برای هرچه بهتر و سریع لود شدن سایت مطبوعات فارس از مرورگر موزیلا فایرفاکس استفاده نمایید www.matboatfars.com                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
 سایت عکس - عکس مکث 24  - خبرگزاری عکس - عکسمکث24 - تصویر - عکسهای - عکسمکث - عکسهای روز - عکس مکث - فتو - عکسمکس - ایمج - پیکچر - photo - picture -  عکسمکس24 - image - عکس در مطبوعات - مطبوعات در عکس - عکس و مطبوعات - مطبوعات و عکس - عکس مطبوعات - مطبوعات عکس - خبرگذاری عکس - عکس خبرگزاری - خبرگزاری مطبوعات فارس - خبرگذاری - خبر گزاری - خبر گذاری - عکس خبر - خبر عکس - روزنامه فارس - خبر فارس - عکس فارس - فارس عکس - شیراز عکس - عکس شیراز - خبرگذاری مطبوعات فارس - خبرگزاری مطبوعات فارس - فارس روزنامه - شیراز روزنامه - روزنامه شیراز - خبرگزاری عکس مطبوعات فارس - خبرگذاری عکس مطبوعات فارس - سایت مطبوعات شیراز - مطبوعات شیراز - شیراز مطبوعات - خبرگزاری مطبوعات شیراز - خبرگزاری فارس مطبوعات - خبرگذاری فارس مطبوعات - خبرگزاری سایت فارس - سایت خبری فارس - سایت خبری شیراز - سایت شیراز - شیراز سایت - اخبار فارس - فارس اخبار - اخبار شیراز - شیراز اخبار - خبر شیراز - عکس خبر - خبر عکس - خبرهای فارس - خبرهای شیراز - سایت فارس - خبر فارس - خبرفارس - فارسخبر - خبرشیراز - شیراز خبر - شیرازخبر - فارس خبر - شیرازعکس - توریسم و گردشگری - توریسم - توریست - گردشگری - هشدار - هشدار زیست محیطی - عکسهای گردشگری - site ax - site axmax - site axmax24 - saite axmax24 - saite ax - aksmaks24 - aksmaks - site matboatfars - saite matboatfars - matboatfars - Newspaper - khabar - news - farsnews - newsfars - matboatfarsnews - newsmatboatfars - fars news - news fars - matboatfars news - news matboatfars - photonews - newsphoto - photo news - news photo - عکس خبری - تصویر خبر - خبر تصویری - گزارش تصویری - عکسهای خبری - خبرهای تصویری - سایت خبری مطبوعات فارس - سایت عکس خبری مطبوعات فارس GOOGLE Mozilla Firefox- www.search.xco.ir-www.dl.agahipost.com       www.matboatfars.coms search.jamasp.irامروز دوشنبه 23 تیر 1399   برابر با  :    13/7/2020  میلادی    مصادف با :    1441/11/22  قمری

کارشناس محوری به فرایندی محوری رویکرد اصلی شهرداری شیراز

رویکردهای شهرداری بایستی از کارشناس محوری به فرایندی محوری تغییر جهت دهد .

حیدر اسکندرپور درهمایش یک‌روزه سراسری انبوه‌سازان مسکن و ساختمان‎های کشورگفت: مدیری موفق است که فرآیند‌های موجود را اصلاح کند به بیان دیگر باید از کارشناس‌محوری به رویکرد و فرآیندمحوری تغییر جهت دهد.

اسکندرپور تصریح کرد: نخستین مطالبه شهرداری از شورا تسهیل در امر سرمایه‌گذاری است و برای تحقق این مولفه گام‌هایی برداشته شده اما تاکنون نتوانسته‌ایم مراودات شهرداری و سازمان نظام مهندسی را درطرح تفصیلی به دلیل فهم و رویه مشترک اجرایی کنیم.

وی بیان داشت: برای رسیدن به اهداف مورد نظر ابتدا باید خود را نقد و مشکل‌های موجود را شناسایی و سپس برای اصلاح برنامه‌ریری کنیم.

