برای هرچه بهتر و سریع لود شدن سایت مطبوعات فارس از مرورگر موزیلا فایرفاکس استفاده نمایید www.matboatfars.com                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
 سایت عکس - عکس مکث 24  - خبرگزاری عکس - عکسمکث24 - تصویر - عکسهای - عکسمکث - عکسهای روز - عکس مکث - فتو - عکسمکس - ایمج - پیکچر - photo - picture -  عکسمکس24 - image - عکس در مطبوعات - مطبوعات در عکس - عکس و مطبوعات - مطبوعات و عکس - عکس مطبوعات - مطبوعات عکس - خبرگذاری عکس - عکس خبرگزاری - خبرگزاری مطبوعات فارس - خبرگذاری - خبر گزاری - خبر گذاری - عکس خبر - خبر عکس - روزنامه فارس - خبر فارس - عکس فارس - فارس عکس - شیراز عکس - عکس شیراز - خبرگذاری مطبوعات فارس - خبرگزاری مطبوعات فارس - فارس روزنامه - شیراز روزنامه - روزنامه شیراز - خبرگزاری عکس مطبوعات فارس - خبرگذاری عکس مطبوعات فارس - سایت مطبوعات شیراز - مطبوعات شیراز - شیراز مطبوعات - خبرگزاری مطبوعات شیراز - خبرگزاری فارس مطبوعات - خبرگذاری فارس مطبوعات - خبرگزاری سایت فارس - سایت خبری فارس - سایت خبری شیراز - سایت شیراز - شیراز سایت - اخبار فارس - فارس اخبار - اخبار شیراز - شیراز اخبار - خبر شیراز - عکس خبر - خبر عکس - خبرهای فارس - خبرهای شیراز - سایت فارس - خبر فارس - خبرفارس - فارسخبر - خبرشیراز - شیراز خبر - شیرازخبر - فارس خبر - شیرازعکس - توریسم و گردشگری - توریسم - توریست - گردشگری - هشدار - هشدار زیست محیطی - عکسهای گردشگری - site ax - site axmax - site axmax24 - saite axmax24 - saite ax - aksmaks24 - aksmaks - site matboatfars - saite matboatfars - matboatfars - Newspaper - khabar - news - farsnews - newsfars - matboatfarsnews - newsmatboatfars - fars news - news fars - matboatfars news - news matboatfars - photonews - newsphoto - photo news - news photo - عکس خبری - تصویر خبر - خبر تصویری - گزارش تصویری - عکسهای خبری - خبرهای تصویری - سایت خبری مطبوعات فارس - سایت عکس خبری مطبوعات فارس GOOGLE Mozilla Firefox- www.search.xco.ir-www.dl.agahipost.com       www.matboatfars.coms search.jamasp.irامروز سه شنبه 29 بهمن 1398   برابر با  :    18/2/2020  میلادی    مصادف با :    1441/6/23  قمری
(1395/8/14)
ارائه آمار دانش‌آموزان معتاد برای نخستین بار
مدیرکل دفتر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی آموزش و پرورش گفت:‌ ۱۳۶ هزار نفر از دانش‌آموزان در معرض خطر ابتلا به مصرف مواد مخدر هستند و از این میان ۳ هزار و ۶۰۰ نفر حداقل یکبار مصرف کننده مواد مخدر بوده‌اند.پ
مطبوعات فارس/تا پیش از این هرگاه رودروی یک مقام مسئول در آموزش‌وپرورش از آسیب‌های اجتماعی سخن می‌گفتیم تقریباً کمتر مسئولی خطر آسیب‌های اجتماعی در مدارس را می‌پذیرفت و اگر هم با مستندات و تحلیل فضای موجود مدارس می‌‌شد او را قانع کرد بازهم براین باور بود که فضا چندان هم که رسانه‌ها شلوغ کرده‌اند، غبار آلود نیست.

آسیب‌های اجتماعی روند رو به رشدی را در پیش گرفته است و محیط مدارس نیز تحت تأثیر فضای حاکم بر جامعه در تیررس آسیب‌های اجتماعی قرار دارد.

اما زنگ خطر زمانی به صدا درآمد که سال گذشته نتایج تحقیقات خسرو رشید یک استاد دانشگاه در فصلنامه رفاه اجتماعی وابسته به دانشکده علوم بهزیستی منتشر شد. بر اساس تحقیقی که روی گروهی از پسران و دختران دبیرستانی در تهران انجام شده است، کشیدن قلیان و سیگار، رابطه جنسی، کتک‌کاری بیرون از خانه و نوشیدن الکل به ترتیب شایع‌ترین رفتارهای پرخطر بین دانش‌آموزان هستند.

روند رو به رشد خودکشی‌های دانش‌آموزان در سال تحصیلی گذشته با رسانه‌ای شدن 17 مورد، زنگ‌های خطر را بلندتر به صدا درآورد و پس از آن صحبت‌های اسفندیار چهاربند مدیرکل وقت آموزش‌وپرورش شهر تهران در جمع معاونانش تیر خلاص جدی‌بودن تهدید مدارس توسط آسیب‌های اجتماعی بود.

