• 5130927 All visits
    0 yesterday
    0online
    291569this month
    0this week
    0today

سایت های مرتبط


                                                                                               برای هرچه بهتر و سریع لود شدن سایت مطبوعات فارس از مرورگر موزیلا فایرفاکس استفاده نمایید www.matboatfars.com                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
 سایت عکس - عکس مکث 24  - خبرگزاری عکس - عکسمکث24 - تصویر - عکسهای - عکسمکث - عکسهای روز - عکس مکث - فتو - عکسمکس - ایمج - پیکچر - photo - picture -  عکسمکس24 - image - عکس در مطبوعات - مطبوعات در عکس - عکس و مطبوعات - مطبوعات و عکس - عکس مطبوعات - مطبوعات عکس - خبرگذاری عکس - عکس خبرگزاری - خبرگزاری مطبوعات فارس - خبرگذاری - خبر گزاری - خبر گذاری - عکس خبر - خبر عکس - روزنامه فارس - خبر فارس - عکس فارس - فارس عکس - شیراز عکس - عکس شیراز - خبرگذاری مطبوعات فارس - خبرگزاری مطبوعات فارس - فارس روزنامه - شیراز روزنامه - روزنامه شیراز - خبرگزاری عکس مطبوعات فارس - خبرگذاری عکس مطبوعات فارس - سایت مطبوعات شیراز - مطبوعات شیراز - شیراز مطبوعات - خبرگزاری مطبوعات شیراز - خبرگزاری فارس مطبوعات - خبرگذاری فارس مطبوعات - خبرگزاری سایت فارس - سایت خبری فارس - سایت خبری شیراز - سایت شیراز - شیراز سایت - اخبار فارس - فارس اخبار - اخبار شیراز - شیراز اخبار - خبر شیراز - عکس خبر - خبر عکس - خبرهای فارس - خبرهای شیراز - سایت فارس - خبر فارس - خبرفارس - فارسخبر - خبرشیراز - شیراز خبر - شیرازخبر - فارس خبر - شیرازعکس - توریسم و گردشگری - توریسم - توریست - گردشگری - هشدار - هشدار زیست محیطی - عکسهای گردشگری - site ax - site axmax - site axmax24 - saite axmax24 - saite ax - aksmaks24 - aksmaks - site matboatfars - saite matboatfars - matboatfars - Newspaper - khabar - news - farsnews - newsfars - matboatfarsnews - newsmatboatfars - fars news - news fars - matboatfars news - news matboatfars - photonews - newsphoto - photo news - news photo - عکس خبری - تصویر خبر - خبر تصویری - گزارش تصویری - عکسهای خبری - خبرهای تصویری - سایت خبری مطبوعات فارس - سایت عکس خبری مطبوعات فارس GOOGLE Mozilla Firefox- www.search.xco.ir-www.dl.agahipost.com       www.matboatfars.coms search.jamasp.irامروز یکشنبه 27 مرداد 1398   برابر با  :    18/8/2019  میلادی    مصادف با :    1440/12/16  قمری
(1395/11/2)
استرداد‌150‌میلیارد‌تومان‌از‌دارایی‌های‌صندوق‌بازنشستگی
وضعیت نابسامان صندوق های اجتماعی و بحران مالی آنها، عملا باعث شده است که زنگ خطر ورشکستگی، این صندوق‌ها شنیده شود. در این بین از حدود یکسال گذشته و در دوران پسابرجام خبرهای خوشی از برخی بنگاه‌های وابسته به این صندوق ها به گوش می‌رسد.
مطبوعات فارس/هیچ بنگاه اقتصادی، خود تمایلی به ورشکستگی ندارد، مگر اینکه تفکرات پوسیده مدیریتی را اجرایی کند./ وقفه اجرای قراردادهای خارجی به دلیل مسائل بانکی است.افق های خیلی روشنی پیش روی بازار سرمایه ایران قرار دارد و به نظر می رسد که ظرف ماههای آینده، وضعیت بهتری بر این بازار حاکم باشد.

