• 5130927 All visits
    0 yesterday
    0online
    297591this month
    0this week
    0today

سایت های مرتبط


                                                                                               برای هرچه بهتر و سریع لود شدن سایت مطبوعات فارس از مرورگر موزیلا فایرفاکس استفاده نمایید www.matboatfars.com                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
 سایت عکس - عکس مکث 24  - خبرگزاری عکس - عکسمکث24 - تصویر - عکسهای - عکسمکث - عکسهای روز - عکس مکث - فتو - عکسمکس - ایمج - پیکچر - photo - picture -  عکسمکس24 - image - عکس در مطبوعات - مطبوعات در عکس - عکس و مطبوعات - مطبوعات و عکس - عکس مطبوعات - مطبوعات عکس - خبرگذاری عکس - عکس خبرگزاری - خبرگزاری مطبوعات فارس - خبرگذاری - خبر گزاری - خبر گذاری - عکس خبر - خبر عکس - روزنامه فارس - خبر فارس - عکس فارس - فارس عکس - شیراز عکس - عکس شیراز - خبرگذاری مطبوعات فارس - خبرگزاری مطبوعات فارس - فارس روزنامه - شیراز روزنامه - روزنامه شیراز - خبرگزاری عکس مطبوعات فارس - خبرگذاری عکس مطبوعات فارس - سایت مطبوعات شیراز - مطبوعات شیراز - شیراز مطبوعات - خبرگزاری مطبوعات شیراز - خبرگزاری فارس مطبوعات - خبرگذاری فارس مطبوعات - خبرگزاری سایت فارس - سایت خبری فارس - سایت خبری شیراز - سایت شیراز - شیراز سایت - اخبار فارس - فارس اخبار - اخبار شیراز - شیراز اخبار - خبر شیراز - عکس خبر - خبر عکس - خبرهای فارس - خبرهای شیراز - سایت فارس - خبر فارس - خبرفارس - فارسخبر - خبرشیراز - شیراز خبر - شیرازخبر - فارس خبر - شیرازعکس - توریسم و گردشگری - توریسم - توریست - گردشگری - هشدار - هشدار زیست محیطی - عکسهای گردشگری - site ax - site axmax - site axmax24 - saite axmax24 - saite ax - aksmaks24 - aksmaks - site matboatfars - saite matboatfars - matboatfars - Newspaper - khabar - news - farsnews - newsfars - matboatfarsnews - newsmatboatfars - fars news - news fars - matboatfars news - news matboatfars - photonews - newsphoto - photo news - news photo - عکس خبری - تصویر خبر - خبر تصویری - گزارش تصویری - عکسهای خبری - خبرهای تصویری - سایت خبری مطبوعات فارس - سایت عکس خبری مطبوعات فارس GOOGLE Mozilla Firefox- www.search.xco.ir-www.dl.agahipost.com       www.matboatfars.coms search.jamasp.irامروز یکشنبه 27 مرداد 1398   برابر با  :    18/8/2019  میلادی    مصادف با :    1440/12/16  قمری
(1398/2/16)
آیین های استقبال و روزه داری ماه رمضان در فارس
مردم مومن و متدین استان فارس براساس آداب و رسوم دیرینه خود با خانه تکانی و زدودن گرد و غبار خانه ها، مساجد، امامزادگان عظیم الشان و دیگر بقاع متبرکه به استقبال ماه رمضان ماه بندگی و رحمت رفتند.

مطبوعات فارس/ یکی از رسوم مردم شهر شیراز در استقبال از ماه مبارک رمضان این است که آخرین جمعه ماه شعبان که به کلوک ‌اندازون معروف است به دامان طبیعت، گردشگاه‌ ها، کوه و باغ‌ ها می روند و به تفریح و شادی می‌ پردازند تا اگر در بین افراد فامیل کدورتی وجود دارد در مراسم کلوک‌ اندازون و پیش از آغاز ماه مبارک رمضان این کدورت را برطرف می‌ کنند.

بیشتر مردم استان فارس به پیشواز ماه رمضان می روند و یک روز قبل از شروع ماه مبارک روزه می گیرند که تاکنون این سنت دیرینه در بسیاری از مناطق استان انجام می شود.

از گذشته در استان فارس و شهر شیراز رسم بر این بوده که مردم در ماه رمضان با یک ساز مخصوص سحر بیدار می ‌شدند، هرچند این مراسم کم رنگ شده است اما هنوز هم در برخی شهرستان ‌ها وجود دارد.