بخشی از سخنان مدیرکل آموزش‌وپرورش شهر تهران در رابطه با آسیب‌های اجتماعی مدارس بدین شرح است: وضعیت بهداشت و بلوارها و بوستان‌ها و خیابان‌های تهران به حمدالله، از خیلی استان‌های کشور بهتر است. وضعیت رستوران‌ها و امکانات تفریحی‌مان نسبت به تمامی استان‌ها بهتر است. اما وضعیت تربیت‌مان بهتر نیست وضعیت آسیب‌های اجتماعی‌مان بهتر از شهرهای دیگر نیست. تهران به شدت آسیب‌پذیر است.

اخبارخوبی از مدارس به گوش نمی‌رسد. ما با خبرنگاران که صحبت می‌کنیم، فرار می‌کنیم. یک جوری بالاخره آنها را دور می‌زنیم. یک جوری در آمارها سعی می‌کنیم تعریف‌هایمان را عوض کنیم.

مثلاً به من می‌گویند شما چند دانش‌آموز معتاد دارید؟ من می‌گویم تا ببینیم تعریف شما از معتاد چیست؟خودم می‌دانم دارم با این خبرنگار و پرسش او چه می‌‌کنم؟ خودم هم می‌دانم که در مدارسم چه خبر است؟ شما هم می‌دانید نخستین اولویت و شعار ما در سال آینده، این است که بزرگ‌ترین تهدید بعد از زلزله، تربیت است.

در تربیت هم، مشکل فیزیک، شیمی و ریاضی نداریم و وضع تهران در سطح کشور در این دروس خوب است. 46 درصد برگزیدگان مرحله استانی و کشوری المپیادها برای تهران هستند. در تهران ما اصلاً مشکل ریاضی و فیزیک و شیمی نداریم. وقتی می‌گوییم بزرگترین تهدید بعد از زلزله تربیت است، یک موقع فکرتان اصلاً سمت این درس‌ها نرود مراد ما تربیتی است که معطوف به کم‌کردن آسیب‌های اجتماعی است.

براین اساس آموزش‌وپرورش شهر تهران نخستین اولویت خود در سال تحصیلی 95-96 را به موضوع آسیب‌های اجتماعی اختصاص داد.

برای بررسی وضعیت آسیب‌های اجتماعی در مدارس، اعتیاد دانش‌آموزان و رفتارهای پرخطر در سنین نوجوانی با نادر منصور کیایی مدیرکل دفتر مراقبت از آسیب‌های اجتماعی آموزش‌وپرورش به گفت‌وگو نشستیم.

در این گفت‌وگو برای نخستین‌بار آموزش‌وپرورش از وضعیت اعتیاد میان دانش‌آموزان و خطر ابتلا به مصرف مواد مخدر گزارش داد.

** *: طبق اعلام مسئولان ستاد مبارزه با مواد مخدر یک درصد دانش‌آموزان کشور گرفتار اعتیاد هستند، در سال‌های اخیر آموزش‌وپرورش در رابطه با اعتیاد دانش‌آموزان آمار مشخصی اعلام نکرده و عمده مباحث سرپوش گذاشتن بر این مسائل است، با توجه به حساسیت بحث آسیب‌های اجتاعی و تأکید رهبر انقلاب در این رابطه، چه اقداماتی انجام شده است؟

کیایی: در رابطه با تعیین شیوع مصرف موادمخدر میان دانش‌آموزان چند راه وجود دارد نخستین روش استفاده از پیمایش است یعنی از طریق پرسشنامه و مطالعات پیمایشی شیوع اعتیاد را ارزیابی کنیم. روش دوم استفاده از انواع روش‌های ثبتی است یعنی بررسی کنیم افرادی که برای درمان اعتیاد مراجعه می‌کنند در گروه سنی کودک و نوجوان قرارد دارند یا خیر و با ثبت اطلاعات گروه سنی نوجوان متوجه شویم وضعیت چگونه است.

روش سوم استفاده از انواع روش‌های میدانی است که این روش‌ها شامل مصاحبه با خانواده‌ها و مشاهداتی است که در جامعه یا مدرسه صورت می‌گیرد اما هر یک از این موارد کاستی‌هایی داشته و نقدهایی به آن وارد است به عنوان مثال در رابطه با پیمایش و روایی پاسخ‌ها نقدهایی وجود دارد.

یکی از روش‌هایی که به نظر می‌رسد برای بررسی شیوع اعتیاد میان دانش‌آموزان دقیق‌تر است تدوین برنامه مددکاری مدرسه است که براین اساس چهار نهاد آموزش‌وپرورش، وزارت بهداشت، ستاد مبارزه با مواد مخدر و بهزیستی با همراهی یکدیگر به جای اینکه از طریق مطالعات پیمایشی یا داده‌های ثبتی وضعیت مصرف مواد را بررسی کنند از طریق  پروژه همکاری برای شناسایی، درمان و بازتوانی دانش‌آموزان دارای اختلال مصرف مواد، اقدام می‌کنند.

