برای هرچه بهتر و سریع لود شدن سایت مطبوعات فارس از مرورگر موزیلا فایرفاکس استفاده نمایید www.matboatfars.com                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
 سایت عکس - عکس مکث 24  - خبرگزاری عکس - عکسمکث24 - تصویر - عکسهای - عکسمکث - عکسهای روز - عکس مکث - فتو - عکسمکس - ایمج - پیکچر - photo - picture -  عکسمکس24 - image - عکس در مطبوعات - مطبوعات در عکس - عکس و مطبوعات - مطبوعات و عکس - عکس مطبوعات - مطبوعات عکس - خبرگذاری عکس - عکس خبرگزاری - خبرگزاری مطبوعات فارس - خبرگذاری - خبر گزاری - خبر گذاری - عکس خبر - خبر عکس - روزنامه فارس - خبر فارس - عکس فارس - فارس عکس - شیراز عکس - عکس شیراز - خبرگذاری مطبوعات فارس - خبرگزاری مطبوعات فارس - فارس روزنامه - شیراز روزنامه - روزنامه شیراز - خبرگزاری عکس مطبوعات فارس - خبرگذاری عکس مطبوعات فارس - سایت مطبوعات شیراز - مطبوعات شیراز - شیراز مطبوعات - خبرگزاری مطبوعات شیراز - خبرگزاری فارس مطبوعات - خبرگذاری فارس مطبوعات - خبرگزاری سایت فارس - سایت خبری فارس - سایت خبری شیراز - سایت شیراز - شیراز سایت - اخبار فارس - فارس اخبار - اخبار شیراز - شیراز اخبار - خبر شیراز - عکس خبر - خبر عکس - خبرهای فارس - خبرهای شیراز - سایت فارس - خبر فارس - خبرفارس - فارسخبر - خبرشیراز - شیراز خبر - شیرازخبر - فارس خبر - شیرازعکس - توریسم و گردشگری - توریسم - توریست - گردشگری - هشدار - هشدار زیست محیطی - عکسهای گردشگری - site ax - site axmax - site axmax24 - saite axmax24 - saite ax - aksmaks24 - aksmaks - site matboatfars - saite matboatfars - matboatfars - Newspaper - khabar - news - farsnews - newsfars - matboatfarsnews - newsmatboatfars - fars news - news fars - matboatfars news - news matboatfars - photonews - newsphoto - photo news - news photo - عکس خبری - تصویر خبر - خبر تصویری - گزارش تصویری - عکسهای خبری - خبرهای تصویری - سایت خبری مطبوعات فارس - سایت عکس خبری مطبوعات فارس GOOGLE Mozilla Firefox- www.search.xco.ir-www.dl.agahipost.com       www.matboatfars.coms search.jamasp.ir



امروز جمعه 27 دی 1398   برابر با  :    17/1/2020  میلادی    مصادف با :    1441/5/21  قمری
(1396/3/5)
آثار صفدر دوام در بیست و یکمین نشست روزنامه نگار در زوم نقد شد
 آثار صفدر دوام خبرنگار و ستون نویس روزنامه عصر مردم در بیست و یکمین نشست روزنامه نگار در زوم ، نقد شد.

مطبوعات فارس/ به نقل از روابط عمومی مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس در ادامه سلسله نشست های تاریخ مطبوعات فارس با عنوان روزنامه نگار در زوم که پنجشنبه اول هر ماه در مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس برگزار می شود،چهارم خرداد 1396 آثار صفدر دوام نقد شد.

صفدر دوام متولد 1356 استهبان با تحصیلات کارشناسی ادبیات فارسی،کار روزنامه نگاری را در سال ١٣٧١ از روزنامه خبر جنوب و صفحه دانش آموز این روزنامه آغاز کرد.

وی از سال ١٣٨٠ تا ١٣٨٣ویژه نامه عصر استهبان را منتشر کرد و از آن سال تا کنون خبرنگار حوزه فرهنگی ، اجتماعی روزنامه عصر مردم است که در کنار آن ستون ثابتی را در این روزنامه اداره می کند.

دوام در حوزه ادبیات و سرایش شعر در قالب غزل و نیمایی نیز فعالیت می کند.

در نشست بررسی آثار صفدر دوام ، حسن دهقان دبیر صفحه فرهنگی روزنامه افسانه در شیراز گفت: دوام فرهنگی نویس است و به همین بهانه می خواهم بگویم به زعم من ، فرهنگی نویسی دشوارترین طریقی است که هر روزنامه نگار می تواند بر آن گام بگذارد. معتقدم برای نوشتن در حوزه فرهنگ باید هم با شعر و داستان عجین بود و هم با موسیقی دم خور بود.باید تئاتر را بشناسی و از سینما و هنرهای تجسمی کم و بیش بدانی.