دکتر احمدرضا نیک کار اصفهانی که دقیقا یکسال پیش مدیریت هلدینگ آتیه صبا از زیر مجموعه های صندوق بازنشستگی کشور را بر عهده گرفت، خروج شرکت‌های بزرگ این مجموعه از جمله هواپیمایی آسمان، آپادانا سرام، کاغذسازی قائم شهر، انبارهای عمومی گمرک و گلف اجنسی و  تعداد دیگری را از بحران مالی خبر داد. هر چند یکی دو هفته گذشته برخی فضاسازی ها علیه مدیریت دکترنیک کار در آتیه صبا مطرح بود، اما گویا برای بعضی افراد سنگ پراندن به قطاری که حرکت می‌کند عادت شده است.

احمدرضا نیک کار اصفهانی مدیرعامل هلدینگ آتیه صبا در نشست خبری امروز خود، اظهار داشت: هیچ بنگاه اقتصادی، خود تمایلی به ورشکستگی ندارد، مگر اینکه تفکرات پوسیده مدیریتی را اجرایی کند. وقفه اجرای قراردادهای خارجی به دلیل مسائل بانکی است.افق های خیلی روشنی پیش روی بازار سرمایه ایران قرار دارد و به نظر می رسد که ظرف ماههای آینده، وضعیت بهتری بر این بازار حاکم باشد.


این مدیر ارشد صندوق بازنشستگی افزود: ده سال تمام، دروازه های ایران به روی کشورهای دنیا بسته شده بود و تحریم ها اقتصاد ایران را تا حدود زیادی تحت الشعاع خود قرار داده بود، اما اکنون این مشکلات تا اندازه زیادی رفع شده و کشتی های ایرانی وضعیت مناسبی را در حمل و نقل کالا دارند و موجودی انبارها نیز کاهش یافته، بنابراین برخی از شرکتهای بورسی نیز وضعیت مناسب تری را نسبت به گذشته تجربه می کنند.


وی تصریح کرد: بر این اساس به نظر می رسد که صادرات و واردات هم رونق بهتری گرفته و بنابراین چشم انداز بازار سرمایه نیز ظرف ماههای آینده بسیار روشن تر خواهد شد؛ البته مدت زمان کوتاهی نیز طول می کشد که به نقطه ایده آل برسیم. البته این هم انتظار بیهوده ای نیست و چشم انداز خوبی پیش روی بازارهای مالی در ایران قرار دارد. بنابراین بسیاری از شرکتهای ما نیز تا شهریورماه در بورس عرضه خواهند شد.


مدیرعامل هلدینگ آتیه صبا زیرمجموعه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشور با بیان اینکه 200 میلیارد تومان از سرمایه این شرکت بدون ضابطه خارج شده بود، گفت: ‌اکنون مبلغ 150 میلیارد تومان آن به صندوق بازنشستگی بازگردانده شده است.


بنا بر این گزارش ، نیک‌کار اصفهانی با بیان اینکه امروز در آستانه یک سالگی پذیرش مسئولیت مدیریت مجموعه هلدینگ آتیه صبا هستیم، افزود: در ابتدای ورود به این هلدینگ با سه معضل اساسی روبرو بودیم که یکی از آنها بدهکار بودن شرکت‌های زیر مجموعه بود. همچنین مقداری از ثروت صندوق بازنشستگی بدون ضابطه از این سازمان خارج شده بود و باید در این زمینه فکر اساسی اندیشیده می‌شد.


وی تصریح کرد: بر همین اساس 12 پروژه بزرگ در هلدینگ آتیه صبا تعریف کردیم که امروز 80 درصد این پروژه‌ها در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی‌بر سال اقدام و عمل، عملیاتی شد.

وی درباره شرکت‌های زیر مجموعه هلدینگ آتیه صبا به عنوان زیر مجموعه صندوق بازنشستگی کشوری اظهار کرد: یکی از شرکت‌های زیر مجموعه ما ایرلاین آسمان بود که متاسفانه با معضل ازدحام نیروی انسانی تنها برای 8 فروند هواپیما مواجه بود.

