برای هرچه بهتر و سریع لود شدن سایت مطبوعات فارس از مرورگر موزیلا فایرفاکس استفاده نمایید www.matboatfars.com                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
 سایت عکس - عکس مکث 24  - خبرگزاری عکس - عکسمکث24 - تصویر - عکسهای - عکسمکث - عکسهای روز - عکس مکث - فتو - عکسمکس - ایمج - پیکچر - photo - picture -  عکسمکس24 - image - عکس در مطبوعات - مطبوعات در عکس - عکس و مطبوعات - مطبوعات و عکس - عکس مطبوعات - مطبوعات عکس - خبرگذاری عکس - عکس خبرگزاری - خبرگزاری مطبوعات فارس - خبرگذاری - خبر گزاری - خبر گذاری - عکس خبر - خبر عکس - روزنامه فارس - خبر فارس - عکس فارس - فارس عکس - شیراز عکس - عکس شیراز - خبرگذاری مطبوعات فارس - خبرگزاری مطبوعات فارس - فارس روزنامه - شیراز روزنامه - روزنامه شیراز - خبرگزاری عکس مطبوعات فارس - خبرگذاری عکس مطبوعات فارس - سایت مطبوعات شیراز - مطبوعات شیراز - شیراز مطبوعات - خبرگزاری مطبوعات شیراز - خبرگزاری فارس مطبوعات - خبرگذاری فارس مطبوعات - خبرگزاری سایت فارس - سایت خبری فارس - سایت خبری شیراز - سایت شیراز - شیراز سایت - اخبار فارس - فارس اخبار - اخبار شیراز - شیراز اخبار - خبر شیراز - عکس خبر - خبر عکس - خبرهای فارس - خبرهای شیراز - سایت فارس - خبر فارس - خبرفارس - فارسخبر - خبرشیراز - شیراز خبر - شیرازخبر - فارس خبر - شیرازعکس - توریسم و گردشگری - توریسم - توریست - گردشگری - هشدار - هشدار زیست محیطی - عکسهای گردشگری - site ax - site axmax - site axmax24 - saite axmax24 - saite ax - aksmaks24 - aksmaks - site matboatfars - saite matboatfars - matboatfars - Newspaper - khabar - news - farsnews - newsfars - matboatfarsnews - newsmatboatfars - fars news - news fars - matboatfars news - news matboatfars - photonews - newsphoto - photo news - news photo - عکس خبری - تصویر خبر - خبر تصویری - گزارش تصویری - عکسهای خبری - خبرهای تصویری - سایت خبری مطبوعات فارس - سایت عکس خبری مطبوعات فارس GOOGLE Mozilla Firefox- www.search.xco.ir-www.dl.agahipost.com       www.matboatfars.coms search.jamasp.irامروز چهار شنبه 2 بهمن 1398   برابر با  :    22/1/2020  میلادی    مصادف با :    1441/5/26  قمری
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان نیز در این خصوص به خبرنگار مهر در اهواز گفت: با توجه به اینکه این احتمال وجود دارد که این استان در سال آینده با شرایط خشکسالی مواجه باشد، کشاورزان خود را برای شرایط سخت خشکسالی آماده کنند.
به علت کاهش شدید بارندگی در فصل پاییز در استان خوزستان و افزایش برداشت آب از رودخانه ها، ذخایر آبی موجود در خوزستان به مرز هشدار و حالتی نگران کننده رسیده است.

به گزارش مهر، با وجود اینکه سومین ماه فصل پاییز در حال رسیدن به نیمه راه است ولی تاکنون در خوزستان تنها یک بار آن هم به مقدار کم شاهد بارش باران بوده ایم و این موضوع باعث شده که سازمان های متولی آب نسبت به وقوع پدیده شدید خشکسالی برای سال آینده در استان خوزستان هشدار دهند.

کاهش مقدار بارش باران تا این موقع از سال که در تاریخ خوزستان کم سابقه بوده است همچنین باعث کاهش شدید ذخیره های آبی استان شده به گونه ای که معاون حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان اعلام کرده این وضعیت بسیار نگران کننده است.

فتح الله دهکردی اظهار داشت: به علت کاهش شدید بارش باران در استان خوزستان تا این موقع از سال، ذخیره های آبی خوزستان به شدت در حال کاهش هستند و ما همچنان در انتظار بارش باران برای ترمیم وضعیت موجود هستیم.
 

وی افزود: شرایط موجود باعث شده میزان آب ورردی به دشت خوزستان در مقایسه با سال های طبیعی و نرمال 42 درصد باشد و این یعنی اینکه این میزان ورودی آب 58 درصد کمتر از سال های نرمال است.

دهکردی تصریح کرد: هم اینک وضعیت آورد رودخانه های خوزستان به هیچ وجه راضی کننده نیست و ما نسبت با تداوم این وضعیت و آینده استان برای سال آینده به شدت نگران هستیم.

معاون حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان تاکید کرد: در عین حال گزارش های سازمان هواشناسی هم ما را به آینده امیدوار نمی کند چرا که طبق این گزارش ها تا دو هفته آینده خبری از بارش باران در استان خوزستان نیست.