شهردار شیراز با تاکید براینکه با توجه به محدودیت‌ها در بخش اقتصادی نگاه مثبت و تاثیرگذار به بخش مسکن ضروری است، گفت: برای رسیدن به درآمد پایدار از سوی شهرداری تلاش‌های بسیاری انجام شده اما به نتیجه دلخواه نرسیده‌ایم

اسکندرپور در ادامه از الکترونیکی شدن استعلام ها خبر داد و گفت: برای مقابله با رانت و تحرک‌بخشی به توسعه مسکن استعلام‌ها به گونه الکترونیک انجام می‌شود.

اسکندر‌پور با توجه به اینکه محدودیت‌ها در مدیریت شهرداری آسیب‌های جدی به شهر‌ها وارد کرده است اظهار داشت: بایستی برای برون رفت از این معضل از محل بودجه درآمد پایدار استفاده نمود .

معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز درا دامه این همایش گفت: به دلیل افزایش 11.1 درصدی تورم درشهریورماه و در 6ماهه گذشته شاهد رشد 24 درصدی نرخ مسکن بوده ایم .

محمد هادی هاشم‌پور اظهارداشت: شهرداری با حفظ مسؤولیت در ساخت‌وسازها، اعتماد و امید را نزد مردم و سازندگان به ویژه انبوه‌سازان که شرکای استراتژیک شهرداری هستند به وجود می‌آورد.

وی خاطرنشان کرد: ایجاد تحرک، امید، اعتماد به انبوه‌سازان، ایجاد رونق در بخش ساخت‌وساز، کمک به توانمندسازی، شیوه‌های تشویقی، روش‌های تامین نقدینگی، شناسایی ظرفیت‌ها و نیز حمایت از انبوه‌سازان مهم‌ترین اهداف این همایش است.

عضو شورای شهر شیراز نیز در این نشست تصریح کرد: بخش مهمی از فعالیت‌های عمرانی و توسعه شهرداری مرهون تلاش و کوشش انبوه‌سازان و نیز ترغیب و تشویق بخش خصوصی است.

سینا بنی‌زمانی بیان داشت: شورای شهر برای تسهیل در فضای سرمایه‌گذاری با تصویب مصوبه در تخفیف عوارض ساخت‌وساز، صدور اوراق بستانکاری با سود ویژه، تقسیط عوارض و گسترش فضای ساخت‌وساز گام‌های موثری برداشته‌ است.

وی تصریح کرد: بخش خصوصی با کمک شهرداری با ورود در فضا‌های گردشگری، تفریحی، هتل‌داری، اقامتگاه‌های سنتی و پارک‌ها بستر مناسبی را برای ایجاد توسعه در این شهر ایجاد می‌کنند.

در ادامه این همایش یک تحلیلگر ارشد مسکن، افزود: طبق نظرسنجی های علمی انجام شده در خصوص وضعیت مسکن در یکسال آینده، احتمالا بازار اجاره مسکن سال آتی با التهاباتی مواجه خواهد بود.

بهروز ملکی در ادامه به تحلیل داده‌های آماری پیرامون مسکن در تهران و کشور پرداخت و افزود: خوشبختانه 98 درصد از سرمایه گذاری بخش مسکن در ایران توسط بخش خصوصی انجام شده است.

وی گفت: 35 درصد هزینه خانواده‌ها در ایران صرف مسکن شده و 80 درصد ثروت خانوارها و حدود 14 درصد از اشتغال مربوط به حوزه املاک و مسکن و ساختمان است.

این استاددانشگاه با توجه به اینکه مسکن در ایران کالایی با ارزش 15 میلیون میلیارد تومان است، خاطر نشان کرد: یکسال گذشته سکه 150 درصد رشد داشته و زمین، مسکن، بورس و ارز در رتبه های بعدی قرار دارد.
ملکی با یادآوری اینکه ایرانی ها 35 درصد از درآمد خود را به شکل میانگین صرف مسکن کرده و 23 درصد درآمدشان صرف خوراک و 10 درصد از درآمدهای ایرانیان در حوزه حمل و نقل هزینه می شود، گفت: این ارقام در سالهای مختلف متفاوت بوده اما از دهه هفتاد تاکنون هرسال هزینه مسکن در میان هزینه های ایرانیان بیشتر شده است.

او نرخ رشد هزینه های مسکن طی 27 سال گذشته را بین 26 تا 27 درصد دانست و گفت: طی سه دهه گذشته مسکن بیشترین هزینه و بار را بر دوش خانواده های ایرانی تحمیل کرده است.