در قالب این پروژه با همکاری یکدیگر چند کار انجام می‌دهیم و ابزارهای معتبری برای شناسایی به موقع دو دسته از دانش‌آموزان انجام می‌دهیم. گروه نخست، دانش‌آموزانی که دارای نشانه خطر در زمینه اختلال مصرف مواد هستند. در رابطه با این گروه واژه معتاد را به کار نمی‌بریم چون اعتیاد یکی از انواع طیف بزرگ اختلال مصرف مواد مخدر است که این اختلال از تجربه یکبار مصرف تا وابستگی به مواد را دربرمی‌گیرد.

در گروه نخست نشانه‌های خطر شامل جنبه‌های روانی، اجتماعی، محیطی و نشانه‌های محرز مصرف مواد است.

گروه دوم دانش‌آموزانی هستند که اختلال مصرف مواد در آنها احراز می‌شود به عنوان مثال وقتی دانش‌آموز دارای نشانه‌های خطر است از طریق بررسی‌های تشخیصی و بالینی متوجه می‌شویم که آیا اختلال مصرف مواد دارد یا خیر.

این موارد مراحل شناسایی در پروژه مشترکی است که از سال تحصیلی 92-93 آغاز شده است و در قالب این بررسی‌ها متوجه شدیم دانش‌آموزانی هستند که خانواده  آنها دارای متغیرهای سالم است اما فرزند دارای نشانه‌های خطر ابتلا به مصرف مواد مخدر است همچنین محیط یکی از متغیرهای تأثیرگذار است.

** *: پروژه همکاری برای شناسایی، درمان و بازتوانی دانش‌آموزان دارای اختلال مصرف مواد در آموزش وپرورش چه مسائلی را برای شناسایی دانش‌آموزان معتاد مطرح می‌کند؟

کیایی: از سال 92 که این پروژه تعریف شد چند اتفاق افتاد و آموزش و پرورش شیوه‌نامه‌ای را به استان‌ها ارسال کرد تا مشخص شود غربالگری چگونه انجام خواهد شد پس از آن مرحله مداخله، ارجاع و پیگیری‌های بعدی است و کارگاه‌های آموزشی بدین منظور برگزار شد. یک سال بعد یعنی در سال تحصیلی 93-94 ستاد مبارزه با مواد مخدر کارگروه تخصصی با حضور نمایندگان 4 نهاد تشکیل داد و با همراهی یکدیگر شیوه ناه مشترکی را تدوین کردیم که این شیوه نامه بهار سال 94 بین 4 نهاد مبادله شد و میثاق کار قرار گرفت.

برای تحکیم موضوع نیز شیوه‌نامه مدیریت فوریت‌های اجتمای یا اورژانس اجتماعی از جمله در حوزه اعتیاد و مصرف مواد مخدر را  برای ادارات آموزش‌وپرورش ارسال کردیم و نتیجه این شد که در سال‌های تحصیلی 92-93 و 93-94 مراحل آزمایشی درحد مداخله مختصر طی شد و سال تحصیلی گذشته مرحله مداخله مختصر به مداخلات سطح بالاتر ارتقا یافت و با این هدف در آغاز سال تحصیلی گذشته دستورالعمل جامع‌تری را با اشاره ویژه به اینکه مداخلات به سطوح بالای تخصصی ارتقا یابد به ادارات آموزش‌وپرورش ابلاغ کردیم.

برای ادارات آموزش‌وپرورش نیز مدیر مورد تعیین کردیم که باید در دوره‌های آموزشی شرکت کنند،‌این افراد مسئول پیگیری و مدیریت پرونده مربوط به دانش‌آموزان در معرض خطر در سطح آن شهر هستند.

** *: دانش‌آموزانی که در معرض خطر ابتلا به مصرف مواد مخدر شناسایی شده‌اند، عمدتاً از کدام خانواده‌ها هستند؟

کیایی: هم‌اکنون در رسانه‌ها گفته‌می‌شود یک درصد دانش‌آموزان معتاد هستند اما نتایج پروژه ما چه می‌گوید؟

یک درصد از دانش‌آموزان معتاد هستند یعنی جمع زیادی از افراد وابستگی به مواد مخدر دارند در حالی که پروژه میدانی مدیریت مورد با نام مددکاری اجتماعی در مدرسه که در حال فعالیت است حکایت از آن دارد در سال تحصیلی گذشته یک درصد از دانش‌آموزان در معرض خطر شناسایی شدند یعنی 136 هزار دانش‌آموز در معرض خطر مصرف مواد مخدر هستند اما افرادی که مصرف مواد داشتند 3 هزار و 600 نفر هستند.

