برای هرچه بهتر و سریع لود شدن سایت مطبوعات فارس از مرورگر موزیلا فایرفاکس استفاده نمایید www.matboatfars.com                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
 سایت عکس - عکس مکث 24  - خبرگزاری عکس - عکسمکث24 - تصویر - عکسهای - عکسمکث - عکسهای روز - عکس مکث - فتو - عکسمکس - ایمج - پیکچر - photo - picture -  عکسمکس24 - image - عکس در مطبوعات - مطبوعات در عکس - عکس و مطبوعات - مطبوعات و عکس - عکس مطبوعات - مطبوعات عکس - خبرگذاری عکس - عکس خبرگزاری - خبرگزاری مطبوعات فارس - خبرگذاری - خبر گزاری - خبر گذاری - عکس خبر - خبر عکس - روزنامه فارس - خبر فارس - عکس فارس - فارس عکس - شیراز عکس - عکس شیراز - خبرگذاری مطبوعات فارس - خبرگزاری مطبوعات فارس - فارس روزنامه - شیراز روزنامه - روزنامه شیراز - خبرگزاری عکس مطبوعات فارس - خبرگذاری عکس مطبوعات فارس - سایت مطبوعات شیراز - مطبوعات شیراز - شیراز مطبوعات - خبرگزاری مطبوعات شیراز - خبرگزاری فارس مطبوعات - خبرگذاری فارس مطبوعات - خبرگزاری سایت فارس - سایت خبری فارس - سایت خبری شیراز - سایت شیراز - شیراز سایت - اخبار فارس - فارس اخبار - اخبار شیراز - شیراز اخبار - خبر شیراز - عکس خبر - خبر عکس - خبرهای فارس - خبرهای شیراز - سایت فارس - خبر فارس - خبرفارس - فارسخبر - خبرشیراز - شیراز خبر - شیرازخبر - فارس خبر - شیرازعکس - توریسم و گردشگری - توریسم - توریست - گردشگری - هشدار - هشدار زیست محیطی - عکسهای گردشگری - site ax - site axmax - site axmax24 - saite axmax24 - saite ax - aksmaks24 - aksmaks - site matboatfars - saite matboatfars - matboatfars - Newspaper - khabar - news - farsnews - newsfars - matboatfarsnews - newsmatboatfars - fars news - news fars - matboatfars news - news matboatfars - photonews - newsphoto - photo news - news photo - عکس خبری - تصویر خبر - خبر تصویری - گزارش تصویری - عکسهای خبری - خبرهای تصویری - سایت خبری مطبوعات فارس - سایت عکس خبری مطبوعات فارس GOOGLE Mozilla Firefox- www.search.xco.ir-www.dl.agahipost.com       www.matboatfars.coms search.jamasp.irامروز جمعه 4 بهمن 1398   برابر با  :    24/1/2020  میلادی    مصادف با :    1441/5/28  قمری

به مناسبت 30 تیرماه سالروز شهادت سرلشکر خلبان عباس دوران


 

  نام و نام خانوادگی:عباس دوران                                            فرزند: محمد ابراهيم                           

  متولد: 1329                                                                  شماره شناسنامه:772                            

  درجه: سرلشكر خلبان نيروي هوائي                                محل سکونت: شیراز             


محل تولد: شیراز – محله سردزك                                   تاریخ شهادت: 30/4/61  - بغداد  

محل دفن پيكر شهيد: 10/5/81 شيراز (بعد از  بيست سال)              

             

مرد آهنین نیروی هوایی

http://www.matboatfars.com/files/www.matboatfars.com%20-%20812d3fe143f29b90.jpg

زندگینامه :

محله «سردزک» شیراز، بیستم مهرماه 1329 را هنوز به یاد دارم. آن روز قهرمان قصه ی ما عباس دوران به دنیا آمد و شادی و شور، خانه ی کوچک و باصفای آنان را پر کرد.

بعدها نسیم دل انگیز ایمان دست کودکی و نوجوانی او را گرفت و راهی مسجد و مدرسه کرد.

