوعات - مطبوعات در عکس - عکس و مطبوعات - مطبوعات و عکس - عکس مطبوعات - مطبوعات عکس - خبرگذاری عکس - عکس خبرگزاری - خبرگزاری مطبوعات فارس - خبرگذاری - خبر گزاری - خبر گذاری - عکس خبر - خبر عکس - روزنامه فارس - خبر فارس - عکس فارس - فارس عکس - شیراز عکس - عکس شیراز - خبرگذاری مطبوعات فارس - خبرگزاری مطبوعات فارس - فارس روزنامه - شیراز روزنامه - روزنامه شیراز - خبرگزاری عکس مطبوعات فارس - خبرگذاری عکس مطبوعات فارس - سایت مطبوعات شیراز - مطبوعات شیراز - شیراز مطبوعات - خبرگزاری مطبوعات شیراز - خبرگزاری فارس مطبوعات - خبرگذاری فارس مطبوعات - خبرگزاری سایت فارس - سایت خبری فارس - سایت خبری شیراز - سایت شیراز - شیراز سایت - اخبار فارس - فارس اخبار - اخبار شیراز - شیراز اخبار - خبر شیراز - عکس خبر - خبر عکس - خبرهای فارس - خبرهای شیراز - سایت فارس - خبر فارس - خبرفارس - فارسخبر - خبرشیراز - شیراز خبر - شیرازخبر - فارس خبر - شیرازعکس - توریسم و گردشگری - توریسم - توریست - گردشگری - هشدار - هشدار زیست محیطی - عکسهای گردشگری - site ax - site axmax - site axmax24 - saite axmax24 - saite ax - aksmaks24 - aksmaks - site matboatfars - saite matboatfars - matboatfars - Newspaper - khabar - news - farsnews - newsfars - matboatfarsnews - newsmatboatfars - fars news - news fars - matboatfars news - news matboatfars - photonews - newsphoto - photo news - news photo - عکس خبری - تصویر خبر - خبر تصویری - گزارش تصویری - عکسهای خبری - خبرهای تصویری - سایت خبری مطبوعات فارس - سایت عکس خبری مطبوعات فارس GOOGLE Mozilla Firefox- www.search.xco.ir-www.dl.agahipost.com       www.matboatfars.coms search.jamasp.irامروز دوشنبه 30 دی 1398   برابر با  :    20/1/2020  میلادی    مصادف با :    1441/5/24  قمری
(1395/2/22)
اولتیماتوم 10 روزه ایران به عربستان
مذاکرات حج در حالی وارد محدوده‌ی قرمز زمانی شده که عربستان با تغییر وزیر حج خود، بازی جدیدی را آغاز کرده و پیش‌بینی سازمان حج و زیارت آن است که این تغییر، وضع موجود را با چالش جدی‌تری مواجه خواهد کرد. از همین رو «سعید اوحدی» در نامه‌ای که به تازگی برای دبیرکل سازمان کنفرانس اسلامی فرستاده، درخواست کرده عربستان نسبت به رفتار تبعیض‌آمیز و غیرمسؤولانه و همچنین خُلف وعده‌هایش پاسخگو باشد.
مطبوعات فارس/رییس سازمان حج و زیارت در این‌باره گفت: 10 روز پیش نامه‌ای را برای دبیرکل سازمان کنفرانس اسلامی فرستادیم و این رفتار غیرمسؤولانه و خلف وعده‌های سعودی‌ها را اطلاع دادیم و از این سازمان درخواست شد عربستان را مکلف کند تا پاسخگو باشد.

بازی جدید عربستان با تاکتیک تغییر وزیر

رییس سازمان حج و زیارت به تغییر وزیر حج عربستان اشاره کرد و افزود: جمع‌بندی ما این است که تغییر وزیر حج عربستان دو ماه مانده به آغاز تمتع، نه تنها مشکلی از حج حل نمی‌کند، بلکه مسائل آن و بویژه اعزام زائران ایرانی را نیز با پیچیدگی‌های بیشتری همراه می‌کند.

وی بیان کرد: برخی تعبیر مثبتی از این تغییر دارند، در حالی‌که این تصمیم، شرایط برگزاری حج را پیچیده‌تر و اعزام زائران ایرانی را دشوارتر می‌کند.

رییس سازمان حج و زیارت همچنین درباره‌ی برقراری تعامل با وزیر جدید حج عربستان برای پیگیری مذاکرات گفت: تا امروز هیچ ارتباطی بین سازمان حج و زیارت و وزیر حج جدید عربستان برقرار نشده، چون این مقامات سعودی هستند که باید پاسخگوی مطالبات ما باشند که مکتوب به آن‌ها ارائه شده؛ این عربستان است که باید متعهد به پاسخگویی باشد.