این 136 هزار نفر دانش‌آموزانی هستند که نشانه‌های خطر را دارند یعنی متغیرهای روانی، اجتماعی و محیطی موید این است که این افراد ریسک خطر ابتلا به مصرف مواد مخدر را دارند  و بر اساس اقدامات تشخیصی متوجه شدیم از میان  آنها 3 هزار و 600 نفر حداقل یک بار مصرف کننده مواد مخدر بودند بنابراین اختلال مصرف مواد در آنها احراز شد و این افراد به مراکز درمانی ارجاع شدند و با همراهی دانشگاه‌های علوم پزشکی تحت درمان سرپایی یا بستری قرار گرفتند.

** *: موادی که توسط دانش‌آموزان مصرف می‌شود، عمدتاً‌ چیست؟

کیایی: موادی که این دانش‌آموزان مصرف می‌کردند بسته به نوع جغرافیا متفاوت بود یعنی مواد سبک و سنگین مانند شیشه مصرف می‌شد اما بیشتر آنها مصرف‌کننده مواد سبک هستند یعنی مواد مخدر صنعتی استفاده نمی‌کردند. اغلب دانش‌آموزان مصرف کننده مواد نیز پسران در گروه سنی بالای 15 سال هستند.

با استمرار این پروژه و هاهنگی‌های ایجاد شده در سال تحصیلی جاری موفق خواهیم شد با ابزارهای دقیق‌تر تعداد افرادی که دارای نشانه‌های خطر یا اختلال مصرف مواد مخدر هستند را با دقت بیشتری شناسایی کنیم.

آنچه که ما نیز به آن رسیده‌ایم این است که یک درصد دانش‌آموزان در معرض خطر مصرف مواد هستند همچنین دانش‌آموزانی که مصرف کننده مواد هستند تحت بررسی و درمان قرار گرفتند و خدمات معاضدت تحصیلی به آنها ارائه شد تا درس عقب نمانند.

** *: در جلسه‌ای که اخیراً با حضور رهبر معظم انقلاب ر رابطه با آسیب‌های اجتماعی برگزار شد، آموزش‌ و پرورش پیرامون چه مسائلی گزارش ارائه کرد؟

کیایی: در جلسه نخست تصمیم گرفته شد تا راجع به اعتیاد،‌ طلاق و حاشیه نشینی بررسی‌ها و اقدامات لازم انجام شود و در جلسه اخیر گزارش اقدامات فوق‌العاده دستگاه‌ها تشریح شد و آموزش‌وپرورش نیز در زمینه اقدامات خود در حوزه رفتارهای پرخطر و آسیب‌های اجتماعی گزارشی را ارائه کرد.

باید توجه داشت که مصرف مواد مخدر آسیب‌های دیگری را نیز به همراه دارد به گونه‌ای که گاه دانش‌آموز علاوه بر مصرف مواد نشانه‌های خودکشی نیز دارد و در هنگام بستری باید علاوه بر مصرف مواد مخدر مصرف مواد مخدر به لحاظ افکار خودکشی نیز تحت درمان قرار بگیرد.

هنوز نظری برای این خبر درج نشده است


نام  :  
ایمیل :  
متن نظر  :  
کد روبرو را وارد کنید :       


