برای هرچه بهتر و سریع لود شدن سایت مطبوعات فارس از مرورگر موزیلا فایرفاکس استفاده نمایید www.matboatfars.com                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
 سایت عکس - عکس مکث 24  - خبرگزاری عکس - عکسمکث24 - تصویر - عکسهای - عکسمکث - عکسهای روز - عکس مکث - فتو - عکسمکس - ایمج - پیکچر - photo - picture -  عکسمکس24 - image - عکس در مطبوعات - مطبوعات در عکس - عکس و مطبوعات - مطبوعات و عکس - عکس مطبوعات - مطبوعات عکس - خبرگذاری عکس - عکس خبرگزاری - خبرگزاری مطبوعات فارس - خبرگذاری - خبر گزاری - خبر گذاری - عکس خبر - خبر عکس - روزنامه فارس - خبر فارس - عکس فارس - فارس عکس - شیراز عکس - عکس شیراز - خبرگذاری مطبوعات فارس - خبرگزاری مطبوعات فارس - فارس روزنامه - شیراز روزنامه - روزنامه شیراز - خبرگزاری عکس مطبوعات فارس - خبرگذاری عکس مطبوعات فارس - سایت مطبوعات شیراز - مطبوعات شیراز - شیراز مطبوعات - خبرگزاری مطبوعات شیراز - خبرگزاری فارس مطبوعات - خبرگذاری فارس مطبوعات - خبرگزاری سایت فارس - سایت خبری فارس - سایت خبری شیراز - سایت شیراز - شیراز سایت - اخبار فارس - فارس اخبار - اخبار شیراز - شیراز اخبار - خبر شیراز - عکس خبر - خبر عکس - خبرهای فارس - خبرهای شیراز - سایت فارس - خبر فارس - خبرفارس - فارسخبر - خبرشیراز - شیراز خبر - شیرازخبر - فارس خبر - شیرازعکس - توریسم و گردشگری - توریسم - توریست - گردشگری - هشدار - هشدار زیست محیطی - عکسهای گردشگری - site ax - site axmax - site axmax24 - saite axmax24 - saite ax - aksmaks24 - aksmaks - site matboatfars - saite matboatfars - matboatfars - Newspaper - khabar - news - farsnews - newsfars - matboatfarsnews - newsmatboatfars - fars news - news fars - matboatfars news - news matboatfars - photonews - newsphoto - photo news - news photo - عکس خبری - تصویر خبر - خبر تصویری - گزارش تصویری - عکسهای خبری - خبرهای تصویری - سایت خبری مطبوعات فارس - سایت عکس خبری مطبوعات فارس GOOGLE Mozilla Firefox- www.search.xco.ir-www.dl.agahipost.com       www.matboatfars.coms search.jamasp.irامروز چهار شنبه 7 اسفند 1398   برابر با  :    26/2/2020  میلادی    مصادف با :    1441/7/2  قمری

هومئوپاتی

هومئوپاتی، (همیوپاتی یا هومیوپاتی) یا همسان‌درمانی. بنا به ادعای طرفداران آن، هومیوپاتی یک روش درمانی است که باتحریک سیستم ایمنی بیمار با داروهای هومئوپاتی، فرد را به سمت بهبودی سوق می‌دهد. بر پایه اصول نخستین هومیوپاتی هر ماده‌ای که دربدن تندرست یکسری نشانه‌های بیماری ایجاد کند درصورت تجویز به فرد بیمار باهمان علایم بیماری وی را درمان خواهدکرد، البته به شرط آنکه نشانه‌های موجود در بیمار و نشانه‌هایی که آن ماده دارویی می‌تواند ایجاد کند، تا حد ممکن همانند باشد. خصوصیات روحی و عصبی جایگاه ویژه‌ای در درمان هومیوپاتی دارد. اگرچه بیمار تنها برای یک درد جسمی به پزشک هومیوپات مراجعه کرده‌است، ولی باید واقعیت‌های روحی، عاطفی و عصبی خود را با پزشک درمیان بگذارد. مبلغین این روش چنین اظهار می‌کنند که هر بیماری که نیروی حیاتی وی از میان نرفته باشد می‌تواند از هومیوپاتی انتظار بهبود داشته باشد. با نگرش به اینکه هومیوپاتی با تحریک سیستم ایمنی بدن عمل می‌کند، چنانچه این سیستم و ساختار بدن دچار نابودی برگشت ناپذیر شود امید به بهبود کاهش می‌یابد. هومیوپاتی یعنی همانند بیماری و به تعبیری دیگر درمان با همانند، یا درمان بدست عامل همانند بیماری است. مهم‌ترین ویژگی این روش درمانی نگرش کلی به انسان‌ها از دید جسمی، روانی و احساسی است. با این حال مجموعه تحقیقات علمی اثری فراتر از شبه داروها را برای داروهای هومئوپاتی قائل نشده‌اند.
جیمز تیلور کنت