نیک‌کار اصفهانیبا تاکید بر اینکه برای هر فروند هواپیما باید حداکثر 40 نیروی خدمات در نظر گرفته شود، عنوان کرد: از سوی دیگر شرکت هواپیمایی آسمان یک هزار میلیارد تومان بدهی داشت که در مواجه با این شرکت یا باید سه هزار نفر را بیکار می‌کردیم و یا تعداد ناوگان را افزایش می‌دادیم که در نهایت نیز امروز تعداد ناوگان این ایرلاین به 24 فروند افزایش یافته است.

به گفته مدیرعامل هلدینگ آتیه صبا امروز شرکت هواپیمایی آسمان بر اساس آمارهای سازمان هواپیمایی کشوری در میان 14 شرکت برتر جابجایی مسافر قرار دارد و اکنون بدهی‌های این ایرلاین به 5 بانک کشور نیز تسویه شده است که 500 میلیارد تومان از این بدهی‌های از شورای اقتصاد به صورت تهاتر پرداخت شد. همچنین در آینده‌ای نزدیک تعداد ناوگان آسمان به 40 فروند هواپیما می‌رسد.

کفش ملی بازمی‌گردد

نیک کار اصفهانی با بیان اینکه دیگر زیر مجموعه هلدینگ آتیه صبا شرکت کفش ملی بود،‌ گفت:‌ در آن زمان 11 هزار پرسنل در این شرکت مشغول به کار بودند و جمعیت کشور بالغ بر 34 میلیون نفر بود. این در حالی است که در زمان تحویل کفش ملی جمعیت ایران 80 میلیون نفری و تعداد پرسنل 600 نفر بود.

وی ادامه داد: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته بنا داریم تا با به کارگیری بهترین متخصصان ایتالیایی به عنوان طراح، کفش ملی را احیا کنیم و در همین راستا نیز به زودی شاهد تولیدات کفش ملی با طرح‌های خوب و کیفیت بهتر خواهیم بود.

وی اضافه کرد: کفش ملی با 260 فروشگاه در کشور و سرمایه‌ای بالغ بر 2 هزار میلیارد تومان به علت حاکم بودن افکار ورشکستگی به زیان‌دهی رسیده بود اما به زودی تولیدات این شرکت به نام تن‌پوش ملی و ارائه کیف، کفش، کمربند و ... عرضه خواهد شد.

مدیرعامل هلدینگ آتیه صبا دیگر شرکت زیر مجموعه این هلدینگ را شرکت ایرانگردی جهانگردی عنوان کرد و گفت:‌ هلدینگ آیته صبا 64 هتل در قالب شرکت ایرانگردی- جهانگردی با ارزش اعیانی 30 هزار میلیارد تومان دارد که سال گذشته این شرکت دو میلیارد تومان ضرر و زیان داشت.

ایران نهمین قطب آموزشی دانشگاه لوزان در دنیا

وی تاکید کرد:‌ سال گذشته همایشی را در اصفهان برگزار و معروف‌ترین هتل‌دارها را دعوت کردیم که خروجی این همایش سه روزه بر آن شد تا قطب گردشگری دانشگاه لوزان در ایران باشیم.
اصفهانی ابراز کرد: در دهه فجر نخستین آکادمی هتل‌داری- گردشگری لوزان با حضور وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در کشور راه‌اندازی می‌شود که این مرکز می‌تواند درآمد هنگفتی را برای صندوق بازنشستگی ایجاد کند.

وی تصریح کرد: در سال 2006 آماری بالغ بر 890 میلیون نفر توریست در دنیا جابجا شد که سهم ایران بسیار ناچیز بود. این در حالی است که این آمار به یک میلیارد و 300 هزار توریست رسیده و ایران سهمی 2 میلیون نفری دارد.

مدیرعامل هلدینگ آتیه صبا بیان کرد: شعار ما در آتیه صبا هر توریست 100 بشکه نفت است و اعتقاد داریم که سرمایه کشور توریست است و نه گردشگری. در همین راستا باید بستر افزایش ورود توریست در ایران را فراهم کنیم که یکی از راهکارهای آن ساخت هتل‌های 5 ستاره است.