این تحلیلگر بازار مسکن با بیان اینکه در سال 95 بالغ بر 47 درصد هزینه های خانواده های تهرانی به مسکن اختصاص یافته است، گفت: بعد از تهران استان‌های البرز و فارس بیشترین سهم هزینه خانوار به مسکن اختصاص یافته به طوریکه در فارس 39 درصد از هزینه ها مربوط به مسکن است.

وی با اشاره به اینکه در میزان هزینه مسکن، ساکنان استانهای خراسان جنوبی و ایلام، کمترین میزان را به خود اختصاص داده اند، گفت: براساس آمار بانک مرکزی، از سال 91 تا 95 میزان اشتغال در بخش مسکن سیری نزولی داشته و از سال 96 روند سیری افزایشی داشته است و 14 درصد را رد کرده است.

او همچنین گفت: به لحاظ تصرف خانوار، سال 65 بالغ بر 87 درصد خانواده ها در ایران مالک بودند اما بعد از آن با یک سر نزولی مواجه بوده ایم به طوریکه در سال 95 این عدد به 61 درصد رسیده است؛ البته این عدد مربوط به مجموع مالکیت خانوارهای روستایی و شهری است و باید پذیرفت که در شهرها سیر نزولی تندتر بوده است.

ملکی ادامه داد: در سال 65 حدود 18 درصد از خانوارهای ایرانی مستاجر بودند اما این عدد در سال 95 به 31 درصد رسیده است و 10 درصد مردم هم جزو بخش سایر قرار می گیرند که شامل واحدهای سازمانی یا سایر اشکال می شود.

او در خصوص هرم سنی جمعیتی نیز گفت: در سال 95 جمعیت ایران 80 میلیون نفر بود و گروه سنی 25 تا 35 ساله ها در این هرم متورم بود؛ طی یک دهه گذشته شاهد ازدواج متولدین دهه 60 و ورود آنها به بازار مسکن بوده ایم.

ملکی گفت: ازدواج ها از سال 70 با 400 تا 500 مورد آغاز شد و طی یک دهه روند افزایشی داشت و به 900 هزار مورد در پایان دهه هشتاد رسید و بعد از سال 89 روند کاهشی را آغاز کرد.

او با بیان اینکه یکی از شاخص های مهم در بحث مسکن، بعد خانوار است، این شاخص را در متراژ واحدهای مسکونی موثر دانست و گفت: سال 65 بالغ بر 15 درصد جامعه یک یا دو نفره، 29 درصد 3 یا چهار نفره و 56 درصد خانوارها 5 نفر یا بیشتر بودند، البته در شهرها بعد خانوار کوچکتر از روستاها بوده است.

ملکی ادامه داد: اکنون حدود 29 درصد از خانوارها یک یا دو نفره، 56 درصد 3 یا چهارنفره و 15 درصد 5 نفره یا بیشتر هستند؛ البته در کلانشهرهایی نظیر تهران، شیراز، اصفهان و تبریز تعداد خانوارهای یک یا دو نفره سهم بیشتری دیده می شود.

او در خصوص شاخص تراکم خانوار در واحد مسکونی، به معنای تعداد واحدهای مسکونی به ازای خانوار، گفت: امروز به طور میانگین در کشور به ازای هر 100 واحد مسکونی 106 خانوار وجود دارد؛ البته در سیستان و بلوچستان اختلاف در این شاخص بسیار زیاد است.

ملکی گفت: این شاخص در تهران و یزد تقریبا برابر و در فارس با 100 خانه در ازای 107 خانوار، اختلاف بیش از میانگین کشوری است. این نشان می دهد که ساخت واحدهای مسکونی در استان فارس توجیه دارد.

این استاد دانشگاه با تصریح اینکه در این شاخص و در هیچ یک از شهرها به تقابل یک به یک نرسیده ایم، گفت: این شاخص براساس تعداد واحدهای مسکونی دارای سکنه بوده و واحدهای خالی از سکنه را شامل نمی شود.