اخبار مرتبط

سوء مصرف مواد مخدر محرک در کشور رو به افزایش است
امحا 3 تن مواد مخدر در شیراز
دستگیری 36 خرده فروش مواد مخدر در هفتمین روز عملیات پاکسازی
مواد مخدر صنعتي و قرص‌هاي روانگردان مهمات جنگ نرم دشمن است
DIC ها از مناطق جمعیتی شهر خارج شوند
انهدام 3 باند موادمخدر در فارس
دستگیری 512 خرده‌فروش مواد مخدر در شیراز
آزمايشگاه تخصصي مواد مخدر وليعصر (عج)شيراز قادر به ارایه خدمات به استان هاي جنوب كشور است
قتل دلخراش ارسلان 2.5 ساله
امحاء 6 تن مواد مخدر در فارس
اجرای طرح مبارزه با خرده‌فروشان مواد مخدر در شیراز
10 باب منقل خانه در شیراز پلمپ شد
541 کیلوگرم مواد مخدر در استان فارس کشف شد
آحاد جامعه برای جلوگیری از مصرف مواد مخدر پای کار بیایند
راه‌اندازی کمیته اشتغال بهبودیافتگان اجتماعی در فارس
جامعه عاري از اعتياد ثمره‌ي تلاش در عرصه مبارزه با مواد مخدر خواهد بود
اجراي طرح مبارزه با خرده فروشان مواد مخدر در شيراز
برای نخستین بار برپایی حلقه انسانی با شعار "نه به اعتیاد"در شیراز
با توان نيروي عظيم مردمي مي‌توان با مُعضل مواد مخدر مقابله نمود
كشف 3.5 كيلوگرم هروئين از معده 4 قاچاقچي
مرکز نگهداری و ساماندهی معتادان در شیراز راه‌اندازی می‌شود
جمع آوری 834 معتاد از سطح شهر شیراز در نوروز 94
ساماندهي 490 نفر معتاد حاد و پُرخطر در مراكز درمان اعتياد
کشف یک تن مواد مخدر در عملیات پلیس فارس
3 هزار و 500 نفر معتاد پرخطر و تزریقی در فارس وجود دارد
برگزاری همایش «نقش مشارکت‌های اجتماعی در كنترل و کاهش مصرف مواد مخدر» در فارس
همایش «اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر و روان‌گردان‌ها»در شیراز برگزار شد
۲ میلیون قرص اعتیادآور در شیراز کشف شد
جایگاه داروهای ایرانی در دنیا/ تولید 5 داروی ضد سرطان در کشور
فاز سوم طرح جمع‌آوري معتادان پرُخطر در شيراز اجرا میشود
ايده‌هاي نخبگان مي‌تواند راهگشاي كاهش معضل مواد مخدر باشد
نخستین جشنواره ایده‌های برتر در شیراز برگزار می‌شود
افزایش تمایل افراد به استفاده از مواد مخدر صنعتی یک زنگ خطر است
کشف افزون بر دوتن و 300کیلومواد مخدر در فارس
ساماندهي 318 نفر معتاد حاد و پُرخطر در مراكز درمان اعتياد
اجراي فاز دوم طرح جمع‌آوري معتادان پرُخطر در شيراز
به مناسبت سالروز مبارزه با مواد مخدر اجرای برنامه‌های متعدد در استان فارس صورت می‌گیرد
اشتغالزایی حلقه مفقوده شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر است
37 كيلو مواد مخدر در شيراز كشف شد
افزون بر دو کیلو شیشه از سه قاچاقچی مواد مخدر در شیراز کشف شد
آغاز طرح جمع‌آوري معتادين حاد و پُرخطر در شيراز
حمايت از پايان نامه وطرح هاي پژوهشي دانشجويان و اساتيد فارس با موضوع اعتياد
پنج قاچاقچی در شیراز به دار آویخته شدند
بیش از دو و نیم تن مواد مخدر در فارس کشف شد
كشف 450 كيلوگرم ترياك در فارس/ دستگیری 15 قاچاقچي
یک قاچاقچی عمده مواد مخدر به دار مجازات آویخته شد
660 كيلوگرم مواد مخدر در فارس کشف شد
آخرین وضعیت بازار دارویی کشور
برخورد قاطعانه با آرايشگاه‌هاي مروج مصرف مواد مخدر در قالب قرص‌هاي لاغري
معتادان به زندان‌ نمی روند
70نماینده طرح حذف مجازات اعدام از قانون مبارزه با مواد مخدر را امضا کردند
کشف 90 کیلوگرم مواد مخدر در شیراز
شایع شدن کشت ماری‌جوانا در آپارتمان‌ها
امحای پنج هزار و 500 کیلوگرم مواد مخدر غیردارویی در شیراز
عرضه قلیان‌های آغشته به مواد مخدر تائید شد
تغییر حکم اعدام 7 محکوم مواد مخدر
افزایش آمار اعتیاد جوانان از ۳ درصد به ۲۶ درصد
مواد مخدر سربی، 680 کرمانی‌ را راهی بیمارستان کرد
زنگ خطر 2 برابر شدن زنان معتاد
پرتاب مواد مخدر از افغانستان به ایران با منجنیق
عطاری‌هایی که مواد مخدر می‌فروشند