احیای کاغذسازی قائم شهر

وی کاغذسازی قائم‌شهر را نیز دیگر شرکت زیان‌ده هلدینگ آتیه صبا عنوان کرد و گفت:‌ این شرکت معروف‌ترین کارخانه تولید دستمال کاغذی قبل از انقلاب بود که متاسفانه با سوء مدیریت‌ها 800 نفر طی سال‌های گذشته شغل خود را در این کارخانه از دست دادند. اما با اقدامات صورت گرفته طی یک سال گذشته قرار است تا پنجم اسفند ماه این کارخانه دوباره در شهرک صنعتی قائم‌شهر راه‌اندازی شود و همزمان با آن کلنگ نخستین مجموعه فرهنگی و هنری 5 ستاره قائم‌شهر نیز زده خواهد شد.

نیک کار اصفهانی با بیان اینکه شرکت تجهیزات ایمنی راه‌ها نیز با 68 میلیارد تومان بدهی از زیر مجموعه‌های هلدینگ آتیه صبا محسوب می‌شد، اظهار کرد: این در حالی است که این شرکت روزی جزء افتخارات راه‌سازی کشور بود و دو هزار پرسنل داشت اما متاسفانه با سوء مدیریت‌ها به زیان‌دهی رسید.

وی عنوان کرد: امروز این شرکت نه تنها بدهی ندارد بلکه نیروهای جدید نیز در آستانه استخدام قرار دارند و برای سال آتی نیز 500 میلیارد تومان قرارداد پیش‌بینی شده است.

آغاز صاردات آپادانا سرام به آلمان و کره جنوبی

اصفهانی با اشاره بر زیان‌ده بودن شرکت آپادانا سرام قزوین از زیر مجموعه‌های هلدینگ آتیه صبا ابراز کرد:‌ این شرکت جزء 5 شرکت معروف خاورمیانه بود که متاسفانه 800 میلیارد تومان طی سال‌های گذشته بدهی انباشته داشت اما امروز نه تنها بدهی آن به نصف رسید بلکه ظرفیت تولید آن از 200 هزار متر به دو و نیم برابر افزایش یافت و سال آینده نیز ظرفیت آن یک و نیم میلیون متر پیش‌بینی شده است.

مدیرعامل هلدینگ آتیه صبا گفت:‌ مجموعه انبارهای عمومی هم جزء ‌شرکت‌های آتیه صبا محسوب می‌شد که بدهی انباشته داشت اما پس از تغییر مدیریت در این شرکت طی 6 ماه از وضعیت زیان‌دهی به سوددهی رسید.

وی دیگر شرکت زیرمجموعه هلدینگ آتیه صبا را آزاد راه شرق عنوان کرد و گفت:‌ یکی از دیگر رسالت‌های ما در این هلدینگ ساخت زیر ساخت‌ها در کشور بود که در همین راستا کریدور شمال به جنوب کشور تحت عنوان آزاد راه کنار گذر شرق که نقشه آن برای طرح‌های پیش از انقلاب بود با حضور وزیر کار تعاون و رفاه اجتماعی و وزیر راه و شهرسازی کلنگ خورد. امروز این پروژه به صورت سه شیفت و دو هزار و 800 نفر پرسنل به صورت مستقیم و غیر مستقیم فعال است.

اصفهانی بیان کرد: این پروژه مسیر شیراز- تهران را دو نیم برابر کمتر می‌کند و 50 میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی برای کشور دارد. از سوی دیگر تعداد کشته و تلفات تصادفات جاده‌ای از هزینه‌های نداشتن جاده و آزاد راه است که کریدور شمال به جنوب می‌تواند نقش موثری را در این زمینه ایفا کند.

وی با بیان اینکه  از دیگر برنامه‌های  آتیه صبا، افتتاح نخستین کارخانه تولید کاغذ از سنگ آهک است که در ایام دهه فجر کلنگ‌زنی می‌شود، گفت: پس از غلات بیشترین ارز بری از کشور مربوط به کاغذ است و سال گذشته رقمی بالغ‌بر 2 میلیارد دلار کاغذ وارد کشور شده است که در همین راستا دومین کارخانه تولید کاغذ از سنگ آهک در قم و تا پایان سال 96، 20 کارخانه راه‌اندازی خواهد شد.

