برای هرچه بهتر و سریع لود شدن سایت مطبوعات فارس از مرورگر موزیلا فایرفاکس استفاده نمایید www.matboatfars.com                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
 سایت عکس - عکس مکث 24  - خبرگزاری عکس - عکسمکث24 - تصویر - عکسهای - عکسمکث - عکسهای روز - عکس مکث - فتو - عکسمکس - ایمج - پیکچر - photo - picture -  عکسمکس24 - image - عکس در مطبوعات - مطبوعات در عکس - عکس و مطبوعات - مطبوعات و عکس - عکس مطبوعات - مطبوعات عکس - خبرگذاری عکس - عکس خبرگزاری - خبرگزاری مطبوعات فارس - خبرگذاری - خبر گزاری - خبر گذاری - عکس خبر - خبر عکس - روزنامه فارس - خبر فارس - عکس فارس - فارس عکس - شیراز عکس - عکس شیراز - خبرگذاری مطبوعات فارس - خبرگزاری مطبوعات فارس - فارس روزنامه - شیراز روزنامه - روزنامه شیراز - خبرگزاری عکس مطبوعات فارس - خبرگذاری عکس مطبوعات فارس - سایت مطبوعات شیراز - مطبوعات شیراز - شیراز مطبوعات - خبرگزاری مطبوعات شیراز - خبرگزاری فارس مطبوعات - خبرگذاری فارس مطبوعات - خبرگزاری سایت فارس - سایت خبری فارس - سایت خبری شیراز - سایت شیراز - شیراز سایت - اخبار فارس - فارس اخبار - اخبار شیراز - شیراز اخبار - خبر شیراز - عکس خبر - خبر عکس - خبرهای فارس - خبرهای شیراز - سایت فارس - خبر فارس - خبرفارس - فارسخبر - خبرشیراز - شیراز خبر - شیرازخبر - فارس خبر - شیرازعکس - توریسم و گردشگری - توریسم - توریست - گردشگری - هشدار - هشدار زیست محیطی - عکسهای گردشگری - site ax - site axmax - site axmax24 - saite axmax24 - saite ax - aksmaks24 - aksmaks - site matboatfars - saite matboatfars - matboatfars - Newspaper - khabar - news - farsnews - newsfars - matboatfarsnews - newsmatboatfars - fars news - news fars - matboatfars news - news matboatfars - photonews - newsphoto - photo news - news photo - عکس خبری - تصویر خبر - خبر تصویری - گزارش تصویری - عکسهای خبری - خبرهای تصویری - سایت خبری مطبوعات فارس - سایت عکس خبری مطبوعات فارس GOOGLE Mozilla Firefox- www.search.xco.ir-www.dl.agahipost.com       www.matboatfars.coms search.jamasp.irامروز یکشنبه 6 بهمن 1398   برابر با  :    26/1/2020  میلادی    مصادف با :    1441/6/0  قمری
(1393/2/6)
اخبار هفته ملی سلامت

* مسافران و توریست ها نیز در غرفه هفته سلامت بيمارستان مادر وكودك شیراز خدمات سلامت دریافت می کنند

هفته ملی سلامت از اول اردیبهشت آغاز شده و تا هفتم همین ماه با شعار یک عمر سلامت با خود مراقبتی ، ادامه دارد و طی این هفته دانشگاه علوم پزشکی شیراز اقدام به ارایه خدمات و آموزش سلامت به گروه های مختلف مردم می نماید که با توجه به حضور مسافران و توریست ها در شیراز ، این گروه هم همراه با شهروندان شیرازی  در غرفه هفته سلامت بيمارستان مادر وكودك شیراز خدمات سلامت دریافت می کنند .

مطبوعات فارس/ به گزارش خبرنگار وب دا در روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ، غرفه هفته سلامت بيمارستان مادر وكودك غدير امسال در دروازه قرآن داير شده و همه روزه پذيراي مراجعان،مسافران و توريست ها مي باشد .

دراين غرفه فشارخون ،قندخون ،قد و وزن و BMI كليه مراجعان توسط كارشناسان پرستاري بیمارستان مادر و کودک غدیر به صورت رايگان چك می شود وپمفلت هاي آموزشي به مراجعان ارائه مي گردد.