فراگیری مسمومیت سربی در معتادان
مصرف مواد مخدر حرام است
باند حرفه‌ای توزیع مواد مخدر صنعتی در شیراز متلاشی شد
352 معتاد حاد و پرخطر در شیراز ساماندهی شدند
اجراي طرح ساماندهي معتادان پُرخطر در شيراز
کشف ۲۹ تن انواع موادمخدر در استان فارس
کشف بیش از 579 کیلوگرم مواد مخدر در فارس
ظهور مخدرهای دیجیتالی
فارس در 2 سال گذشته در حوضه امنیتی با تحول خوبی روبرو بوده است
بیش از شش هزار قلم داروی غیر مجاز در شیراز کشف شد
کاهش سن اعتیاد در فارس به ۱۴ سال
کشف 975 کیلوگرم تریاک در شیراز
بازداشت ۸ نفر در پرونده های بانک سرمایه و صندوق فرهنگیان
حکم اعدام سه متجاوز به عنف در شیراز اجرا شد
ارائه طرح حذف اعدام از مجازات متهمان مواد مخدر به هیئت رئیسه مجلس
مواد مخدر چهارمین منبع درآمد دنیا
جزئیات شهادت مأمور نیروی انتظامی در فارس اعلام شد
عامل شهادت رئیس پلیس لامرد دستگیر شد
اعدام برای ۸۰ زندانی ایرانی در مالزی
توقیف دو نوع ماده مخدر جدید صنعتی در گمرک
كشف بيش از 800 كيلوگرم مواد مخدر در فارس
شل شدن طناب دار از گردن قاچاقچیان خرده پا
مجازات اعدام حاملین مواد مخدر حذف می‌شود
استقرارکارشناسان پولشویی بین‌المللی در ایران
کشف 57 کیلو گرم تریاک از یک منزل در شیراز
طرح ساماندهی معتادان پرخطر در فارس تا پایان خرداد 96 ادامه دارد
توقيف يك تن مواد مخدر طي درگيري مسلحانه در فارس
کشف بيش از 180 كيلو مواد مخدر در داراب
۲۵۰ نفر به دلیل مصرف مواد مخدر در فارس فوت کردند
امحاء بيش از 45 تن مواد مخدر در فارس
مجازات مواد مخدر تغییر کرد
تبلیغ مواد مخدر در شبکه تلویزیونی عرب‌زبان سوژه شبکه‌های اجتماعی شد
واکنش ناجا به طرح کاهش مجازات مواد مخدر و توزیع تریاک دولتی
برخورد پلیس با نمادهای موادمخدر روی البسه و خودروها
طرح توزیع مواد مخدر دولتی در کمیسیون قضایی مجلس تصویب شد
کشف بیش ازچهارکیلوگرم حشیش ازمسافر خارجی در فرودگاه شیراز
آمار تاسف برانگیز از مصرف مواد مخدر در فارس
کشف هفت تن مواد مخدر در یک ماه
آگاهي و آموزش مي‌تواند دانش‌آموزان ما را در برابر اعتیاد و رفتارهای پُر خطر محافظت نمايد
اجراي طرح ساماندهي معتادان حاد و پرخطر در شيراز
ظرفیت مرکز نگهداری معتادان پُرخطر شیراز 2 برابر شده است
بي‌تفاوتي در مبارزه با مواد مخدر آسيب‌هاي اجتماعي را به همراه دارد
هیچ خلاء قانونی برای کار نکردن در مبارزه با موادمخدر نیست
استفاده حداکثری از تمام ظرفیت‌های علمی برای مبارزه با مواد مخدر
حمایت ستاد مبارزه با مواد مخدر از پایان‌نامه‌های دانشجویی
کشف ۱.۵ تن مواد مخدر در فارس
محموله هروئین و شیشه در سپیدان متوقف شد
امسال 670 تن مواد مخدر در کشور کشف شد
خبر مصرف مواد مخدر در دانشگاه آزاد شیراز تکذیب شد
۲۷۵ میلیون نفر در جهان حداقل یکبار از مواد مخدر استفاده کردند
اجرای طرح یاریگران زندگی در مدارس فارس در سال جاری
بازدید اعضای کمیته پیمان استان فارس از پروژه نشاط سلطان آباد شیراز
حل معضلات حاشیه‌نشینی فارس منجر به رفع بسیاری از مشکلات استان می‌شود
هیچ نهاد و سازمانی به فکر بچه‌های طلاق نیست
دلیل بیش از 60 درصد طلاق ها در ایران عدم تفاهم جنسی همسران اعلام شد
اعتیاد، طلاق، ریزگردها، کم‌آبی، بیکاری، رکود و تورم هم دشمن ما هستند
تاثیر طلاق بر سلامت زوجین
امارهای ضد ونقیض بیکاری وصادرات 256 میلیون دلاری از فارس
کاهش مشهود روند ازدواج در کشور
طرح كاهش آسيب‌هاي ناشي از طلاق در بين دانش آموزان طلاق اجرايي مي‌شود
طلاق در استان فارس از ازدواج پیشی گرفت
دختران 13 ساله شوهر می خواهند
آزمایش ژنتیک الزامی می‌شود
توقف اعلام آمار «طلاق» از سوی ثبت احوال
ارائه تسهیلات خدمت سربازی به ۲ هزار مددجوی تحت پوشش
زن و مردی که برای طلاق باید دوباره ازدواج کنند