وی درباره ارزش املاک و مستغلات مربوط به صندوق بازنشستگی کشوری نیز بیان کرد: ارزش‌گذاری املاک صندوق در حال انجام بوده و آتیه صبا نیز در این زمینه فعال است.

باید به بنگاه های اقتصای فرصت داد

اصفهانی درباره ورود شرکت‌های زیر مجموعه هلدینگ آتیه صبا به بورس و فرابورس نیز گفت:‌ افق روشنی را می‌توان برای بازار سرمایه پیش‌بینی کرد و باید یادآور شد که کشور طی 10 سال گذشته در تحریم‌ها بود و هر کالا با قیمتی 10 برابری خریداری می‌شد اما امروز کشتی‌های ما در تمام دنیا توقف دارند.

مدیرعامل هلدینگ آتیه صبا ادامه داد: با این حال بازار سرمایه به یک پروسه زمانی نیاز دارد و تا شهریور ماه سال 96 نیز چند شرکت ما وارد بورس خواهند شد.

وی درباره میزان اشتغال ایجاد شده از سوی این هلدینگ نیز خاطر نشان کرد: طی یک سال اخیر با توجه به زیان‌ده بودن زیر مجموعه‌های آتیه صبا هیچ نیرویی را بیکار نکردیم و در مجموعه شرکت‌ها نیز 10 هزار شغل ایجاد شد که بر اساس پیش‌بینی‌ها این میزان به 50 هزار فرصت شغلی افزایش می‌یابد. همچنین می‌توان 10 هزار فرصت شغلی را از این آمار برای شرکت کفش ملی پیش‌بینی کرد.

نیک کار اصفهانی، با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل، بهترین نقشه راه و توشه برای واحدهای اقتصادی است، گفت: بر اساس سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری، همه بنگاههای اقتصادی می توانند اهداف و نقشه راه خود را تعیین کنند که بر این اساس، ما نیز با توجه به اینکه مجموعه شرکتهای زیرمجموعه صندوق بازنشستگی کشوری تماما یا عمدتا زیان ده بودند، با بدهکاری عظیمی مواجه شدیم که عمدتا ثروت بازنشستگان کشور را بدون ضوابط از سازمان خارج کرده بود؛ بنابراین باید شرایط بر مبنای الگوی اقتصاد مقاومتی ساماندهی می شد.

مدیرعامل یک هلدینگ سرمایه گذاری کشور افزود: ماموریت اصلی تعریف شده برای پروژه ها، احیای تمام مجموعه های زیان ده یا تعطیل است که تلاش شود به چرخه اقتصادی برگردد؛ این در حالی است که امروز بسترسازی مناسبی صورت گرفته که شرکتهای زیان دیده به دوران اوج خود برگردند؛ البته باید به این نکته هم توجه داشت که هیچ شرکتی ورشکسته نمی شود، مگر اینکه افکار پوسیده را در چرخه تصمیم گیری و مدیریتی وارد کرده و فکر و اندیشه را از دور تصمیم گیری خارج کند.

وی با اشاره به راهبردهای برنامه ششم توسعه مبنی بر خروج صندوق های بازنشستگی از وضعیت کنونی و لحاظ کردن این موضوع به عنوان یک بحران از سوی دولت، تصریح کرد: هم اکنون صندوق های بازنشستگی از جمله موضوعات بحرانی کشور هستند که دولت برای آنها در برنامه ششم توسعه نیز تمهیداتی اندیشیده است. بنابراین صندوق بازنشستگی کشوری تلاش کرد تا این هلدینگ ها را به صورت تخصصی ساماندهی کند تا هر یک در حوزه تخصصی خود، اصلاحاتی انجام داده و شرایط را برای زیرمجموعه های خود به نحوی پیش برند که کم کم به سوددهی رسیده و زیان انباشته خود را جبران کنند.