بر اساس این گزارش با توجه به اهمیت تغذیه سالم و انتخاب شیوه درست زندگی در دستیابی به خودمراقبتی ، در اين غرفه مشاوره تغذيه توسط كارشناس  تغذيه بيمارستان و مشاوره بهداشت حرفه اي  و بهداشت محيط نیز انجام می شود .

شايان ذكر است به منظور گسترش فرهنگ ايمني وسلامت جامعه، در يكي از مدارس به مدت 3روز آموزش هايي توسط كارشناسان بيمارستان ارائه گرديد که این آموزش ها در 2 جلسه برای مادران و در یک جلسه نیز جهت دانش آموزان اجرا شد .

* بیمارستان خلیلی در هفته سلامت همسایگان خود را به ویزیت تخصصی و آزمایشات رایگان دعوت کرد

به مناسبت هفته سلامت کارشناسان بیمارستان خلیلی شیرلز به دانش آموزان شیرازی آموزش های خودمراقبتی ارایه کردند .

این کارشناسان با حضور در آموزشگاه های دخترانه، با توجه به شعار هفته ملی سلامت " یک عمر سلامت با خودمراقبتی" ، به آموزش سلامت به فراگیران پرداختند تا ضمن آشنا نمودن این گروه از افراد جامعه با آموزش روش های حفظ سلامت و انتخاب شیوه صحیح زندگی، زمینه زندگی سالم را در جامعه فراهم نمایند .

براساس این گزارش ، کارشناسان بیمارستان خلیلی شیراز در برخی از رستوران های سطح شهر نیز حاضر شدند و نکات بهداشتی لازم را به کارکنان این مراکز آموزش دادند .

این آموزش ها شامل استرس و روش های کاهش آن قبل از امتحان ، فعالیت های بدنی ، ورزش ، بازی های سنتی ، بیماری های ناشی از کار با یارانه ، نحوه صحیح نشستن روی صندلی به مدت طولانی ، بهداشت دهان و دندان ، تغذیه سالم و اثرات مضر فست فودها ، بهداشت فردی و خود مراقبتی در جهت پیشبرد اهداف شعار امسال و افزایش سطح آگاهی جامعه بود .

همچنین این مرکز با ارسال دعوتنامه هایی به 30 نفر از همسایگان بیمارستان از آن ها دعوت نمود تا در هفته سلامت جهت ویزیت تخصصی و انجام آزمایشات معمول به صورت رایگان مراجعه نمایند تا گامی دیگر برای ارتقای سطح سلامت جامعه به ویژه همسایگان بیمارستان بردارد .

لازم به ذکر است در غرفه سلامت بیمارستان که در محوطه مرکز برپاست همه روزه مشاوره تغذیه ، اندازه گیری فشارخون ، توزیع بروشور مربوط به بیماری های مختلف به صورت رایگان جهت عموم انجام می پذیرد.

* در ششمین روز هفته سلامت : نخستین كلينيك ديابت بارداري استان فارس در بيمارستان حضرت زينب (س) شیراز راه اندازی شد

نخستین كلينيك ديابت بارداري استان فارس در ششمین روز هفته سلامت در بيمارستان حضرت زينب (س) شیراز راه اندازی شد .

معاون درمان دانشگاه با بیان این مطلب گفت : ديابت مي‌تواند بر روي رشد و نمو جنين در طي بارداري اثرات مضري داشته باشدودر اوايل بارداري،  منجر به بروز نقص‌هاي مادرزادي و افزايش خطر سقط جنين گردد.

دکتر علی بهادر افزود : بسياري از نواقص مادرزادي، اثرات نامطلوبي را بر ارگان‌هاي مهم بدن مانند مغز و قلب دارند، هم چنين در طي سه ماهه دوم و سوم بارداري، ديابت مادر مي‌تواند منجر به تغذيه و رشد زياد از حد كودك گردد.

وی اظهار داشت : داشتن نوزاد بزرگ و با وزن بالا، خطر زايمان‌هاي پردرد و سخت وميزان سزارين را افزايش مي دهد و اگر نوزادنيز به طور طبيعي متولد شو د، خطر آسيب به ناحيه شانه ها وجود دارد و وزن بالاي نوزاد همچنين موجب تاخير در زمان زايمان و خطرات كمبود اكسيژن براي مغز نوزاد مي‌شود.

