برای هرچه بهتر و سریع لود شدن سایت مطبوعات فارس از مرورگر موزیلا فایرفاکس استفاده نمایید www.matboatfars.com                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
 سایت عکس - عکس مکث 24  - خبرگزاری عکس - عکسمکث24 - تصویر - عکسهای - عکسمکث - عکسهای روز - عکس مکث - فتو - عکسمکس - ایمج - پیکچر - photo - picture -  عکسمکس24 - image - عکس در مطبوعات - مطبوعات در عکس - عکس و مطبوعات - مطبوعات و عکس - عکس مطبوعات - مطبوعات عکس - خبرگذاری عکس - عکس خبرگزاری - خبرگزاری مطبوعات فارس - خبرگذاری - خبر گزاری - خبر گذاری - عکس خبر - خبر عکس - روزنامه فارس - خبر فارس - عکس فارس - فارس عکس - شیراز عکس - عکس شیراز - خبرگذاری مطبوعات فارس - خبرگزاری مطبوعات فارس - فارس روزنامه - شیراز روزنامه - روزنامه شیراز - خبرگزاری عکس مطبوعات فارس - خبرگذاری عکس مطبوعات فارس - سایت مطبوعات شیراز - مطبوعات شیراز - شیراز مطبوعات - خبرگزاری مطبوعات شیراز - خبرگزاری فارس مطبوعات - خبرگذاری فارس مطبوعات - خبرگزاری سایت فارس - سایت خبری فارس - سایت خبری شیراز - سایت شیراز - شیراز سایت - اخبار فارس - فارس اخبار - اخبار شیراز - شیراز اخبار - خبر شیراز - عکس خبر - خبر عکس - خبرهای فارس - خبرهای شیراز - سایت فارس - خبر فارس - خبرفارس - فارسخبر - خبرشیراز - شیراز خبر - شیرازخبر - فارس خبر - شیرازعکس - توریسم و گردشگری - توریسم - توریست - گردشگری - هشدار - هشدار زیست محیطی - عکسهای گردشگری - site ax - site axmax - site axmax24 - saite axmax24 - saite ax - aksmaks24 - aksmaks - site matboatfars - saite matboatfars - matboatfars - Newspaper - khabar - news - farsnews - newsfars - matboatfarsnews - newsmatboatfars - fars news - news fars - matboatfars news - news matboatfars - photonews - newsphoto - photo news - news photo - عکس خبری - تصویر خبر - خبر تصویری - گزارش تصویری - عکسهای خبری - خبرهای تصویری - سایت خبری مطبوعات فارس - سایت عکس خبری مطبوعات فارس GOOGLE Mozilla Firefox- www.search.xco.ir-www.dl.agahipost.com       www.matboatfars.coms search.jamasp.irامروز جمعه 4 بهمن 1398   برابر با  :    24/1/2020  میلادی    مصادف با :    1441/5/28  قمری
در نکوهش یک ویژگی زشت (۴):
خیلی‌هایمان قانون گریزی می‌کنیم اما کافی است یک راننده جلویمان بپیچد تا صدایمان به آسمان بلند شود؛ اصلا تنها ما حق داریم همه کار بکنیم! تنها ما و نه کس دیگری. جالب اینجاست که در محاسباتمان هم مسئولان وظیفه اصلاح همه نا‌هنجاری‌ها را عهده‌دار هستند؛ همه ناهنجاری‌ها به جز ایرادات خود من! بیایید آزمایش کنیم که چقدر قانون گریز هستیم و چه اندازه «خود» مدار!
کد خبر: ۲۳۹۲۹۲
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۹۱ - ۲۲:۱۱
اشتباه از زمانی عادت می‌شود که خطایمان را توجیه می‌کنیم؛ از «چرا کمربندت را نبسته‌ای؟ - چون مسیر کوتاه بود!» بگیرید تا به «مسئولان حتی نمی‌توانند جلوی آلودگی هوا را بگیرند!» برسید ... خطایی که مثل نبستن کمربند ایمنی در مسیر کوتاه یا استفاده نکردن از خودروی شخصی، حتی برای یکی دو روز در فصل گرما، برای ما موجه است اما همین خود ما مسئولیت رفع و رجوعش را وظیفه یکی دیگر از جنس خودمان می‌دانیم که در و تخته به هم خورده (یا به هم زده شده!) و به سمتی رسیده است!