تاریخچه

این روش درمانی در سال ۱۸۱۰ م توسط پزشک آلمانی به نام ساموئل هانمن

(Samuel Hahnemann)

معرفی شد. وی در طول سالها تلاش بی وقفه توانست هومیوپاتی را توسعه دهد و از آن در درمان بیماریها استفاده کند. نتیجه این تلاشهای او در کتابی به نام

organon of medicine

(ارغنون پزشکی) که حاوی تمام اصول هومیوپاتی و روش درمان به این شیوه می‌باشد، آورده شده و شش بار توسط وی تکمیل و به روز شده‌است. پس از او دانشمندان بسیاری در تکامل هومیوپاتی نقش داشته‌اند که می‌توان از دکتر بونینگ هاوزن، دکتر جیمز تایلر کنت، د. ویلیام بوریکه، د. فاتاک و دانشمندان معاصر د. راجان سانکران از هند، د. جرج ویتولکاس از یونان (برنده جایزه نوبل آلترناتیو) و دکتر مسعود ناصری از ایران نام برد.

قانون اول همیوپاتی

در هومیوپاتی هیچ دارویی وارد فارماکوپه هومیوپاتی نمی‌شود مگر اینکه ابتدا گزارشات توکسیکولوژی مربوط به آن دارو بررسی شده و علاوه بر آن در شرایط امن بر روی افراد سالم آزمایش شود. این مسئله باعث می‌شود که تاثیرات فیزیولوژیک یک دارو بر فرد سالم در مورد هر دارو کاملا شناخته شده باشد.

وضعیت قانونی هومیوپاتی

هم‌اکنون از هومپوپاتی درشبکه‌های درمانی بسیاری از کشورهای جهان به عنوان یکی از روش‌های درمان بیماری‌ها استفاده می‌شود و دارای مراحل آموزش اکادمیک می‌باشد. سازمان غذا و داروی آمریکا

‪ FDA‬

کلیه داروهای هومیوپاتی را تحت عنوان فارماکوپه هومیوپاتی آمریکا به‌رسمیت شناخته‌است. این روش درمانی در کشورهای انگلستان، آلمان، فرانسه، هلند، سوئد، کانادا، آمریکا، هندوستان، پاکستان، برزیل و بسیاری از دیگر کشورها خدمات درمانی به بیماران ارایه می‌دهد. سازمان جهان بهداشت در کتابی تحت عنوان وضعیت حقوقی طب مکمل/سنتی در جهان به تفصیل راجع به جایگاه هومیوپاتی در نظام بهداشتی کشورهای مختلف توضیح می‌دهد.

یکی از سازمان‌های بزرگ بین‌المللی در زمینه هومیوپاتی جامعه بین‌المللی پزشکان هومیوپات است که ایران نیز عضو آن می‌باشد. در ایران نیز شورای عالی ارزشیابی وزارت بهداشت در سال ۱۳۷۴ هومیوپاتی را به عنوان یک روش درمانی مورد تایید دانست. در سال ۱۳۷۷ وزیر بهداشت وقت دستور العمل تعیین تکلیف پزشکان شاغل به هومیوپاتی را به واحدهای تابعه ابلاغ کرد و در سال ۱۳۸۱انجمن هومیوپاتی ایران تشکیل شد و هم اکنون مشغول به کار است. این انجمن با همکاری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و سازمان نظام پزشکی برای ساماندهی هومیوپاتی در کشور تلاش می‌کند.

داروهای هومیوپاتی

این داروها منشا طبیعی دارد که بیش از ‪ ۷۰‬درصد گیاهان، ‪ ۲۰‬درصد عناصر کانیها و مواد طبیعی تهیه می‌شوند. هومیوپاتها با نگرش به ویژگیهای گیاهان بر روی بدن از آنها در تهیه دارو بهره می‌برند.