دهقان بر این باور است که یک خبرنگار تازه کار هم با اغماض می تواند از نشست خبری ،تخصصی در حوزه های اجتماعی و اقتصادی،گزارشی هرچند دست و پا شکسته بنویسد اما آیا می توان او را بدون هیچ پیشینه ای به جلسه ای با موضوع تئاتر فرستاد؟ 

وی در ادامه ، ثبات و ماندگاری صفدر دوام در بیش از یک دهه در حوزه فرهنگ را از ویژگی های این روزنامه نگار دانست و گفت:او با اغلب شاعران،نویسندگان و پژوهشگران حوزه ادبیات شیراز گفت و گو کرده و خود نیز دستی بر آتش شعر دارد.

دبیر صفحه فرهنگی روزنامه افسانه انتخاب سوژه و زمان شناسی صفدر دوام را مطلوب توصیف کرد و گفت:دوام با تجربه ای که در این سال ها کسب کرده،برای انتخاب سوژه و ایده پردازی در رابطه با درونمایه آثارش،برخلاف بسیاری دیگر از روزنامه نگاران دچار مشکل نیست و موضوعاتی که در یادداشت ها و گزارش های او نمود پیدا کرده،خود گواه این مدعاست.

وی با اشاره به ستون یادداشت امروز روزنامه عصر مردم گفت:صفدر دوام در این ستون به بیان دغدغه های شخصی و ژورنالیستی خود می پردازد و به روز بودن سوژه از نکات مثبت این ستون به شمار می رود اما یکنواختی در نگارش و ادبیات آن ملال آور به نظر می رسد و اغلب نمی تواند مخاطب را پای یادداشت میخکوب کند. 

در این نشست همچنین اسماعیل عسلی سردبیر روزنامه عصر مردم نیز با اشاره به پیشینه مطبوعاتی صفدر دوام و انس و الفت او از نوجوانی با شعر و کتاب و روزنامه گفت:مسیری که این روزنامه نگار از 15 سالگی تا حالا طی کرده نشان می دهد که او راه را عوضی نیامده و اهلیت لازم را برای کار در روزنامه دارد.

به اعتقاد وی ،صفدر دوام از برخی ویژگی های ذاتی یک خبرنگار برخوردار است و حافظه ای انباشته از اطلاعات پراکنده، پیرامون شخصیت های سیاسی،علمی و ادبی استان و کشور دارد و از این نظر او بایگانی طبقه بندی شده ای در ذهن خود دارد،با این همه دوام هنوز نگاه شش دانگی به زمان و مکان و وقوع خبر ندارد و او باید نگاه تحلیلی خود را در خبر نویسی تقویت کند و به آمار و ارقام نیز در تحلیل اخبار توجه بیشتری نشان دهد.

وی جرات و جسارت دوام در مصاحبه گرفتن از شخصیت های مهم ادبی در استان و کشور را ستود ولی در عین حال گفت:دوام گاهی اوقات مقهور مصاحبه شونده می شود و برای به چالش کشیدن مسئوولین از حافظه سرشار از اطلاعات خود کمک نمی گیرد.

سردبیر روزنامه عصر مردم یادداشت ها و گزارش های صفدر دوام را از تعبیرات و نگاه شاعرانه اش خالی ندانست و گفت:طبع لطیف و نگاه شاعرانه دوام به رویدادها اگرچه قلم او را خواندنی تر می کند اما گاهی برای تعیین درجه تاثیر گذاری نوشته هایش دچار سردرگمی می شوی.

وی صفدر دوام را از هر گونه آلودگی رایج خبری در میان روزنامه نگاران مبرا دانست و گفت:او در تنظیم آثار خود هرگز به آگهی و یا رپرتاژ آگهی فکر نمی کند و حتا زیر پوست اخبار اقتصادی اش نیز یک دغدغه فرهنگی نهفته است.

منصور اوجی شاعر معروف و معاصر شیرازی نیز که در نشست نقد و بررسی آثار صفدر دوام شرکت کرده بود نیز در سخنانی کوتاه گفت:بیش از 20 سال است که صفدر دوام را می شناسد و ستون و نیم ستون این روزنامه نگار به تعبیر من 'کوتاه مثل آه' است.دوام قلمش روشن و شفاف است.با این وجود به او توصیه می کنم یادداشتِ یادداشت نویس های بزرگ را بخواند و بخواند و بخواند.

محمد عسلی صاحب امتیاز و مدیر مسئوول روزنامه عصر مردم نیز در بیست و یکمین نشست روزنامه نگار در زوم ،برگزاری این نشست ها را در جهت رشد فکری روزنامه نگاران شیرازی مثبت توصیف کرد و گفت:نگرانی برای اقتصاد روزنامه و ترس از بازخورد مطالبی که در روزنامه منتشر می کنیم همواره دلمشغولی من به عنوان یک مدیر رسانه است و امیدوارم آگاهی بخشی این نوع جلسات ترس ما را در مسیر پرخطری که پیش رو داریم کمتر کند.

