برای هرچه بهتر و سریع لود شدن سایت مطبوعات فارس از مرورگر موزیلا فایرفاکس استفاده نمایید www.matboatfars.com                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
 سایت عکس - عکس مکث 24  - خبرگزاری عکس - عکسمکث24 - تصویر - عکسهای - عکسمکث - عکسهای روز - عکس مکث - فتو - عکسمکس - ایمج - پیکچر - photo - picture -  عکسمکس24 - image - عکس در مطبوعات - مطبوعات در عکس - عکس و مطبوعات - مطبوعات و عکس - عکس مطبوعات - مطبوعات عکس - خبرگذاری عکس - عکس خبرگزاری - خبرگزاری مطبوعات فارس - خبرگذاری - خبر گزاری - خبر گذاری - عکس خبر - خبر عکس - روزنامه فارس - خبر فارس - عکس فارس - فارس عکس - شیراز عکس - عکس شیراز - خبرگذاری مطبوعات فارس - خبرگزاری مطبوعات فارس - فارس روزنامه - شیراز روزنامه - روزنامه شیراز - خبرگزاری عکس مطبوعات فارس - خبرگذاری عکس مطبوعات فارس - سایت مطبوعات شیراز - مطبوعات شیراز - شیراز مطبوعات - خبرگزاری مطبوعات شیراز - خبرگزاری فارس مطبوعات - خبرگذاری فارس مطبوعات - خبرگزاری سایت فارس - سایت خبری فارس - سایت خبری شیراز - سایت شیراز - شیراز سایت - اخبار فارس - فارس اخبار - اخبار شیراز - شیراز اخبار - خبر شیراز - عکس خبر - خبر عکس - خبرهای فارس - خبرهای شیراز - سایت فارس - خبر فارس - خبرفارس - فارسخبر - خبرشیراز - شیراز خبر - شیرازخبر - فارس خبر - شیرازعکس - توریسم و گردشگری - توریسم - توریست - گردشگری - هشدار - هشدار زیست محیطی - عکسهای گردشگری - site ax - site axmax - site axmax24 - saite axmax24 - saite ax - aksmaks24 - aksmaks - site matboatfars - saite matboatfars - matboatfars - Newspaper - khabar - news - farsnews - newsfars - matboatfarsnews - newsmatboatfars - fars news - news fars - matboatfars news - news matboatfars - photonews - newsphoto - photo news - news photo - عکس خبری - تصویر خبر - خبر تصویری - گزارش تصویری - عکسهای خبری - خبرهای تصویری - سایت خبری مطبوعات فارس - سایت عکس خبری مطبوعات فارس GOOGLE Mozilla Firefox- www.search.xco.ir-www.dl.agahipost.com       www.matboatfars.coms search.jamasp.irامروز چهار شنبه 2 بهمن 1398   برابر با  :    22/1/2020  میلادی    مصادف با :    1441/5/26  قمری
نماد اقتدار زاگرس در سراشیبی انقراض/ مرگ 9 قلاده پلنگ در یکسال!
خرمآباد - خبرگزاری مهر: پلنگ ایرانی به عنوان گونه ای منحصر بفرد در حالجدال در نبردی نابرابر است به طوریکه در طول یک سال اخیر مطابق آمار رسمیدر لرستان 9 قلاده به کام مرگ کشیده شده اند.

به گزارش خبرنگار مهر در خرم آباد، پلنگ ایرانی یکی از بزرگ جثه ترین زیرگونه های پلنگ در دنیاست که به عنوان زیر گونه "در خطر انقراض"در فهرستسرخ اتحادیه جهانی حفاظت قرار گرفته است.

جمعیت این زیر گونه در محدوده پراکنش آن در حدود هزار و 300 قلادهبرآورد شده است که بیشترین تعداد آن یعنی در حدود 900  قلاده در ایرانیافت می شود.

این گونه در 25سال گذشته در بسیاری از مناطق این گستره وسیع به طورکامل منقرض شده و در سایر مناطق نیز جمعیت آن کاهش محسوسی داشته است. علتکاهش شدید این زیر گونه را می توان در تخریب زیستگاه، تصادفات جاده ای،شکار، کاهش جمعیت طعمه های آن و همچنین وجود سلاحهای مجاز و غیر مجاز جنگیدانست.

اولین گردهمایی بررسی وضعیت گونه های در خطر انقراض لرستان که به پلنگایرانی اختصاص داشت مجالی برای بررسی وضعیت این گونه منحصر به فرد درمحدوده کوه های زاگرس در این استان بود تا در این گردهمایی دانشجوییفعالان عرصه محیط زیست از وضعیت کنونی قتل پلنگ در لرستان ابراز نگرانیکنند.