نحوهٔ تهیهٔ داروهای هومیوپاتی

مادهٔ مورد نظر را درون الکل ۶۰٪ می‌ریزند و در طی دو هفته آن را از صافی عبور می‌دهند. به مادهٔ بدست آمده، محلول مادر می‌گویند. برای کم کردن و در واقع از بین بردن مواد سمی آن، از محلول مادر

یک قطره (cc ۱)

برداشته و در ۹۹ قطره

(۹۹ cc)

آب می‌ریزیم. با این کار، محلول ۰٫۰۱ بدست می‌آید. دوباره یک سی سی از این محلول را در ۹۹ سی سی آب می‌ریزیم و این بار محلول ۰٫۰۰۰۱ بدست می‌آید.

بین هر مرحله رقیق سازی، شیشه حاوی محلول را به تعداد ۱۰۰ الی ۲۰۰ بار با تکانهای شدید ضربه‌ای به هم می‌زنیم. این عمل در تهیه داروهای هومیوپاتی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و تنها با رقیق کردن نمی‌توان به قدرتهای بالاتر دست یافت.

اگر به رقیق کردن محلول تا ۱۲ بار ادامه دهیم، محلول ۱۰ به توان منفی ۲۴ به دست می‌آید که از عدد آووگادرو کوچک‌تر می‌شود. که این بدین معنی ست که حتی یک مولکول از این ماده در محلول وجود ندارد.

این عمل را تا ۱۰۰ و یا ۱۰۰۰ بار تکرار می‌کنند و جالب اینجاست که هر جه محلول رقیق تر می‌شود، خاصیت دارویی آن قوی تر می‌شود.

هر چند که این موضوع موجب می‌شود که بسیاری به هومیوپاتی به دیده تردید بنگرند.

داروهای هومیوپاتی به علت خواص خاص خود ممکن است در شرایط خاصی بی اثرشوند:مثل سرما و گرما ی زیاد. محیط نقش موثری در خراب شدن داروها دارد. از سوی دیگرقرار گرفتن در میدان مغناطیسی وسایل برقی نیز در بی اثر شدن دارو نقش دارند. نور زیاد و مستقیم خورشید نیز از عوامل موثر شناخته شده‌است. عطر و ادوکلن نیز نباید در کنار داروهای هومیوپاتی نگهداری شوند.

منبع :از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مناظره هومیوپاتی

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

چندي پيش نويسنده ستون اخلاق پزشکي نشريه سپيد آقاي دکتر کيارش آرامش طي مقاله اي بنام " اخلاق وسردرد خاله مهري" مواردي در خصوص طب مکمل وآلترناتيو  بيان نمودند که با پاسخ آقاي دکتر عليرضا طلوع بهبود  همراه شد ونهايتا مناظره هوميوپاتي در نشريه سپيد آغاز گرديد  که در حال حاضر نيز ادامه دارد نظر به اهميت موضوع اين مقالات به ترتيب چاپ آنها در نشريه سپيد ارائه ميگردد (لازم به ذکر است بخشهايي از مقالات آقاي دکتر طلوع بهبود در تاريخ هاي پانزدهم وبيست ودوم دي ماه سال نود –شماره هاي 285 و286 نشريه - احتمالا بدليل کمبود فضاي نشريه حذف شده بود که دراين مقال بصورت کامل ارائه ميگردد) :

 

 

دکتر کيارش آرامش/متخصص پزشکي اجتماعي، استاديار مرکز تحقيقات اخلاق و تاريخ پزشکي

 

 