بررسی 70 درصد از فیش‌های حقوق دریافتی مدیران و معاونان استان فارس
آمار ازدواج کاهش یافت
7 استان پر طلاق کشور
روش‌های رایج خودکشی در ایران
علل افسردگی امروز جامعه باید بررسی شود
اجرای طرح جامع کنترل و کاهش طلاق در 10 استان
50 درصد طلاق‌ها دوران عقد اتفاق می‌افتد
آقایان PMS همسرتان را درک کنید
ناآشنایی با مهارت های زناشویی مهمترین علت طلاق در فارس اعلام شد
چگونه زندگی‌ها را از طلاق واکسینه کنیم؟
چگونه زندگی‌ها را از طلاق واکسینه کنیم؟
بیماری‌های مردان پس از طلاق
ثبت روزانه 432 طلاق در کشور
چهارمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند جنوب کشور در فارس به کار خود پایان داد
مرد ۹۲ ساله نیجریه‌ای با ۹۷ همسر هنوز قصد ازدواج دارد
همسر آزاری در استان فارس روبه افزایش است
ایران، دومین کشور «غمگین» جهان
فارس غمگین‌ترین و پراضطراب‌ترین استان کشور
جدیدترین آمار از ازدواج کودکان در ایران
فارس موفق‌ترین استان در کاهش آمار پرونده‌های طلاق است
3700 دختر و 2 پسر کمتر از 15 سال عروس و داماد شدند
نارضایتی جنسی از علل اصلی طلاق است
پادشاهی با 15 زن، طلاق را در کشورش ممنوع کرد
معرفی ۱۱۲۱ نفر از متقاضیان طلاق در فارس به مراکز مشاوره تخصصی
فارس رتبه اول زندانی مهریه در کشور
زوجی بعد از ۲۴ سال فهمیدند خواهر و برادرند
حق حضانت فرزندان پس از طلاق به زنان سعودی رسید
سه راهکار درمان آسیب های اجتماعی
پیگیری تغییر روند «ثبت طلاق»
افزایش طول زندگی زوج‌ها در فارس
خودکشی زن جوان در لایو اینستاگرام
افتتاح نمایشگاه «فرهنگ کودکی» دانشجویان گروه موزه دانشگاه هنر شیراز
طلاق صوری و ازدواج‌ مصلحتی برای مستمری تامین اجتماعی
ثبت طلاق سهمیه‌بندی شد
سوء مصرف مواد مخدر محرک در کشور رو به افزایش است
دولت مکلف به اولویت استخدام مردان متأهل دارای فرزند شد
روزانه70تا100نفر به جمعیت معتادان کشورافزوده میشود
زنجيره انساني "نه به اعتياد" در شيراز
پناهگاه معتادان در شیراز تخریب شد
گزارش تصویری/سرپناه شبانه معتادان
17 هزار نفر از معتادان در استان فارس تحت درمان با داروی متادون هستند
اخذ تست اعتیاد از رانندگان در فارس
شیراز برای خلاف‌کاران و معتادان امن شده است
اعتیاد در کمین دانش‌آموزان
وقتی خبرنگار معتاد می شود!
قتل دلخراش ارسلان 2.5 ساله
غولی به نام «بی‌تی» وارد مدارس شده است
کلینیک ترک اعتیاد اینترنت و تکنولوژی در هند راه اندازی شد
نوفون زیرو؛ ابزاری برای درمان اعتیاد به تلفن هوشمند
اعتیاد، طلاق، ریزگردها، کم‌آبی، بیکاری، رکود و تورم هم دشمن ما هستند
زنگ خطر افزایش مصرف مواد مخدر در گروه سنی مولد 18تا 30 سال
اگر امروز شروع نکنیم فردا دیر خواهد بود
کنترل آسیب های اجتماعی برعهده کیست ؟
جشنواره ملی ایده‌های برتر در حوزه اعتیاد به میزبانی شیراز
همایش پیشگیری از اعتیاد در محله های پرخطر برگزار می شود
برگزاری جشنواره پیشگیری از اعتیاد در شیراز
تست اعتیاد از رانندگان در جاده‌های استان فارس
معتادان به زندان‌ نمی روند
حجامت و خالکوبی، ۲ عامل ابتلا به هپاتیت
تریاک بیشترین مخدر مصرفی کشور
محرومیت 4 هزار راننده اتوبوس به خاطر اعتیاد و تخلف
آمار نگران کننده اعتیاد به مصرف لوازم آرایشی
واکنش بهزیستی به عقیم‌سازی زنان معتاد
مسئولان استان فارس در حل مشکلات فرهنگی اجتماعی موفق نبودند
کمکهای مردمی«کوچه گردان عاشق» به محرومان رسید
قیمت فروش نوزادان از ۵٠٠‌ هزار تا یک‌میلیون تومان
۱۲۰ هزار معتاد در فارس شناسایی شدند
عرضه قلیان‌های آغشته به مواد مخدر تائید شد
افزایش آمار اعتیاد جوانان از ۳ درصد به ۲۶ درصد
صدور مجوز ایجاد مراکز ترک اعتیاد در کشور متوقف شد
6 درصد ایرانی ها تجربه مصرف الکل دارند
افزایش 11 درصدی کشف مواد مخدر
مصرف سالانه 30تن داروی ترک اعتیاد درکشور