دهکردی تصریح کرد: شواهد و قرائن موجود نشان می دهدکه استان خوزستان باید خود را برای یک فصل خشک و سخت از نظر بی آبی و خشکسالی آماده کندبه همین دلیل باید از هم اینک سازمان های متولی این بخش با برنامه ریزی مطلوب، خسارت ها را به حداقل برسانند.

وی همچنین به کشاورزان خوزستانی توصیه کرد با توجه به ادامه این روند، توسعه و استفاده از روش های نوین آبیاری را در دستور کار خود قرار دهند.

دهکردی گفت: متاسفانه آبیاری به روش سنتی در استان خوزستان باعث شده ما هر ساله میزان قابل توجهی از آب رودخانه های استان را صرف این امر کنیم در حالیکه با استفاده از روش های نوین آبیاری ضمن افزایش محصول، می توان نهایت صرفه جویی در مصرف را به عمل آورد.

معاون حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان از سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان درخواست کرد برای توسعه روش های نوین آبیاری در مزارع کشاورزی استان توجه بیشتری داشته باشد.

سرپرست اداره کل هواشناسی استان خوزستان نیز در این خصوص به کاهش شدید بارش باران در استان خوزستان اشاره کرد و گفت: بارشهای صورت گرفته در استان خوزستان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 42 درصد کاهش یافته و این مسئله نشان دهنده بروز خشکسالی برای سال آینده در استان خوزستان را دارد و مسئولین امر به خصوص شرکتهای آب و برق مستقر در خوزستان باید از هم اکنون خود را برای یک فصل تابستان سخت برای سال آینده آماده کنند.

 
کاهش شدید آب کارون در یک ماه اخیر
 
نادر شفی خدایی افزود: ما پیش بینی کاهش بارندگی برای امسال را می کردیم ولی کاهش شدید بارندگیهای صورت گرفته در استان حتی از پیش بینیهای ما هم فراتر رفته و این موضوع را به مدیران ارشد استان ابلاغ کرده ایم که باید از هم اکنون چاره اندیشی اساسی برای عبور از این اتفاق کرد.

شفی خدایی تاکید کرد: از هم اکنون باید صرفه جویی در مصرف آب را بین مردم و کشاورزان و سایر استفاده کنندگان از آب آغاز کرد تا در فصل تابستان به مشکل اساسی برنخوریم.

وی اظهار داشت: براساس پیش بینیهای هواشناسی خوزستان در سال زارعی آینده، به طور احتمالی استان دوباره با پدیده مخرب خشکسالی مواجه خواهد شد به همین دلیل خوشبختانه ستاد خشکسالی خوزستان قبل از آغاز این پدیده، فعالیت خود را آغاز کرد.

به گفته سرپرست سازمان هواشناسی استان خوزستان، این استان در بررسیهای به عمل آمده تا 75 درصد با پدیده خشکسالی و عواقب آن همبستگی دارد در حالیکه با پدیده ترسالی که سال قبل در خوزستان به وقع پیوست و شاهد بارشهای خوب باران و برف در استان بودیم حدود 30 درصد همبستگی دارد.

شفی خدایی افزود: طبق بررسیهای صورت گرفته با روشهای کاملا علمی، استان خوزستان سال به سال به سمت خشکسالی در حرکت است و این موضوع لزوم مدیریت همیشگی مسئولین ارشد استان و دستگاه های مرتبط در خصوص مصرف آب و برق را می رساند.
 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان نیز در این خصوص به خبرنگار مهر در اهواز گفت: با توجه به اینکه این احتمال وجود دارد که این استان در سال آینده با شرایط خشکسالی مواجه باشد، کشاورزان خود را برای شرایط سخت خشکسالی آماده کنند.

سیدمجید موسوی اظهار داشت: شعار سال زراعی جدید در بخش کشاورزی خوزستان کشت به موقع، مدیریت صحیح زراعی و صرفه جویی در مصرف آب است.

وی با اشاره به وجود خشکسالی در سالهای گذشته و احتمال بروز این پدیده در سال زراعی جدید نیز تاکید کرد: شرایط موجود اقلیمی در بخش کشاورزی خوزستان به گونه ای است که باید تمام محصولات تحت پوشش بیمه قرار گیرند. سال گذشته بالغ بر 100 میلیارد تومان به کشاورزانی که مزارع خود را بیمه کرده بودند خسارت پرداخت شد.

موسوی گفت: بهره برداران بخش کشاورزی استان به منظور افزایش راندمان آبیاری و مقابله با خشکسالیهای احتمالی، زمینهای خود را به سامانه های نوین آبیاری مجهز کنند.

خوزستان در چهار سال اخیر سه بار پدیده خشکسالی را تجربه کرده و بسیاری از کشاورزان کار اصلی خود را به علت کاهش شدید آب از دست داده اند و این در حالی است که دولت و وزارت نیرو علقه عجیب و غیر قابل درکی برای انتقال آب از سرچشمه های کارون به سایر استان های کشور دارد در حالی که خوزستان بیش از هر زمان دیگری به آب رودخانه هایش احتیاج دارد.


s

نام  :  
ایمیل :  
متن نظر  :  
کد روبرو را وارد کنید :        

 
 

کاریکاتور


 

قیمت سکه و ارز


آرشیو اخبار تصویری


   

 


Skip Navigation Links.

آرشیو اخبار روز


   

جستجوی گوگل


web counter