برای هرچه بهتر و سریع لود شدن سایت مطبوعات فارس از مرورگر موزیلا فایرفاکس استفاده نمایید www.matboatfars.com                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
 سایت عکس - عکس مکث 24  - خبرگزاری عکس - عکسمکث24 - تصویر - عکسهای - عکسمکث - عکسهای روز - عکس مکث - فتو - عکسمکس - ایمج - پیکچر - photo - picture -  عکسمکس24 - image - عکس در مطبوعات - مطبوعات در عکس - عکس و مطبوعات - مطبوعات و عکس - عکس مطبوعات - مطبوعات عکس - خبرگذاری عکس - عکس خبرگزاری - خبرگزاری مطبوعات فارس - خبرگذاری - خبر گزاری - خبر گذاری - عکس خبر - خبر عکس - روزنامه فارس - خبر فارس - عکس فارس - فارس عکس - شیراز عکس - عکس شیراز - خبرگذاری مطبوعات فارس - خبرگزاری مطبوعات فارس - فارس روزنامه - شیراز روزنامه - روزنامه شیراز - خبرگزاری عکس مطبوعات فارس - خبرگذاری عکس مطبوعات فارس - سایت مطبوعات شیراز - مطبوعات شیراز - شیراز مطبوعات - خبرگزاری مطبوعات شیراز - خبرگزاری فارس مطبوعات - خبرگذاری فارس مطبوعات - خبرگزاری سایت فارس - سایت خبری فارس - سایت خبری شیراز - سایت شیراز - شیراز سایت - اخبار فارس - فارس اخبار - اخبار شیراز - شیراز اخبار - خبر شیراز - عکس خبر - خبر عکس - خبرهای فارس - خبرهای شیراز - سایت فارس - خبر فارس - خبرفارس - فارسخبر - خبرشیراز - شیراز خبر - شیرازخبر - فارس خبر - شیرازعکس - توریسم و گردشگری - توریسم - توریست - گردشگری - هشدار - هشدار زیست محیطی - عکسهای گردشگری - site ax - site axmax - site axmax24 - saite axmax24 - saite ax - aksmaks24 - aksmaks - site matboatfars - saite matboatfars - matboatfars - Newspaper - khabar - news - farsnews - newsfars - matboatfarsnews - newsmatboatfars - fars news - news fars - matboatfars news - news matboatfars - photonews - newsphoto - photo news - news photo - عکس خبری - تصویر خبر - خبر تصویری - گزارش تصویری - عکسهای خبری - خبرهای تصویری - سایت خبری مطبوعات فارس - سایت عکس خبری مطبوعات فارس GOOGLE Mozilla Firefox- www.search.xco.ir-www.dl.agahipost.com       www.matboatfars.coms search.jamasp.irامروز چهار شنبه 2 بهمن 1398   برابر با  :    22/1/2020  میلادی    مصادف با :    1441/5/26  قمری
دفن زباله در جوار اولین تالاب بین المللی ایران/ حیات "کمجان" در خطر
شیراز - خبرگزاری مهر: شرق تالاب کمجان به عنوان اولین تالاب بین المللی ایران، این روزها به محلی برای دفن زباله های شهرهای اطراف تالاب تبدیل شده و این امر نگرانی دوستداران محیط زیست را به همراه داشته است.

به گزارش خبرنگار مهر، تالاب بین المللی کمجان در استان فارس و نزدیکی شیراز از جمله تالابهای مهم کشور است و در اولین کنوانسیون بین المللی تالابها در رامسر ثبت و به تائید رسید. این تالاب در مسیر کوچ پرندگان مهاجر قرار داشت و طبق نظر مجامع جهانی و زیست محیطی یک درصد از پرندگان خاورمیانه را در خود جای می داده است.

مطابق آخرین گونه شناسی صورت گرفته در سال اخیر بالغ بر 100 گونه پرنده آبزی، کنارآبزی، مهاجر، بومی ونیمه مهاجر در حوزه این تالاب توسط سرمحیط بانی خرامه شناسایی شد. به گفته بومیان محلی بخش کربال و به خصوص روستائیان کمجان در کناره های تالاب، آ‌هو، گراز، کفتار و گونه هایی از گربه های وحشی بزرگ جثه و کوچک و همچنین روباه و توره به وفور مشاهده می شود.


دفن زباله در جوار اولین تالاب بین المللی ایران/ حیات "کمجان" در خطر محل دفن زباله

در این تالاب گونه های متنوعی از گیاهان تالابی و مردابی از جمله نی، لوئی، شوره، درمنه و غیره وجود دارد که در بعضی نقاط ارتفاع آنها به شش الی هشت متر در وسعتی به مساحت پنج هزار و 250 هکتار را شامل می شود که طی سه سال گذشته یک هزار و 200 هکتار از این تالاب توسط بومیان احیا شده است.

در مدت اخیر با تلاش اهالی محل و فعالان محیط زیست این تالاب که رو به خشکی رفته بود دوباره احیا شد و یک دوره پنج ساله توسط اهالی برای احیای کامل تالاب کمجان در نظر گرفته شده است.

تلاشهای فعالان و دوست داران محیط زیست برای احیای تالاب در حال نتیجه دادن بود که اکنون خبر رسیده که در شرق تالاب محلی برای دفن زباله تعیین شده است.