مرگ 9 قلاده پلنگ در لرستان در طول یکسال 

مدیر کل محیط زیست استان لرستان در حاشیه این گردهمایی یک روزه درگفتگوی اختصاصی با خبرنگار مهر در سخنانی با تشریح وضعیت حیات پلنگ درجنگلها و کوههای زاگرس در این استان اظهار داشت: در استان لرستان با توجهبه وجود طعمه هایی چون کل، بز، قوچ، میش، گراز و دیگر پستانداران کوچکپلنگ جمعیت پویایی دارد.

مرگ یک قلاده پلنگ در لرستان

محمد حسین بازگیر با اشاره به 9 مورد تلفات پلنگ در این استان طییکسال گذشته، از روند تلفات پلنگ در لرستان ابراز تاسف کرد و بیان داشت:این امر ضرورت برنامه ریزی مناسب تر و بهتر را در این زمینه روشن می سازد.

وی با بیان اینکه بیشترین تلفات پلنگ در لرستان در بحث تعارضات بینمنافع انسان و پلنگ به وجود آمده است، یادآور شد: وقتی انسان طعمه هایمورد نیاز این گونه از جمله کل و بز را شکار می کند پلنگ مجبور می شود درحوالی سکونت گاههای انسان و به گوسفندان، بز و گاو اهلی احتمالا حمله کند.

مدیر کل محیط زیست استان لرستان با اشاره به شکار و قتل 9 قلاده پلنگدر لرستان تصریح کرد: هر بار که متخلفی در این زمینه در استان دستگیر شدهاست مدعی شده که پلنگ به دام های وی حمله کرده است در حالیکه ما تاکنون بهگزارش مستندی در این زمینه دست پیدا نکردیم.

آمار دقیقی از تعداد پلنگهای موجود در لرستان وجود ندارد

بازگیر با تاکید بر اینکه پلنگ سعی می کند خیلی به سکونتگاههایانسانها نزدیک نشود، بیان داشت: ولی متاسفانه انسانها با تعرض به حریمزندگی این گونه و زیستگاههای آن حیات را برای پلنگ ایرانی دشوار کرده اند.

وی با تاکید بر اینکه آمار دقیقی از تعداد پلنگ های موجود در لرستانوجود ندارد، خاطر نشان کرد: در سرشماریهای انجام شده در این زمینه نیز بهنتایج دقیقی دست پیدا نکردیم.

مدیر کل محیط زیست استان لرستان با اشاره به وضعیت تلفات پلنگ در ایناستان، بیان داشت: تلفات نشان می دهد که پراکنش خوبی از پلنگ در مناطقمختلف این استان وجود دارد.

پراکنش خوبی از پلنگ در مناطق مختلف لرستان وجود دارد

بازگیر ادامه داد: در طول یکسال گذشته تلفات پلنگ در شهرستانهای مختلفاستان از جمله الیگودرز، دورود، بخش پاپی، پلدختر، حومه خرم آباد، سفیدکوه، الشتر و ... علاوه بر نگرانی در زمینه حیات این گونه، حکایت ازپراکنش آن در همه نقاط استان دارد.

وی با تاکید بر اینکه همه تلفات پلنگ در این استان مربوط به پلنگ هایجوان زیر 2 سال بوده است، یادآور شد: این امر نشان از پویایی جمعیت پلنگدر لرستان دارد.

همه تلفات پلنگ در لرستان مربوط به پلنگ های جوان بوده است

مدیر کل محیط زیست استان لرستان با اشاره به دست اندازی انسان بهزیستگاههای این گونه منحصر به فرد، افزود: علت تلفات پلنگ های جوان ایناست که این پلنگ ها هنوز فرصت تجربه اندوزی کافی را پیدا نکرده اند و یکبار اشتباه آنها منجر به ناجوانمردی شکارچیان و قتل آنها می شود.

بازگیر با تاکید بر اینکه در میان پلنگ های به قتل رسیدن موردی ازپلنگ با سن بالای دو سال دیده نشده است، بیان داشت: پلنگ از 1.5 سالگی ازخانواده جدا می شود و به محض جدا شدن در مراحل ابتدایی شروع زندگی مستقلمورد هجمه شارچیان قرار می گیرد و با توجه به تجربه پایین پلنگ های جوانمتاسفانه عمده تلفات در این سن به وقوع می پیوندد.

وی اصلی ترین عامل در خطر انقراض قرار گرفتن پلنگ را تخریب زیستگاههایاین گونه منحصر به فرد دانست و بیان داشت: تخریب انسانها منجر به نابودیطعمه های مورد نیاز این گونه برای ادامه حیات شده است.