دبستان صدرا، مسجد بغدادی و مدرسه سلطانی قدیم هنوز چشم به راه عباس بودند که برگردد و چون همیشه خورشیدوار صحن وسرای دلشان را روشن کند.اما او می خواست افسر شود. ام می خواست با استعداد خدادادی و ایمان سرشارش، آرش کمانگیر سرزمین کهن و افسانه ای ایران باشد. او سپس دوره خلبانی را در آمریکا و با رتبه ی ممتاز می گذراند و به پیشنهاد های وسوسه انگیز آمریکایی ها توجه ای نمی کند و در سال 1351 به آغوش ایران بر می گردد تا به کار آموزش و تربیت خلبانان جوان بپردازد. سرانجام جنگ هشت ساله دشمنان علیه کشورمان آغاز می شود. عقاب تیز چنگ و خلبان بی باک قصه ما تجاوز به حریم و وطن و ناموس و ایمان را تاب نمی آورد و آماده مبارزه با خفاشان و شب پرستان می شود.او صدوبیست پرواز برون مرزی را در پرونده سراسر افتخار خود ثبت می کند که تاکنون هیچ خلبانی در دنیا نتوانسته است آن را تکرار کند.

او در یکی از حمله ها،چند ناو عراقی را منهدم می کند و چون موشک های جنگنده اش تمام می شود،به پایگاه بوشهر بر می گردد و در حالی که همه او را به استراحت دعوت می کردند دوباره به سوی نبرد با دشمن متجاوز بال می گشاید و در عرض 10روز اغلب ناوها و ناوچه های دشمن را پراکنده و نابود می کند. به طوری که به وی لقب مرد آهنین نیروی هوائی می دهند.
http://www.matboatfars.com/files/www.matboatfars.com%20-%20d572f0da33fdfc55.jpg

نقطه عطف زندگی عباس فرا می رسد.رژیم عراق که هیچ گاه فکر نمی کرد با مقاومت شور انگیز ایرانیان مواجه شود،دسیسه می چیند و برای جلب حمایت های سیاسی و مادی کشورهای جهان،بغداد را برای میزبانی کنفرانس غیر متعهد ها انتخاب می کند.

رژیم عراق،پیروزی بزرگی را انتظار می کشید و تنها راه مقابله با این خیال شوم،ناامن نشان دادن بغداد بود. جلسات متعددی تشکیل و نقشه ها بررسی می شود.

داوطلب ها مشخص می شوند اما بهترین گزینه عباس دوران است. آخرین روز ماه مبارک 1361 فرا می رسد،قهرمان واقعی قصه ما با کودک دلبند و همسر فداکارش ودا می کند و برای سربلندی وطن عزیمان ایران،گام به پیش می گذارد.

هیچ کس باور نمی کرد که با این پدافند و ضد هوایی حتی پرنده ای بتواند از آسمان پالایشگاه«الدوره» در قلب بغداد بگذرد.اما عباس جان فدای آرمانهایش می کند و با به آتش کشیدن پالایشگاه به همه جهانیان ثابت می کند که بغداد شهر امنی برای برقراری کنفرانس نیست.مسئولان برگزار کننده نیز به ناچار محل کنفرانس را به دهلی نو تغییر می دهند.20سال بعد از سفر شهادت طلبانه عباس، بخشی از پیکر مطهرش به خاک وطن اسلامی بازمی گردد و به همه ما سلامی دوباره می دهد، تا ما نیز اگر مشغله های بیشمار زندگی بگذارد...

شروع جنگ تحميلي، عاشقانه و آگاهانه به دفاع از كيان جمهوري اسلامي مي پردازد. او 120 پرواز برون مرزي  را در پرونده سراسر  افتخار خود ثبت مي كند، كه تاكنون هيچ خلباني در دنيا نتوانسته است آن را تكرار كند.

http://www.matboatfars.com/files/www.matboatfars.com%20-%20bcdf2d8be2a119cc.jpg
     شهيد عباس دوران در هفتم آذر ماه 1359 در عمليات «مرواريد» حماسه اي بزرگ آفريد و به كمك شهيد خلبان حسين خلعتبري 5 فرورند ناوچه ي «اوزا» ي عراقي را در حوالي اسكله ي « الاميه و البكر» منهدم ساخت و بقاياي آن را به قعر آبهاي نيلگون خليج فارس فرستاد. شهيد عباس دوران همواره در عمليات هاي جنگي پيش قراول بود و براي ميهن اسلامي و حفظ و حراست آن لحظه اي آرام قرار نداشت.