دکتر بهادر بیان کرد : وقتي جنين بيش از حد تغذيه گردد ، سطح انسولين خونش افزايش مي يابدو پس از زايمان، احتمال افت شديد قند خون در نوزاد وجود دارد، زيرا ديگر آن مقادير بالاي قند را از خون مادر دريافت نخواهد كرد.

وی گفت : با توجه به عوارض فوق، بهترين اقدام  ، پيشگيري از وقوع ديابت بارداري است بنابراین در راستای پیشگیری از این عارضه نخستین كلينيك ديابت بارداري استان فارس  در بيمارستان حضرت زينب (س)با امكانات ويزيت متخصصان داخلي و چشم جهت بررسي مستمر مشكلات قلبي عروقي ،كليوي ، چشمي راه اندازی شد .

در مراسم گشایش این کلینیک مسوولان معاونت درمان ،روسا وكارشناسان  اداره بيماري هاي غير واگير معاونت درمان و همچنین  رییس بیمارستان و کارشناسان کلینیک دیابت بارداری و سایر مسوولان بيمارستان حضرت زينب (س) حضور داشتند .

* کسب رتبه اول واحد فرهنگی بیمارستان اعصاب و روان استاد محرری در بین بیمارستانهای استان

بیمارستان اعصاب و روان استاد محرری شیراز رتبه اول واحد فرهنگی را در بین بیمارستان های استان فارس کسب کرد .

سال گذشته واحد فرهنگی بیمارستان اعصاب و روان استاد محرری از نظر عملکرد در رتبه چهارم قرار داشت ولی با تلاش چند ماه اخیر پرسنل فرهنگی بیمارستان ، موفق به کسب رتبه اول از نظر عملکرد در بیمارستان های استان فارس شد و بر اساس آن از ریاست ، مدیریت و پرسنل فرهنگی بیمارستان تجلیل شد .

براساس این گزارش معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه نیز به همراه سایر مسئولان آن معاونت از جمله قائم مقام معاونت فرهنگی ، مدیرکل تربیت بدنی ، مدیرکل امور دانشجویی و رئیس مسئولان فرهنگی واحدهای دانشگاه در هفته سلامت از بیمارستان اعصاب و روان استاد محرری بازدید کردند.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه و همراهنشان در این بازدید که در فضایی معنوی و دوستانه انجام گرفت از بیماران بلاصاحب بیمارستان ملاقات نمودند و از نزدیک با مشکلات آنها آشنا شدند که در همین خصوص تصمیمات سازنده ای جهت رفع مشکلات آنها گرفته شد .

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه و همراهان از چند بخش بیمارستان بازدید و با بیماران صحبت کردند و در آخر در نماز جماعت بیمارستان شرکت کرده و طی سخنانی از زحمات پرسنل بیمارستان تشکر کردند.

* کارشناسان بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) در هفته سلامت مشاوره پيشگيري از سوء مصرف داروهاي مخدر و روانگردان می دهند

کارشناسان بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) با برپایی غرفه در نمایشگاه هفته سلامت به بازدیدکنندگان در زمینه پيشگيري از سوء مصرف داروهاي مخدر و روانگردان ، مشاوره می دهند .

مشاوره  پيشگيري از سوء مصرف داروهاي مخدر و روانگردان در غرفه بوستان آزادی بیمارستان حضرت علی اصغر(ع)   با استقبال بازدیدکنندگان و به ویژه جوانان روبرو شده است .

کارشناسان این مرکز درمانی طی هفته سلامت به ارایه مشاوره در زمینه های كنترل ديابت، آسم و آلرژي نیز می پردازند و پاسخ گوی مراجعان درباره این موضوعات هستند .

براساس این گزارش كودكان مهدكودك این بیمارستان نیز در غرفه هفته سلامت حاضر شدند و با برپايي برنامه هاي شاد و متنوع، اصول ساده خودمراقبتي را در قالب شعر ، سرود و نمايش به افراد ارایه دادند.