او سپس با بی‌سابقه خواندن رفتار سعودی‌ها در تاریخ حج برای سلب کردن حق شرعی از مردم یادآور شد: از دو ماه پیش تناقض رفتاری و گفتاری و نبود انسجام و هماهنگی بین دو وزارتخانه‌ی حج و امور خارجه عربستان مشهود بود. اختلاف نظر جدی این وزارتخانه‌ها در فضای مذاکرات نیز سایه انداخت، با آن‌که وزیر حج این کشور از پیشنهادهای ایران استقبال کرد و در سربرگ این وزارتخانه موافقت خود را با استفاده از هواپیماها و شرکت‌های هواپیمایی ایرانی اعلام کرد،‌ اما تا پایان مذاکرات، مواضع وزارت خارجه درباره‌ی چگونگی صدور ویزا و بهره‌مندی زائران ایرانی از حق مسلم‌شان برای استفاده از خدمات کنسولی در عربستان شفاف نبود.

وی اضافه کرد: عربستان یک هفته زمان خواست تا پیشنهادهای ایران را بررسی کند و حالا دو هفته از آن زمان گذشته و همچنان پاسخی نداده که این بیانگر نبود انسجام و هماهنگی بین دستگاه‌های دخیل در حج است.

رییس سازمان حج و زیارت با یادآوری این‌که کارشکنی عربستان در روند مذاکرات حج، ایران را چهار ماه از برنامه‌ریزی‌ها عقب انداخته است، ‌افزود: ادامه‌ی این کارشکنی و تعلل غیرمنطقی و رفتار نامتعارف مسؤولان سعودی، ما را عملا وارد مرحله قرمز زمان‌بندی عملیات حج کرده است. چنانچه این رفتار ادامه داشته باشد،‌ اعزام زائران ایرانی به حج، با چالش جدی مواجه خواهد شد.

او ادامه داد: قراردادهای مسکن، تغذیه، حمل و نقل و تدارکات حج 95 بسته نشده و هنوز ویزای عوامل این کمیته‌ها صادر نشده است که در صورت رفع این موانع، از زمانی که این کمیته‌ها وارد عربستان شوند حداکثر 25 روز زمان برای تنظیم قرادادهای این بخش نیاز است. پس از آن دست‌کم 15 تا 20 روز دیگر زمان لازم است تا اطلاعات این قراردادها به سیستم سامانه ویزای الکترونیک عربستان وارد کند و این در شرایطی است که ثبت‌نام‌های زائران تا کنون کامل نشده است.

وی گفت: چنین وضعی بیانگر آن است که ما در محدوده‌ی قرمز زمانی قرار گرفته‌ایم و همانطور که سخنگوی وزارت امور خارجه نیز تاکید کرده‌، ادامه این رفتار سعودی‌ها به منزله‌ی نبود اراده‌ی عربستان در پذیرش زائران ایرانی است و تبعیض غیرمنطقی و غیرقابل توجیه آن‌ها را در پذیرش زائران ایرانی نشان می‌دهد.

اوحدی تاکید کرد:‌ اعمال این تبعیض در مجامع اسلامی قابل توجیه و پذیرش نیست و عربستان حتما باید پاسخگوی این رفتار باشد.

رییس سازمان حج و زیارت در ادامه با اشاره به ثبت نام حدود 17 هزار زائر از میان 64 هزار نفری که امسال در اولویت اعزام به حج قرار گرفته‌اند، افزود: مراجعه‌ی این تعداد زائر برای ثبت نام در کاروان‌های حج، بیانگر نوعی نگرانی در زائران است، برای همین ما تا تضمین‌های لازم را از عربستان نگیریم، قطعا مذاکرات را ادامه نمی‌دهیم. ادامه‌ی مذاکرات منوط به پذیرش چهار شرط ایران است که هر سال جزو مطالبات ما بوده است.

تکلیف سپرده زائران در بانک‌ها

او همچنین با تاکید بر محفوظ ماندن سپرده‌ی زائران در بانک‌ها، اظهار کرد:‌ با توجه به این‌که سازمان حج و زیارت از قبل مشکلات امسال را پیش‌بینی می‌کرد، طبق تعامل با بانک عامل وجه واریز شده به حساب هر شخص است و پولی به حساب سازمان حج و زیارت وارد نشده و حتی هماهنگی شده تا این حساب‌ها از سود متعارف (کوتاه مدت) بهره‌مند شود، ضمن این‌که مشکلی در مسترد شدن این مبالغ وجود ندارد.

شایعه قراردادهایی که پای سازمان حج را در مذاکرات بسته

وی در ادامه در پاسخ به برخی شایعه‌ها درباره‌ی قراردادهای 10 ساله‌ای که سازمان حج و زیارت ایران با برخی بخش‌های عربستان بسته و منتفی شدن حج سبب متضرر شدن آن خواهد شد و به همین دلیل مصرانه پیگیر برقراری حج است، گفت: این موضوع صراحتا تکذیب می‌شود. این سازمان از قبل قراردادی دو ساله با یکی از هتل‌های مکه داشت که هم‌اکنون یک سال اعتبار زمانی دارد و طی توافقی، مالک آن هتل با توجه به وقفی بودن ساختمان آن، پذیرفت برای مدت زمان باقیمانده از مهلت قرارداد آن هتل هیچ خسارتی از ایران نگیرد.