     بيست سال بعد از سفر شهادت طلبانه ي عباس،‌ در تير ماه سال 1381  بخشي از پيكر مطهرش توسط كميته جستجوي مفقودين به ميهن اسلامي منتقل شد و در پنجم مرداد سال 1381 در ميدان صبحگاه ستاد نيروي هوائي، بر دوش همرزمان خلبانش تشييع شد.  سپس براي خاكسپاري با يك فروند هواپيماي سي 130 به زادگاهش شيراز منتقل شد. وي هنگام شهادت 32 سال داشت. امير رضا تنها يادگار اوست.

وي در يكي از پروازها گفته بود: اگر هواپيما بال نداشته باشد خودم بال درآورده و بر سر دشمن فرود مي آيم و هرگز تن به اسارت نخواهم داد.

خاطره های از شهید سرلشکر خلبان عباس دوران

از زبان مادر شهید:

زمانی که پدر عباس بیمار بود و عباس از بوشهر و همدان به شیراز می آمد حتما، هر اندازه که مدت توقفش هم کوتاه بود از پدرش عیادت می کرد و بر می گشت. او بی اندازه به پدر و خانواده و اقوام علاقه داشت. وقتی پس از 20سال پیکر عباس را در تهران تشییع می کردند آن لحظه خیلی برایم ارزش داشت. خواهش کردم تابوت را روی زمین بگذارند،ابتدا قبول نکردند، وقتی اشک از چشمانم جاری شد درخواست مکرر من را دیدن، پیکر عباس را به زمین گذاشتند، سرم را روی تابوت گذاشتم بوی عباس و حضور او را حس کردم،گفتم عباس سلام...خیلی خوش آمدی قدمت روی سرم، همه منتظر بودند و برایم بعد از 20سال آن لحظه به یادماندنی بود.

 

از زبان همسر شهید:

دقیقأ سه سال تمام خصوصیاتی مانند ایمان قلبی،مهربانی،صبور بودنشان و خیلی موارد سکوت ایشان را دیدم که الان بعد از گذشت این سال ها وقتی به این خصوصیات فکر می کنم واقعأ تحت تأثیر قرار می گیرم.آخرین دیدار یک دیدار معمولی مثل همیشه بود چون ایشان پروازش کم نبود ولی آخرین بار برعکس دفعات گذشته صبح خیلی زود عازم مأموریت شد.البته من خبر نداشتم ماموریت چه بود فکر میکردم یک پرواز عادی مثل پروازهای قبلی اش است.2سال از جنگ گذشته بود و ما فکرش را نمی کردیم او را از دست بدهیم، من یک ایمان خاصی به او پیدا کرده بودم، شهید دوران اینجور نبود که بنشینند  و از مأموریتش تعریف کند که من اینجور بودم و مأموریتم اینجور بود.فکر می کردم یک پرواز جنگی بود و جا خورده بودم.درگذشت زمان بود که پی بردم ایشان چه کار بزرگی کرده اند،احساس غرور کردم،مخصوصا الان که بیشتر اوقات گریه هایم از شادی است.وقتی که من جسد ایشان را در معراج دیدم واقعا به آرامش رسیدم.

«دلم می خواست پیش مردم فریاد بزنم که شهدا همه شان مردان بزرگی بودند، مردم اینها را فراموش نکنید»

 منبع : روابط عمومی اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس فارس


s

نام  :  
ایمیل :  
متن نظر  :  
کد روبرو را وارد کنید :        

 
 

کاریکاتور


 

قیمت سکه و ارز


آرشیو اخبار تصویری


   

 


Skip Navigation Links.

آرشیو اخبار روز


   

جستجوی گوگل


web counter