خواندن مناجات با صدای بلند در پشت بام ها، منازل و مساجد و کوچه ها و گذرها از دیگر رسوم مردم مناطق مختلف فارس است که از نخستین روز ماه مبارک رمضان به صورت خودجوش توسط افراد با سواد در محلات انجام می شده تا مردم محله بتوانند در زمان سحر بیدار شوند که هنوز هم این رسم دیرینه در برخی از محله های فارس از جمله شهرستان جهرم و شیراز جاری است.

در این ماه جنوب فارس نیز در مساجد ، خانه ها ، پارک ها ، حتی سایه سار دیوارها و درختان، به صورت فردی قرآن می خوانند که برخی افراد در این ماه قرآن را ختم می کنند.

مردم شیراز اعتقاد دارند در روز اول ماه مبارک رمضان به زیارت امامزادگان واجب التعظیم این شهر از جمله حضرت احمدبن موسی شاهچراغ(ع)، سید علاالدین حسین(ع)، سید میر محمدبن موسی(ع) و علی بن حمزه(ع) می روند که برخی از خانواده ها نیز نمازهای مغرب و عشا را در این حرم ها اقامه و روزه خود را باز می کنند.

خوردن سحری و افطاری دسته جمعی در خانه یکی از بزرگان فامیل و رسم سفره افطاری دادن و میهمان کردن فامیل در هر وعده افطاری از دیگر رسوم مردم فارس در ایام ماه مبارک رمضان است که با انگیزه و شور خاصی اجرا می شده و هنوز هم ادامه دارد.

میهمان شدن بر سر سفره افطار و افطار کردن دسته‌ جمعی در شهر شیراز در فصل تابستان در فضاهای سبز و پارک‌ها برگزار می شود که این یک رسم منحصر به فرد مردم این خطه است.

میزبان در سفره افطار با پخت غذاهای ویژه این ماه به استقبال میهمانان روزه دار خود می رود که عموم مردم استان فارس و شیراز روزه خود را با انواع عرقیات گرم مانند گاوزبان، طارونه، نسترن، بهارنارنج، گلاب و یا شیر و خرما باز می‌ کنند.

در ماه رمضان غذاهای ویژه ای از جمله قنبرپلو، کلم ‌پلو، کوفته‌ هلو ، آش ماست، آش رشته، کوکو سبزی،نان و پنیر و سبزی، نان گتک، یوخه، نان چایی، ترحلوا، رنگینک، انواع حلواها و زلیبی بامیه شیرازی در سفره های افطاری روزه داران استان فارس به ویژه شیراز دیده می شود. 

از ابتدای ماه مبارک رمضان تا 15 رمضان و تولد امام حسن (ع) ، دید و بازدید و جشن در فارس رواج دارد. 

روزوالون رسم زیبای شیرازی‌ها در ماه رمضان است که براساس این رسم خانواده تازه داماد در سینی‌ های مخصوص انواع شیرینی، نبات، نقل و افطاری برای خانواده عروس می‌ فرستند.

زمان شهر و رفت و آمد و حضور مردم در شهرها و به ویژه شیراز برگرفته از زمان افطار و اذان مغرب و عشا است. مردم شهرهای مختلف فارس ساعتی مانده به غروب آفتاب، در خانه ها جمع می شوند و همه با هم گرد سفره افطار جمع می شوند و دعای ربنا را گوش می دهند و قرائت می کنند و با اذان روزه خود را باز می کنند.

یکی از نکات جالب در آداب و رسوم ماه رمضان شهر شیراز و برخی از شهرستان های فارس شب زنده داری در مساجد است که این رسم قدیمی با حضور روزه داران به ویژه جوانان در همه شب های ماه مبارک رمضان انجام می شود.

این رسم در حال حاضر در تعداد اندکی از مساجد شهر شیراز برگزار می شود اما سالهاست که مومنان شب های ماه رمضان را در این مساجد احیا می گیرند و به قرائت قرآن، دعاهای ابوحمزه ثمالی، جوشن کبیر و دعاهای ویژه ماه رمضان می پردازند.