شکار پلنگ در باور عامه مردم افتخار تلقی می شود!

مدیر کل محیط زیست استان لرستان ادامه داد: با استمرار این روند یااین گونه مجبور به مهاجرت از استان می شود و یا نسل آن در لرستان منقرضخواهد شد.

بازگیر شکار ناجوانمردانه را از دیگر علت های در خطر انقراض قرارگرفتن پلنگ زاگرس دانست و بیان داشت: متاسفانه شکار پلنگ در میان عامهمردم به عنوان یک افتخار تلقی می شود و در صورتیکه باورها در این زمینهتغییر پیدا کند می توانیم امیدوار به ادامه حیات این گونه باشیم.

همچنین در این گردهمایی گزارشی میدانی از وضعیت پلنگ در مناطق مختلفاستان لرستان که با تلاش سه ماهه یک اکیپ دانشجویی و با همکاری روستائیاناستان تهیه شده بود ارائه شد که نکات قابل تاملی در این گزارش مطرح شد.

وضعیت پلنگ در لرستان، از گزارش تلفات تا حیات پنهانی

احسان حبیبی دانشجوی رشته محیط زیست در ارائه این گزارش میدانی درسخنانی اظهار داشت: در حال حاضر مطابق اطلاعات جمع آوری شده و با استنادبه مشاهدات محلی جمعیت پلنگ در لرستان به حد پایینی رسیده است.

وی با بیان اینکه در طول 2 دهه در لرستان مشاهده ای از پلنگ گزارشنشده بود، بیان داشت: این در حالیست که بعد از سال 86 با قتل یک قلادهپلنگ در منطقه تنگ هفت بار دیگر پلنگ در طبیعت لرستان خود را نشان داد.

این کارشناس محیط زیست با اشاره به مشاهداتی از پلنگ در مناطق مختلفاستان لرستان از جمله سفید کوه، کبیرکوه، هشتاد پهلو، قالیکوه و ...،یادآور شد: در بررسی های میدانی در بخش ویسان خرم آباد روستائیان آخرینمشاهدات خود را در زمینه پلنگ مربوط به بیش از 25 سال پیش عنوان کرده اند.

حبیبی ادامه داد: این در حالیست که مطابق اظهارات روستائیان در آنزمان به طور متوسط هر ماه یکبار از حضور پلنگ در منطقه و حمله به دام هاگزارشی ارائه شده است که این امر حکایت از جمعیت بالای این گونه در بیش از25 سال پیش در این منطقه دارد.

وی به دیگر مشاهدات پلنگ در لرستان اشاره کرد و گفت: بنابر اطلاعاتجمع آوری شده آخرین مشاهده پلنگ در شهرستان الشتر نیز مربوط به حداکثر 15سال پیش است و هنوز هم بومیان معتقدند که در مناطق صعب العبور این شهرستاناحتمال حضور پلنگ وجود دارد.

این دانشجوی رشته محیط زیست از مشاهد پلنگ زاگرس در شهرستان پلدختر درسال 86 خبر داد و گفت: با توجه به بررسی های انجام شده در این سال یکقلاده پلنگ در منطقه معمولان پلدختر توسط یکی از شکارچیان بومی شکار شدهاست.

حبیبی به دیگر مشاهدات پلنگ در مناطق دیگر پلدختر اشاره کرد و گفت: باتوجه به بررسی های انجام شده در سطح برخی مناطق صعب العبور این شهرستاناحتمال حضور پلنگ زیاد است.

وی همچنین به مشاهده پلنگ در شهرستان کوهدشت اشاره کرد و یادآور شد:آخرین مشاهدات در این شهرستان نیز مربوط به سال 87 است که مردم منطقه ازوجود دو قلاده پلنگ نر و ماده در این شهرستان خبر داده اند.

حبیبی با اشاره به مرگ یک قلاده پلنگ بر اثر مسمومیت در شهرستانکوهدشت در دو سال گذشته، ابراز امیدواری کرد هنوز در این شهرستان نیز پلنگبه حیات خود ادامه داده باشد.

به هر حال با همه این تفاسیر به نظر می رسد پلنگ زاگرس با حیاتیپنهانی روزگار را سپری می کند تا در نهایت یا لرستان را برای همیشه بهمقصد دیگری ترک کند و یا اینکه در این استان عطای زندگی را به لقایشببخشد.   s

نام  :  
ایمیل :  
متن نظر  :  
کد روبرو را وارد کنید :        

 
 

کاریکاتور


 

قیمت سکه و ارز


آرشیو اخبار تصویری


   

 


Skip Navigation Links.

آرشیو اخبار روز


   

جستجوی گوگل


web counter