اجراي كليپ آموزشي سلامت روان كه در مونیتور هاي درمانگاه و اتاق عمل براي بیماران و همراهان آنها نمایش داده می شود ، ديدار از خانه سالمندان فرشتگان و توزيع هداياي تهيه شده كه توسط پرسنل مركز براي اين عزيزان تدارك ديده شده بود و ارائه مشاوره هاي لازم توسط كارشناسان به مسئولين خانه سالمندان، ديدار رياست و مديريت بیمارستان از بيماران بستری و ملاقات رو در رو با ايشان و پيگيري مشكلات از نزديك و  سخنراني امام جماعت مركز در بين الصلاتين در خصوص خودمراقبتي و بيان ديدگاه اسلام  در زمینه بهداشت فردي ، از دیگر خدماتی می باشد که در طول هفته سلامت در بیمارستان حضرت علی اصغر(ع)  ارایه شده است .

* در هفته سلامت اندازه گیری فشارخون را در غرفه بیمارستان نمازی شیراز آموزش ببینید

به مناسبت هفته سلامت در بیمارستان نمازی شیراز غرفه ای راه اندازی شده که در آن شیوه صحیح اندازه گیری فشار خون به عموم آموزش داده می شود .

این غرفه به همت دفتر آموزش پرستاری برپا گردیده است و در بخشی با عنوان جاده سلامت، مطالب آموزشی ومشاوره به مراجعه کنندگان ارایه می شود .

غرفه سلامت بیمارستان نمازی شیراز شامل غرفه کوچک فشار خون ، مشاوره تغذیه ، مشاوره مددکاری اجتماعی و روانشناسی ، مشاوره پرستاری ، غرفه تجهیزات پزشکی با 10درصد تخفیف ، غرفه ویژه کودکان ، ارایه خدمات آموزشی شامل لوح فشرده ، پمفلت ، کتابچه و تهیه و ارایه جزوات آموزشی می باشد .

بر اساس این گزارش یک غرفه سلامت نیز به همت این مرکز در سازمان بازنشستگان و موظفین آموزش و پرورش بر پا شده است که خدماتی از جمله اندازه گیری فشارخون ، ارایه پمفلت و لوح فشرده آموزشی و اندازه گیری قد و وزن را به بازدیدکنندگان ارایه می دهد .

طراحی برنامه هفتگی ویژه کودکان با  شعارهای بهداشتی و همچنین طراحی و تهیه کتابچه رنگ آمیزی ویژه کودکان با شعارهای بهداشتی از دیگر خدماتی است که در هفته سلامت توسط کارشناسان بیمارستان نمازی شیراز در راستای آموزش خودمراقبتی در حال ارایه می باشد .

* در هر مراجعه به پزشک خانواده فشارخون خود را اندازه بگیرید

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در خطبه های پیش از نماز جمعه شیراز به مناسبت هفته ملی سلامت، خطاب به نمازگزارن توصیه کرد: در هر مراجعه به پزشک خانواده، فشارخون و دور کمر خود را اندازه بگیرید.

دکتر محمدهادی ایمانیه روز گذشته در خطبه های پیش از نماز جمعه شیراز با اشاره به شعار " یک عمر سلامت با خودمراقبتی" تصریح کرد: سازمان جهانی بهداشت در سال های اخیر توصیه می کند که سنجه مهمتری نسبت به وزن در زمینه پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی، دور کمر افراد است که باید در آقایان کمتر از 90سانتیمتر و در خانم ها نیز کمتر از 80 سانتیمتر باشد.

وی ادامه داد: افزایش دور کمر افراد بیش از این میزان، موجب افزایش تولید هورمون استروژن می شود که خطر ابتلا به سکته های قلبی و مغزی را بالا می برد.

دکتر ایمانیه پرهیز از مصرف دخانیات را مولفه دیگر خودمراقبتی دانست و با بیان اینکه سن مصرف دخانیات در کشور به نوجوانی رسیده است، گفت: دخانیات حاوی چهار هزار نوع ماده سمی هستند که خطر ابتلا به انواع سرطان ها اعم از سرطان ریه، حنجره، مری، مثانه و دهان را در مصرف کنندگان افزایش می دهد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با توصیه به مراقبت والدین از جوانان و نوجوانان خود در برابر مصرف دخانیات، ابراز داشت: سیگار دروازه اعتیاد است و مصرف سی تا 40 دقیقه قلیان نیز معادل کشیدن 70 نخ سیگار است.