او همچنین با ارائه تحلیلی در خصوص زیربنای واحد مسکونی در نقاط مختلف کشور پرداخت و گفت: 14 درصد واحدهای مسکونی تهران زیر 50 متر و 36 درصد آن بین 51 تا 70 متر است؛ به معنای دیگر بالغ بر 50 درصد واحدهای مسکونی تهران کمتر از 71 متر مربع زیربنا دارد.

ملکی با یادآوری اینکه زیربنای واحد مسکونی در کشور براساس اقلیم، فرهنگ و دیگر شاخص ها متفاوت است، گفت: در استان های فارس، کرمان و یزد، واحدهای مسکونی بیشترین میزان زیربنا را دارد.

این استاد دانشگاه همچنین به سیر نزولی صدور پروانه ساخت از سال 91 تا 95 اشاره و خاطرنشان کرد که این شاخص در سال 96 روند رو به رشدی را تجربه کرد.

ملکی با تصریح اینکه آمارهای این بخش نشان می دهد که در مجموع وضعیت ایران در چهاردهه گذشته قابل قبول نبوده است، گفت: بهترین دوره اقتصادی ایران طی 4 دهه گذشته مربوط به اواخر دهه 70 تا اواسط دهه 80 بوده است؛ تنها در این دوران شاهد رشد اقتصادی بالا و تورم پایین بودیم.

این استاد دانشگاه همچنین گفت: وضعیت نقدینگی یکی از شاخص های مهم تاثیرگذار بر تورم هر جامعه ای است، اواخر سال 96 حجم نقدینگی نزدیک به 1600 هزار میلیارد تومان بود و امسال نیز انتظار داریم حدود 300 هزار میلیارد تومان رشد را شاهد باشیم.

ملکی تصریح کرد: با چنین شرایطی نمی توان انتظار داشت که تورم در کشور سیر نزولی داشته باشد.

او با بیان اینکه قیمت هر مترمربع آپارتمان در کشور، طی سال های 70 تا 96 روندی صعودی را داشته و به طور میانگین بیش از 25 درصد افزایش یافته است، گفت: قیمت در اراک، اصفهان و اردبیل طی این سالها 110 برابر، در تهران 100 برابر و در شیراز 85 برابر شده و در قزوین و کرج کمترین رشد را داشته است.
ملکی با بیان اینکه عوامل مختلفی بر رشد نرخ مسکن تاثیرگذار است، گفت: طی 4 دهه گذشته بیشترین تورم مربوط به سال‌های 73 تا 74 و 91 تا 92 بوده است، اگرچه طی این مدت همواره تورم نهادینه شده‌ای را بین 10 تا 20 درصد شاهد بوده ایم.

استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه نرخ زمین و مسکن یک منحنی سینوسی داشته که حول تورم عمومی نوسان دارد، گفت: در بعضی سال ها نظیر 92 تا 95 شاهد تورمی کمتر از تورم عمومی در بخش زمین و مسکن بودیم.

ملکی که اعتقاد دارد این منحنی در دوره ای حدود 6 ساله سیکل کاملی را طی می کند، گفت: طی این سال ها نوسان زمین بیشتر از مسکن بوده و همواره افزایش فعالیت در اوایل دوران رونق و کاهش فعالیت در اواخر دوران رونق را شاهد بوده ایم.

او با بیان اینکه افزایش قیمت در پایان یک دوره رونق، به نفع سازندگان و سرمایه گذاران نیست، گفت: در چنین مواردی همیشه رکود بدتری را شاهد هستیم.

این تحلیلگر ارشد مسکن یادآور شد که بازار مسکن نشان از آغاز روند رشد قیمت از شهریور امسال و محدود شدن این رشد در دیماه دارد، به ارائه تحلیلی در خصوص چشم انداز آینده بازار مسکن پرداخت.

تحلیلگر ارشد بازار مسکن اعتقاد دارد که سال آینده بازار اجاره مسکن در کشور با التهاب مواجه خواهد بود اما این التهاب در نقاط مختلف تفاوتهای زیادی دارد.


s

نام  :  
ایمیل :  
متن نظر  :  
کد روبرو را وارد کنید :        

 
 

کاریکاتور


 

قیمت سکه و ارز


آرشیو اخبار تصویری


   

 


Skip Navigation Links.

آرشیو اخبار روز


   

جستجوی گوگل


web counter