وی با بیان اینکه هر نقد عملکردی از هر روزنامه نگار و یا عکاسی بدون لحاظ کردن شرایط محیط کاری و اوضاع و احوال سیاسی و شناختن شخصیت فرد وارد نیست گفت:در نقد صفدر دوام نیز باید بگویم یک نوع پراکندگی ذهنی در جمع آوری مطالب در کار دوام است که هنوز نتوانسته یک سبک نوشتاری شاخصی ارائه بدهد که مثلا آن سبک بیان کننده شاکله فکری او باشد و صفدر دوام هنوز به عنوان یک خبرنگار حوزه ادبی نتوانسته فضای ادبیاتی شهر را به خوبی ترسیم کند و اثر بخشی قدرتمندی در این حوزه داشته باشد.

سعید نظری روزنامه نگار و منتخب علی البدل شورای پنجم شهر شیراز نیز در این نشست گفت: نزدیک به دو دهه قلم زدن در حوزه ادبیات باید کم کم از صفدر دوام یک عبدالعلی دستغیب بسازد لذا به او توصیه می کنم وارد عرصه سیاست نشود که به مزاج او سازگار نیست.او تا زمانی که از شفیعی کدکنی می نویسد خوب می نویسد اما وارد حوزه سیاست که می شود مخاطب سرگیجه می گیرد.

نظری اطلاعات دوام را در باره شناخت شخصیت های فرهنگی استان خوب توصیف کرد و گفت: گاهی حتا فکر می کنیم او شماره شناسنامه اهالی فرهنگ فارس را نیز می داند و اگر مطالعاتش را در همین حوزه بیشتر کند می توان امیدوار بود که او یک منتقد ادبی خوبی شود.

دبیر سلسله نشست های روزنامه نگار در زوم نیز در این نشست یادداشت نویسی را یکی از پرطرفدارترین و تاثیر گذارترین گونه های روزنامه نگاری دانست و ویژگی عمده این گونه از روزنامه نگاری را کوتاه نویسی توصیف کرد.

فرزاد صدری به تفاوت یادداشت نویسی و مقاله اشاره کرد و گفت:در یادداشت ما با نکته سروکار داریم و در مقاله با مطلب و بر خلاف نویسنده مقاله که عمدتا نظریه پرداز است نویسنده یادداشت نکات مهم را خیلی هنرمندانه به مخاطب خود ارائه می دهد.

وی ویژگی کوتاه بودن یادداشت را عاملی دانست تا نویسنده از بیان یک کلمه اضافه نیز پرهیز کند لذا از صفدر دوام خواست برای ویرایش یادداشت های خود،آن را با یادداشت های ستون نویس های حرفه ای مطبوعات مقایسه کند و از بیان کلمات اضافه در یادداشت پرهیز کند.

صدری ،شروع زیبا و پایان بندی استادانه را لازمه کار هر یادداشتی دانست و گفت :اگر پایان یک یادداشت برای شما آغاز یک تلنگر در ذهنتان بود نویسنده یادداشت را تحسین کنید.

هنوز نظری برای این خبر درج نشده است


نام  :  
ایمیل :  
متن نظر  :  
کد روبرو را وارد کنید :       






اخبار مرتبط

مردم باید خود را در مطالب رسانه ها پیدا کنند
آموزش تخصصی روزنامه نگاری در شیراز آغاز شد
حسین قندی استاد روزنامه نگاری به دیار باقی شتافت
سیروس رومی در زوم
بزرگداشت خبرنگاران با پیش بینی پنج برنامه در فارس
پرداخت یارانه به سایت های با امتیاز بالا
تاکید بر نقش سردبیر و کارکرد حرفه ای خبرنگاران در شرایط جدید
سامانه جديد صدور كارت حرفه اي خبرنگاري معرفي شد
هژیر فتحی در هفتمین نشست روزنامه نگار در زوم
عکس هایی که بر روی آنها زوم می شود
ثبت حادثه عکس خبری نیست
تومور پیشرفته و اختلال عروقی مغز عامل مرگ مرحوم رستمی بود
نخستین پنجشنبه آذر، یک عکاس در زوم
آثار محمود شبان در واپسین نشست امسال روزنامه نگار در زوم نقد شد
آخرین سکانس نشست روزنامه‌نگار در زوم به يك ورزشي نويس رسيد
برگزاري سمينار روزنامه‌نگاري جديد در شيراز
کارگاه عملی روزنامه نگاری و فتوژورنالیسم برگزار می شود
ارایه تاریخ رسانه فارس دربیست وسومین نمایشگاه بین المللی مطبوعات
روزنامه نگار استهبانی کتاب آموزش گویندگی منتشر کرد
واکنش انجمن صنفی خبرنگاران و عکاسان خبری فارس به جفا با فعالان رسانه
 

 

 
 

کاریکاتور


 

قیمت سکه و ارز


آرشیو اخبار تصویری


   

 


Skip Navigation Links.

آرشیو اخبار روز


   

جستجوی گوگل


web counter