ارائه خدمات درمانی رایگان به کودکان کار مبتلا به ایدز
اعتیاد آورترین بازی‌های موبایلی
ثبت روزانه 432 طلاق در کشور
مصرف موادمخدر چهارمین عامل مرگ در ایران
کاهش سن اعتیاد در فارس به ۱۴ سال
برگزاری همایش بررسی وضعیت آسیبهای اجتماعی در شیراز
یک درصد دانش‌آموزان معتادند
مواد مخدر چهارمین منبع درآمد دنیا
فروش نوزاد یک ماهه برای خرید هروئین
فاجعه موادفروشی آنلاین
«گُل» دومین مخدر مصرفی کشور معرفی شد
گیت‌های بازرسی اجازه خروج به برخی‌ از متقاضیان حج نخواهد داد
حساس‌ كردن خانواده‌ها نسبت به اعتياد مساوي با طي كردن نيمي از راه پيشگيري است
عاقبت اعتیاد به گوشی‌های هوشمند
آگاهي و آموزش مي‌تواند دانش‌آموزان ما را در برابر اعتیاد و رفتارهای پُر خطر محافظت نمايد
شناسایی دانش آموزان در معرض اعتیاد در شیراز آغاز شد
امکان درمان معتادان در خانه بدون اعزام به کمپ‌ها
اعلام ورود تنباکوی جنسی به کشور
بافت فرسوده شیراز زمینه ساز اعتیاد شده است
سه راهکار درمان آسیب های اجتماعی
۱۰۰ هزار دانش‌آموز در معرض خطر اعتیاد
اولین اردوی جهادی اصحاب رسانه شیراز برگزار شد
۴ نفر در شیراز بر اثر مصرف مشروبات دست ساز مسموم شدند
دستگیری قاتلی که با چکش مادرش را کشت
راه‌اندازی میز خدمات فوریت‌های روانی اجتماعی دانش آموزان در فارس
قطعی اینترنت خوب یا بد
اظهارات محمدعلی نجفی در دادسرا درباره قتل همسرش
پایان خوش برای یک خودکشی در شیراز
به خودکشی فکر می کنید؟
تهدید به خودکشی
خودکشی عامل قتل‌عام خانوادگی در فارس
مهم‌ترین دلیل خودکشی ایرانی‌ها
خودکشی همزمان دو جوان یاسوجی با طناب دار
ایران‌ در خودکشی‌ رتبه 106 جهان‌ را دارد
مهاجم 18 ساله ایرانی-آلمانی مرکز خرید مونیخ
ارسال پرونده فوت سربازان به دادسرای جنایی شیراز
سقوط یک دختر در زیر گذر زند شیراز
دانشجوی دانشگاه شیراز خودکشی کرد
آخرین وضعیت "خودکشی" در کشور
روش‌های رایج خودکشی در ایران
خودکشی پس از همسرکشی در شیراز
خودکشی ناکام یک مرد در شيراز
قرص برنج قاتل ۶ هزار ایرانی
برخورد قطار با ۲ کودک سبب جان باختن آنها شد
سه مرگ مشکوک در یاسوج خودکشی بوده است
21 درصداز ایرانی ها دچار اختلالات روانپزشکی
همسر آزاری در استان فارس روبه افزایش است
فارس غمگین‌ترین و پراضطراب‌ترین استان کشور
بزرگترین خودکشی دسته جمعی تاریخ
افسرده‌ها از خدمت معاف می‌شوند
جشن سال نو برزیلی‌ها به خاک و خون کشیده شد
دلیل خودکشی در ژاپن: فشار کار بیش از حد
پیوند صورت 10 سال پس از اصابت گلوله
ابتلای بیش از ۳۰۰ میلیون نفر به افسردگی
خودکشی سه شهروند شیرازی ناکام ماند
آهنگی که همه با شنیدنش خودکشی کردند
خودکشی سرباز کلانتری در شیراز
خودکشی در کمین برخی از زنان باردار
خودکشی ناموفق دختر نوجوان در شيراز
شیوع پدیده «خون‌بازی» در دانش‌آموزان
«نهنگ آبی» در ایران قربانی گرفت
ماجرای خودکشی شوم مادر و دو کودک
متهم در اقلید خود را کشت
چند نفر از طلبکاران موسسات مالی در لرستان خودکشی کردند
افزایش 180 درصدی فوت ناشی از مصرف قرص برنج در فارس
افزایش آمار خودکشی‌ها در فارس
هشدار درباره «نهنگ آبی» جدید در whatsapp
خودکشی زن جوان در لایو اینستاگرام
افزایش فوت‌های ناشی از سوختگی در فارس
دلیل خودکشی مسئول دژبانی در فیروزآباد مسائل شخصی اعلام شد
شیوه مواجهه با فردی که افکار خودکشی دارد
فوت ۷۶ نفر در حوادث سیل کشور
خودکشی مادر و دختر نی‌ریزی
مسمومیت 14 نفر در بوشهر با گاز قرص برنج
آمار بالای اقدام به خودکشی زنان در استان فارس
مرگ مشکوک به خودکشی مرد ۵۸ ساله در شیراز
پلیس شیراز ، زندگی را به جوان ۳۰ ساله هدیه داد
یک درصد دانش‌آموزان معتادند
 

 

 
 

کاریکاتور


 

قیمت سکه و ارز


آرشیو اخبار تصویری


   

 


Skip Navigation Links.

آرشیو اخبار روز


   

جستجوی گوگل


web counter