دکتر ایمانیه با اشاره به ابتلای 32درصد مردم استان فارس به چربی خون، گفت: با افزایش مصرف سبزیجات و میوه جات، مصرف لبنیات کم چرب، پرهیز از غذاهای چرب مانند کره، خامه، دل، جگر، کله پاچه و گوشت قرمز، هم چنین مصرف نان های سبوس دار مانند سنگک، خطر ابتلا به این بیماری را می توان کاهش داد.

وی زیاده روی در مصرف نمک را از دیگر مشکلاتی برشمرد که باید با اصلاح آن در سبک زندگی، به شعار خودمراقبتی تحقق ببخشیم و افزود: میزان نمک باید معادل پنج گرم در روز باشد که هم اکنون در کشور ما، دو برابر این میزان نمک مصرف می شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز هم چنین با اعلام خبر بسته های خدمتی جدید وزارت بهداشت به مردم در سال جدید، تصریح کرد: یکی از مهم ترین خبرهای خوش دست اندرکاران سلامت به مردم در سال جدید، تجهیز بیمارستان ها به تمامی اقلام دارویی موردنیاز بیماران است که 90درصد این هزینه، توسط بیمه تامین شده و در صورت ارجاع بیمار از سوی پزشک خانواده، این میزان به 95درصد افزایش می یابد.

دکتر ایماینه خاطرنشان کرد: با برنامه ریزی های صورت گرفته، این برنامه از اوایل خردادماه در استان به اجرا در می آید.

وی هم چنین در راستای تحقق شعار خودمراقبتی در استان فارس، گفت: دانشگاه علوم پزشکی شیراز در نظر دارد با راه اندازی پایگاه تعمیر دستگاه های فشارخون در دانشگاه، افراد را به سنجش منظم و دقیق فشارخون ترغیب نماید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز تاکید کرد: بیش از هر چیز در زمینه خودمراقبتی، تلاش خود افراد ثمربخش خواهد بود و هیچ کس در امر سلامت خانواده به اندازه خود افراد قادر به تاثیرگذاری نیست.

از جمله برنامه هفته ملی سلامت در روز جمعه، برپایی چادر سلامت در قسمت بانوان و آقایان نماز جمعه شیراز با انجام غربالگری دیابت، فشارخون و سنجش تناسب قد و وزن بود که ب استقبال ویژه نمازگزاران مواجه شد.

* طراحی تمبر سلامت در شبکه بهداشت و درمان بوانات به مناسبت هفته سلامت

شبکه بهداشت و درمان بوانات به مناسبت هفته سلامت و روز جهانی بهداشت، اقدام به طراحی تمبر سلامت و ارائه آن به اداره پست برای چاپ کرد.

شبکه بهداشت و درمان بوانات از ابتدای سال جاری با برگزاری نشست های درون بخشی و برون بخشی، مقدمات برگزاری هرچه بهتر هفته سلامت در شهرستان بوانات را فراهم نموده که برنامه های این هفته با نواخته شدن زنگ سلامت در مدرسه کوثر به صورت نمادین و سایر مدارس شهرستان بوانات آغاز شد.

برپایی غرفه سلامت تغذیه سالم تا پایان هفته سلامت در مدرسه حجاب، برگزاری همایش آموزشی برای مربیان و معلمان آموزش و پرورش، مسابقه انشا نویسی در مدارس شهرستان با همکاری آموزش و پرورش تا پایان هفته سلامت، غربالگری کارکنان ادارات مختلف شهرستان در روهای متفاوت هفته سلامت، برگزاری همایش مادران در سوریان و آموزش دانش آموزان مدارس شهرستان در خصوص شعار هفته سلامت، از جمله برنامه های این هفته در شهرستان بوانات بوده است.

از جمله برنامه های هفته سلامت در شبکه بهداشت و درمان شهرستان بوانات که با استقبال ویژه ای برگزار شد، برپایی جشنواره بادبادک ها با حضور کودکان خردسال این شهرستان بود.