به گزارش «تابناک»، ماه اول فصل بهار در حالی به انتها می‌رسد که اوضاع و احوال جوی بهاری‌ تر از سالهای گذشته شده و ابرهای تیره و تندر غران به چشم بر هم زدنی جای خودشان را با خورشید سوزان تعویض می‌کنند و هشدار تابستان گرم را یادآور می‌شوند. گرمایی که مدتی است با آلودگی آزار دهنده کلانشهرهای کشورمان مترادف شده و هر ساله چشم و گلوهای بیشتری را می‌سوزاند اما خبری از بهبودی در آن دیده نمی‌شود؛ اما هیچ از خودمان پرسیده‌ایم چرا؟

از آلودگی هوا که فعلا تنها در کلانشهر‌ها گلوگیر مردم شده، می‌گذریم تا به مشکلات مشابه و کلان‌تری برسیم؛ رانندگی چطور است؟‌‌ همان خطر کردن دمادم در جاده‌ها و اتوبونهای کشورمان که‌ گاه تلخی عدم مهارت در آن را به شدت در دور و اطرافمان می‌چشیم و عجیب اینجاست که در صدد رفع ایرادی هم بر نمی‌آییم؛ به جز برخی‌هایمان که خیلی خیلی اندک هستند (و البته شاید شما هم از آن دسته باشید.)

حس عجیبی که با دیگر عادات خوب و بدمان گره خورده است اما درک درستی از آن نداریم؛ گویا حق داریم گاز بدهیم، چپ و راست بپیچیم، فراموش کنیم که راهنما برای چیست؛ فاصله طولی کدام است و هزار عادت ریز و درشت دیگر که سوای اینکه ناپسند هستند، «غیرقانونی» محسوب می‌شوند و بزرگ‌ترین اشکال کار همینجاست.

بیایید خودمان را بسنجیم: «آیا رانندگان وسایل نقلیه امدادی در هنگام ماموریت مجاز به عبور از محل ممنوع می‌باشند؟

۱- به علت خطرات موجود، نمی‌توانند عبور ممنوع بروند
۲- در صورتی که موجب تصادف نشوند
۳- بستگی به شرایط دارد
۴- در هر شرایطی مجاز هستند»

به نظر شما پاسخ درست کدام گزینه است؟ممکن است که به تازگی قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی را مطالعه کرده باشید و از پاسخ این سوال آگاهی داشته باشید؛ وسایل نقلیه امدادی مثل آمبولانس و آتش نشانی –حتی زمانی که آژیر و چراغ گردان روشن هم داشته باشند،- مجاز به عبور از محل ممنوع (مثل خیابان یکطرفه) نمی‌باشند!

اینجاست که برخی‌هایمان به یاد خودروهای پلیسی می‌افتیم که‌ گاه و بی‌گاه از مسیرهای ویژه تردد می‌کنند؛ تخلفی که به شدت در بین این عزیزان (مخصوصا رانندگان وسایل نقلیه نیروی انتظامی) شایع است اما به هیچ عنوان موید تکرار آن تخلف توسط ما نخواهد بود.

به عبارتی بهتر، کافی است که از این قانون آگاهی داشته باشیم تا به محض مشاهده مواردی از این دست، دست‌کم سری به تاسف تکان دهیم که مثلا چرا پلیس قانون را رعایت نمی‌کند؛ انگار که ده‌ها تخلف ما موجه است و یک تخلف از فردی که ده برابر بیش از ما مقید به قانون است، غیر قابل پذیرش! بدون اینکه بیاندیشیم که آن فرد محترم نیز یکی چون من و شما قانون شکنان است که البته سمت مجری قانون را دارد و صد البته بسیار کمتر از ما خطا دارد؛ حکایت یک چشمی که در شهر کوران برازنده بر‌ترین هاست!

فارغ از تصوراتی که در ذهنتان جرقه خورده و شاید مشغول نگارش آن در قسمت نظرات باشید، بیایید سوال دیگری طرح کنیم: «در آزادراهی در حال رانندگی هستید و اشتبا‌ها از محل خروجی که قصد عبور از آن را داشته‌اید، رد می‌شود؛ چه کار باید کرد؟

۱- تا خروجی بعدی به راه خود ادامه دهید
۲- با دقت از شانه آزادراه، با دنده عقب حرکت کنید
۳- در محل اولین بریدگی وسط آزادراه دور بزنید
۴- با دقت دنده عقب رفته و از باند سمت چپ به عقب برگردید»

نظر شما چیست؟

آیا کسی که قانون را نمی‌داند، قادر به نصیحت دیگران هست؟

آیا عجیب است کسی که قانون نمی‌داند و در خیابان خطر آفرین می‌شود را جریمه کنیم؟

آیا نمی‌شود قانون را اجرا کرد تا ریالی جریمه نشد؟

با احتساب این دو تست، نمره رانندگیمان چند می‌شود و چند درصدمان باید گواهینامه رانندگی‌مان را تجدید کنیم؟

و البته درد قانون گریزی ما و گلایه از دیگران، خیلی کلان‌تر از معضلات رانندگی‌مان است و درمانش هم از ما شروع می‌شود؛ یعنی درمان من و شما!


s

نام  :  
ایمیل :  
متن نظر  :  
کد روبرو را وارد کنید :        

 
 

کاریکاتور


 

قیمت سکه و ارز


آرشیو اخبار تصویری


   

 


Skip Navigation Links.

آرشیو اخبار روز


   

جستجوی گوگل


web counter