دفن زباله در جوار اولین تالاب بین المللی ایران/ حیات "کمجان" در خطر
دبیر موسسه 13 فروردین در این خصوص در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه تالاب کمجان توسط اهالی محل احیا شده، گفت: تالابهای استان فارس طی مدت اخیر یکی پس از دیگری به دلیل استفاده های بی خردانه یا سدسازیهای غیرکارشناسانه خشک شد و تنها تالاب کمجان توسط اهالی محل احیا شد.

علی اکبر کاظمینی افزود: مردم محل بدون درخواست کمکی از هیچ نهادی خودشان اقدام به انجام کارهایی برای احیای تالاب کردند که در اواخر سال 88 مبادرت به ایجاد آب بندهایی در مسیر زهکشیهای ساخته شده در دهه 60 کرده که این کار مردم محلی باعث شد که به مرور تالاب خشکیده کمجان خودش را بازسازی کرده و تا حدودی تالاب احیا شد.

وی ادامه داد: طی مدت اخیر در شرق تالاب محلی برای دفن زباله ایجاد شده که این امر باعث به خطر افتادن حیات تالاب شده و نگرانی دوستداران محیط زیست را به همراه داشته است.

دبیر موسسه 13 فروردین با اشاره به اینکه در صورت ادامه این روند حیات تالاب کمجان به خطر می افتد، گفت: این امر آلوده کردن تالاب و در نهایت به خطر افتادن حیات زیستمندان تالاب را به دنبال دارد که در این راستا باید هرچه سریعتر تدابیر لازم اتخاذ شود.

وی با اشاره به استفاده مردم از آب تالاب افزود: در این صورت شیرابه های زباله ها به سمت تالاب کمجان سرازیر شده و پس از مخلوط شدن با آب تالاب باعث آلودگی آب و منجر به این می شود که آب تالاب قابل استفاده نباشد.

دفن زباله در جوار اولین تالاب بین المللی ایران/ حیات "کمجان" در خطر
کاظمینی خواستار پیگیری این موضوع از سوی ادارات مربوطه شد و تاکید کرد: نباید اجازه داده شود که در نزدیکیهای چشمه، تالاب و هر گونه منابع آبی، محلی برای دفن زباله انتخاب شود زیرا این امر مشکلات زیادی را برای منابع آبی به همراه دارد.

فعال محیط زیست تالاب کمجان نیز در این رابطه گفت: انتهای کوه رحمت که در نزدیکیهای تالاب کمجان است به دلیل وجود آثار تاریخی انجام هرگونه حفاری ممنوع است اما طی مدت اخیر مجوز خاکبرداری توسط ارگانی در این محدوده گرفته شد و در ابتدا تصورمان این بود که قصد احداث یک جاده روستایی را دارند اما پس از مدتی متوجه شدیم که زباله در این محل دفن می شود.

سیروس زارع با بیان اینکه محل دفن زباله به تالاب متصل می شود، اظهار داشت: این محل که هم اکنون به محلی برای دفن زباله تبدیل شده محلی برای تولیدمثل برخی از گونه های پرندگان از جمله آنغوت است.

وی با اشاره به دفن زباله در این محل گفت: در صورتیکه مردم دفن زباله را مشاهده کنند به طور حتم جلوی این کار را می گیرند اما در حال حاضر زمانیکه مردم آمادگی نداشته یا نیمه شب نسبت به دفن زباله اقدام می شود هیچ کاری از دست مردم بر نمی آید.

دفن زباله در جوار اولین تالاب بین المللی ایران/ حیات "کمجان" در خطر
این فعال محیط زیست تصریح کرد: در این راستا با بخشداری خرامه مکاتباتی صورت گرفته و علاوه براین محیط زیست هم در جریان موضوع قرار دارد و از این مجموعه ها خواسته ایم که جلوی این اقدام را بگیرند.

زارع ادامه داد: شیرابه های زباله ها به سمت تالاب کمجان سرازیر شده که این امر باعث مخلوط شدن شیرابه ها با آب تالاب شده و علاوه بر آلوده شدن آب نابود شدن تالاب را به همراه دارد.

وی گفت: در صورتیکه تالاب آلوده شود حیات آبزیان هم به خطر افتاده و تلف شدن ماهیان را به همراه دارد و همچنین زادآوری آبزیان را به خطر می اندازد.

به گزارش مهر، در صورتیکه تالاب کمجان مسیر احیا و گسترش خود را طی کند دیری نمی پاید که در مسیر گسترش به این محل خواهد رسید و دفن زباله در نزدیکی تالاب، حیات کمجان را دوباره با خطر و تهدید جدی مواجه می کند.

البته اکنون نیز وزش باد زباله های مدفون در محل را در دل کوه و دیگر نقاط پراکنده کرده و این امر نیز مشکلات بهداشتی را برای تالاب و مردم ایجاد خواهد کرد.


s

نام  :  
ایمیل :  
متن نظر  :  
کد روبرو را وارد کنید :        

 
 

کاریکاتور


 

قیمت سکه و ارز


آرشیو اخبار تصویری


   

 


Skip Navigation Links.

آرشیو اخبار روز


   

جستجوی گوگل


web counter