* با شناخت ریشه 70درصد فشارهای روانی از سلامت روان خود مراقبت کنیم

کارشناس واحد بهداشت روان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: 30درصد فشارهای روانی از عوامل خارجی مثل از دست دادن نزدیکان، و شغل ایجاد می شود، اما 70درصد بقیه ریشه درونی داشته علت آن به دلیل شیوه برخورد ما با مسایل بوده، یعنی خود ما آن ها را به وجود می آوریم.

فریبا رضایی در خصوص علایم بروز استرس در افراد، اظهار کرد: احساسات مبهم و ناخوشایند، حس خالی شدن سر دل، تنگی قفسه سینه، تپش قلب، سردرد همراه با تعرق، بی خوابی شبانه، کلافه شدن و افکار مغشوش، از جمله علایم بروز استرس در افراد است.

وی ادامه داد: در این مواقع فرد ممکن است شرایط خود را برای دیگران بازگو کرده و به او بگویند کمی عصبی شده ای یا توصیه به خوردن آب، چایی نبات، آب روی طلا و یا قرص های آرامبخش کرده اند.

این کارشناس بهداشت روان با بیان اینکه استرس یک فرایند پیچیده و پویا بین شخص و زندگی اوست و شامل یه احساس عدم اطمینان، درماندگی و برانگیختگی طبیعی است، افزود: استرس با یک یا چند مشکل جسمی مانند احساس های گفته شده در بالا یا مشکلات روانی و رفتاری مثل پرخاشگری، افسردگی، عدم تمرکز و مشکل حافظه همراه است.

رضایی تصریح کرد: استرس به مقدار کم به ز ندگی جذابیت و تحرک بخشیده و باعث میشود ما روی پای خودمان بایستیم، استرس ملایم نه تنها ضرر ندارد، بلکه مفید بوده و باعث افزایش عملکرد ما می شود، اما اگر استرس بدون هیچ علت خاصی به وجود بیاید، یا به حدی شدید باشد که انسان نتواند کارهای روزمره خود را انجام دهد، طبیعی نبوده و می تواند مشکل ساز شود.

وی با اشاره به درجه بندی استرس ها، گفت: بالاترین درجه، استرس بسیار زیاد است که در اثر مسایلی مانند مرگ فرزند و یا همسر، طلاق، ابتلا به بیماری یا آسیب دیدگی، از دست دادن شغل و تغییر محل زندگی پیش می آید و در درجه بعدی، استرس زیاد قرار می گیرد که عواملی چون بازنشستگی، بیماری وخیم یکی از اعضای خانواده، بارداری، تغییر شغل و مرگ یکی از دوستان نزدیک در آن موثر است.

کارشناس واحد بهداشت روان دانشگاه علوم پزشکی شیراز در رابطه با دیگر درجه های بروز استرس در افراد، ابراز داشت: استرس متوسط نیز در اثر مواردی مانند وام سنگین گرفتن، شروع به کار یا ترک آن، مشکل داشتن با خویشاوندان سببی و مشکل با رئیس در محل کار و استرس کم در اثر تغییر شرایط کاری، تغییر مدرسه، تغییر عادات غذایی، تعطیلات و بدهکاری ایجاد می شود.

رضایی با اشاره به راهکارهای پیشگیری از استرس، گفت: پیش از هر چیز باید به خداوند توکل کرده و در همه حال از خداوند یاری خواست، بکوشیم با پروردگار ارتباط برقرار کنیم تا به آرامش دست یابیم و در مرحله بعد نیز برای زندگی خود برنامه ریزی کنیم، اهدافمان را بنویسیم، آن ها را اولویت بندی کرده و بازه زمانی کوتاه مدت و بلندمدت برای آن در نظر بگیریم، موارد آسان تر را در اولویت بگذاریم، هم چنین برای زندگی خود قانون بگذاریم و سعی کنیم به همراه خانواده به قوانین پایبند باشیم.

هنوز نظری برای این خبر درج نشده است


نام  :  
ایمیل :  
متن نظر  :  
کد روبرو را وارد کنید :       


اخبار مرتبط

 

 

 
 

کاریکاتور


 

قیمت سکه و ارز


آرشیو اخبار تصویری


   

 


Skip Navigation Links.

آرشیو اخبار روز


   

جستجوی گوگل


web counter