اوحدی اضافه کرد: هتل دیگری در مکه وجود داشت که محل استقرار ستاد عملیاتی سازمان حج و بعثه بود، با توجه به تعاملات خوبی که با مالک آن هتل برقرار شد و نظر به این‌که دولت عربستان تاکنون تمهیدات لازم را برای حضور زائران ایرانی فراهم نکرده است و در تمام قرادادها با این کشور، بند «Force Majeure» قید شده است، خسارتی از قرارداد آن هتل نیز متوجه‌ی ایران نشد.

وی گفت:‌ قبل از برکناری وزیر حج عربستان، نامه‌ای به ایشان نوشته و تاکید شد هر گونه خسارتی ناشی از تصمیمات غیرصحیحی که عربستان تا امروز گرفته است، متوجه این کشور خواهد شد.

تکلیف حج چه‌وقت مشخص می‌شود؟

اوحدی همچنین درباره‌ی این‌که ایران تا چه زمانی قرار است تکلیف حج را مشخص کند، اظهار کرد: همانطور که گفته شد، کمتر از دو ماه تا زمان صدور ویزای حج باقی مانده و 25 روز تا بستن قراردادهای کمیته‌ها مهلت داریم و حدود 15 تا 20 روز دیگر برای ثبت اطلاعات آن قرادادها، بنابراین زمان زیادی باقی نمانده تا درباره‌ی حج تمتع 95 تصمیم نهایی گرفته شود.

هنوز نظری برای این خبر درج نشده است


نام  :  
ایمیل :  
متن نظر  :  
کد روبرو را وارد کنید :       


اخبار مرتبط

گروه ویژه ای برای مذاکرات حج به عربستان می روند
خط هوایی سفر به عتبات از جنوب استان فارس راه‌اندازی می‌شود
۴۰۰۰ نفر در فارس به حج تمتع اعزام می شوند
عزیمت زائران بیت الله الحرام و عتبات عالیات از آستان مقدس احمدی و محمدی(ع)
مهلت ثبت نام زائرین اربعین حسینی در سامانه سماح تا ۵ آذرماه تمدید شد
300 زائر ایرانی در خاک عراق دستگیر شدند
تمامی خانواده های شهدای منا تحت پوشش بیمه قرار گرفتند
خبری خوش برای متقاضیان اعزام به عتبات
هیچ زائر ایرانی در عملیات انتحاری داعش در سامرا به شهادت نرسیده است
بیانیه سازمان حج درباره لغو حج تمتع 95
18 هزار نفر در کشور از سفر عمره انصراف دادند
سرگردانی ۸۰۰ زائر عتبات در مرزها بخاطر ویزای جعلی
تردد ایرانی ها به سامرا ممنوع شد
درآمد ۳۰۰ میلیارد تومانی عراق از زائران اربعین
اعزام کاروان به سامرا تااطلاع ثانوی لغو شد
ایران به دعوتنامه حج عربستان پاسخ داد
شرایط تشرف حجاج ایرانی به حج تمتع مهیا شد
افزایش ۳۵ درصدی سهمیه حج تمتع ایران
هزینه تشرف به حج تمتع تعیین شد
مرحله دوم ثبت نام کاروان های حج از شنبه آغاز می شود
توقف اعلام اولویت‌های جدید برای ثبت‌نام حج
اعزام زائران به سوریه تا اطلاع ثانوی منتفی است
شهادت سه کواری در انفجار امروز در عراق
ثبت‌نام حج مختل شد
تازه‌ترین اقدامات در پرونده شهدای منا و مسجدالحرام
عربستان با افزایش سهمیه حج ایران موافقت کرد
شرایط سفر اربعین اعلام شد
توقف اعزام زائران ایرانی به عراق تا اطلاع‌ثانوی
تمام زائران حج تمتع استان فارس درسلامت هستند
بيماري كورونا چالش امسال حج تمتع
بیانیه سازمان حج درباره لغو حج تمتع 95
احتمال لغو حج تمتع در سال 95
239 حاجی در حج تمتع امسال جان باخته اند
حج تمتع لغو شد
شرایط تشرف حجاج ایرانی به حج تمتع مهیا شد
آخرین خبرها از اعزام 86 هزار زائر به حج تمتع
افزایش ۳۵ درصدی سهمیه حج تمتع ایران
اهدای فیش حج نیک اندیش مرودشتی فردی را از زندان رهایی بخشید
هزینه تشرف به حج تمتع تعیین شد
مرحله دوم ثبت نام کاروان های حج از شنبه آغاز می شود
گیت‌های بازرسی اجازه خروج به برخی‌ از متقاضیان حج نخواهد داد
دیدار مدیر کل حج و زیارت فارس و مدیران کاروان های حج تمتع با تولیت مقدس احمدبن موسی الکاظم(ع)
هزینه حج امسال با دلار ۳۹۰۰ تومانی محاسبه شد
 

 

 
 

کاریکاتور


 

قیمت سکه و ارز


آرشیو اخبار تصویری


   

 


Skip Navigation Links.

آرشیو اخبار روز


   

جستجوی گوگل


web counter