نیک کار اصفهانی خاطرنشان کرد: قیمت ارز در ابتدای دولت ۳۷۰۰ تا ۴ هزار تومان بود، این در حالی است که شرایط امروز بازار ارز با وضعیت ابتدای دولت متفاوت بود، چراکه آن زمان نفت ۱۱۰ دلار در هر بشکه بود ولی اکنون درآمد دولت به نصف کاهش یافته است. همچنین بالغ بر ۱۰۰۰ تیم خارجی در حوزه های اقتصادی و سیاسی به ایران سفر کردند و به نظر می رسد که این اتفاقات در  آینده کاری اقتصاد ایران موثر بوده و در عملکرد صندوق های بازنشستگی و هلدینگ های مربوط به آن نیز اثرگذار شود.

وی با اشاره به اینکه انعقاد قراردادهای خارجی به خاطر مسائل بانکی به صورت کامل محقق نشده است، خاطرنشان کرد: زمان بیشتری نیاز داریم تا بتوانیم مسائل بانکی کشور با دنیا را به طور کامل حل کنیم؛ این در حالی است که تا نیمه اول سال آینده، به نظر می رسد که بخش عمده ای از مشکلات حل و فصل شود.

نیک کار اصفهانی خاطرنشان کرد: در حوزه اقتصاد گردشگری تلاش شده تا توافق نامه هایی با دانشگاه لوزان به امضا برسد و بر این اساس، پس از بررسی های متعدد از سوی کارشناسان این دانشگاه، مقرر شده تا دانشجویان خارجی برای تحصیل در حوزه گردشگری و هتل داری از سراسر دنیا به ایران بیایند و جمهوری اسلامی ایران به یک قطب آموزشی دانشگاه لوزان در منطقه تبدیل شود. بر این اساس، از سال سوم قرار است که دانشجوی خارجی به ایران بیاید و هر دانشجو نیز در طول دوران تحصیل خود، ۶۵ هزار یورو به دانشگاه بپردازد.


هر توریست خارجی معادل 100 بشکه نفت

به گفته وی، اقتصاد گردشگری در ایران کمتر مورد توجه قرار گرفته و گرد و غبار بسیاری بر شانه و صورت گردشگری ایران نشسته است، این در حالی است که در سال ۲۰۰۶ در مجموع ۸۹۰ میلیون توریست در دنیا جابجا شده اند که سهم ایران از این رقم، کمتر از ۱۰۰ هزار نفر بوده است، این در حالی است که در سال ۲۰۱۶ مجموع توریست دنیا یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفر بوده است که در این میان سهم ایران، حدود ۲ میلیون نفر عنوان شده است پس این پتانسیل وجود دارد.

نیک کار اصفهانی معتقد است که هر توریست، معادل ۱۰۰ بشکه نفت برای ایران ارزآوری دارد و همانطور که رئیس جمهور نیز در پیام نوروزی امسال خود عنوان کردند، معضل بیکاری را می توان با گردشگری برطرف کرد. این در حالی است که اگر یک میلیارد یورو نیز صرف ساخت هتل های پنج ستاره با استانداردهای روز دنیا شود، چندین برابر آن بازگشت سرمایه برای ایران خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: باید به این نکته توجه داشت که توسعه محقق نمی شود، مگر اینکه زیرساختها مورد توجه قرار گیرد، این در حالی است که هم اکنون وضعیت زیرساختها در کشور چندان مناسب نیست و قرار است تمهیداتی اندیشیده شود تا این زیرساختها مهیا گردد، در این میان ما هم کریدور شمال به جنوب را در دست تکمیل داریم تا بتوان بخشی از این زیرساختها را تکمیل کرد. همچنین در حوزه حمل و نقل هوایی نیز تعداد ناوگان افزایش یافته و تلاش شده تا شرایط مناسبی بر توسعه این زیرساختها حاکم شود.

هنوز نظری برای این خبر درج نشده است


نام  :  
ایمیل :  
متن نظر  :  
کد روبرو را وارد کنید :       


اخبار مرتبط

 

 

 
 

کاریکاتور


 

قیمت سکه و ارز


آرشیو اخبار تصویری


   

 


Skip Navigation Links.

آرشیو اخبار روز


   

جستجوی گوگل


web counter