در ماه رمضان مساجد استان فارس و شهر شیراز تکاپوی بیشتری دارد و مردم به همت بزرگان محل در مساجد هر منطقه اقدام به تهیه بسته های غذا می کنند و آنها را بین نیازمندان توزیع می کنند تا در این ماه هیچ سفره ای خالی نماند.

لیالی قدر ، شب های پربرکتی است که مردم فارس و شیراز در این شب ها تا سحر در مساجد می مانند و با شب زنده داری قرآن و سایر ادعیه را می خوانند تا با دعا به درگاه حضرت حق سرنوشت نکویی را برای یک سال خود رقم بزنند.

احیا در منازل، مساجد و تکایا و حسینیه ها در فارس مرسوم است که مردم در شهر شیراز از غروب آفتاب تا صبح در حرم های مطهر امام زادگان حضور می یابند و به مناجات و عزاداری می پردازند و در زمان سحر نیز نذری و بسته های غذا خود را بین شب زنده داران توزیع می کنند، سحری می خورند و به اقامه نماز می پردازند.

رسم جمعه الوداعی رسم جالبی است که تنها در شیراز برگزار می ‌شود بانوان شیرازی در جمعه پایانی ماه رمضان به مسجد فتح و مسجد جامع عتیق شیراز می روند و دعا می کنند و قرآن می‌خوانند و حاجات خود را از خداوند طلب می کنند.

عید سعید فطر پس از یک ماه روزه داری در بین مردم استان فارس به ویژه مناطق جنوبی استان جایگاه و منزلت ویژه ای دارد که مردم فارس و شیراز پس از برگزاری نماز مخصوص عید فطر و دعای وحدت به منزل بزرگ‌ ترها می روند و صله‌ رحم به جای می‌آورند.

هنوز نظری برای این خبر درج نشده است


نام  :  
ایمیل :  
متن نظر  :  
کد روبرو را وارد کنید :       


اخبار مرتبط

نماز عید سعید فطر در صحن مطهر حضرت شاهچراغ˜ برگزار خواهد شد
وبژه برنامه های عید سعید فطر در آستان مقدس حضرت شاهچراغ˜ اعلام شد
نماز عید فطر در سومین حرم اهلبیت (ع) برگزار شد
مراسم روز امامزادگان در ۵۰ بقعه متبرک فارس برگزار می شود
نمایشگاه ضیافت در شمال و جنوب شیراز در آستانه ماه مبارک رمضان
تلاش صدا و سیمای مرکز فارس در ماه مبارک رمضان برای معرفی سومین حرم اهل بیت (ع)
نیم نگاهی به آداب ویژه ماه مبارک رمضان در شیراز
غبارروبي چهار هزار مسجد فارس در آستانه ماه مبارک رمضان
کمیته امداد فارس رتبه اول کشور را در جذب حامی برای مددجویان کسب کرد
توزیع 3 هزار و 560 سبد غذایی بین نیازمندان در ماه مبارک رمضان
کمکهای مردمی«کوچه گردان عاشق» به محرومان رسید
ویژه برنامه های موقوفه آقاباباخان در ماه مبارک رمضان اعلام شد
ساعت کاری ماه رمضان امسال هم تغییر نکرد
اعلام ویژه برنامه های حرم مطهر شاهچراغ(ع) در ماه مبارک رمضان
کالاهای اساسی مصرفی مورد نیاز ویژه ماه مبارک رمضان در بازار موجود است
ثبت وقفی به ارزش 500 میلیون ریال در استهبان
در آستانه فرا رسیدن ماه مبارک رمضان بقاع متبرکه استان فارس غبار روبی می شوند
تخفیف ویژه به مستأجرین و متصرفین موقوفات شیراز تا پایان ماه مبارک رمضان
تسریع در اجرای طرح توسعه حرم مطهر شاهچراغ(ع)
طنین صوت ملکوتی قرآن کریم در بارگاه مطهر سید علاء الدین حسین(ع)
جز خوانی قرآن در ایام ماه مبارک رمضان در جوار آرامگاه حافظ
اطعام روزانه بیش از 7هزار نفر از روزه داران در ماه میهمانی خدا از محل موقوفه مرحمت پناه شیادانی
یک باب مسجد در شهرستان فیروزآباد افتتاح شد
 

 

 
 

کاریکاتور


 

قیمت سکه و ارز


آرشیو اخبار تصویری


   

 


Skip Navigation Links.

آرشیو اخبار روز


   

جستجوی گوگل


web counter