اخلاق و سردرد خاله مهري
در ميهماني نشسته‌ايم. ميهماني که چه عرض کنم. حالا ديگر بايد اسمش را گذاشت ميدان جنگ! ماجرا از آنجا شروع مي‌شود که خاله مهري رو به خواهرزاده‌اش مي‌کند و مي‌گويد: «سارا جون! نمي‌دونم چرا سرم درد مي‌کنه! مي‌شه دو تا استامينوفن به من بدي؟» هنوز حرف خاله مهري تمام نشده که دايي مهدي با صداي بلند درمي‌آيد که: «اي آقا! اين استامينوفن‌هاي ايروني که همش گچه! بيا خواهر جون! بيا بهت تاينلول بدم که همون استامينوفنه اما خارجيش مثل آب بر آتيش سردردتو خوب مي‌کنه.»
اما سارا که دانشجوي ترم اول داروسازي است، با اعتراض مي‌گويد: «چه حرف‌ها مي‌زنين دايي مهدي‌ها! استامينوفن همون استامينوفنه ديگه، داخلي و خارجي نداره که! با اين حرف‌هاي شماست که صنعت داروسازي کشور پيشرفت نمي‌کنه.» دايي مهدي که صورتش – البته آن بخشي از آن که در بالا و پايين سيبيل‌ها معلوم است – حسابي سرخ شده، اعتراض يک الف بچه را که تا همين چند سال پيش ني‌ناش‌ناي مي‌گذاشتند و او با پوشکش بلند مي‌شد و مي‌رقصيد و 10 بار هم زمين مي‌خورد، تاب نمي‌آورد و با خنده مي‌گويد: «آخه خانوم کوچولو. دايي اون صنعت داروسازيت رو بخوره! وقتي صدتاشو مي‌خوري و خوب که نمي‌شي هيچي، دل درد هم مي‌گيري، ديگه معلومه که فرقش با خارجي چيه ديگه.»
سارا لب ورمي‌چيند و جواب نمي‌دهد. در همين فرصت شمسي خانوم درمي‌آيد که: «اصلا اين داروهاي شيميايي رو ول کنيد. به قول استاد بلازاده اينها همه استعماريند و غربي‌ها ساخته‌اند تا ما را چيز خور کنند. همين الان براتون دم‌کرده‌ گل‌گاو زبان با سنبل‌الطيب مي‌آورم که هم دردتان خوب شود و هم قلبتان آرام شود و هم ...» حرف شمسي خانوم با اعتراض آقا رشيد، شوهرش، قطع مي‌شود که: «بس کن زن! همون دواي قبلي که از اين بلازاده گرفتي و به خورد ما دادي تا شب جمعه‌ها حوصله‌مان از بيکاري سر نرود، کافي نبود؟ نه تنها بهتر نشدم که حبس بول هم گرفتم.»
همه مي‌خندند و شمسي?خانوم با ناراحتي سيلي محکمي به گوش شوهرش مي‌زند. در همين فرصت، شادي خانوم که لباسش مثل تابلوي خطاطي است و هميشه در خلسه‌ نيمه‌عارفانه و نيمه‌ابلهانه به سرمي‌برد، درمي‌آيد که: «به نظر من راه درمان سردرد، فقط انرژي? درمانيه و هوميوپاتي که انرژي حياتي رو با رفتارهاي کيهاني....» شادي خانوم نمي‌تواند حرفش را تموم کند، چون مجلس به‌واسطه‌ دعواي حضار به هم ريخته است. من اما همه‌اش به اين فکر مي‌کنم که وقتي تنها سخنگويان در مورد داروها يا شرکت‌ها و صاحبان صنايع يا منابع دولتي يا مدعيان شارلاتان درمان‌هاي آلترناتيو هستند و نهاد صنفي مستقلي از پزشکان که مورد اعتماد مردم باشد وجود ندارد، اين جو بي‌اخلاقي و بي‌اعتمادي ادامه خواهد داشت

 

اخلاق و رويه پرتيراژترين نشريه جامعه پزشكي
مدير مسوول محترم نشريه سپيد؛
احتراما بدين‌ وسيله مقاله «اخلاق و رويه پر‌تيراژ‌ترين نشريه جامعه پزشكي در پاسخ به مقاله توهين‌آميز «اخلاق و سردرد خاله مهري» ارسال مي‌شود. مقتضي است مطابق قانون مطبوعات پاسخ در اولين شماره نشريه درج شود.

با احترام دكتر عليرضا طلوع بهبود
عضو اتحاديه بين‌المللي پزشكان هوميوپات
عضو شوراي طب سنتي و مكمل دانشگاه علوم پزشكي قزوين

 

دانلود مناظره هومیوپاتی بخش اول

 

براي دانلود متن کامل فايل PDF اينجا کليک کنيد (46 صفحه – حجم 1 MB)

(شما براي مطالعه اين فايل به برنامه

Adobe Acrobat Reader

يا برنامه هاي مشابه نياز خواهيد داشت)

 

دانلود مناظره هومیوپاتی بخش دوم اضافه شده در تاریخ 22 تير ماه 1391

 

براي دانلود متن کامل بخش دوم در فايل PDF اينجا کليک کنيد 17 صفحه – حجم 500 KB

(شما براي مطالعه اين فايل به برنامه

Adobe Acrobat Reader

يا برنامه هاي مشابه نياز خواهيد داشت)

منبع :سایت  انجمن هومیوپاتی ایران


s

نام  :  
ایمیل :  
متن نظر  :  
کد روبرو را وارد کنید :        

 
 

کاریکاتور


 

قیمت سکه و ارز


آرشیو اخبار تصویری


   

 


Skip Navigation Links.

آرشیو اخبار روز


   

جستجوی گوگل


web counter